Inspekcija za zaštitu životne sredine: SVETSKI DAN VODA – ODGOVOR JE U PRIRODI

Inspekcija za zaštitu životne sredine: SVETSKI DAN VODA – ODGOVOR JE U PRIRODI

SVETSKI DAN VODA – ODGOVOR JE U PRIRODI
Opovo, 22. mart 2018
Na konferenciji Ujedinjenih nacija o životnoj sredini i razvoju 1992. godine ustanovljen je 22. mart kao međunarodni dan voda. Danas će biti obeležen širom sveta pod sloganom „Odgovor je u prirodi“.
Voda pokriva 71% zemljine površine i čini 70% ljudskog organizma.Svi biološko procesi odvijaju se isljučivo u vodenoj sredini.Voda je vitalna za sve poznate forme života.
Bez vode nema života.
Najživopisniji i najraznovrsniji je vodeni živi svet.
Jedan je od prioriteta u zaštiti životne sredine je sprečavanje zagađenja i očuvanje  hemijskog sastava i prirodnih karakteristika podzemnih voda kako bi se  obezbedila dovoljna količina kvalitetne vode za piće i industrijsku proizvodnju. Veliki problem u zagađenju podzemnih voda je sistem septičkih jama. Zbog toga je veoma važno uspostavljanje kanalizacione mreže na teritoriji naše opštine, a dotle izgradnja propisanih,vodonepropustnih, betonskih septičkih jama.  Podzemne vode zagađujuju se i u procesu spiranja štetnih hemijskih materija u zemljšte. U tom smislu,  za naše područje značajna je konrolisana primena hemijskih sredstava u poljoprivredi i adekvatno odlaganje ambalaže.
Izgradnja  prečistača otpadnih voda nije samo zahtev EU već i jedini način da se otpadne  vode prečišćavanjem sistemom hemijskih i bioloških sredstava oslobode zagađujućih materija i bezbedno  ispuštaju u vodotokove.
Vodeni tokovi u velikoj meri zagađuju se komunalnim otpadom, najčešće plastičnim flašama, dok se na obali našeg Tamiša nalazi otpad koji ostavljaju  mnogih nesavesni pecaroši i „ljubitelji prirode“.
Danas se u u Srbiji održavaju skupovi i sa najviših niva šalje se  poruka o posebnom značaju zaštite vodenih tokova i obalnog područja, vlažnih i zabarenih površina, zaslanjenih terena, prirodnih jezera i bara.
Područje opštine Opovo u sistemu zaštite u okviru srednjeg Potamišja obiluje atraktivnim predelima ekološkog i turističkog značaja. Prirodno bogatstvo koje nam je dato obavezuje nas da brinemo o njemu, očuvamo sklad i biodiverzitet i zaštitimo Tamiš i priobalje.

Inspektorka za zaštitu životne sredine
Marina Mitrović

 

Opštinska narodna biblioteka Opovo:  NABAVKA NOVIH KNJIGA I NEŠTO O DETEKTIVSKOM ŽANRU

Opštinska narodna biblioteka Opovo: NABAVKA NOVIH KNJIGA I NEŠTO O DETEKTIVSKOM ŽANRU

NABAVKA NOVIH KNJIGA I NEŠTO O DETEKTIVSKOM ŽANRU
Opovo, 22. mart 2018;
Opštinska narodna biblioteka Opovo sprovela je početkom marta još jednu nabavku knjiga. Biblioteka je bogatija za 16 naslova i 80 primeraka novih knjiga. Ovog puta je u pitanju popularna beletristika sa veoma atraktivnim autorima i naslovima: Ju Nesbe (Slepi miš; Bubašvabe, Crvendać; Odmazda), Tes Geritsen – Suvenir, Agata Kristi (Jednim prstom; Ruka brža od oka; Leš u biblioteci), Liz Frenk – Besktstvo u Kornvol, Sofi Kinsela – Kupoholičarka u Holivudu, Jern Lir Horst (Lovački psi; Zatvoreno preko zime), Dženi Kolgan – Mala pekara na obali, Patriša Kornvel – Poslednja stanica, Robert Lou – Vučje more, Kejti Ford – leto ljubavi.

Sa ovom nabavkom ONB Opovo je upotpunilo kolekciju tzv detektivskog žanra, koji je poslednjih par decenija izuzetno popularan u svetu o čemu govori i podatak da su se i pisci kao što su Toni Parsons i Džoana Rouling poslednjih godina posvetili ovom žanru.

