Vila „Mis Helena“ tekovina podmaršala Mihajla Manojlovića

Vila „Mis Helena“ tekovina podmaršala Mihajla Manojlovića

Vila „Mis Helena“ tekovina podmaršala Mihajla Manojlovića

OPOVO, 17. jul 2023 – U očekivanju završetka sveobuhvatne sanacije i adaptacije zgrade Vila Mis Helena u Opovu i njene nove namene kao muzejskog prostora, koja se ove godine sprovodi u realizaciji Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i lokalne samouprave, valjalo bi rasvetliti događaje njene izgradnje koji, nažalost, ili nisu precizno zabeležni u pisanim istorijskim izvorima ili su kasnije pogrešno interpretirani, ali pre svega rasvetliti lik njenog graditelja, austrougarskog podmaršala (feldmaršal) i plemića Mihajla Manojlovića (1846 – 1905).

Vilu su na temeljima stare zgrade sagradili austrougarski general (podmaršal) srpskog porekla Mihajlo Manojlović i njegova supruga Jelena (1863 – 1929), ćerka opovačkog trgovca Nikole Matića, krajem 19. i početkom 20. veka.

U to vreme pukovnik sa službom u Zemunu, Mihajlo se sa Jelenom venčao 1887. godine. On je imao 41, a ona 24 godine i u braku nisu imali dece. Manojlović se posebno istakao u operacijama zaposedanja Bosne, a unapređenjem u generala dobio je i plemićku titulu.

Po Istoriji Torontalske županije, Vilu (Urilakot) je sagradila generalova udovica Ilona (Jelena) 1906. godine, što bi značilo da je izgrađena (ili završena) tek posle generalove smrti. Međutim, hroničar Opova sveštenik Andreas Majer u svojim beleškama navodi da je razgovarao sa Milošem Svirčevim iz Opova koji je tvrdio da je više puta bio kod generala u vili jer mu je otac bio generalov kočijaš, tako da se nameće zaključak da je zgrada ipak bila sagrađena još za generalovog života. I zaista, teško da bi se udovica Jelena odlučila sama da sagradi plemićki dvorac, znajući da je i njen miraz bio vrlo skroman, kao i materijalno stanje nakon što je postala udovica. Po tadašnjem zakonu, udajom za visokog oficira porodica mlade je morala položiti veliku kauciju. Nikola Matić je navodno svotu od 40.000 forinti pozajmio od Jeleninog ujaka, a tek nakon više godina zajam je vratio Jelenin brat Jovan. Ono što na osnovu svega možemo zaključiti, jeste da se vila najverovatnije gradila od 1900. i da je potpuno završena 1906. godine.

Vila Mis Helena početkom 20. veka

Druga velika nedoumica je bilo tačno ime generala i dugo vremena se pogrešno interpretiralo. U svojim hronikama Andreas Majer navodi da se general zvao Milan Mihajlović. Da li je njegovo prezime bilo pogrešno upisano u Istoriji Torontalske županije ili je to zaključio na osnovu podatka da je vilu sagradila Ilona Mihajlović, kako Majer navodi da je tamo upisano, ne znamo. U svakom slučaju, Majer kaže da je gravirani natpis koji je stajao ispod statue orla na vrhu frontalne fasade „Vila Mis Helena“ (Vila gospođa Jelena), narod kolkvijalno zvao Mihaljena (Mihajlo) ili Mihajlena (MIHAJlo + jeLENA), misleći da se general pogrešno zvao Mihajlo. Ali, ispostavilo se da se general zaista zvao Mihajlo.

Zanimljivo je da se generalovo ime pogrešno navodi i u jednom članku beogradske Pravde objavljenog 10. septembra 1925. godine u kojem autor članka „Originalna slika vladike Rada“ ime generala navodi kao Milan Manojlović.

Rešenje ove zagonetke nalazi se na groblju u Glini, rodnom mestu generala gde se nalazi memorijalni kompleks u kojem je 1905. godine sahranjen, a u tekstu „Glinsko groblje, čuvar zaboravljenog vremena“ https://banija.rs/banija/17373-glinsko-groblje-cuvar-zaboravljenog-vremena.html  (14. novembar, 2017) o njegovom životu i vojničkoj karijeri piše Igor Mrkalj.

