Javni pozivi za učešće u merama aktivne politike zapošljavanja za 2025. godinu

Javni pozivi za učešće u merama aktivne politike zapošljavanja za 2025. godinu

Beograd, 26. februar 2025.
Nacionalna služba za zapošljavanje 26. februara 2025. godine raspisuje 12 javnih poziva, putem kojih će, kroz direktnu finansijsku podršku poslodavcima i nezaposlenima, u mere aktivne politike zapošljavanja biti uključeno više od 15.000 lica. Za mere aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini planirano je izdvajanje 6,25 milijardi dinara, dok će dodatna sredstva biti obezbeđena i od strane lokalnih samouprava, kako kroz zajedničko finansiranje sa NSZ, tako i kroz samostalno finansiranje, uz tehničku podršku Nacionalne službe.

Kao i prethodnih godina, težište će biti na teže zapošljivim kategorijama građana u koje prvenstveno spadaju: lica bez osnovnog obrazovanja i završene srednje škole, mladi do 30 godina starosti bez radnog iskustva, žene, a posebno žene iz manje razvijenih i devastiranih područja, osobe sa invaliditetom, Romi i Romkinje, korisnici novčane socijalne pomoći i drugih usluga socijalne zaštite, lica starosti 50 i više godina, dugoročno nezaposleni koji posao traže više od 12 meseci, a posebno nezaposleni koji posao traže duže od 18 meseci, samohrani roditelji, supružnici iz porodice u kojoj su oba supružnika nezaposlena.

Većina javnih poziva biće otvorena do 28. novembra 2025. godine, dok je rok za podnošenje zahteva za pojedine mere namenjene osobama sa invaliditetom  (OSI) 31. decembar 2025. godine. Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 14. aprila 2025. godine, dok će javni poziv za učešće u finansiranju mere obuka za potrebe poslodavca za zaposlenog biti na raspolaganju do 31. oktobra 2025. godine.

Zahtevi za učešće u merama podnose se nadležnim organizacionim jedinicama Nacionalne službe za zapošljavanje, prema mestu rada lica ili sedištu poslodavca, neposredno, putem pošte ili elektronskim putem.

Sve informacije u vezi sa raspisanim javnim pozivima dostupne su na  internet stranici www. nsz.gov.rs, putem zvaničnih stranica na društvenim mrežama, kao i u svim organizacionim jedinicama Nacionalne službe za zapošljavanje.

Srednja škola unutrašnjih poslova raspisala konkurs za upis 140 đaka, traje do 3. marta

Srednja škola unutrašnjih poslova raspisala konkurs za upis 140 đaka, traje do 3. marta

BEOGRAD; 26. februar 2025

Srednja škola unutrašnjih poslova “Jakov Nenadović” u Sremskoj Kamenici raspisala je konkurs za upis 140 učenika u prvi razred srednje škole, a koji će biti otvoren do 3. marta saopštila je danas ta škola. Kako je saopšteno, prijave za prvi razred srednje škole u školskoj 2025/2026. godini moguće je podneti u najbližoj policijskoj stanici ili u školi.

Prijavu na ovaj Konkurs podnosi roditelj ili drugi zakonski zastupnik kandidata uz popunjen obrazac i uz predaju ostale neophodne dokumentacije. Ministarstvo unutrašnjih poslova učenicima upisanim u ovu školu obezbeđuje smeštaj i ishranu u internatu, udžbenike, školski pribor, odeću, obuću i drugu opremu neophodnu za boravak u školi.
“Škola obavlja delatnost u oblasti srednjeg obrazovanja i vaspitanja, a učenici Srednje škole unutrašnjih poslova se školuju za obrazovni profil policajac, u trajanju od četiri godine”, navodi se u saopštenju. Srednja škola unutrašnjih poslova “Jakov Nenadović” u Sremskoj Kamenici osnovana je Odlukom Vlade Republike Srbije od 19. januara 2023. godine.

Takođe, Odlukom Vlade Škola je određena kao škola od posebnog interesa za Srbiju.

Rekordno visoke cene kukuruza, zemlje EU povećavaju površine pod pšenicom

Rekordno visoke cene kukuruza, zemlje EU povećavaju površine pod pšenicom

Izvor: Biznis.rs
Poslednje analize pokazuju da indeks cena žitarica koji prati Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) beleži blagi rast od 0,3 odsto u odnosu na decembar 2024. godine, ali je i dalje 6,9 odsto niži u poređenju sa januarom prethodne godine. Cene pšenice na međunarodnom tržištu beležile su blagi pad, dok su cene kukuruza porasle, što se može pripisati smanjenju proizvodnje i nižim prognozama zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama. S druge strane, FAO indeks cena pirinča zabeležio je značajan pad od 4,7 odsto, usled povećanih izvoznih zaliha.

