Kreativni klub ONB: Kreativna radionica u susret praznicima

Kreativni klub ONB: Kreativna radionica u susret praznicima

Kreativni klub ONB: Kreativna radionica u susret praznicima
Opovo, 10. decembar 2022
Novogodišnji program radionica se nastavlja. Radionicu je vodila Olga Relic. Poslednja radionica za odrasle će se odrzati u ponedeljak, 12.12. dok se radionice za decu završavaju 24.12. izložbom dečjih radova i dodelom diploma.

AP Vojvodina: Mirović otvorio konferenciju „Socijalno preduzetništvo sa osvrtom na radno angažovanje osoba sa autizmom“

AP Vojvodina: Mirović otvorio konferenciju „Socijalno preduzetništvo sa osvrtom na radno angažovanje osoba sa autizmom“

AP Vojvodina: Mirović otvorio konferenciju „Socijalno preduzetništvo sa osvrtom na radno angažovanje osoba sa autizmom“

Novi Sad 10. decembar 2022
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović otvorio je danas konferenciju „Socijalno preduzetništvo sa osvrtom na radno angažovanje osoba sa autizmom“, istakavši da je ovaj skup važan za razumevanje problema i pomoć porodicama osoba sa autizmom.

„Ova konferencija, kao i sve teme u vezi sa decom sa posebnim potrebama, moraju da odgovore na pitanja – kako da decu i porodice učinimo vidljivijim, kako se razvijene zemlje suočavaju sa ovim problemima, kakvi su naši propisi, i kako možemo konkretno pomoći u ovom i čitavom nizu drugih pitanja u ovoj oblasti“, izjavio je predsednik Mirović.

Prema Mirovićevim rečima, podrška ovoj deci i njihovim porodicama neophodna je u širem kontekstu i mora pokriti sve oblasti društvenog života.

Foto/AP Vojvodina

„Mi smo tu da donosimo odluke i gradimo bolji sistem. Potrebno je integrisanje sa roditeljima i konkretni predlozi, kako bi ova oblast bila bolje organizovana. Spremni smo da finansiramo i podržimo posete stručnjaka iz najrazvijenijih zemalja kako bismo imali primere dobre prakse. Zajedno sa nadležnim ministarstvima moramo da menjamo propise, i da efikasnije gradimo sistem koji će biti bolji i sigurniji, i koji će omogućiti njihovo poptpuno ravnopravno uključivanje u socijalno preduzetništvo“, rekao je Mirović.

Potpredsednik Pokrajinske vlade i predsednik Saveta za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine Branko Ćurčić istakao je da je Savet u prethodnom periodu organizovao niz obuka o značaju i pojmu socijalnog preduzetništva.

„Izradili smo Analizu o trenutnom stanju u privrednim subjektima – društvima u oblasti socijalnog preduzetništva na teritoriji AP Vojvodine, zajedno sa Sekretarijatom za privredu i turizam sproveli Javni poziv za podršku preduzećima koja posluju po principima socijalne ekonomije, oformili Radnu grupu u okviru Saveta. Ako govorimo o tome da stvaramo društvo jednakih šansi, onda i osobe sa autizmom treba da imaju svoju šansu, u skladu sa svojim procenjenim radnim sposobnostima“, naveo je Ćurčić.

Događaju su prisustvovali i članovi Pokrajinske vlade.

 

Preporuke lekara: Umerenost u ishrani tokom slav(lj)a

Preporuke lekara: Umerenost u ishrani tokom slav(lj)a

Umerenost u ishrani tokom slav(lj)a

Zakoračili smo u kalendarski deo godine kada su učestale proslava slava, koje nas lagano uvode u praznični period. Nadamo se i praznično raspoloženje. Bogate trpeze mamiće na zalogaj, dva više. Kako nam neumerenosti u hrani i piću ne bi zadale dodatne muke i naknadna kajanja, setimo se nekoliko saveta i smernica ishrane, ali i bezbednosti hrane, koji, nadamo se, mogu biti od pomoći da slavlja prođu bez „posledica“.

