Zavod za javno zdravlje:  Test nakon ujeda krpelja posle 30 dana – pre lažni rezultati

Zavod za javno zdravlje:  Test nakon ujeda krpelja posle 30 dana – pre lažni rezultati

Test nakon ujeda krpelja posle 30 dana – pre lažni rezultati

BEOGRAD, 11. aprila (Tanjug) – Epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje doktorka Sonja Giljača savetuje građanima da u slučaju ujeda krpelja, koji su sada aktivni i mogu preneti uzročnika Lajmske bolesti – bakteriju Borelia burgdorferi, nikako ne pokušavaju sami da ih izvade već da potraže stručnu pomoć.

Giljača, u izjavi za Tanjug, ističe da lekari zatim vrše nadzor i procenjuju da li je i kada osoba sa ujedom krpelja treba da se testira na prisustvo antitela na bekteriju Borelia i dodaje da su četiri nedelje najkraći period kada ima smisla raditi taj test od momenta ujeda.

“Ako se pre toga radi, dobićemo lažno negativne rezultate”, rekla je Giljača.

Dodala je da se građani sa ujedom krpelja mogu obratiti radi njegovog uklanjanja domu zdravlja gde imaju karton ili Gradskom zavodu za kožne i venerične bolesti.

Giljača dodaje da se testiranje može obaviti u Savetovalištu za Lajmsku bolest Gradskog zavoda za javno zdravlje i da je potrebno prethodno uzeti uput doma zdravlja, jer se onda test ne plaća.

Napomenula je da su krpelji aktivni od ranog proleća do kasne jeseni, tako da ih nema jedino zimi.

Kada je reč o simptomima Lajmske bolesti, sagovornica Tanjuga objašnjava, da se prvi simptomi mogu javiti od prvog do 30. dana od uboda i da su to najpre karakteristično crvenilo na mestu uboda, koje može biti praćeno i glavoboljom, bolovima u mišićima, zglobovima, malaksalošću i zamorom.

Giljača kaže da su to simptomi prvog stadijuma Lajmske bolesti i da ukoliko se ne reaguje i ne leči bolest nakon par nedelja može doći do razvoja drugog stadijuma bolesti odnosno ukočenosti vrata, privremene paralize mišića lica, jakih glavobolja, problema sa kardiovaskularnim sistemom odnosno srčanih problema.

“Nakon par meseci ili godina kako se drugi stadijum razvija, ukoliko bolest nije lečena dolazi do trećeg stadijuma koji može dovesti do oštećenja nervnog sistema, zglobova i kože i na kraju i do stanja invaliditeta”, upozorila je Giljača.

U Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu je, prema evidenciji Savetovališta, ove godine već ustanovljena Lajmska bolest kod troje ljudi, navela je doktorka.

Napomenula je da krpelji mogu da prenesu i virus Krpeljski meningoencefalitis, ali da taj vrisu nije toliko značajan u odnosu na Lajmsku bolest na području našeg grada, pošto nije endemski prisutan.

Ekologija: Kod Kikinde pronađen otrovan orao krstaš

Ekologija: Kod Kikinde pronađen otrovan orao krstaš

Kod Kikinde pronađen otrovan orao krstaš

OPOVO, 11. april 2022 – Danas, na Dan zaštite prirode u Srbiji kod Kikinde je pronađen otrovan orao krstaš. Ptica sa nacionalnog grba pokušava da se vrati na nebo iznad Srbije uz veliku pomoć Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, mnogih drugih udruženja, institucija, pojedinaca i donatora. Gotovo deceniju dug trud može da nestane zbog obesnih i opasnih pojedinaca koji namerno truju sve oko sebe.

NAPOMENA: od 2014. godine zahtevamo da se uspostavi radna grupa za sprečavanje trovanja i donese protokol o postupanju u slučajevima trovanja divljih životinja.

