Omladinac 1927 – Pobeda: Trujumf Opovčana u režiji majstora fudbala Selvidina Abdule

OPOVO, 27. mart 2022 – Izuzetno važna pobeda Opovčana koja im sada daje realne šanse u borbi za opstanak.

OMLADINAC 1927 (Opovo) – POBEDA (Samoš) 3:2 (2:1); derbi začelja opravdao je sva očekivanja. Gledali smo borben fudbal sa obe strane i videli pet golova u utakmici visokog ritma.

Omladinac je nastupio u sastavu Nikola Šiđanin, Branko Rodojičić, Luka Dimitrijević, Miloš Ćirić, Ivan Kotlajić, Nikola Stupar, Dušan Vukelić, Denis Salihović, Gusti Ivanov, Selvidin Abdula i Nikola Dimitrov. Već na početku hladan tuš za domaćina. U 8. minutu Selaković ulazi u šesnaesterac i preciznim šutem matira golmana Šiđanina za vođstvo Pobede. Imali su Opovčani blagu inicijativu ali su se napadi naizmenično smenjivali. Plejmejker Omladinca Selvidin Abdula u nekoliko navrata dugim loptama sjajno upošljava svoje napadače ali oni ili nisu dovoljno skoncentrisani ili propuštaju prilike.

Što je poluvreme više odmicalo, Opovčani su bili sve više na polovini rivala. Jednu od brojnih Abdulovih asistencija koristi Ivanov, zaobilazi golmana i plasira loptu u mrežu, ali pomoćni sudija opravdano diže zastavicu i pokazuje ofsajd. Ipak, u 24. minutu, još jedna Abdulina dirigovana lopta, a Stupar iskusno lobuje istrčalog golmana Kalina i donosi domaćinu izjednačenje.

U finišu poluvremena Opovčani pojačavaju pritisak, što će u 41. minutu doneti i potpun preokret. Ovog puta Abdula ulazi u šesnaesterac i majstorski plasira loptu u suprotni ugao istrčalog golmana. Samo par minuta kasnije, mogao je Omladinac i do trećeg pogotka ali sjajnu priliku nije iskoristio Dimitrov.

I u drugom poluvremenu inicijativa je na strani domaćina. Tokom nastavka meča trener Omladinca Rošulj izvršio je pet izmena. Na gol je stao Aleksa Bukvić, a u igru su ušli Danijel Ivić, Ognjen Grujić, Stefan i Bojan Todorović. U 61. i 62. minutu Ivanov ima dve lepe prilike. Prvo je šutirao sa oko dvadesetak metara malo iznad stative, a samo minut kasnije šutira iskosa iz šesnaesterca i pogađa stativu.

I umesto trećeg pogotka sledi izjednačenje. Mihajlov se probio u šesnasterac, golman Bukvić istrčava, interveniše u noge napadača Pobede, a sudija Stojadinović pokazuje na belu tačku. Usledili su oštri protesti domaćih igrača i zaista, stiče se utisak da je Bukvić prvo izbacio loptu u korner i tek nakon toga zakačio protivničkog fudbalera. Kako god bilo penal je ostao, a izvođač je bio Aleksandar rakić. Bukvić mu čita šut, uspeo je i da zakači loptu ali ne i da je skrene van mreže. U 65. minutu rezultat je ponovo izjednačen.

Ali kakav je danas bio scenario. Već u narednom napadu Omladinca, rezervista Stefan Todorović koristi dobar centaršut, šutira glavom iz peterca, međutim Kalin izvanrednom paradom skreće loptu na koju natrčava Ivić i sa dva metra pogađa stativu. I dok se Ivić iza gol linije hvata za glavu zbog promašaja, natrčava Luka Dimitrijević i zakucava loptu ispod prečke za novo vođstvo Opovčana.

Nažalost, naokon ovog pogotka usledile su neke nemile scene. Pogrešno razumejući znak sudije i misleći da je pokazao ofsajd, fudbaleri Omladinca opkoljavaju arbitra i u gužvi koja je nastala sudija Stojadinović pokazuje crveni karton i isključuje domaćeg fudbalera Miloša Ćirića.

I pored toga što su poslednjih dvadesetak minuta odigrali sa igračem manje, fudbaleri Omladinca su bili bolji rival. U finišu utakmice odličnu priliku je imao Stefan Todorović ali je njegov šut sa desetak metara Kalin odbranio nogom, a minut kasnije Ivanov ponovo šutira sa dvadesetak metara ali Kalin ponovo izvanredno interveniše.

Ovom pobedom Omladinac se bodovno izjednačio sa klubom iz Samoša, ali ima lošiju gol razliku. Međutim, karte su sada otvorene i sve zavisi od Opovčana i njihovih budućih igara i rezultata.

Što se tiče igrača utakmice tu se svakako danas izdvaja golman Pobede Branislav Kalin koji je imao nekoliko odličnih intervencija i spasao svoj tim ubedljivijeg poraza. S druge strane, mladi Gusti Ivanov je odigrao odličan meč, imao je nekoliko dobrih prilika i šuteva, jedan pogodak mu je poništen, puno je pretrčao i konstantno opstruirao igru poslednje linije protivnika. Ipak, glas dajemo majstoru fudbala, veteranu Selvidinu Abduli, koji osim što je slao teledirigovane lopte svojim saigračima, asistirao i pogađao, u istom tempu trčao svih 90 minuta i pokazao svim mladim igračima šta je odgovornost, i na kraju krajeva, kako se igra fudbal.