Prilikom sedanja za prazničnu trpezu trebalo bi se setiti da preobilni obroci dovode do nepotrebnog preopterećenja želuca i celog organizma. Zimi najčešće dolazi do povećanja telesne težine, javljaju se respiratorne infekcije, a usled suženog izbora svežih namirnica može doći i do deficita određenih hranljivih materija. I nelagodnosti različitog stepena kod hroničnih bolesnika mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Stručnjaci upozoravaju da nagli prelazak sa nemasne na masnu hranu, kao i povećan unos mogu izazvati ozbiljne zdravstvene tegobe. Svake godine u vreme novogodišnjih i božićnih praznika najveći broj intervencija dežurnih zdravstvenih službi je upravo zbog neumerenog konzumiranja hrane i pića.

Osnovna preporuka pravilne ishrane u vreme predstojećih praznika je jedino – umerenost. Preobilni obroci kod hroničnih bolesnika mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Masna hrana provocira tegobe probavnog sistema, žučne kese, a slana hrana visok krvni pritisak koji dalje prouzrokuje veoma ozbiljne komplikacije.

Pored umerenosti ne bi trebalo zaboraviti ni ostale savete koji se odnose na pravilnu ishranu, a to su raznovrsnost, mešovita hrana uz dovoljno voća i povrća, o čemu posebno treba voditi računa, jer je sezona gripa i respiratornih infekcija.

Zimski period karakteriše veliki broj slava i proslava gde se konzumiraju veće količine hrane i alkoholnih pića. Organizam se opterećuje velikom količinom masti životinjskog porekla i prostim ugljenim hidratima u vidu raznih vrsta kolača i torti, a sve se to odvija u večernjim satima, što još više pogoršava situaciju.

Ne odlaziti na ovakvu vrstu skupova gladnog stomaka (neki ne jedu ceo dan, jer se čuvaju za slavu!?) Popiti čašu obične ili mineralne vode pre obroka. Voditi računa o količini. Veći deo tanjira ispuniti svežom salatom a preostali deo ostalim namirnicama. Izbegavati tzv. kalorijske bombe kao što je ruska salata, gibanice, masna mesa. Obratiti pažnju na količinu alkohola. Na primer, preporuka za žene je jedna čaša crnog vina, a dve za muškarce.

Jesti polako, svesno, jer se za vreme razgovora najčešće ne obraća pažnja na količinu hrane koja se pojede. Izbegavati torte već se radije opredeliti za tzv. sitne kolače i zadržati se na 1-2 kolača.

Nepravilno sproveden post može biti uzrok taloženja kilograma. Usled izbacivanja namirnica životinjskog porekla može se javiti povećan osećaj gladi, pa se uzimaju namirnice bogate ugljenim hidratima i biljnim mastima.

Praktikovati izbalansiranu ishranu bogatu proteinima biljnog porekla kao što su soja i ostale mahunarke, integralne žitarice, dovoljno svežeg voća i povrća.

MALI SAVETI:

UMERENOST. Izobilju hrane i pića je teško odoleti, ali probajte da nađete meru. Ovo je posebno važno za one koji već imaju neko od hroničnih oboljenja (kao što su hipertenzija ili dijabetes) ili stanja sa povećanim zdravstvenim rizikom (npr. hiperholesterolemija, gojaznost i sl.), kod kojih je ishrana važan faktor u lečenju i prevenciji neželjenih zdravstvenih događaja.

Neumereni unos kako alkoholnih tako i bezalkoholnih pića može nepovoljno uticati na zdravlje, nove neželjene kilograme i druga kajanja, nakon praznovanja.

Ne zaboravite i da umerenost nije samo u duhu pravilne ishrane, već i predstojećih praznika.