Društvo za zaštitu i pročavanje ptica Srbije (foto: M.Rajić)

Streličarstvo: Robert Mažing majstor luka i strele

Streličarstvo: Robert Mažing majstor luka i strele

Opovo, 11. april 2022
Na našem portalu smo već pisali o uspesima naših streličara, članovima streličarskog kluba Pančevo. Ovoga puta razgovarali smo sa našim sugrađaninom, Robertom Mažingom, o tajnama i lepotama ovog sporta.

Od kada se baviš streličarstvom i odakle interesovanje za ovim sportom?

Streličarstvom sam počeo da se bavim pre  nešto više od godinu dana, kada mi je prijatelj doneo običan, plastični, konjički luk i nakon par ispaljenih strela odmah mi je bilo jasno da će to biti moja opsesija u narednom periodu. Ubrzo nakon toga sam kupio svoj prvi školski luk, najosnovniji, običan luk koji podleže nekim osnovnim standardima. Zatim, kupio sam i drugi i treći, i evo sad sam došao do brojke od sedam komada. Svaki taj luk je specifičan i predstavlja stil za sebe i diviziju za sebe, tako da je na pitanje, da li mi je potrebno sedam lukova, moj odgovor je, da, jeste. U nekim disciplinama se takmičim sa takozvanim, golim lukom u nekim disciplinama sam sa compound lukom u nekim, sa lovačkim compound lukom.

Koliko je potrebno vežbe i kakvu opremu koristiš?

Što se tiče vežbi i treninga, streličarstvo je veoma zahtevno i traži jako puno vremena. Neophodno je puno popravljanja  i održavanja tehnike, jer je streličarstvo sport ponavljanja, ponavljanjem i uvežbavanjem se dobijaju dobri rezultati, a pobeđuje onaj koji svaku strelu uspe isto da ispali, to je cela suština ove priče. Ne samo vežba i trening, potrebno je i dobro poznavanje luka, štelovanje luka, a teško je pogoditi pravi “štim”, jer nenaštelovan, nenaštimovan luk, nije precizan luk. A to su jako fina podešavanja, jako male, ali bitne razlike. Praktikujem da vežbam tri do četiri sata dnevno, što podrazumeva nekih 400 do 500 ispaljenih strela. Smatram da je to nedovoljno, ali u ovom trenutku zbog posla i drugih obaveza ne mogu više vremena sebi da priuštim za ovu namenu. Potrebno je jako puno vežbe, jako puno odricanja, a  sve u cilju da bi se postigli rezultati koji bi bili zadovoljavajući, kako u kontekstu naše zemlje, tako i u kontekstu  Evrope i šire. Trenutno smo u okvirima evropskih  standarda i kvaliteta, a videćemo u sledećoj sezoni koja “se puca” na otvorenom, na 50 metara.

Što se tiče opreme, ovoga puta ću govoriti o opremi kojom se trenutno takmičim u diviziji, a to je kategorija goli luk. Goli luk je olimpijski luk koji svi vidimo na takmičenjima, na Olimpijadi, evropskom ili svetskom prvenstvu, samo bez stabilizatora i nišanskih sprava. Mi kao nišansku tačku koristimo vrh strele, dozvoljeno je koristiti samo tegove za balans koji su direktno vezani za centralni deo luka, a jedan od standarda o validnosti za takmičenje je da luk može da prođe kroz prsten širine 122 milimetara.

Ja konkretno koristim PSE Raiser, a to je firma koja je prestala da se bavi proizvodnjom tih centralnih delova luka, a mi smi i “vršnjaci” on je neko 93 – 94. godište koji se za sad odlično pokazao, koristim krake nove generacije marke Sebastien Flute karbon-pena, i koristim Gold tip strele.

