Sastanak saveta za bezbednost saobraćaja: PROVERA ISPRAVNOSTI SIGNALIZACIJE POLJOPRIVREDNIH MAŠINA I BICIKLISTA (VIDEO)

Sastanak saveta za bezbednost saobraćaja: PROVERA ISPRAVNOSTI SIGNALIZACIJE POLJOPRIVREDNIH MAŠINA I BICIKLISTA (VIDEO)

PROVERA ISPRAVNOSTI SIGNALIZACIJE POLJOPRIVREDNIH MAŠINA I BICIKLISTA

Opovo, 22. oktobar 2020;

U kabinetu predsednika opštine održan je sastanak Saveta za bezbednost saobraćaja. Jedna od priotitetnih tema sastanka je vezana za ispravnost signalizacije poljoprivrednih mašina i biciklista. Tim povodom će saobraćajna policija PS Opovo sprovesti akciju kontrole opreme, koja će se u prvoj fazi svoditi na opominjanje bez kaznenih mera.

Predsednik opštine Miloš Markov uputio je apel učesnicima u saobraćaju da koriste svu propisanu signalizaciju.

„S obzirom da je sezona skidanja useva i da je veliki intenzitet traktora u saobraćaju na regionalnom putu gde su nešto veće brzine, kao i međumesnim putevima, ovom prilikom želim da apelujem na poljoprivrednike da vode računa na svetlosnu signalizaciju i da koriste sve ono što je potrebno kako bi zaštitili i sopstvenu bezbednost i bezbednost ostalih učesnika u saobraćaju. Takođe, želeo bih da apelujem i na bicikliste kao učesnike u saobraćaju, jer s obzirom na vremenski period koji nam predstoji, dani su sve kraći, vidljivost je sve manja, da budu što oprezniji u saobraćaju i da koriste svu propisanu signalizaciju“, poručio je Markov.

Takođe, Komunalna inspekcija Opštinske uprave Opovo izvršiće kontrolu svih raskrsnica kako bi se utvrdila preglednost. Nakon utvrđivanja aktuelnog stanja radnici JP „Mladost“ Opovo će sprovesti uklanjanje vegetacije na raskrsnicama za koje se utvrdi da je to potrebno.

Utvrđivanjem prioriteta koje će dati škole, komunalna inspekcija i policija, uradiće se plan za 2021. godinu.

Krizni štab: NEMA POOŠTRAVANJA MERA, POSTOJEĆE MORAJU DA SE SPROVODE RIGOROZNO, SLAVE U KRUGU PORODICE

Krizni štab: NEMA POOŠTRAVANJA MERA, POSTOJEĆE MORAJU DA SE SPROVODE RIGOROZNO, SLAVE U KRUGU PORODICE

NEMA POOŠTRAVANJA MERA, POSTOJEĆE MORAJU DA SE SPROVODE RIGOROZNO, SLAVE U KRUGU PORODICE

Tanjug Čet, 22/10/2020
Krizni štab na današnjoj sednici nije doneo novo pooštravanje mera, već će postojeće mere biti strogo kontrolisane i moraće da se sprovode dosledno i rigorozno, rekao je nakon sednice član Kriznog štaba Srđa Janković.

“Ovoga puta nismo pooštravali postojeće mere, nego je naglasak na tome da se mere koje su na snazi sprovedu oštrije, da ne gledamo više kršenje mera i da sprečimo da se situacija dalje pogoršava”, rekao je Janković novinarima.

Naveo je da se radi na pravnom okviru koji bi omogućio da se sankcionišu oni koji krše mere.

Janković je apelovao na građane da poštuju mere, a na nadležne da kontrolišu njihovo poštovanje kako ne bi gledali slike koje bi mogle, kaže on, skupo da nas koštaju.

Ističe da Krizni štab jeste zabrinut trenutnom epidemiološkom situacijom, jer se ona, navodi, pogoršava.

“Ali možemo još mnogo toga da uradimo i mnogo toga od nas zavisi”, rekao je Janković.

Na pitanje da li će PCR test biti potreban za ulazak u zemlju, Janković je odgovorio da za sada nije potreban, ali da je ta mera moguća u budućnosti.

Na današnjem Kriznom štabu doneta je odluka o uvođenju brzih antigenskih testova, tamo gde je to odgovarajući indikovani test, a to znači brža dijagnostika kovida19, dodao je Janković.

Upitan da li postoji mogućnost da podaci o tome koliko je zaraženih po gradovima budu javno dostupni, Janković kaže da ti podaci već postoje i da se mogu dobiti u Institutu “Batut”.