RAZNOVRSNOST. Uživajte u raznovrsnosti izbora i ukusa, uz vođenje računa da su u ishrani i u danima slavlja zastupljene sve osnovne grupe namirnica. Posebno obratite pažnju na unos svežeg voća i povrća, koji bi trebalo da je svakodnevan, jer su ove namirnica bogati izvori vlakana, vitamina, minerala i drugih korisnih nutrijenata koji su dobri saveznici u jačanju imuniteta i drugim blagotvornim efektima po zdravlje.

Suvo voće (smokve, šljive i sl.), iako predstavlja dobar nutritivni izvor, ne bi trebalo unositi u većoj količini od jedne dnevne porcije (oko 30 g), s obzirom na visok sadržaj šećera i veću energetsku vrednost u odnosu na sveže voće.

UOBROČENOST. Redovne obroke ne preskakati u iščekivanju slavske trpeze! Voditi računa da se režim ishrane u periodu proslava značajno ne poremeti, te da se održi relativna redovnost u konzumiranju hrane, kroz unos 3 glavna obroka i 2 užine.

NE HITATI PO REPETE. Između posluženja pravite pauze. Potrebno je vreme da do mozga dođe informacija da je stomak pun. Za desetak minuta, možda shvatimo da smo siti, ili da nam je potrebna sasvim mala porcija da bismo utolili glad i želju za hranom.

Mislite o BEZBEDNOSTI HRANE jer je ona preduslov svakom uživanju u hrani. Poštujte osnovne principe higijenskog režima u radu sa hranom:

NAMIRNICE ČUVATI NA ODGOVARAJUĆOJ TEMPERATURI! Temperaturni režim je jedan od ključnih faktora u bezbednosti hrane, od termičke obrade namirnica do uslova čuvanja termički obrađenih i sirovih namirnica, posebno onih koje se ubrajaju u kategoriju lako kvarljivih, kao što su: meso i proizvodi od mesa, kremasti kolači, ruska i ostale salate sa majonezom, jajima i sl. Hranu ne ostavljati duže od 2 sata na sobnoj temperaturi!

POSEBAN OPREZ JE POTREBAN U MANIPULACIJI NAMIRNICAMA KOJE SE UČESTALIJE KONZUMIRAJU SIROVE, jer nose veći epidemiološki rizik, kao što su sveže voće i povrće. Sveže voće i povrće je potrebno temeljno oprati pod mlazom tekuće higijenski ispravne vode i očistiti; kod svežeg kupusa, spoljašnje listove odstraniti i prati list po list, pre i nakon mehaničke obrade (seckanja); sveže povrće koje se uobičajeno konzumira bez kore (npr. krastavac), oljuštiti, uz pranje pre i posle ljuštenja.

Čistoća i higijenska manipulacija priborom i opremom u svim stadijumima pripreme i čuvanja hrane.

Ne koristite isti pribor u manipulaciji sirovim i gotovim, termičkim obrađenim namirnicama, bez prethodnog pranja vrelom vodom i deterdžentom!

VODITE RAČUNA O LIČNOJ HIGIJENI, NAROČITO, PRAVILNOM I REDOVNOM SPROVOĐENjU HIGIJENE RUKU, koristeći sapun i higijenski ispravnu vodu u trajanju od minimum 20 sekundi.

Ne zaboravite da ljudski faktor ima važnu ulogu u kontaminaciji hrane, s obzirom da se ona najčešće zagađuje mikrobiološkim agensima koji se prenose putem prljavih ruku.

-Nema potrebe za dosoljavanjem! Hrana na trpezi je sasvim sigurno već dovoljno slana.

-Vodite računa o unosu dodatog šećera. Podelite radost i dezert sa bližnjima.

-Unosite dovoljno tečnosti prevashodno unosom vode!

-Izbegavajte unos alkohola na prazan stomak! Alkohol „otvara“ apetit i doprinosi ukupnom energetskom unosu.

Izvor: Zavod za javno zdravlje Pančevo

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd

Društvo: Danas se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava

Društvo: Danas se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava

Danas se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava

/Tanjug/ Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se danas, na dan kada je 1948. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, a ove godine pod motom “Dostojanstvo, sloboda i pravda za sve”.

