OPOVO, 14. februar 2025 – I četvrti petak za redom u Opovu je u 18:00 časova održana protestna šetnja podrške studentima i njihovim zahtevima, a istovremeno je organizovana i akcija prikupljanja sitnih kolača koji će sutra biti odneseni studentima u Kragujevac.
Kolona građana sa zastavama i transparentima, ispred kojih su vozili poljoprivrednici u svojim traktorima, krenula je sa centralne raskrsnice i ulicama Borisa Kidriča, Ribarske i JNA, došla do „porodičnog trga“ u parku gde su petnaestominutnom tišinom odali poštu nastradalima u Novom Sadu, a nakon toga su opovački studenti još jednom pročitali svoja četiri zahteva: 1. Objavljivanje celokupne dokumentacije koja se odnosi na rekonstruisanje Železničke stanice u Novom Sadu; 2. Potvrda nadležnih organa o identitetu svih lica za koja postoji osnovana sumnja da su fizički napala studente i profesore, kao i pokretanje krivičnih postupaka protiv njih; 3. Odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, kao i obustavu već pokrenutih krivičnih postupaka; 4. Povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto.
Takođe, danas u 11:52h, 15 minuta tišine, održane su u Sefkerinu i na sakulsko-idvorskoj raskrsnici.
KAČAREVO, 14. Februar 2025
Kačarevo je i ove godine postalo epicentar gurmanskih užitaka i tradicionalnih ukusa, jer se od 13. do 16. februara održava 38. Slaninijada – jedna od najpoznatijih poljoprivredno-turističkih manifestacija u regionu, ali može se reći i u celoj Srbiji
Ljubitelji mesa iz Srbije kao i okolnih zemalja okupljaju su se u ovom vojvođanskom selu kako bi uživali u raznovrsnim mesnim prerađevinama, pazarili a pojedini se i nadmetali se u izboru najbolje slanine.
Ove godine, stručni žiri ima težak zadatak – ocenjivanje čak 112 uzoraka slanine pristiglih iz različitih krajeva Srbije ali i iz Severne Makedonije. Takmičari će se nadmetali u nekoliko kategorija, i to za domaću, zanatsku i industrijsku slaninu, dok će posetioci imati priliku da probaju i kupe ne samo slaninu, već i kobasice, pršutu, kulen i druge vrhunske mesne delikatese. Cene su raznolike i kreću se se od 800 dinara za neke vrste kobasica, preko raznih vrsta slanina od 1300 dinara pa naviše, za sveže čvarke za po 1500 dinara po kilogramu, ali i za nešto skuplje prerađevine od mangulice i slično.
Naravno, na mnogobrojnim tezgama se može naći sve i svašta, sadnice i sadni material, odeća, obuća, rukotvorine od drveta i raznih materijala, med, rakija, sirevi, domaći hleb, i još mnogo, mnogo toga.
Na Slaninijadi ne možete ostati gladni, da li nešto kupovali ili ne. Izlagači nude na probu svoje proizvode, a tu su i ekipe koje spremaju fast food hranu, među kojima su i naše komšije iz Sakula koji imaju u ponudi ovakve i slične specijalitete. Pljeskavica u somunu sa prilozima košta 500 dinara, a u ponudi pod šatorima ima prasećeg i jagnjećeg pečenja.
Slaninijada u Kačarevu već decenijama privlači veliki broj gostiju, ne samo zbog bogate ponude suhomesnatih proizvoda, već i zbog pratećeg kulturno-zabavnog programa. Organizatori su se i ove godine pobrinuli da manifestacija bude prava fešta – sa tamburašima, kuvarskim nadmetanjima i takmičenjima.
Osim što promoviše tradicionalnu gastronomiju, ova manifestacija ima i značajan ekonomski doprinos lokalnoj zajednici, okupljajući proizvođače i ljubitelje domaćih proizvoda na jednom mestu. Kačarevo je još jednom dokazalo da je prestonica slanine, a organizatori ove godine očekuju rekordnu posetu.
BEOGRAD, 14. februar 2025 – U cilju bezbedne primene sredstava za zaštitu bilja i zaštite zdravlja ljudi, životinja i životne sredine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u skladu sa Zakonom o sredstvima za zaštitu bilja, započelo je organizovano sprovođenje obuke profesionalnih korisnika.
Obavezu da prođu obuku imaju svi profesionalni korisnici, odnosno sva lica koja koriste sredstva za zaštitu bilja u okviru obavljanja svojih profesionalnih aktivnosti, kao i lica koja svoje poljoprivredne proizvode stavljaju na tržište.