Janković je, na pitanje novinara o radu škola, rekao da za sada nema potrebe za zatvaranjem škola i prelaskom na onlajn nastavu.

Đerlek: Sada se ne razmišlja o ograničenju kretanja

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek kaže da se u ovom trenutku ne razmišlja o ograničavanju kretanja za građane zbog povećanog broja zaraženih virusom korona.

On je za TV Pink međutim naveo da će se, ukoliko se epidemiološka situacija drastično pogorša, sigurno i o tome razmišljati.

Kako kaže, cilj je da se sačuvaju životi ljudi, ali da se vodi računa i o ekonomiji.

Najveći problem i najveći rizik za širenje virusa predstavljaju zabave i druženja.

Upitan da li krsne slave predstavljaju rizik, on je rekao da slave moraju da se slave.

“Ministar zdravlja razgovarao je sa patrijarhom da se slave slave ove godine kao nekada, u krugu porodice”, rekao je on.

Nacionalna služba za zapošljavanje: REDOVNA I PRIVREMENA NOVČANA NAKNADA

Nacionalna služba za zapošljavanje: REDOVNA I PRIVREMENA NOVČANA NAKNADA

REDOVNA I PRIVREMENA NOVČANA NAKNADA

Opovo, 22. oktobar 2020;

Nacionalna služba za zapošljavanje obaveštava javnost da će preko Banke Poštanska štedionica izvršiti isplatu redovne novčane naknade nezaposlenim licima za septembar 2020. u četvrtak 22. okotbra i privremene novčane naknade licima koja žive na i izvan teritorije AP Kosova i Metohije za septembar 2020. u petak 23. oktobra.

Kinologija: NIKOLA MOJSA, PONOSNI VLASNIK DOBERMANA HUGO

Kinologija: NIKOLA MOJSA, PONOSNI VLASNIK DOBERMANA HUGO

NIKOLA MOJSA, PONOSNI VLASNIK DOBERMANA HUGO

Opovo, 22. oktobar 2020;

Nikola Mojsa je dugo želeo dobermana, a onda je postao vlasnik naslednika velikog šampiona. Šestomesečni Hugo (Drako Dominos Bos) iz bečejske odgajivačnive Drako Dominos je naslednik oca koji je jedan od najtrofejnijih mužjaka u svetu i potiče iz odgajivačnice Frankenburg. Hugo je još mlad ali već se sprema za velika takmičenja.

Kinološki savez Srbije
Klasifikacija FCI: GRUPA II – PINČERI I ŠNAUCERI, MOLOSI I ŠVAJCARSKI PASTIRSKI PSI

