Posao i školovanje: Preporuka mladima i roditeljima da se okrenu zanatima – plate i do 2.000 evra

Posao i školovanje: Preporuka mladima i roditeljima da se okrenu zanatima – plate i do 2.000 evra

Preporuka mladima i roditeljima da se okrenu zanatima – plate i do 2.000 evra

BEOGRAD, 18. februara (Tanjug) – Mladi i njihovi roditelji treba da shvate da nije sramota završiti zanat jer su to zanimanja koja se sada rade drugačije nego nekada i plate su i do 2.000 evra, rekli su za Tanjug počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković i PR Infostuda Miloš Turinski.  Atanacković je kazao da u Srbiji manjka radne snage, u IT sektoru ima manje nego u građevinarstvu, te da je vidljiv nedostatak zanatskih zanimanja što je ocenio kao posledicu neuređenog obrazovanja.  Istakao je da Zapad, Evropa, a posebno Nemačka privlače radnu snagu te da naša privreda ne može da pruži zarade i mogućnosti kao oni.

“Pozitivno je da mi za nekog predstavljamo šansu za posao i veću zaradu. Dobro da imamo mogućnost da zapošljavamo neke ljude sa Bliskog i Dalekog Istoka. To je stvar na koju se moramo navići”, rekao je on.  Ocenio je da je za poslodavce izuzetno značajno da imaju mogućnost nabavljanaja zamenske radne snage, jer bi inače bila privreda u velikom problemu.  Atanacković je ocenio da država pokušava da pomogne kroz subvencije zapošljavanja mladih.

“Treba proceniti i gde su opravdane potrebe privrede da zadrži školovane i sposobne naše ljude, jer ih nije lako ni zameniti”, rekao je on. Dodao je da je šansa Inicijativa Otvoreni Balkan koja će otvoriti mogućnost zapošljavanja iz Severne Makedonije i Albanije.
“Mnogo je lakše da se prilagodi neko sa Balkana nego nekog iz Šri Lanke”, rekao je on.  Naglasio je i da su se, sa napretkom tehnologije, mnoga zanatska zanimanja promenila.

“Lakše se baviti zanatskim poslom nego pre par decenija”, rekao je on.

Predstavnik za medije Infostuda Miloš Turinski rekao je da je trend da svi koji traže posao, a ne samo mladi, sada prvo gledaju iznos plate, pa je naveo da su se ranije prvo gledali međuljudski odnosi i mogućnost napretka.

Naveo je da se najviše traže zaposleni za trgovinu i prodaju, te da je tu i najviše kandidata, a da su visoko deficitarna i IT zanimanja.

“Visoka potražnja je i za zanatskim zanimanja. Nemamo majstora”, rekao je on.  Naveo je da bi poslodavci najčešće kombinaciju formalno obrazovano i iskusnog kandidata, te da se često traži i sa samo srednjom stručnom školom.  “60 posto oglasa za poslove sa sajta je sa srednjom stručnom spremnom”, rekao je on.  Potvrdio je da su IT deficitarna zanimanja jer ih fali 15.000 ali i naveo da nedostaje i 12.000 samo vozača.
“Građevina je jedna od najtraženijih kategorija. Uvozimo radnu snagu najčešće iz Turske, Indije i Kine. Nedostaju i spremačice koje sada dolaze iz Nepala, a vozači iz Šri Lanke”, rekao je on. Turinski smatra da Srbija mora da proizvede nove kadrove kroz školstvo kako bi popunili pozicije.
“Treba da mlade i roditelje informišemo da bavljenje zanatom nije manje vredno. Za električara se nudi nekad i početna plata od 150.000 dinara, a za vodoinstalatera 2.000 evra”, rekao je on.

Dodao je da je prosek plata u IT sektoru 1,6 hiljada evra, a i da tu pojedinačno plate dostižu i 8,500 evra mesečno.

 

TV Balkan Trip: Srcem kroz ravnicu u Opovu

TV Balkan Trip: Srcem kroz ravnicu u Opovu

Srcem kroz ravnicu u Opovu
OPOVO, 18. februar 2023 – Nedavno snimana emisija „Srcem kroz ravnicu“ u našoj opštini emitovana je na televiziji „Balkan Trip“ 16. februara. Za sve koji tada nisu gledali ili žele da repriziraju, cela emisija se može pogledati na linku dole:

Produktna berza: Skuplji pšenica i suncoretova sačma – kukuruz jefiniji

Produktna berza: Skuplji pšenica i suncoretova sačma – kukuruz jefiniji

Skuplji pšenica i suncoretova sačma – kukuruz jefiniji
Novi Sad, 18. februar 2023
Jeftiniji kukuruz, skuplji pšenica i suncokretova sačma, te izostanak trgovine sojom obeležli su prošlonedeljno trgovanje na novosadskoj Produktnoj berzi. Kukuruzom se trgovalo u rasponu od 27,5 do 28 dinara za kilogram bez PDV-a. Ponder cena je 27,86 dinara za kilogram bez PDV-a što je niže za 1,8 procenata u odnosu na prethodnu nedelju. Ugovori za pšenicu zaključeni su u rasponu od 28,3 do 28,4 dinara za kilogram bez PDV-a. Ponder cena je 28,39 dinara za kilogram bez PDV-a što je rast od oko jedan posto u odnosu na sedam dana ranije. Tražnja za soju izostaje treću nedelju za redom pa nema ni trgovanja. Ponude su bile od 66,5 dinara za kilogram bez PDV-a za soju uz obračun kvaliteta. Trgovalo se suncokretovom sačmom po ceni od 39 dinara za kilogram bez PDV-a. Sačma ima konstantan rast cene, a ovonedeljni je za 3,8 procenata. Zbog praznika i manje radnih dana promet berze sveo se na 1.804 tona čija finansijska vrednost je 57,1 miliona dinara.