Generalno, oprema za streličarstvo je skupa, nova oprema je zaista skupa, ali opet, opremom ne možete da kupite poene, poeni dolaze sa vežbom i sa koncentracijom. Naravno, bolja oprema donosi samopuzdanje i neku lagodnost pri gađanju. Mada ima dosta prostora za prilagođavanje, tetiva može da bude, duža ili kraća, tvrđa ili mekša, sam rukohvat sam ja pravio, a najbitnije je to kako luk vama leži u ruci. Možda kada bih uzeo u ruke luk koji koristi neko ko je svetski prvak ili tako nešto, moguće je da mi njegova oprema uopšte ne bi odgovarala, luk je individualna stvar I svako ga šteluje i prilagođava svojim potrebama.

Kako si zadovoljan svojim rezltatima u prethodnoj sezoni?

Što se tiče mojih rezultata, na primer u prošloj Outdoor letnjoj sezoni, ja sam gađao sa compund lukom, to mi je u tom trenutku delovalo zanimljivo i interesantno, osvajao sam podijume na ekipnom plasmanu sa kolegama iz pančevačkog kluba. Onda sam na jedan turnir izašao sa golim lukom i tada sam shvatio da mi on više odgovara, tada sam prešao na ovu tehniku. Sa golim lukom sam takođe osvajao podijume, znači prva, druga i treća mesta, a  u ukupnom plasmanu, u dvorani, znači u zatvorenom sam zauzeo treće mesto što je po meni izuzetan uspeh u konkurenciji od trideset i nekog takmičara.

Ove zime sam imao dosta vremena za trening i vežbu i ovaj dobar rezultat je proizvod toga. Podesio sam luk kako mi odgovar i ponekad vežbao i do šest sati dnevno.

Posebno bih se zahvalio Dragiši Jevtiću koji je bio moj trener, dosta mi pomogao u svetu streličarstva, uputio me u tajne ovog sporta, naravno, bitna je podrška i razumevanje porodice i sve su to faktori u jednoj jednačini koja je dovela do  dobrih rezultata koji su po meni zasluženi.

Šta bi poručio mladima koji su zainteresovani za streličarstvo?

Naravno da bih pozvao mlade da se bave ovim sportom, meni je sada žao što  ranije nisam počeo da se bavim streličarstvom. Ovo je je jedna plemenita disciplina gde je veoma važna kako fizička tako i mentalna stabilnost i sprema svakog takmičara. Preporuka je da se mora izaći sa stavom „ja moram da pobedim“ . Stav u kojem vi niste sigurni u sebe ili postoji sumnja oko nečeg, neće vas dovesti do podijuma.

Što se tiče mladih, ovaj sport je vrlo perspektivan, postoje razne stipendije, postoje spontzorstva od strane proizvođača opreme, u Srbiji je trenutno interesovanje za streličarstvom u porastu a sport u ekspanziji. Pozvao bih mlade, ko god je zaintresovan, da se obrate ili meni ili Dragiši Jevtiću, mi ćemo ih rado uputiti u svet streličarstva. Imamo opremu da zainteresovani probaju, imamo uslove, tako da slobodno mogu da nam se obrate, a mi bismo naravno, voleli da se što više mladih bavi streličarstvom.

U streličarstvu ste jedini protivnik u stvari sam sebi, ako ste sami izuzetni, ako gađate „sve u deset“ ne može vam niko ništa, a kada sami ispustite neki poen, dajete priliku drugom da vas pobedi. Tako da je streličastvo u najvišem nivou individualni sport.

Saobraćaj: Večeras ograničen saobraćaj preko Pančevačkog mosta

Saobraćaj: Večeras ograničen saobraćaj preko Pančevačkog mosta

Beograd 11. April 2022
Večeras, 11. aprila od 22 časa do utorka, 12. aprila do 4 sata ujutru, snimaće se scene serije i filma na državnom putu I B reda broj 47, na Pančevačkom mostu, u smeru Pančevo-Beograd, uz privremeno zatvaranje desne saobraćajne trake, saopštilo je Javno preduzeće “Putevi Srbije”.

Iz Puteva Srbije apeluju na učesnike u saobraćaju da voze pažljivo i da prilagode brzinu kretanja uslovima na putu.