Mihajlo Manojlović je rođen 1846. godine u Glini (Banija), u vojničkoj porodici jer mu je i otac bio oficir. I ovde imamo neslaganje sa Majerovim navodima, koji kaže da je general rano ostao bez roditelja i da je kao najbolji đak poslat o državnom trošku na dalje školovanje, najverovatnije u vojnu akademiju, dok se u nekrologu objavljenom u zagrebačkom Novom Srbobranu navodi da je Manojlović rođen 1846. u Glini, gde mu, kaže autor, ,,i danas živi otac kao carski i kraljevski kapetan u miru” († Vitez Mihajlo Manojlović c. i k. podmaršal”, Novi Srbobran, Zagreb, God. III., broj 113, petak 27. maja (9. juna) 1905; “Manojlović, Michael von (1845-1905), Feldmarschalleutnant”, u: Österreichisches Biographisches Lexikon 1815-1950, Bd. 6, Wien 1973., str. 59″).

Osim što je bio sposoban general, Manojlović se istakao i na srpskom nacionalnom planu u okviru Austrougarske monarhije vodeći fond srpskog dobrotvora Save Tekelije za stipendiranje srpskih studenata.

Umro je iznenada na vojnim manevrima u Jaroslavu (Galicija) u Poljskoj 1905. godine. Opovčani su pogrešno pričali da je poginuo nakon pada s konja, međutim Majer kaže da je njegova sinovica Julkica ispričala drugačiju verziju i da su se tokom manevra penjali na brdo i da je tom prilikom general doživeo srčani udar od čijih posledica je i umro. Vojnici su mu navodno napravili krevet od poljskog cveća i da je sahranjen u Beču, što se opet ne slaže sa mestom njegovog memorijalnog kompleksa i nadgrobnog spomenika u Glini.

U trenutku smrti Manojlović je bio komandant Druge austrougarske divizije, a čin podmaršala (feldmaršala) je bio drugi najviši čin u austrougarskoj vojsci. Takođe, Mrkalj posebno ističe sačuvanu fotografiju pokojnika na njegovoj grobnici u gornjem delu spomenika, na porculanskoj pločici ovalnog oblika. Na njoj se jasno vidi oznaka čina podmaršala, kao i čitav niz vojničkih odlikovanja, koja se nalaze na svečanoj vojničkoj uniformi Manojlovića.

Generalova udovica Jelena je umrla 1929. godine u Ruskoj bolnici u Pančevu, a sahranjena je u kapeli na opovačkom groblju, koju je sagradila oko 1927. godine. Vilu je nasledila Julkica, ćerka njenog brata Jovana Matića, koja je bila udata za Milivoja Aračića, sina generala Aračića iz tadašnjeg Velikog Bečkereka (Zrenjanin). Zbog svog načina života, Milivoje je vrlo brzo rasprodao imanje,  dok je vilu 1936. godine navodno izgubio kockajući se sa advokatom Dudom Boškovićem (ili je prodao zbog dugova), koji će joj promeniti naziv u „Vila Melanija“, po svojoj ženi Melaniji Bošković.

 

 

Dušan Duda Bošković (1881 – 1966)

 

Dušan Duda Bošković (1881 – 1966) je bio ugledni pančevački advokat i vodio je jednu od najvećih advokatskih kancelarija na Balkanu. Bio je političar, veleposednik, vlasnik lista „Pančevac“ i jedan od najbogatijih ljudi svoga doba. Poslanik u Narodnoj skupštini Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kasnije Kraljevini Jugoslavije. Opovo je bila jedna od njegovih izbornih jedinica, a za naše mesto je bio vezan i ekonomski. Kao arendator držao je u ribolovnom zakupu Tamiš od Idvora do Sefkerina, Dunavac, Karaš, Besni Fok i Dunav od Karaša do Preliva.

 

 

 

 

Vila kao osnovna škola posle Drugog svetskog rata

Kako navodi drugi opovački hroničar učitelj Dragan Manojlović, po završetku Drugog svetskog rata zgrada je nacionalizovana i od 1948. služila je kao osnovna škola. Za potrebe škole je adaptirana, prvo 1951. godine kada je imala pet učionica, a konačno preuređena 1959/60. godine kada je zatvorena velika kapija i dograđene nastavnička zbornica, nove učionice, kuhinja, trpezarija i kancelarija. Izgradnjom nove škole 1983. godine zgrada služi kao privredni i magacinski prostor i nažalost, stari, originalni deo počinje da propada. U cilju zaštite, 2012. godine renovirane su frontalne i bočne fasade ali ni to nije bilo dugog veka, jer je fasada ponovo počela da propada, a došlo je i do urušavanja krovne konstrukcije, tako da je početkom ove decenije bila u kritično devastiranom stanju.