 

Ministarstvo odbrane: Otvoren konkurs za upis u vojne škole

Ministarstvo odbrane: Otvoren konkurs za upis u vojne škole

Otvoren konkurs za upis u vojne škole

BEOGRAD, 18. februara (Tanjug) – Ministarstvo odbrane raspisalo je konkurs za upis u vojne škole koji je otvoren do 31. marta 2023. godine.

Ovogodišnjim konkursom predviđen je upis za 175 budućih kadeta Vojne akademije i 17 Medicinskog fakulteta VMA, kao i 75 učenika opšteg smera i 30 učenika vazduhoplovnog smera Vojne gimnazije i 65 učenika Srednje stručne vojne škole, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Vojna akademija u školskoj 2023/2024. godini nudi osnovne akademske studije na smerovima: Kopnena vojska, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite, Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Vojno vazduhoplovstvo, Vojnosaobraćajno inženjerstvo i Ekonomija odbrane.

Pravo da konkurišu za upis osnovnih studija na Vojnoj akademiji imaju mladići i devojke rođeni 2002. godine ili kasnije, odnosno 2003. godine ili kasnije za studije na Medicinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije. Neophodan uslov je, takođe, da kandidati imaju završenu četvorogodišnju srednju školu, odnosno da pohađaju četvrti razred četvorogodišnje srednje škole.

Za kadete studijskih programa Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite i Vojnosaobraćajno inženjerstvo biće potrebna diploma četvorogodišnje srednje škole tehničke struke ili gimnazije, dok će za Medicinski fakultet VMA, osim svršenih gimnazijalaca moći da konkurišu i oni sa diplomama srednjih škola zdravstvene ili veterinarske struke u trajanju od četiri godine. Za navedene smerove mogu konkurisati i kandidati koji trenutno pohađaju završne razrede pomenutih škola.

Mladići i devojke koji imaju ambiciju da postanu vojni piloti i upišu studijski program Vojno vazduhoplovstvo moraju da ispune i dopunske uslove propisane posebnim programom medicinsko-zdravstvene i psihološke procene kandidata za taj studijski program, kao i da uspešno savladaju selektivnu padobransku i letačku obuku.

Školovanje u Vojnoj akademiji ima strukturu osnovnih akademskih studija prvog stepena u trajanju od četiri godine, što podrazumeva 240 ESPB bodova. Posle završetka školovanja kadeti stiču visoko obrazovanje i stručna zvanja.

Školovanje na Medicinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije Univerziteta odbrane u Beogradu ima strukturu integrisanih akademskih studija u trajanju od šest godina (12 semestara), odnosno 360 ESPB. Posle završetka školovanja kadeti stiču visoko obrazovanje i stručno zvanje doktor medicine, kako je propisano akreditovanim studijskim programom.

Posle završenih studija kadeti Vojne akademije biće proizvedeni u čin potporučnika odgovarajućeg roda ili službe, dok će svršeni diplomci Medicinskog fakulteta postati potporučnici sanitetske službe.

Za status učenika Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole „1.300 kaplara” u Beogradu pravo prijavljivanja imaju dečaci i devojčice rođeni 2007. godine ili kasnije.

Kandidati za Vojnu gimnaziju, koji ispunjavaju uslove konkursa, moraće da savladaju proveru fizičke sposobnosti, kao i testove znanja iz matematike i srpskog jezika i književnosti. Pored toga, obaviće se psihološka i medicinsko-zdravstvena procena, kao i bezbednosna provera svih kandidata.

Školovanje u Vojnoj gimnaziji traje četiri godine po nastavnom planu i programu gimnazija opšteg smera koji obuhvata i specifične vojne sadržaje. Nakon završenog školovanja u Vojnoj gimnaziji učenici su u obavezi da nastave školovanje u Vojnoj akademiji.

Učenicima Srednje stručne vojne škole, u zavisnosti od opredeljenja, predstoji školovanje po planu i programu Vazduhoplovnotehničkog smera, Jedinica za elektronska dejstva, Telekomunikacija i informatike, ARJ za PVD, kao i smera Vazdušnog osmatranja i javljanja. Nakon završenog školovanja u Srednjoj stručnoj vojnoj školi „1300 kaplara” učenici se primaju u Vojsku Srbije u svojstvu profesionalnog podoficira, u činu vodnika.

Školovanje u svim vojnim školama je besplatno, a kadetima i učenicima obezbeđen je smeštaj, ishrana, odeća, odnosno uniforma, udžbenici i školski pribor, sportska oprema, zdravstvena zaštita i odgovarajuća mesečna novčana primanja.

Osim vrhunskog obrazovanja Vojna akademija, Medicinski fakultet VMA, Vojna gimnazija i Srednja stručna vojna škola nude brojne mogućnosti za vannastavne sadržaje i podstiču razvoj talenata i interesovanja svojih kadeta i učenika, navodi se u saopštenju.

Detaljne informacije o konkursima za upis u vojne škole mogu se pronaći na sledećem linku: https://www.mod.gov.rs/cir/konkursi-za-upis-u-vojne-skole