Istorijat: Doberman je jedina rasa koja je dobila ime po svom poznatom odgajivaču, Fridrihu Luisu Dobermanu (02.01.1834.-09.06.1894.). Po predanju on je bio poreznik, strvoder i gradski
šinter, s pravom da hvata sve slobodne pse po gradu. Za uzgoj je upotrebljavao naročito oštre pse. Značajnu ulogu u stvaranju dobermana igrali su sigurno „mesarski psi“ koji su po tadašnjim shvatanjima imali odliku „rase“. Ovi psi su bili neka vrsta preteče današnjeg rotvajlera, pomešanih sa jednom rasom ovčara koju su gajili u Thuringenu, a bio je crn sa oznakama rđastocrvene boje. Sa nabrojanim mešancima, Doberman je 70-tih godina prošlog veka otpočeo uzgoj.
Želeo je da stvori svoju rasu, odnosno radnog psa koji bi bio i pas za dvorište i kućni pas.
Uzgoj dobermana teži srednje velikom snažnom i mišićavom psu, koji pored mase mora imati ele- gantno telo.
Opšti izgled: Doberman je srednje veliki, snažno i mišićavo građen. Elegancijom tela, ponosnim držanjem, temperamentom i izražajnošću odgovara slici idealnog psa.
Proporcije: Doberman je kvadratičan pas, što se posebno odnosi na mužjaka. Dužina leđa treba da je jednaka visini grebena. Kod mužjaka dužina može da prelazi ne više od 5%, kod ženki ne više od 10%, u odnosu na visinu grebena.
Narav: U osnovi doberman je prijateljske naravi, veoma privržen porodici i prijatelj dece. Poželjno je da bude srednje izraženog temperamenta i srednje oštrine, srednjeg stepena razdražljivosti. Pri dobrom vođenju želja za radom dolazi do izražaja.
Glava
Gornji deo: Snažan, odgovara građi tela. Posmatrano odozgo odgovara tupom klinu. Gledano spreda i sa strane linije izgledaju ravne, ne lome se prema ušima. Nadočni lukovi su dobro razvi- jeni, ali nisu istaknuti napred. Čeona brazda je vidljiva. Potiljna kost ne treba da bude istaknuta. Od napred i odozgo posmatrano, postrane linije glave ne smeju biti izbočene. Postrana laka zaobljenost gornje vilice i jagodične kosti moraju biti u harmoniji u odnosu na celokupnu glavu. Muskulatura glave je snažno razvijena i prikupljena uz kosti.
Stop: Je minimalan, ali prepoznatljiv (vidno postoji).
Lični deo
Nos: Nosna pečurka je dobro građena, više široka nego okrugla, sa velikim otvorom, bez ukupnog isturanja napred. Kod crnih pasa je crna, kod braon ima nešto svetliji ton.
Vilica: Njuška mora biti u dobroj proporciji prema lobanjskom delu i mora biti dobro razvijena. Vilica je duboka, usni otvor treba da je širok i da dopire do molara. Dobra širina vilice mora biti izražena i u oblasti gornjih i donjih očnjaka.
Usne: Treba da priležu čvrsto i ravno na vilice, i čine jasan spoj sa usnim otvorom. Tamno su pig- mentisane, kod braon pasa ton je nešto svetliji.
Zubalo: Snažno, i gornja i donja vilica su široke. Zubalo je makazasto, 42 zuba, normalne veličine.
Oči: Srednje velike, tamne, ovalne. Kod braon pasa dozvoljen je nešto svetliji ton. Očni kapci dobro naležu. Rub očnog kapka odlakan (trepavice).
Uši: Visoko usađene, na gore nošene, kupirane tako da im je veličina proporcionalna u odnosu na dužinu glave. U zemljama gde je kupiranje zabranjeno, nekupirane uši se jednako vrednuju sa kupiranim ušima. Poželjno je da su srednje veličine i da svojom prednjom ivicom naležu na obraze.
Vrat: Dobre dužine u odnosu na glavu i telo, suv i mišićav. Uzdiže se od grudnog koša i plećki, dopadljivo je savijen, uspravno nošen i ponosnog držanja.
Telo:
Greben: Posebno kod mužjaka treba da je izražen u visinu i dužinu, i pri tome leđnu liniju u odno- su na sapi čini uzdignutom.
Leđa: Kratka su i čvrsta. Leđa i slabine su široka i mišićava. Ženka može biti nešto duža u slabin- skom delu, pošto je potreban prostor za plodove.
Sapi: Pružaju se od krsne kosti u pravcu korena repa, sa jedva vidljivim padom, ali i pored toga su dobro zaobljene, nisu ni ravne ni napadno padajuće (nisu strme). Dobre su dužine i sa dobrom muskulaturom.
Grudni koš: Dužina i dubina grudnog koša moraju biti u pravilnom odnosu prema dužini leđa. Pri tome dubina, sa lako zaobljenim rebrima iznosi polovinu visine grebena. Grudi imaju dobru
širinu i posebno napred istaknuto predprsje (osnova mu je grudna kost sa pripadajućom musku- laturom).
Linija stomaka: Od kraja grudne kosti do karlice stomak je pribran.
Rep: Visoko usađen i kratko kupiran, pri čemu treba da ostanu dva pršljena. Testisi: Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena i u skrotum spuštena testisa. Prednje noge
Prednje noge posmatrano sa svih strana stoje gotovo ravno, odnosno vertikalno na zemlju i snažno su razvijene.
