Termini uručivanja besplatnih udžbenika za prvake i rančeva za predškolce

Termini uručivanja besplatnih udžbenika za prvake i rančeva za predškolce

OPOVO, 24. avgust 2024 –  Kao i u prethodnom periodu, lokalna samouprava je i ove godine obezbedila besplatne udžbenike za đake prvake i besplatne školske rančeve za predškolce na teritoriji Opštine Opovo.

Podela udžbenika đacima prvacima:

Utorak, 27. avgust; 17:00h škola Sefkerin

Utorak, 27. avgust; 18:00h škola Opovo

Sreda, 28. avgust; 17:00h škola Baranda

Sreda, 28. avgust; 18:00h škola Sakule

Podela rančeva predškolcima:

Četvrtak, 29. avgust; 17:00h PU Sefkerin

Četvrtak, 29. avgust; 18:00h PU Opovo

Petak, 30. avgust; 17:00h; PU Baranda

Petak, 30. avgust; 18:00h; PU Sakule

Uređenja plaže na Tamišu u Opovu

Uređenja plaže na Tamišu u Opovu

OPOVO, 24. avgust 2024 – U okviru građanske inicijative koju je podržala lokalna samouprava danas su sprovedeni radovi na betoniranju puta koji vodi do vode Tamiša. Kako organizatori najavljuju, nakon ovih radova planira se košenje barske vegetacije i nasipanje obale sa leve i desne strane kako bi se na taj način uredio nekadašnji prostor glavne plaže u Opovu. Ispred organizatora, Željko Horvat se zahvalio svim učesnicima radne akcije, kao i lokalnoj samoupravi na podršci.

Sprovedeni su radovi na betoniranju puta koji vodi do vode Tamiša/Glas Opova

Narodni muzej Pančevo: Otvaranje izložbe LIFELINE

Narodni muzej Pančevo: Otvaranje izložbe LIFELINE

PANČEVO, 24. avgust 2024
Svečano otvaranje izložbe – LIFELINE , umetnika Ditera Mamela iz Nemačke planirano je za petak 30. avgust u 19:44 časova.

Ako ijedna oblast naše planete zna za migracije, to je svakako Balkan. Mnogi narodi protutnjali su ovuda od Neolita, preko Indoevropske seobe, do skorašnjih ratova, a migracije su toliko česte da ih je teško i pobrojati. Migracije su na neki način i simbol našeg Muzeja, one na slici Paje Jovanovića “Velika migracija Srba”.
LIFELINE – se može prevesti kao životni put, ali i kao uže spasa, a porodici umetnika, banatskim Švabama iz južnog Banata, upravo migracija bila je uže spasa nakon Drugog svetskog rata.
Deda Ditera Mamela, banatski Švaba, rođen je u Temišvaru, a kada je upoznao Ditrihovu baku, banatsku Švabicu iz Kačareva, preselio se u naš kraj. Nakon rata deda, baba, majka i ostala porodica iselila se iz Banata i otišla ka Austriji i Nemačkoj kao i većina lokalnih Švaba koji su ovde živeli od početka 18. veka.
Nekih 70 godina kasnije, Diter je bio svedok migracija iz Sirije kada su prepuni čamci izbeglica stizali u Grčku.
Istorija njegove porodice, kao i savremene migracije pokrenule su ga da se počne baviti humanitarnim radom, kao i da stvori brojna umetnička dela inspirisana tematikom rata, stradanja civila, migracijama…

U jesen 1944. godine, neke stare komšije morale su da se odsele zauvek, neki krivci, brojni bez ikakve krivice, a već 6. oktobra iste godine počinje nova epoha u životu našeg grada i države. Oslobođenje Pančeva 1944. godine biće tema naše sledeće izložbe već u oktobru. Izložba LIFELINE Ditera Mamela upravo je zatvorena u Nacionalnom umetničkom muzeju u Temišvaru, a nakon Pančeva, odlazi u Centralni muzej Podunavskih Švaba u Ulmu.
Čitav projekat podržan je od strane Ministarstva kulture Republike Nemačke i Centralnog muzeja Podunavskih Švaba iz Ulma.

Pozivamo vas da sa nama tokom septembra i oktobra, zajednički obeležimo 80 godina od ovih sudbonosnih istorijskih trenutaka 20. veka i koji su postali neraskidivi deo svake porodične priče Banaćana, ali i celog sveta.