Renoviranje fasade 2012. godine (foto Glas Opova)

Osim svoje arhitektonske i kulturne vrednosti, Vila Mis Helena je tokom svoje istorije bila bogata u enterijernom delu.

Prilikom jednog svog putovanja na Cetinje 1900. godine (mada postoji i podatak da je general jedno vreme bio komandant austrougarske vojske u Boki Kotorskoj), Manojlović je na molbu tadašnjeg cetinjskog vladike kupio vrednu umetničku sliku vladike Petra Petrovića Njegoša u prirodnoj veličini koja je bila na aukciji u najstarijem crnogorskom hotelu Lokanda (izgrađenom 1863. godine).

Priča kaže da je basnoslovnu cenu ponudila supruga tadašnjeg ministereaidenta Kučinskog koja je bila vrlo bogata i čija je namera bila da je prenese u Visbaden. Bez obzira što je bio austrougarski general, Manojlović, kao veliki patriota, a u ono vreme i predsednika Tekelijinog Fonda, uz znatno veću cenu otkupljuje sliku i prenosi je u Opovo. Slika se nalazila u vili do 1936. godine kada je zgradu preuzeo Dušan Bošković, a sliku prodao.

Takođe, u vili se nalazila i velika kolekcija lovačkih trofeja, oružja, uniformi i skupocenog nameštaja. Kako navodi Dragan Manojlović, Uprava narodnih odbora je to nakon Drugog svetskog rata rasprodala, a prodavalo se sve do 1952/53. godine (keramičke peći, veći ormani, itd), čime je učinjena nemerljiva šteta za materijalnu kulturnu i istorijsku ostavštinu Opova. 

(Č.Vučković)

Lokalni krizni centar: Sakule proglašeno zaraženim mestom od  bolesti Afričke kuge svinja

Lokalni krizni centar: Sakule proglašeno zaraženim mestom od bolesti Afričke kuge svinja

Sakule proglašeno zaraženim mestom od bolesti Afričke kuge svinja

OPOVO, 17. jul 2023 – Zbog pojave zaraženog gazdinstva i naseljeno mesto Sakule proglašeno je zaraženim od zarazne bolesti Afričke kuge svinja.

Činjenica da se za samo 20 dana virus iz Sefkerina proširio na sva naseljena mesta u opštini Opovo, da je većina gazdinstava u Sefkerinu zaražena i veliki broj svinja uginuo ili eutanaziran, da se svakodnevno prijavljuju novi slučajevi u Opovu i Barandi, govori o  izuzetnoj virulentnosti virusa  i veoma brzom prenošenju. Visoke temperature i veliki procenat uginuća  dodatno otežavaju sprovođenje mera na zaraženom području.

Pre svega preporuka je da se posle uzorkovanja kolju sve zdrave svinje.

Pozivaju se držaoci svinja da ozbiljno, odgovorno i strpljivo sprovode preporučene mere:

  • Prijave bolesne svinje odmah po pojavi prvih simptoma;
  • Prijave uginule svinje;
  • Ukoliko nameravaju da zakolju svinje to mogu učiniti  24 h posle izvršene analize krvi  i dobijanja negativnog rezultata
  • Sprovode redovno čišćenje i dezinfekciju svojih dvorišta;
  • Sprovode dezinfekciju poljoprivredne mehanizacije, vozila i opreme pre ulaska u dvorište preporičenim dezinficijensom Oxicid S, jedna kesica na 5 l vode. Isti dezinficijens može se upotrebiti i za objekte;
  • Nikako ne iznose leševe svinja iz svojih dvorišta

Prijava obolelih, uginulih svinja i uzorkovanja za klanje vrši se na telefon  013/ 347-585   Veterinarska stanica Pančevo od 8 do 15 časova.

Sve informacije u vezi Afričke kuge svinja na teritoriji opštine Opovo građani mogu dobiti od Lokalnog kriznog centra Opštine Opovo,  telefon 063/1060889 od 7,30 do 15,30 časova.