Međutim, na osnovu informacija dobijenih sa terena, a koje se tiču neusklađenosti organizacije i samog sprovođenja obuke profesionalnih korisnika i nepridržavanja jasnih procedura, što može da umanji kvalitet obuke, dogovoreno je da se obuka trenutno zaustavi, iz prostog razloga što je važno da se na početku isprave neke nejasnoće i razjasne dileme i pitanja sa kojima smo se susreli.
Takođe je važno da pravna lica koja vrše obuku budu dostupna svim zainteresovanim licima na teritoriji Srbije, pa je, u skladu sa tim, potrebno da se uspostavi sistem obuka i u službama u kojima do sada nije bio, pogotovo što je zainteresovanost poljoprivrednih proizvođača veoma velika.
Odlaganje obuke je u vezi sa uspostavljanjem uniformnosti u sprovođenju obuke, podizanjem nivoa kvaliteta obuke, uspostavljanjem informacionog sistema, baze podataka, pokrivenosti sa pravnim licima koja sprovode obuku na celoj teritoriji Republike Srbije i dostavljanjem štampanog materijala polaznicima obuke.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede naglašava da sam koncept obuke neće biti promenjen.
Na osnovu jednodnevne obuke i položene provere znanja polaznici će dobiti sertifikat profesionalnog korisnika, koji će biti uslov za kupovinu sredstava za zaštitu bilja.
Polaznici obuke podnose zahtev za obuku, a uz zahtev se prilaže i dokaz o plaćenoj taksi za pohađanje obuke, proveru znanja i izdavanje sertifikata profesionalnog korisnika u iznosu od 3310 dinara, koja je propisana Zakonom o republičkim administrativnim taksama.
Međunarodni dan dece obolele od raka je ustanovlјen 2002. godine od strane Međunarodne konfederacije Udruženja roditelјa dece obolele od raka. Od tada se obeležava u više od 100 zemalјa širom sveta. U Srbiji je ovaj datum postao deo nacionalnog Kalendara javnog zdravlјa 2013. godine, na inicijativu udruženja roditelјa dece obolele od raka i uz podršku Ministarstva zdravlјa.
Rak kod dece čini od 0,4 do 4% svih malignih bolesti u opštoj populaciji širom sveta i vodeći je uzrok smrti dece i adolescenata uzrasta od 0 do 19 godina. Svetska zdravstvena organizacija i Međunarodno udruženje za borbu protiv raka su prošle godine, započele trogodišnju kampanju za period 2024–2026. godina u cilјu prevazilaženja izazova i smanjenju nejednakosti sa kojima se suočavaju deca obolela od raka i njihove porodice. Ove godine pažnja celokupne javnosti, stručne i opšte, biće usmerena ka intervencijama koje se odnose na pobolјšanje tretmana, nege, kvaliteta života, emocionalnih i socijalnih potreba dece obolele od raka, kao i njihovih porodica.
Poslednje procene Međunarodne agencije za istraživanje raka iz 2022. godine pokazuju da je kod više od 275.000 dece registrovan neki oblik maligne bolesti, a da je više od 105.000 dece umrlo iste godine od raka. U svetu će se prema istim procenama do 2050. godine registrovati 285.000 novih slučajeva malignih bolesti kod dece, a 110.000 dece će umreti od raka ako se ne ulože dodatna ulaganja u pobolјšanje pristupa zdravstvenim uslugama ili lečenju raka u detinjstvu. Na osnovu postojeće organizacije i načina funkcionisanja zdravstvenog sistema u oblasti pedijatrijske onkologije globalno, gotovo 45% dece neće biti dijagnostikovano, a čak 84,1% ove dece potiče iz nerazvijenih i srednje razvijenih zemalјa. Sveobuhvatnim intervencijama moglo bi da se izbegne više desetina hilјada smrtnih slučajeva kod dece obolele od raka do 2050. godine.