U poruci povodom dana ljudskih prava, generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je zemlje članice, civilno društvo, privatni sektor i ostale da stave ljudska prava u središte svojih napora kako bi se zaustavili “današnji štetni trendovi”.

Svet se suočava s međusobno povezanim izazovima za ljudska prava bez presedana, naveo je Gutereš.

Generalni sekretar UN je upozorio da su glad i siromaštvo u porastu, čime su ugrožena ekonomska i socijalna prava stotinama miliona ljudi.

Gutereš je saopštio i da se medijske slobode i bezbednost novinara u opasnom padu u skoro svim delovima sveta.

“Nestaje poverenje u institucije, naročito među mladima. Pandemija kovid-19 je dovela do povećanja nivoa nasilja nad ženama i devojčicama”, rekao je

Ljudska prava su univerzalna prava koja ima svaki čovek bez obzira na nacionalnost, pol, nacionalnost, veru, rasu, jezik ili bilo koji drugi status.

Obuhvataju pravo na život, obrazovanje, rad, zdravlje i slobodu.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima bila je prvi pravni dokument koji je utvrdio osnovna ljudska prava koja treba univerzalno zaštititi.

Obeležavanje ovog datuma ustanovljeno je 1950. godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) istakla je u saopštenju povodom Međunarodnog dana ljudskih prava da su krizna vremena test za zaštitu ljudskih prava i da, pošto se ljudska prava i dalje krše, moramo da radimo zajedno u duhu dijaloga i na nacionalnom i na međunarodnom nivou, ako želimo da ostvarimo postulat sadržan u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima o svetu u kome su svi jednaki u pravima.

 

Vremenske prilike: Smene sunca i oblaka, danas temperature iznad proseka

Vremenske prilike: Smene sunca i oblaka, danas temperature iznad proseka

 

Vremenske prilike: Smene sunca i oblaka, danas temperature iznad proseka

Srbija , 10. Decembar 2022
U Srbiji danas umereno do potpuno oblačno i natprosečno toplo, mestimično s kišom, ponegde i kratkotrajnim pljuskovima. Jutarnja temperatura od 6 do 12, najviša dnevna od 9 na severu Vojvodine i istoku Srbije do 18 stepeni u centralnim i južnim krajevima zemlje, saopštio je RHMZ. Vetar slab i umeren, u košavskom području i na planinama i jak, južni i jugoistoèni. Pre podne na severozapadu, a posle podne i uveče na zapadu, vetar će biti u skretanju na severni i zapadni. U Beogradu pretežno oblačno, povremeno s kišom. Vetar slab i umeren, jugoistoèni. Jutarnja temperatura od 10 do 12, najviša dnevna oko 17 stepeni. U Srbiji sutra oblačno s kišom koja će posle podne i uveče, uz zahlađenje, na zapadu i jugozapadu Srbije, kao i na planinama, preći u sneg. Duvaće umeren, na severu i istoku i jak zapadni i severozapadni vetar. Tokom noći ka ponedeljku, uz dalji pad temperature, u većini predela doći će do prelaska kiše u sneg, izuzev juga Srbije, gdeće i dalje padati kiša. U ponedeljak u većem delu hladno, na severu Srbije suvo uz delimično razvedravanje i slab jutarnji mraz, u ostalim krajevima pretežno oblačno, mestimično sa snegom uz formiranje manjeg snežnog pokrivača i u nižim predelima. Na jugu Srbije toplije sa kišom, koja će tek uveče i tokom noći kratkotrajno preći u susnežicu i sneg. Uveče i tokom noći postepeni prestanak padavina. U utorak ujutro slab do umeren mraz, tokom dana pretežno sunčano i hladno. Zatim umereno do potpuno oblačno. U sredu na jugu i istoku Srbije ponegde kiša i sneg, na planinama sneg, a od četvrtka u većini predela očekuju se nove padavine – kiša i sneg.