Plećka: Leži čvrsto uz grudni koš, sa dobro razvijenim mišićima, sa obe strane grebena. Plećka na gore prelazi iznad trnastih nastavaka grudnog dela kičme. Po mogućnosti koso postavljena, i unazad pod uglom od oko 50 stepeni.
Nadlaktica: Dobre dužine, dobro mišićava, ugao prema plećki je 105-110 stepeni.
Lakat: Dobro priležući, nije iskrenut ni u polje ni unutra.
Podlaktica: Snažna i ravna, dobro mišićava. Dužina u harmoničnom odnosu prema telu.
Šaplje: Snažno.
Došaplje: Snažne kosti, od napred gledano ravno, posmatrano sa strane-iskošeno je najviše 10 ste- peni.
Šape: Kratke i zatvorene. Prsti zaobljeni na gore (mačija šapa). Nokti su kratki i crni.
Zadnje noge: Od pozadi posmatrano, doberman ima izraženu široku i zaobljenu muskulaturu sapi i karlice. Pružajuća muskulatura od karlice ka natkolenici i potkolenici ima dobru širinu na natkolenici, u regiji kolena i potkolenici. Snažne zadnje noge su prave i paralelne.
Natkolenica: Dobre dubine i širine, sa snažnom muskulaturom. Dobar ugao kuka. Ugao prema horizontali iznosi 80-85 stepeni.
Koleno: Snažno, sačinjeno je od natkolenice, čašice i potkolenice. Koleni ugao je oko 130 stepeni.
Potkolenica: Srednje dužine u harmoničnom odnosu sa ukupnom dužinom zadnje noge.
Skočni zglob: Srednje snage, paralelan. Potkolenične kosti susreću se sa kostima došaplja. Ugao skočnog zgloba je oko 140 stepeni..
Došaplje: Kratko i stoji normalno u odnosu na podlogu.
Šape: Kao i kod prednjih, prsti su kratki, zasvođeni i zatvoreni. Nokti su crni i kratki.
Kretanje: Kao što je kretanje značajno za upotrebnu vrednost, takođe je od izuzetnog značaja za eksterijer. Korak je elastičan, gibak, slobodan i osvajajući. Prednje noge idu što je moguće više napred. Zadnje noge su široko postavljene, elastično prenose snagu potiska. Prednja noga jedne i zadnja noga jedne i zadnja noga druge strane istovremeno se pomeraju unapred. Dobra čvrstina leđa, nogu i zglobova.
Koža: Svuda dobro prileže i dobro je pigmentisana.
Dlaka: Kratka, oštra i gusta. Prileže čvrsto, ravna je i ravnomerno raspoređena po celom telu. Podlaka nije dozvoljena.
Boja: Crna ili tamno braon sa rđastocrvenim, oštro ograničenim i čistim paležom. Palež se nalazi na vilicama, kao fleke na obrazima i nadočnjacima, na grlu, dve fleke na grudima, na došaplju i
šapama, na unutrašnjim stranama butina, oko anusa i sednih kvrga.
Veličina: Visina grebena mužjaka je 68-72 cm, ženki 63-68 cm. Poželjna je srednja visina. Masa mužjaka je 40-45 kg, a ženke 32-35 kg.
Greške:
Opšti izgled: Nedovoljno izražene osobine pola. Nedostatak supstance lagan, težak, visokonog, teške kosti.
Glava: Isuviše snažna, preuska, prekratka, preduga, previše ili premalo izražen stop, prejaka
čeona brazda, slaba donja vilica, okrugle ili bademaste oči, svetle oči, prejaki obrazi, nepriležuće usne, otvorene ili previše duboke oči, previsoko ili prenisko usađene uši, otvoren ugao usana (žvale).
Vrat: Nešto kraći, prekratak, višak kože na guši, podgušnjak, jelenji vrat, predug (neharmoničan). Telo: Nedovoljno čvrsta leđa, padajuće sapi, ulegnuta, sedlasta leđa, šaranasta leđa, premalo ili previše zaobljena rebra, nedovoljna dubina grudi kao i prevelika širina, preduga leđa, nedostatak predgrudi previsoko ili prenisko usađen rep, nedovoljno ili isuviše prikupljen stomak.
Noge: Otvoreni ili zatvoreni uglovi prednjih ili zadnjih nogu, labavi laktovi, od standarda odstu- paju a butina položaj kostiju i zglobova, uski ili široki prsti. Kravlji, bačvast, uzan stav zadnjih nogu, otvorene ili meke šape, zakržljali prsti, svetli nokti.
Odlakanost: Presvetli, nešto ograničeni, nečisti paleži, pretamna maska, velika crna fleka na nogama, gotovo nevidljiva ili prevelika oznaka na grudima. Duga, meka i dlaka bez sjaja. Talasasta dlaka, kao i nedovoljno odlakana mesta i neodlakana mesta. Veće kovrdže dlake, poseb- no na telu, vidljiva podlaka.
Narav: Nedostajuća sigurnost, previsok temperament, preoštar, agresivan, preniska ili previsoka razdražljivost.
Veličina: Odstupajuća veličina od standarda do 2 cm je prihvatljiva.
Kretanje: Klimavo, sitan i nesiguran hod.
Diskvalifikacione mane: Izraženo odstupanje od polnih osobina.
Oči: Žute (grabljivičine), različito obojene oči.
Zubalo: Predgrizajuće, podgrizajuće ili klještasto zubalo i nedostatak zuba.
Testisi: Nerazvijena dva testisa u skrotumu.
Odlakanost:
Bele oznake, izražena duga i talasasta dlaka, izraženo svetla dlaka, veća neodlakana mesta.
Narav: Plašljivi, nervozni i preterano agresivni psi.
Veličina: Odstupanje više od 2 cm, na gore ili na dole od standardom propisane norme.