Prognoze za 2025. godinu

FAO je objavio i novi izveštaj o globalnom snabdevanju i potražnji žitarica, pružajući sveže uvide u trendove u sektoru useva u 2025. godini. Sezona setve ozime pšenice na severnoj hemisferi završena je u januaru, a rani podaci ukazuju na povećanje površina pod pšenicom u Francuskoj, Nemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. S druge strane, u Rusiji je zabeleženo smanjenje površina pod pšenicom, što se uglavnom može pripisati vremenskim uslovima. Žetva kukuruza na južnoj hemisferi očekuje se da počne u drugom kvartalu 2025. godine. Prve prognoze ukazuju na poboljšane prinose u Argentini i Brazilu, dok su rekordno visoke cene kukuruza podstakle povećanje površina pod ovom kulturom u Južnoj Africi. FAO je revidirao naviše svoje prognoze globalne potrošnje žitarica za 2024/25. sezonu, sada predviđajući rast od 0,9 odsto, što dovodi do ukupne potrošnje od 2.869 miliona tona. Ovakav rast je pre svega rezultat povećane upotrebe kukuruza za stočnu hranu. Predviđa se da će svetske zalihe žitarica do kraja sezone 2025. godine opasti za 2,2 odsto, a glavni razlog za to je značajno smanjenje zaliha kukuruza u Sjedinjenim Američkim Državama. Ipak, uprkos padu globalnih zaliha, one bi trebalo da ostanu na „udobnom nivou“ od 29,8 procenata.

Međunarodna trgovina i proizvodnja žitarica

Međunarodna trgovina žitaricama u 2024/25. godini očekuje pad od 5,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što znači da će dostići ukupno 483,5 miliona tona. Glavni faktor ovog smanjenja je smanjena potražnja Kine za ječmom, kukuruzom i pšenicom. FAO je takođe snizio prognozu globalne proizvodnje žitarica u 2024. godini, procenjujući je na manje od 2.841 milion tona, što je pad od 0,6 odsto u odnosu na 2023. godinu. Ova revizija uglavnom odražava smanjenje proizvodnje kukuruza u Sjedinjenim Američkim Državama, gde su kasnosezonski problemi sa vlagom negativno uticali na prinose. S druge strane, zvanične procene proizvodnje pirinča u Kini, Maliju, Nepalu i Vijetnamu bile su više od prvobitnih očekivanja, što je rezultiralo novom globalnom prognozom proizvodnje pirinča od 539,4 miliona tona za 2024/25. godinu, što predstavlja godišnji rast od 0,9 odsto i najviši nivo proizvodnje pirinča u istoriji. Prema izveštaju Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), indeks cena hrane je u januaru 2025. godine zabeležio pad, dostigavši prosečnu vrednost od 124,9 poena. Ovo predstavlja smanjenje od 1,6 odsto u odnosu na decembar 2024. godine. Ovakav pad uglavnom je rezultat značajnog smanjenja cena biljnih ulja i šećera na međunarodnom tržištu. Ipak, uprkos ovom padu, indeks i dalje ostaje 6,2 odsto viši u odnosu na isti period prethodne godine, ali i dalje 22,0 odsto ispod rekordnog maksimuma koji je dostignut u martu 2022. godine.

Pad cena šećera i biljnih ulja

FAO indeks cena šećera beleži značajan pad od 6,8 odsto u odnosu na prethodni mesec, što predstavlja smanjenje od 18,5 odsto u poređenju sa istim mesecom prethodne godine. Ovakav pad pre svega je rezultat poboljšane globalne ponude šećera, što se može pripisati povoljnim vremenskim uslovima u Brazilu i odluci indijske vlade da nastavi izvoz šećera. Sličan trend beleži i FAO indeks cena biljnog ulja, koji je u januaru pao za 5,6 odsto u odnosu na prethodni mesec, što je prekinulo njegov nedavni rast. Međutim, i pored ovog pada, indeks cena biljnog ulja ostaje 24,9 odsto viši u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Januarski pad pre svega je uzrokovan nižem cenama palminog i repičinog ulja, dok su cene sojinog i suncokretovog ulja ostale relativno stabilne. FAO indeks cena mesa takođe je u januaru beležio pad, smanjujući se za 1,4 odsto. Niže međunarodne cene ovćijeg, svinjskog i živinskog mesa prevagnule su u odnosu na rast cena goveđeg mesa, što je doprinelo ukupnom padu ovog indeksa.