Dr vet.med Marina Mitrović

 

Šta je potrebno pripremiti pred put automobilom

Šta je potrebno pripremiti pred put automobilom

Šta je potrebno pripremiti pred put automobilom
Izvor /Auto moto revija 032,  AMSS/
Vreme je godišnjih odmora, dužih, pa i napornih putovanja, iz Srbije do odredišta uglavnom u inostranstvu. Sve to je skopčano sa različitim izazovima. Pred svako duže putovanje treba se adekvatno pripremiti da biste izbegli eventualne probleme, koji vam mogu pokvariti letovanje. Koja dokumenta su neophodna za putnike, a koja za vozilo? Kako pripremiti vozilo za put…

Kao i svake godine, Auto Moto revija vam i ovog leta skreće pažnju na stvari o kojima biste morali da vodite računa da vama i onima koji putuju sa vama put do odredišta prođe bez problema. A potencijalnih problema ima svakakve vrste… Mogu biti mali, ali i ozbiljniji koji će vam zadati velike glavobolje i upropastiti letovanje. U ovom tekstu ćemo vas podsetiti na one najvažnije „pripremne radnje” koje biste trebali da obavite pre „starta”. Želimo da ukažemo na tri najznačajnija segmenta puta sa porodicom i višenedeljnog boravka na letovanju.

Ne zaboravite sva dokumenta

Prvo i osnovno jeste da pripremite dokumenta za putnike, ali i vozilo. Greške tu ne sme biti, jer bez kompletne i validne dokumentacije bićete u velikim nevoljama daleko od kuće. Radi se o putnim dokumentima, poput važećih pasoša, bez kojih nećete preći granicu zemalja Evropske unije – Grčke, Bugarske, Mađarske i Hrvatske, ali i Turske. Bez pasoša, samo sa ličnom kartom, građani Srbije mogu preći granicu Severne Makedonije, Crne Gore, Albanije i administrativnu liniju sa Kosovom i Metohijom. Vodite računa, jer nemali broj ljudi ne obraća pažnju i ne zagleda često rok važenja lične karte, ali i vozačke dozvole!

Ova upozorenja važe za sve putnike, bez izuzetka. Upozoravamo da ukoliko putujete sa decom mlađom od 16 godina, ona moraju imati pasoš. Takođe, ukoliko deca ne putuju u pratnji oba roditelja, ne mogu preći granicu bez potvrde o pristanku drugog roditelja.

Detaljne informacije o međunarodnim dokumentima možete pronaći na sajtu AMSS

Što se tiče propratne dokumentacije za automobil, neophodno je imati saobraćajnu dozvolu i polisu obaveznog osiguranja. Imajte na umu da papirna potvrda o registraciji vozila važi samo na teritoriji Srbije, kao privremeni dokument koji se izdaje prilikom prve registracije dok se čeka izrada saobraćajne dozvole, koja se preuzima u roku od 7 dana. Ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu obično ne traže na graničnim prelazima, ali naša preporuka je da ga pribavite u nekoj od poslovnica AMSS, kako biste bili spokojni po tom pitanju. Isti važi i za međunarodnu vozačku dozvolu.

Priprema automobila

Druga najvažnija stvar uoči polaska na letovanje jeste priprema automobila za rutu od nekoliko stotina ili hiljadu i više kilometara. To nije mala kilometraža i ne treba se odnositi prema obavezama održavanja kao u lokalu, gde svaki – bilo manji, bilo veći kvar ili sitnu popravku možete obaviti „na dnevnoj bazi”, ili ostaviti za neki drugi dan ili priliku. Neredovno održavan automobil može da pokaže svoju nepredvidljivu ćud. Sve ono što ste mislili da „neće”, može da vas zadesi baš u najnezgodnijem trenutku. Neke stvari ne mogu se predvideti, ali neke „sitnice” i neprijatnosti, koje ugrožavaju bezbednost mogu se preduprediti. I pod pretpostavkom da ste na automobilu sve servise radili na vreme, svakako treba da obratite pažnju na sledeće stvari…

Pre svega trebalo bi proveriti svetlosne uređaje na vozilu. Posebno ukoliko vozite noću, ili krećete u podne ili po podne, pa je neminovno da će vas jedan deo puta „uhvatiti” mrak. U tim okolnostima, sa ispravnim i dobro naštelovanim svetlima izloženi ste manjem riziku. Da li ćete otići u servis ili možda umete bez tuđe pomoći da naštelujete farove, izaberite sami. U ličnoj režiji to možete uraditi samo u noćnim uslovima na autu okrenutom prema zidu.