REZULTATI 16. kola: Glogonj – Mladost 2:0; Unirea – Mundial 1:0; Omladinac 1927 – Pobeda 3:2; Proleter – Radnički 2:0, Omladinac (D) – BSK Bavanište 3:2.

TABELA: 1. Omladinac (D) (40); 2. Glogonj (37); 3. Unirea (34); 4. Radnički (28); 5. Proleter (26); 6. BSK Bavanište (17); 7. Mladost (16); 8. Mundial (14); 9. Pobeda (6); 10. Omladinac 1927 (6).

Poljoprivreda: Ravnanje lenija u Barandi (video)

BARANDA, 27. mart 2022 – Nakon Sakula i poljoprivrednici iz Barande organizovali su akciju ravnanja i uređenja atarskih lenija kao pripremu pred prolećne radove. Nešto više od 30 poljoprivrednika sa traktorima i priključnim mašinama okupilo se u centru Barande, odakle su krenuli na unapred dogovorene lokacije u ataru.

Početak akcije ispratili su predsednik opštine Miloš Markov, njegov pomoćnik Nebojša Kovačević i predsednik Saveta mesne zajednice Baranda Momčilo Vujičin.

Koordinator akcije Aleksandar Veselinov ističe saradnju poljoprivrednika i lokalne samouprave u zajedničkom interesu.

„kao i svake godine poljoprivrednici naše opštine se organizuju radi akcija ravnanja lenija. Na današnji dan smo i prošle godine radili, a danas su se Baranđani skupili i organizovali. Imaćemo oko 50 kilometara ravnanja lenija, podelićemo se u pet – šest grupa. Obratili smo se predsedniku opštine, izneli našu ideju o akciji, predsednik opštine je pozdravio i podržao, pomogao u svemu što je trebalo u vezi organizacije i nadam se da ćemo danas završiti sve kako treba“, izjavio je Veselinov.

„Prošle nedelje su Sakuljani započeli ovogodišnju akciju uređenja lenija, ove nedelje Baranđani nastavljaju. Preko 30 poljoprivrednika iz Barande se ovde skupilo sa njihovom mehanizacijom i po nekoj dobroj praksi nastavili smo sa ovim poslom. Radiće se oko 50 kilometara lenija što će znatno unaprediti njihovu putnu infrastrukturu i olakšati im naredne radove koji predstoje. Na ovaj način jedan dobar vid prakse se nastavlja, a mi kao lokalna samouprava nastavljamo da podržavamo sve inivijative koje kreću od strane naših sugrađana“, poručio je Markov.

Baranđanskim poljoprivrednicima kao pomoć u današnjoj akciji došla su dva poljoprivrednika iz Sakula, jedan iz Čente, dok jedan traktor dolazi iz Agrosa.

Pozorište za decu: Malo kraljevstvo na sceni Kulturnog centra Opovo

OPOVO, 27. mart 2022 – U izvođenju Pozorištanca „Jelenica“ na pozorišnoj sceni Kulturnog centra Opovo odigrana je predstava za decu „Malo kraljevstvo“.

Malo kraljevstvo je puno života, radosti i boja.U njemu žive Ben, princeza Holi i dadilja Šljivka.

Ben i Holi su najbolji drugari i uvek su raspoloženi za igru i zabavu. Dadilja Šljivka ih kroz šalu uči raznim običajima vila i patuljaka. Ponekad upotrebi čaroliju, ali to ne bude svaki put zabavno. Ovoga puta je zahvaljujući čaroliji završila u kavezu veštice Verice. Ben i Holi pokušavaju, uz pomoć raznih trikova, veština, vilinskog plesa i muzike patuljaka, da odobrovolje vešticu Vericu i da oslobode dadilju Šljivku. Na kraju u tome uspevaju, ali uz mnogo poteškoća.

Vreme: Počelo letnje računanje vremena

BEOGRAD, 27. marta (Tanjug) – Noćas je počelo letnje računanje vremena, a kazaljke na satu u dva časa posle ponoći pomerene su jedan sat unapred

Letnje računanje vremena počinje u Srbiji poslednje nedelje u martu u dva sata ujutru, a završava se poslednje nedelje u oktobru, kada počinje zimsko računanje vremena.
Kazaljke su prvi put pomerene tokom Prvog svetskog rata, u cilju uštede energetskih resursa, kako bi mogli da se koriste za potrebe ratovanja.
U bivšoj SFRJ, pa tako i u Srbiji, letnje računanje vremena uvedeno je 27. marta 1983. godine.
Pre pet godina grupa poslanika Evropskog parlamenta predložila je da se promena vremena ukine, jer umesto da donese uštede i pomogne ljudima u funkcionisanju, ima štetne efekte.
Donošenje konačne odluke je, međutim, odloženo.