by Glas Opova | 6.08.2024. | DRUŠTVO
OPOVO, 6. avgust 2024 – Prošle nedelje, u Novom Sadu je preminuo Ljubomir Šoronda, prosvetar, matematičar, tamburaš i alas, čovek koji je obeležio neko lepše vreme našeg Opova.
Slavonac koji je u Opovo došao kao nastavnik matematike imao je tamburu i bećarac u krvi. Jedan je od onih Opovčana o kojem se i danas govori u superlativu.
Šoronda je po mnogo čemu podsećao na čuvenog srpskog naučnika Mihaila Petrovića Alasa. Mika Alas je bio matematičar, kao zaljubljenik u muziku odlično je svirao violinu i bio „zagriženi“ ribolovac, zbog čega je i dobio nadimak Alas. I naš Šoronda je predavao matematiku i bio omiljeni nastavnik u školi, koga su deca i pored „teškog“ predmeta izuzetno volela, a imao je taj dar da decu nauči, pa su tako generacije Opovčana odlazile u srednje škole sa kvalitetnim predznanjem iz ovog predmeta.
S druge strane Šoronda je bio izuzetan muzičar i instrumentalista, koji je vladao svim tamburaškim instrumentima od prima do basa, a svirao je čak i harmoniku. Generacije opovačkih muzičara Šoronda je naučio da sviraju, vole i pre svega uživaju u muzici. I na kraju, njegova strast prema ribolovu bila je legendarna.
Počivaj u miru, dragi naš nastavniče…
by Glas Opova | 6.08.2024. | LOKALNA SAMOUPRAVA
OPOVO, 6. avgust 2024 – U prvoj avgustovskoj podeli paketa za novorođene bebe Opštinska uprava Opovo je uručila je jedan paket za devojčicu iz Sefkerina, koja je julska prinova.
U ime opštine Opovo paket su uručili, zamenik predsednika opštine Dragan Ugrinov i opštinski većnik Branko Ivanov
by Glas Opova | 6.08.2024. | SPORT
SAKULE, 6. avgust 2024 – Na međunarodnoj utakmici koja je održana u Crnjelovu kod Bijeljine u organizaciji Lovačkog saveza Republike Srpske, sakulski strelac Adrijan Nađ ostvario je veliki uspeh osvajanjem šestog mesta u plejofu.
Na ovom takmičenju okupili su se najbolji strelci regionalnih lovačkih saveza, što je podiglo nivo ovog takmičenja, a uspehu našeg Adrijana Nađa dalo još više na značaju.
by Glas Opova | 6.08.2024. | AKTUELNO
BEOGRAD, 6. avgust 2024 – Srbija će na jesen uvesti organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća, najpre u Beogradu, a kasnije će biti proširen i na celu zemlju.
To je danas najavilo Udruženje za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“. Udruženje je povodom 1. avgusta – Svetskog dana borbe protiv raka pluća saopštilo da će na taj način država probati da promeni poraznu statistiku o najčešćem i najsmrtonosnijem karcinomu, od kog godišnje oboli gotovo 7.000, a umre više od 5.000 osoba. Udruženje je upozorilo da na svaka dva sata u Srbiji jedna osoba premine od karcinoma pluća i poručilo da je među najvažnijim preduslovima uspešnog lečenja rano otkrivanje bolesti.
To trenutno u Srbiji nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu, kada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene.
Karcinom pluća je podmukla bolest, jer u trenutku kada se osete prvi simptomi većina bolesnika je već u metastatskom stadijumu bolesti, navelo je Udruženje.
Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični – kašalj koji duže traje i ne prolazi na primenu antibiotika, prolongirano febrilno stanje, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u grudima.
Dodatni problem predstavlja činjenica da većinu bolesnika koji obole od karcinoma pluća, predstavljaju pušači koji su već navikli na kašalj i iskašljavanje i to ih zavara. Ne primete kada kašalj postane uporniji, izraženiji i promeni intenzitet. Upravo u tom periodu često se izgubi dragoceno vreme, bolest uznapreduje, terapijske mogućnosti se smanje, a prognoza bolesti postane značajno lošija.
„Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja karcinom pluća je rano otkrivanje. Zato je Srbiji preko potreban skrining na rano otkrivanje ove podmukle bolesti. Plan nam je da od jeseni krenemo sa projektom. U početku, skrining će se obavljati u Beogradu, a kasnije će se proširiti i na ostatak zemlje“, rekao je direktor Klinike za plućne bolesti UKC Srbije Mihailo Stjepanović.
Kako je naveo, „ove godine smo zajedno sa Udruženjem pacijenata ‘Punim plućima’ uradili istraživanja sa pacijenatima obolelim od raka pluća o njihovoj informisanosti, prevenciji, skriningu i lečenju raka pluća u Srbiji“.
„Ono što je ohrabrujuća vest je što je skoro polovina ispitanika odmah nakon prvih simptoma otišlo kod lekara, ne čekajući da prolazi vreme. Dve trećine njih je odmah bilo upućeno kod pulmologa, tako da nisu gubili vreme na preglede kod lekara drugih specijalnosti“, ispričao je Stjepanović.
To, međutim, objasnio je, nije bio slučaj pre dve godine, kada se prvi put radilo istraživanje. Tada je više od 70 odsto pacijenata bivalo upućeno na preglede kod neurologa, endokrinologa, reumatologa, kardiologa, fizijatra, što pokazuje da je danas put pacijenta od pojave simptoma do
dobijanja dijagnoze donekle skraćen.
Pilot projekat skrininga na rano otkrivanje raka pluća prvo je krenuo da se sprovodi u Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici.
Ta zdravstvena ustanova već više od tri godine na području Vojvodine kod visokorizičnih osoba sprovodi program ranog otkrivanja raka pluća, što nas svrstava u prvu državu zapadnog Balkana koja je uvela taj skrining za svoje građane. Do sad je urađeno više od 9.000 pregleda na niskodoznom skeneru, a kod 1,8 odsto njih, odnosno kod oko 100 sugrađana otkriven je karcinom pluća.