Zavod za javno zdravlje Pančevo: NACIONALNI DAN BORBE PROTIV RAKA DOJKE – 20. MART – „RAK JE IZLEČIV

Zavod za javno zdravlje Pančevo: NACIONALNI DAN BORBE PROTIV RAKA DOJKE – 20. MART – „RAK JE IZLEČIV

NACIONALNI DAN BORBE PROTIV RAKA DOJKE – 20. MART – „RAK JE IZLEČIV
20. mart 2018
Prema Kalendaru javnog zdravlja 20.mart se obeležava kao Nacionalni dan borbe protiv raka dojke. Cilj kampanje je da se skrenue pažnja na rasprostranjenost ove bolesti, na podizanje svesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja raka dojke, kao i o palijativnom zbrinjavanju osoba obolelih od ove bolesti.

Rak dojke je vodeća maligna bolest kod žena kako u razvijenim tako i u zemljama u razvoju. Najveći broj umrlih od raka dojke javlja se u zemljama u razvoju zbog dijagnostikovanja raka dojke u kasnoj fazi, uglavnom zbog nedostatka svesti o potrebi ranog otkrivanja, kao i zbog nedostatka resursa u zdravstvenom sistemu. Prema podacima Kancelarije za skrining, Instituta za javno zdravlje Srbije, u Srbiji godišnje 3600-4600 žena oboli, a 1600 umre od ove bolesti.

Najveći broj obolelih žena i u našoj zemlji je starosti od 50 do 65 godina života, ali se trend porasta broja obolelih spušta prema malađem godištu. Broj obolelih žena prema broju stanovnika u našoj zemlji je sličan drugim zemljama u okruženju, međutim prema broju umrlih žena na žalost, naša zemlja se nalazi među zemljama sa visokom stopom mortaliteta, upravo iz razloga kasnog otkrivanja karcinoma dojke. Rak dojke se najčešće otkrije kada je njegova veličina preko 2 cm, sa već postojećim bližim ili udaljenim metastazama. Preporuke su da se rak dojke otkrije u ranoj fazi kada su promene nepalpabilne, odnosno neopipljive, ili kada je veličina tumora manja od 1 cm. Kada se rak dojke otkrije u ranoj fazi uz adekvatnu dijagnostiku i lečenje, šanse za izlečenje i produžetak života su daleko veće nego u slučajevima kada se ova bolest otkrije u kasnoj fazi. U razvijenim zemljama se rak u gotovo 90% slučajeva otkrije u ranoj fazi kada je mogućnost lečenja najveća.

U Južnobanatskom okrugu, godišnje oko 170 žena oboli i 80 umre od raka dojke. U Pančevu oko 75 žena oboli i 30-35 izgubi bitku sa ovom bolešću. U poslednjih pet godina, najviše obolelih u našem okrugu registrovano je u uzrastu od 60 do 64 godine, dok je najranije dijagnostikovani rak dojke bio u uzrastu 20-24 godine (1 osoba) i 25-29 godina (2 osobe).

 

Tabela 1. Distribucija broja obolelih i umrlih, stope incidencije i mortaliteta, petogodišnji i desetogodišnji prosek obolelih i umrlih žena od raka dojke u Južnobanatskom okrugu u periodu 2012-2017*.god (stope na 100.000 stanovnika)

  Desetogod. prosek Petogodišnji prosek               

2012

 

2013

 

2014

 

2015

 

2016

 

2017*

Oboleli 170,2 172,6 184 158 172 174 175 168
Inc 113,6 115,2 122.8 105.4 114.8 116.2 121.5 116,7
Umrli 74,3 78,2 88 82 63 83 75 70
Mt 49,6 52,2 58.8 54.7 42.1 55,4 52,1 48,6

* Prijave novoobolelih i umrlih za 2017.god se još uvek dostavljaju ZJZ Pančevo

 