Opštinska biblioteka poseduje naslove najznačjnijih svetskih pisaca ovog žanra od klasika Agate Kristi do savremenih autora. Među američkim piscima izdvajaju se Džejms Paterson, Harlan Koben, Patriša Kornvel, Niki Frenč i naravno puno hvaljena i izvanredna Tes Geritsen. S druge strane, kritika (zasluženo) izdvaja britanske i skandinavske autore. Škotski pisci Ian Rankin, Rodni Dejvid Vingfild i Robert Galbrajt (pseudonim Džoane Roling), zatim Tana Frenč iz Irske predstavljaju sam vrh u pisanju detektivskih romana. Skandinavski autori poslednjih decenija zasluženo drže primat u ovom žanru. Nastao je čitav jedan prepoznatljiv stil melanholične atmosfere čiji „antijunaci“ u psihološkim trilerima drže pažnju od prve do poslednje stranice. Nekoliko autora su stekli svetsku slavu kao što su Ju Nesbe, Mihael Hjort, Hans Rosenfeld, Jusi Adler Olsen, Mats Olson i Lars Kepler.

Sve ove autore i njihove naslove možete naći na policama Opštinske narodne biblioteke Opovo.

 

Iz istorije našeg kraja:  „BABA MARTA“ 1933. GODINE (VOZ U SNEGU)

Iz istorije našeg kraja: „BABA MARTA“ 1933. GODINE (VOZ U SNEGU)

„BABA MARTA“ 1933. GODINE (VOZ U SNEGU)
Opovo, 22. mart 2018;
Često je početak proleća izgledao kao februarska mećava pa ne čudi zašto je naš narod mesec mart prozvao „Baba Marta“. Poslednji trzaji zime znaju da budu izuzetno neprijatni i kad se namanje nadamo umesto prolećnog sunca nastupi mećava i ledeni vetar.
Tako je 1933. godine beogradski list Vreme, upravo na današnji dan – 22. mart, izveštavao o snažnoj mećavi i olujnom vetru koji je čupao stabla u Banatu. Zbog toga je obustavljen kolski i železnički saobraćaj, pojedini vozovi zajedno sa putnicima su bili zarobljeni u smetovima snega, a telefonske linije prekinute.

Zbog toga je sreski načelnik kovačičkog sreza Miodrag Jeličić naredio opštinama (ili kao bi to rekli danas – savetima mesnih zajednica) Sakule, Čenta, Farkaždin, Idvor, da odmah izađu sa narodom na lice mesta kako bi očistili prugu na relaciji Orlovat – Farkaždin gde stoji zaglavljena kompozicija.

Kako izveštava Vreme 23. marta, nepogode još uvek vladaju i ne zna se da li ima žrtava.

Met Mobile Challenge 2018:  PRVO MESTO ZA KOSTU PANTELIĆA I NJEGOVU EKIPU

Met Mobile Challenge 2018: PRVO MESTO ZA KOSTU PANTELIĆA I NJEGOVU EKIPU

PRVO MESTO ZA KOSTU PANTELIĆA I NJEGOVU EKIPU
Opovo, 22. mart 2018;
Na takmičenju u dizjaniranju i prezentaciji mobilnih aplikacija „Met Mobile Challenge 2018“ koje je organizovao Metropoliten Univerzitet u Beogradu, Kosta Pantelić iz Opova, učenik Elektrotehničke škole „Rade Končar“ osvojio je sa svojom ekipom „Daredon“ prvu nagradu za svoj rad – DrivEco projekat.

Na takmičenju je učestvovalo devet ekipa iz beogradskih srednjih škola – Nikola Tesla, Rade Končar i Pete beogradske gimnazije, a kuriozitet je što je Kostina ekipa bila najmlađa jer su svi učenici prvog razreda. Takmičenje se odvijalo tokom marta, a žiri je ocenjivao nekoliko kategorija kao što su originalnost, primenljivost ideje i prezentacija (odbrana rada), dok se manji deo bodova dobijao i na glasanju preko facebook-a.

– Pored mene ekipu su činili moji školski drugovi Petar Radojević, Marija Vuletić i Luka Mihajlović, dok nam je mentor bio Vuk Stojnić kome se puno zahvaljujemo na podršci. Ostajali smo posle nastave, pravili powerpoint prezentaciju i montirali video u adobe premieru, rekao nam je Kosta i dodao da su od početka bili veoma optimistični jer je konkurencija uglavnom pravila nešto što već postoji ili su spajali više aplikacija u jednu.

Teoretski njihova aplikacija ima za cilj da smanji zagađenje vazduha vozilima i da pomogne vozačima da bolje kontrolišu specifikacije svog vozila, a ideja je da se aplikacija poveže sa blututom na vozilo i da obavlja proračune.

Kao nagradu, Kosta i njegovi drugovi dobili su po vaučer od 1000 evra  za studiranje na Metropoliten Univerzitetu.

Dobro jutro: OBLAČNO, DANAS OKO NULE

Dobro jutro: OBLAČNO, DANAS OKO NULE

OBLAČNO, DANAS OKO NULE
22.mart, 2018.
Oblačno i hladno pre podne suvo, posle podne uveče i u toku noći sa snegom, uz dalje povećanje visine snežnog pokrivača. Vetar slab i umeren, severoistočni. Najniža temperatura oko -3 °C, najviša dnevna oko 0 °C.