U Srbiji rak kod dece i adolescenata čini između 0,8 i 1,1% svih novoobolelih osoba u strukturi obolevanja od svih malignih bolesti. Svake godine u Srbiji se registruje u proseku oko 370 dece, oba pola između 0 i 19 godina, sa nekom vrstom maligniteta. Kao i u većini zemalјa u razvoju, i u Srbiji je gotovo dve trećine novoobolele dece (67,5%) uzrasta do 15 godina.Četiri grupe bolesti, leukemije, tumori mozga, tumori koštano-zglobnog sistema i limfomi, čine najčešće maligne bolesti u detinjstvu. Ove četiri grupe malignih obolјenja čine više od dve trećine (72,1%) svih maligniteta u detinjstvu. U proseku svake godine 40 dece starosti od 0 do 19 godina izgubi bitku sa ovom bolesti. Najčešći uzrok smrti u detinjstvu u Srbiji su tumori mozga, leukemije, tumori koštano-zglobnog sistema i limfomi. U strukturi umiranja od svih malignih bolesti manje od dve trećine umrle dece (64,3%) je bilo u uzrastu do 15 godina. Najčešći razlog smrtnog ishoda kod dece u uzrastu do 15 godina su tumori mozga i leukemije, dok su u uzrastu od 15 do 19 godina, u strukturi umiranja, najčešći uzrok smrti od maligniteta tumori koštano-zglobnog sistema i leukemije.
U Južnobanatskom okrugu, u poslednjih pet godina, svake godine je prosečno petoro dece uzrasta 0-19 godina obolevalo i jedno dete umiralo od malignih bolesti. Tokom 2023. godine od raka je obolelo šestoro dece, četiri dečaka i dve devojčice.
Najveći broj obolelih registrovan je u uzrastu od 0 do 4 godina (50%), u uzrastu od 15 do 19 godina 33%, od 5 do 9 godina 17%, dok u uzrastu od 10 do 14 godina nije bilo obolelih.
Tokom 2022. i 2023. godine u Južnom Banatu nije bilo smrtnih ishoda od ove grupe bolesti u dečijoj populaciji.
Najčešći maligni tumori kod dece u našem okrugu su akutne leukemije i linfomi, zatim maligne bolesti lokalizovane na mozgu, kostima, mekim tkivima, bubrezima, polnim organima i žlezdama.
Uspeh lečenja i stopa preživlјavanja dece obolele od raka zavisi od regiona i stepena ekonomske razvijenosti. U visokorazvijenim zemlјama sveta stopa preživlјavanja iznosi 80%, ali u pojedinim delovima sveta koji imaju slabije razvijene resurse iznosi svega 20%. Tim povodom su Svetska zdravstvena organizacija i Međunarodno udruženje za borbu protiv raka postavili cilј da se do 2030. godine postigne eliminacija bola i patnje kod dece koja se bore protiv raka i da se preživlјavanje dece sa bilo kojom dijagnozom raka u svetu poveća na 60%.
U skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodnog udruženja za borbu protiv raka kod dece u kontinuitetu se sprovode brojne kampanje koje imaju za cilј pokretanje šire društvene zajednice, kroz zajedničke akcije usmerene na ranu dijagnostiku raka, na odgovarajući medicinski tretman i lečenje, kao i na bolјu dostupnost odgovarajućih lekova. Sve ovo će omogućiti da se udvostruče stope izlečenja i spasi milion dečjih života tokom sledećih deset godina.
U cilјu zaštite i unapređenja zdravlјa jedne od najosetlјivijih populacionih grupa, Institut za javno zdravlјe Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” sa mrežom okružnih instituta i zavoda za javno zdravlјe se od početka aktivno uklјučio u obeležavanje ovog važnog datuma iz Kalendara javnog zdravlјa.
BEOGRAD, 14. februar 2025
Povodom predstojećeg praznika Sretenje, saobraćajna policija će sprovoditi pojačanu kontrolu na putevima širom zemlje koja počinje danas i trajaće do 17. februara. “Akcenat će biti na otkrivanju i sankcionisanju prekršaja koji najviše doprinose saobraćajnim nezgodama i težini njihovih posledica, kao što su prekoračenje dozvoljene brzine, upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, nepropisno preticanje i nekorišćenje sigurnosnog pojasa”, rekao je za Tanjug Zlatko Belencan, pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije.
On je podsetio da su tokom prošlogodišnjeg praznika Sretenje, u periodu od 14. do 17. februara 2024. godine, u saobraćajnim nezgodama poginule četiri osobe, dok je 140 učesnika zadobilo povrede. Uprkos merama pojačane kontrole, u ta četiri dana otkriveno je oko 20.000 saobraćajnih prekršaja, rekao je Belencan. “Apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da se pridržavaju propisa, prilagode brzinu uslovima na putu, ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, koriste sigurnosne pojaseve i poštuju saobraćajnu signalizaciju”, rekao je Belencan. Odgovornim ponašanjem doprinosimo bezbednosti svih učesnika u saobraćaju i smanjenju broja saobraćajnih nezgoda, zaključio je on.