Tabela 2. Distribucija broja obolelih i umrlih, stope incidencije i mortaliteta raka dojke kod žena po opštinama Južnobanatskog okruga u 2016.godini

JBO Pančevo Vršac Kovin Kovačica Opovo B. Crkva Plandište Alibunar
Oboleli 178 63 48 13 14 2 16 12 10
Inc 123,6 101,5 184,8 81,6 115,8 40,4 193,4 230,1 105,1
Umrli 75 35 18 7 2 / 4 2 7
Mt 52,1 56,4 69,3 43,9 16,5 / 48,3 38,3 73,5

 

Trenutno ne postoji dovoljno znanja o uzrocima nastanka raka dojke, tako da rano otkrivanje bolesti ostaje kamen temeljac kontrole raka dojke. Smatra se da je nastanak raka dojke multifaktorijalnog porekla i da brojni rizikofaktori deluju udruženo. Najčešće pominjani rizikofaktori za nastanak ove bolesti jesu: nasledne predispozicije, rana prva menstruacija, kasna menopauza, nerađanje dece ili rađanje dece u kasnijoj životnoj dobi, nedojenje dece, hormonska terapija, nepravilna ishrana, nedovoljna fizička aktivnost, gojaznost, konzumiranje alkohola, duvana itd.

Imajući u vidu visoku verovatnoću preživljavanja i bolji kvalitet života žena kod rano otkrivenog karcinoma dojke veoma je važno sprovoditi:

  • samopregled dojke, koji svaka žena u generativnom periodu treba da radi jednom mesečno, najbolje 10-og dana od početka ciklusa,
  • kod žena mlađih od 50 godina, sprovodi se preventivni klinički pregled kod izabranog ginekologa jednom godišnje,
  • posle kliničkog pregleda primenjuje se ultrazvuk, a u indikovanim slučajevima i mamografija.
  • kod žena uzrasta od 50 do 69 godina, najznačajniji način ranog otkrivanja raka dojke je sprovođenje skrining mamografije.

Zemlje u kojima se godinama sprovodi organizovana skrining mamografija smrtnost žena je smanjena za oko 35% i što je jako bitno produžen je životni vek i kvalitet života osobama kod kojih je u okviru skrininga otkriven karcinom dojke u ranoj fazi.

Organizovani skrining raka dojke u 2017. godini u Srbiji, sprovodi se na teritoriji 35 domova zdravlja, kao i radom mobilnih mamografa na terenu.

Sa teritorije Južnobanatskog okruga organizovani skrining program ranog otkrivanja raka dojke sprovodi se u Pančevu i pojačani oportuni skrining u Vršcu.

Izuzetno je važno da žene brinu o sopstvenom zdravlju i da redovno sprovode samopregled dojki. Ova preporuka se odnosi i na žene mlađe životne dobi, kao i trudnice i porodilje. Potrebno je da žene posmatraju svoje dojke, obrate pažnju na izgled, oblik i veličinu dojki, promene na njima, boju kože, izgled bradavica, pojavu iscedaka ili sličnih promena. Bitno je skrenuti pažnju da žene ukoliko primete bilo kakvu promenu se odmah jave lekaru.

Preventivni skrining dojki preporučuje se ženama koje imaju 50 godina i više, a ovaj vid pregleda mogu obaviti i žene mlađe od preporučene životne dobi, ukoliko imaju neke simtomatične tegobe ili je neko u njihovoj porodici bolovao od sličnog ili istog oboljenja.

Rak pogađa svakoga od nas, na različite načine. I zato svako može nešto da uradi kako bismo promenili upozoravajuću statistiku: od napuštanja loših životnih navika, stvaranja zdrave sredine u školi, na poslu, okruženju, redovnijih pregleda, poboljšanja uslova za otkrivanje i lečenje malignih bolesti.

 

Pridružite se kampanji!

Podignimo svest o prevenciji raka dojke.

Rak dojke je izlečiv ukoliko se otkrije na vreme!