U uslovima kiše važno je da imate dobre brisače. Istrošene gumice ostavljaju tragove koji ometaju čist pregled situacije, a još ako na putu ima prljavštine situacija je još nepovoljnija. Metlice brisača zaista nisu skupe i smatramo da ih svaki vozač na svom autu treba menjati jednom godišnje. Kada govorimo o dobroj vidljivosti, svakako proverite količinu tečnosti za pranje vetrobranskog stakla. Takođe, ukoliko vam mlaznice bacaju sa strane, što nije retkost kod naših vozača, pa umesto na staklo tečnost prska prolaznike ili odlazi preko krova, trebalo bi da ih malom iglicom naštelujete. Time obezbeđujete dobar rad brisača, a ne rasipate skupu tečnost.

Provera kočnica je takođe izuzetno važna. Ako ih niste dugo proveravali, nemojte propustiti da to učinite pred put. Mnogo vozača misli da su kočnice u redu, ako pločice nisu „prešle” više od 10 do 15 hiljada kilometara. Ako koristite pločice renomiranih proizvođača, poput ATE, Minteks, Tekstar i slične, onda ste sigurni više desetina hiljada kilometara. Ali na našem tržištu imate mnoštvo kojekakvih proizvođača lošeg kvailteta, čiji proizvodi traju znatno kraće i koji se mogu potrošiti veoma brzo. Kratka poseta servisu je dovoljna da bi majstor utvrdio stanje diskova i pločica. To je ujedno prilika da vam majstor proveri stanje kočione tečnosti i zameni je po potrebi. Malo je vozača kod nas koji su ikad promenili ulje u kočnicama, ali znajte da je to ulje higroskopno i da upija vlagu, a time gubi svojstva, greje se i automobil onda slabije koči.

Poseta majstoru je svakako neophodna ukoliko sami ne kontrolište pojedine uređaje na svom vozilu. Tu mislimo i na stanje rashladne tečnosti. Duga vožnja po velikoj vrućini, čekanje na naplatnim rampama ili pred granicom, vožnja stani-kreni, zamara motor i on se u tim uslovima ne hladi optimalno. Manjak ili curenje rashladne tečnosti može vam napraviti veliki problem, jer povećava rizik od pregrevanja motora, koje osim prekida putovanja povlači sa sobom i skupu popravku.

Bitno je imati i dobro hlađenje u kabini. Stoga proverite i stanje freona u klima-uređaju. Dopunite ga po potrebi, jer klima-uređaj neće raditi najbolje ukoliko ima manje gasa u sistemu. Uzgred, ukoliko je bilo potrebe za punjenjem, majstor bi trebalo da vam proveri da li negde tečnost curi ili isparava. Obično je to na crevima ili samom hladnjaku klime…

Ministarstvo privrede: 300 miliona za početnike u poslovanju i mlade

Ministarstvo privrede: 300 miliona za početnike u poslovanju i mlade

300 miliona za početnike u poslovanju i mlade

BEOGRAD, 17. jula (Tanjug) – Ministarstvo privrede raspisalo je danas javni poziv za dodelu 300 miliona dinara bespovratnih sredstava po Programu podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju i mlade. “Vlada na taj način pruža podršku osnivanju i opstanku novih preduzeća, kao i mladim preduzetnicima”, naglasio je potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali, koji je po ovlašćenju predsednice vlade preduzeo ovlašćenja ministra privrede do izbora novog ministra i naglasio da je za program iz budžeta izdvojeno 300 miliona dinara.

Pravo da se prijave na Javni poziv imaju preduzetnici, mikro i mala privredna društva, registrovana u Agenciji za privredne registre najranije dve godine u odnosu na godinu podnošenja zahteva, kao i preduzetnici, mikro i mala privredna društva, registrovani u Agenciji najranije pet godina u odnosu na godinu podnošenja zahteva, a čiji osnivač i zakonski zastupnik je fizičko lice starosti do 35 godina. Mali je naglasio da se sredstva potpuno bespovratno dodeljuju početnicima u poslovanju i mladima, kako bi im se pomoglo da razviju svoj biznis. “Preostali iznos investicionog ulaganja će se finansirati iz kredita Fonda za razvoj. Pozivam početnike u biznisu i mlade da se prijave i na taj način dodatno osnaže biznis jer je ovo zaista odlična prilika za njih, što se i pokazalo u prethodnim godinama”, rekao je Mali i dodao da iznos ukupno odobrenih sredstava po zahtevu, uključujući i bespovratna i kreditna sredstva, ne može biti manji od 400.000 dinara, niti veći od šest miliona dinara.