Međunarodni žitarski forum u Beogradu

U martu 2025. godine, Beograd će postati centar globalne trgovine žitaricama kada bude ugostio Međunarodni žitarski forum 2025 (International Grain Forum 2025). Ovaj prestižni događaj, koji organizuju Produktna berza Novi Sad i Privredna komora Srbije, uz podršku Ministarstva trgovine Republike Srbije i međunarodnih partnera, okupiće više od 800 stručnjaka iz Evrope, Amerike, Azije i Afrike.

Forum će se održati 11. marta 2025. godine u hotelu Hyatt Regency Belgrade, a glavne teme uključuju osiguranje cena žitarica, logističke izazove, finansiranje agrarnog sektora i održivu poljoprivredu. Učesnici foruma će raspravljati o ključnim izazovima i rešenjima u agrarnom sektoru. Na događaju će učestvovati ministri, ekonomski stručnjaci, vodeći trgovci žitaricama i predstavnici finansijskih institucija. Posebna pažnja biće posvećena narušenim logističkim kanalima u Crnomorskom i Dunavskom regionu.
Dan pre glavne konferencije, 10. marta 2025. godine, u Privrednoj komori Srbije održaće se Grain Logistica International Conference, posvećena izazovima u transportu robe. Stručnjaci iz MATIF Pariz i StoneX objasniće kako fjučersi i swap ugovori mogu smanjiti rizike. Analitičari iz Rabobanka, FAO i S&P Platts pružiće pregled svetskih trendova, dok će MSC analizirati troškove transporta i dostupnost ruta u Crnomorskom i Dunavskom regionu. Eksperti iz Rabobanka, Ministarstva poljoprivrede Brazila i Ukrajinske asocijacije žitarica predstaviće inovativne modele finansiranja, uključujući pre-harvest ugovore. Stručnjaci iz Al Dahre, Donau Soje i Geneze izložiće tehnike precizne i regenerativne poljoprivrede prilagođene klimatskim promenama.

 

Autor: Ljiljana Begović

Elektrodistribucija uvela novu digitalnu uslugu za prijavu stanja brojila

Elektrodistribucija uvela novu digitalnu uslugu za prijavu stanja brojila

BEGRAD, 26. februar 2025
Elektrodistribucija Srbije (EDS) uvela je novu digitalnu uslugu za prijavu očitanih stanja brojila u mobilnoj aplikaciji ED Srbije i na kompanijskom sajtu www.elektrodistribucija.rs, saopštila je EDS . Na ovaj način korisnicima će biti omogućeno da sami dostave stanje mesečne potrošnje električne energije putem aplikacije.

Potrošači, sa bi koristili uslugu, trebalo bi da instaliraju aplikaciju ED Srbije sa Gugl plej prodavnice https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eds.edsrbije ili da u internet pretraživaču otvore stranicu https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online.

Video-uputstvo je dostupno na Jutjub nalogu Elektrodistribucije Srbije https://youtu.be/mLSvhI1pDSw?si=hceetAlDQF5Nfps_

Za ispravnu prijavu potrebno je popuniti obeležena polja i dodati fotografije brojila na kojima se vidi stanje niže i više tarife, odnosno ukupno stanje za jednotarifna brojila.  Šifra mernog mesta ili ED broj mogu se pronaći u gornjem levom uglu na prednjoj strani računa za električnu energiju, a broj brojila na zadnjoj strani u tabeli sa očitanim stanjima.   Prijave očitanih stanja brojila mogu da se pošalju od 1. do 10. u mesecu, kako bi se ispoštovali rokovi za obradu i slanje podataka snabdevaču radi izrade računa.
V.d. direktora Elektrodistribucije Srbije Biljana Komnenić je istakla da se nova usluga uvodi kako bi se pratile potrebe korisnika.
“Modernizujemo mrežu i širimo primenu informacionih tehnologija u poslovanju sa ciljem da osiguramo pouzdano i stabilno napajanje električnom energijom i kvalitetne usluge za 3,8 miliona korisnika”, istakla je Komnenićeva. Korisnicima je, podsećaju iz EDS, već nekoliko meseci omogućeno i da direktno na mobilni telefon redovno dobijaju obaveštenja o planiranim prekidima u snabdevanju električnom energijom za naredni dan, u izabranoj opštini.
Mogu i da anonimno prijave neovlašćenu potrošnju električne energije. Aplikaciju ED Srbije za sada mogu instalirati vlasnici telefona sa Android operativnim sistemom, a radi se i na razvijanju verzije za IOS, te će i vlasnici ajfon mobilnih telefona ubrzo moći da koriste aplikaciju.