Korisni linkovi:

http://www.skriningsrbija.rs

http://www.zjzpa.org.rs

http://www.batut.org.rs/index.php?content=1699

 

                                                                                                

                                                                                                        

Direktor Zavoda:

Prim. dr Ljiljana Lazić

XVI sednica Skupštine opštine Opovo:  ZAVRŠNA FAZA KOMASACIJE U BARANDI, USVOJENI IZVEŠTAJI RADA PREDSEDNIKA OPŠTINE I OPŠTINSKE UPRAVE

XVI sednica Skupštine opštine Opovo: ZAVRŠNA FAZA KOMASACIJE U BARANDI, USVOJENI IZVEŠTAJI RADA PREDSEDNIKA OPŠTINE I OPŠTINSKE UPRAVE

ZAVRŠNA FAZA KOMASACIJE U BARANDI, USVOJENI IZVEŠTAJI RADA PREDSEDNIKA OPŠTINE I OPŠTINSKE UPRAVE
Opovo, 20. mart 2018;
Zasedanje 16. sednice Skupštine opštine Opovo započelo je odavanjem pošte minutom ćutanja odborniku Nebojši Jankoviću koji je preminuo prošlog meseca.
Na sednici je bilo prisutno 18 odbornika, a sve tačke dnevnog reda su usvojene.
Odlukom o opštinskim administrativnim taksama i naknadama za usluge koje vrši Opštinska uprava Opovo uređuju se lokalne administrativne takse za spise i radnje u poslovima iz izvorne nadležnosti Opštinske uprave Opovo i naknade za usluge koje vrši Opštinska uprava Opovo – podnesci, rešenja i uverenja, a odlukom je regulisano ko je i kada oslobođen plaćanja taksi i naknada. Ceo tekst Odluke možete pročitati na zvaničnom sajtu Opštine Opovo www.opovo.org.rs

Odlukom o obavljanju delatnosti zoohigijene regulišu se delatnosti: Hvatanje i zbrinjavanje napuštenih životinja; Neškodljivo uklanjanje leševa životinja sa javnih površina i objekta za uzgoj, držanje, dresuru, izlaganje, održavanje takmičenja ili promet životinja; Transport ili organizovanje transporta leševa životinja sa javnih površina i objekta do objekta za sakupljanje, preradu ili uništavanje otpada životinjskog porekla na način koji ne predstavlja rizik po druge životinje, ljude ili životnu sredinu. Odlukom su regulisane nadzor i kaznene odredbe za nepoštovanje ove Odluke, pa je tako za ostavljanje leševa životinja ili otpada životinjskog porekla na ulici, javnim ili drugim površinama, kazna za pravna lica 100.000 dinara, a za fizičko lice 15.000 dinara.

Programom korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Opštine Opovo za 2018. godinu predviđeno je 1.000.000 dinara i to za: Suzbijanje štetnih organizama u životnoj sredini (dezinsekcija, suzbijanje ambrozije); Sanaciju u uređenje divljih smetlišta; Održavanje parkova i ostalih zelenih površina u svim naseljenim mestima; Podizanje vetrozaštitnih pojaseva u saradnji sa republičkim i pokrajinskim organima, a u skladu sa izrađenom projektno-tehničkom dokumentacijom podizanja poljozaštitnih pojaseva na teritoriji Opštine Opovo; Izmene i dopune Lokalnog plana upravljanja otpadom; Izradu Lokalnog ekološkog akcionog plana; Podizanja nivoa ekološke svesti i svih građana u očuvanju životne sredine organizovanjem predavanja, akcija i manifestacija, izdavanjem publikacija, radova i informativno- propagadnog materijala; Praćenja stanja – monitoring životne sredine.

Programom korišćenja sredstava ostvarenih od naknade za korišćenje mineralnih sirovina i geotermalnih resursa koja su prihod Opštine Opovo na čijoj teritoriji se vrši eksploatacija, finansijska sredstva se planiraju za unapređenje uslova života lokalne zajednice podizanjem nivoa ekološke svesti učenika i svih građana u očuvanju životne sredine učešćem u organizovanju manifestacije „Eko regata Tamiš 2018“ u cilju dobijanja statusa Tamiša kao plovnog puta i njegovoj zaštiti u ekološkom smislu.