Mali je rekao da se javni poziv odnosi na sve nezaposlene i privrednike koji su u početnoj fazi razvoja za dodelu bespovratnih sredstava za nabavku opreme, alata i dostavnih vozila, tekuće održavanje poslovnog i/ili proizvodnog prostora, kao i za operativne troškove (do 20 odsto ukupnog ulaganja). Ova finansijska podrška privrednicima predstavlja kombinaciju 30 odsto bespovratnih sredstava države i 70 odsto povoljnog kredita Fonda za razvoj. Ukoliko privredni subjekti pripadaju jedinicama lokalne samouprave koje su razvrstane u treću ili četvrtu grupu razvijenosti u skladu sa članom 12. Zakona o regionalnom razvoju i aktom Vlade kojim se utvrđuje jedinstvena lista razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave, u tom slučaju je kombinacija 40 odsto bespovratnih sredstava države i 60 odsto povoljnog kredita Fonda za razvoj.

Za privredne subjekte čiji su osnivači mladi do 35 godina, 35 odsto su bespovratna sredstva države, a 65 odsto povoljni krediti Fonda za razvoj. Ako privredni subjekti pripadaju jedinicama lokalne samouprave koje su razvrstane u treću ili četvrtu grupu razvijenosti, onda je reč o 45 odsto bespovratnih sredstava države i 55 odsto povoljnog kredita Fonda za razvoj. Kako se navodi u saopštenju javni poziv otvoren je dok iznos traženih bespovratnih sredstava ne premaši iznos raspoloživih sredstava za sprovođenje Programa za 35 odsto, koliko je prosečan procenat odbijenih, kao i odustalih zahteva pre rešavanja u prethodnim godinama, a najkasnije do 31.decembra. Sve informacije i potrebnu dokumentaciju zainteresovani mogu pronaći na sajtovima privreda.gov.rs i fondzarazvoj.gov.rs, kao i na portalu preduzetnistvo.gov.rs

RHMZ: Najtoplije u Beogradu, Ćupriji i Zaječaru sa 35 stepeni Celzijusa

RHMZ: Najtoplije u Beogradu, Ćupriji i Zaječaru sa 35 stepeni Celzijusa

Najtoplije u Beogradu, Ćupriji i Zaječaru sa 35 stepeni Celzijusa

BEOGRAD, 17. jula (Tanjug) – Beograd, Ćuprija i Zaječar najtopliji su gradovi u Srbiji gde je živa na termometru u 12.00 časova pokazala 35 stepeni Celzijusa. Slede, Palić, Sombor, Kikinda, Novi Sad, Zrenjanin, Loznica, Valjevo, Kragujevac, Sremska Mitrovica, Negotin i Kuršumlija sa 34, dok je u Nišu, Leskovcu i Kruševcu izmereno 33 stepena Celzijusa, pokazuju podaci na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Za stepen manje je u Vranju i Dimitrovgradu, dok se živa u termometru na Sjenici i na Zlatiboru podigla do 22 podeljka Celzijusove skale. Prema podacima RHMZ-a najniža temperetura je na Kopaoniku gde je izmereno 22 stepeni Celzijusa.
U Srbiji je do 19. jula na snazi upozorenje RHMZ-a na visoke temperature. U celoj Srbiji danas je na snazi crveni meteoalarm, koji označava vrlo opasno vreme.
Prema prognozi RHMZ-a, u Srbiji će do srede biti veoma toplo sa maksimalnim temperaturama iznad 35 stepeni Celzijusa, lokalno i do 40 stepeni. U velikim gradovima očekuju se i tropske noći, pošto temepratura neće padati ispod 20 stepeni. I u Beogradu će do srede biti veoma toplo sa maksimalnim temperaturama od 36 do 39 stepeni Celzijusa, uz tropske noći.