Odbornici su usvojili novi Statut Opštinske narodne biblioteke Opovo usaglašen sa aktuelnim zakonskim regulativama, kao i Izveštaj o radu za 2017. godinu i Plan i Program rada kulturne ustanove za 2018. godinu. Takođe, usvojeni su izveštaji o radu predsednika opštine i Opštinskog veća Opštine Opovo za 2017. godinu i Opštinske urave Opovo za 2017. godinu.

Izveštaj Komisije za komasaciju KO Baranda obuhvatio je period od 1. septembra 2015. godine do danas. Broj parcela u starom stanju prema katastru zemljišta na delu atara koji je obuhvaćen komasacijom iznosio je 5.145, a broj novih parcela posle nadele iznosi 2.510, pri tome prosečna veličina parcele u starom stanju bila je 90 ari, a u novom stanju iznosi 187 ari. Privremeno uvođenje u posed sa pozivanjem svakog učesnika komasacije počelo je 17. oktobra 2017. godine a završeno je 13. novembra. Podnet je 51 prigovor, od čega je Komisija 26 prigovora pozitivno rešila, a 22 odbila. Tri prigovora se odnose na usev deteline i u tom smislu je formirana potkomisija za procenu štete. Naknadno uvođenje u posed po osnovu prigovora završeno je 28. decembra. Broj projektovanih tabli je 187, a svaka parcela je omeđana betonskim belegama. Površina novoprojektovanih kanala iznosi 17ha, a novoprojektovanih puteva 71ha, dok je površina poljozaštitnih pojaseva 60 ari. U narednom periodu predstoje radovi na klasiranju zemljišta, izlaganju podataka premera i donošenja privremenih rešenja o konačnoj nadeli zemljišta od strane Komisije za komasaciju.

Wako Europe Cup “Serbian Open 2018” Beograd:  NIKOLA STANKOV ŠAMPION EVROPSKOG KUPA

Wako Europe Cup “Serbian Open 2018” Beograd: NIKOLA STANKOV ŠAMPION EVROPSKOG KUPA

NIKOLA STANKOV ŠAMPION EVROPSKOG KUPA
Sefkerin, 20. mart 2018;
Davno se u Beogradu (17/18. mart) nije okupilo ovoliko najboljih boraca u kik boksu, 300 takmičara iz deset zemlja sveta : Izraela, Indije, Slovačke, Slovenije, Hrvatske, Bosne I Hercegovine, Madjarske, Crne Gore, Makedonije I Srbije.

U poluteškoj kategoriji seniora do 89 kg. Nikola Stankov, kik bokser kluba “Dragon Sefkerin” ponovo je postao šampion Evropskog kupa. Osvojio je zlatnu medalju i pehar.

Veliki uspeh ostvarili su mladi takmičari Dragona Uroš Janjić koji je osvojio srebrno odličje u klasi kadeta do 47 kg i Filip Milićev bronzu u kategoriji do 63 kg.

Klub se puno zahvaljuje sponzoru “Frikom doo” Beograd što im je omogućio učestvovanje na ovom najvećem kik boks šampionatu. U Dragonu ističu da su u ovoj godini ostvarili odlične  sportske rezultate.

 

Dobro jutro: HLADNO NA PRVI DAN PROLEĆA

Dobro jutro: HLADNO NA PRVI DAN PROLEĆA

HLADNO NA PRVI DAN PROLEĆA
20.mart, 2018.  
Pretežno oblačno i hladno uz moguće provejavanje slabog snega. Vetar slab i umeren, severozapadni. Jutarnja temperatura oko -1, najviša dnevna  oko 2 stepena. Inače, kalendarski danas počinje proleće