RHMZ: U naredna tri dana mraz, vodostaj Tamiša iznad redovne odbrane od poplava

RHMZ: U naredna tri dana mraz, vodostaj Tamiša iznad redovne odbrane od poplava

U naredna tri dana mraz, vodostaj Tamiša iznad redovne odbrane od poplava

Opovo, 13. februar 2021;

Naredna tri dana u jutarnjim satima očekuje se umeren, ponegde i jak mraz. U nedelju ledeni dan sa najvišom dnevnom temperaturom ispod 0 °C.

Početkom sedmice pretežno sunčano uz manji porast temperature.

Vodostaji na Tamišu će se kretati iznad granice redovne odbrane od poplava.

Atletika stariji juniori: Stefan Jovanov sedmi na Balkanskom prvenstvu u dvorani

Atletika stariji juniori: Stefan Jovanov sedmi na Balkanskom prvenstvu u dvorani

Stefan Jovanov sedmi na Balkanskom prvenstvu u dvorani

Opovo, 13. februar 2021;

Na prvom nastupu za reprezentaciju Srbije, Stefan Jovanov je sa hicem od 16,3 metra osvojio sedmo mesto u disciplini bacanja kugle. Odličan rezultat Spartakovog atletičara na Prvenstvu Balkana u dvorani za starije juniore jer je Stefan još uvek mlađi junior i od većine takmičara dve godine mlađi što je u ovom uzrastu velika razlika.

„Ovo je bio njegov prvi nastup za reprezentaciju Srbije i mogu reći da se dobro snašao i siguran sam da će mu ovo iskustvo dosta koristiti na leto gde ga očekuje balkansko i evropsko prvenstvo u svojoj kategoriji odnosno za mlađe juniore“, izjavio je Stefanov trener Nemanja Stojanović.

Prvi koraci ka novoj bašti: Bašta na novi način

Prvi koraci ka novoj bašti: Bašta na novi način

Bašta na novi način

Piše: Irina Jevtić

“Nema hleba bez motike”, kaže nam narodna poslovica. Ali, možda ipak ima?
Sve više se šapuće po ćoškovima i prenosi od usta do usta priča o bašti bez kopanja. Kažu da se sve više baštovana u Rusiji i Ukrajini, Belorusiji, pa čak i Japanu odlučuje da ostavi motike po strani. Pri tome imaju solidan prinos i ne muče muku sa korovima i bolestima, kao ni sa štetočinama.
Možda bismo mogli i mi?
Ako se malo zagledamo u istoriju, shvatićemo da je sve novo u stvari dobro zaboravljeno staro. Tako je i u ovom slučaju.
Kao pionir u ovoj priči spominje se japanski zemljoradnik Masanobu Fukuoka, koji menja svest baštovana uz pomoć knjige “Revolucija jedne slamke”. Cela teorija bazira se na činjenici da je zemlja “živa”. Sastoji se ne samo od humusa, peska, gline već i od živih mikroorganizama koji igraju glavnu ulogu u plodnosti zemljista. Pri tome svako okretanje sloja zemlje tokom oranja uništava mikroorganizme, a samim tim i plodnost.
Bašta bez kopanja vremenom postaje samoodrživa kako po pitanju korova tako i štetočina. Samim tim i proizvodi iz takve bašte su mnogo zdraviji što je posebno cenjeno u savremenom svetu.


Iskustvo japanca Fukuoka sa njiva uspešno su preselili u svoje male bašte ukrajinski i ruski baštovani na vrlo prost način: razdelili su svoje bašte na stalne leje i prestali svake godine da riljaju pre i posle uklanjanja useva. Umesto unošenja stajskog i mineralnog đubriva koriste sideraciju i uživaju u prinosima čuvajući svoja ledja.
Bašta podeljena na leje doprinosi ne samo zdravlju već i smanjuje provedeno vreme u njoj. 
Leje se formiraju tako što je njihova širina relativno mala, 60-80cm, a prolazi između su dovoljno široki da se može proći kolicima i kosačicom. Džaba potrošen prostor, rekao bi neko. Ali nije tako. Prolazi služe za provetravanje biljaka. Svi znamo da su uvek najlepše biljke na početku i kraju reda. Ali u lejama svaka biljka je na kraju zahvaljujući prolazima.
Još jedna izuzetna prednost leja je konstantno rastresita zemlja, jer u leju ne staje ni noga ni ruka baštovana i svi poslovi se obavljaju zahvaljujući prolazima.
Birajući širinu leje potrebno je uzeti u obzir možemo li da dosegnemo do njenog drugog kraja ukoliko stojimo u prolazu, bez upiranja rukom ili gaženja zemlje u njoj.
Dužina leje je manje bitna. Važno je samo da nam bude udobno da se krećemo kroz baštu bez previše šetanja kako bi prešli u njenu drugu polovinu.
Ako je neko krenuo po daske radi ograđivanja svojih leja bolje da se zaustavi. Mnogo jednostavnije je napraviti granicu uz pomoć narodne metode “štapa i kanapa”- par kočića i deblji kanap. Veoma lako. A i takva improvizovana “ograda” će opomenuti, ne samo ostale ukućane nego i sve mačke u prolazu, da se ova teritorija obilazi.


Još uvek pružate ruku u smeru dasaka? Takav materijal vrlo brzo će istruleti u dodiru sa zemljom. Farbanje i lakiranje neće puno popraviti situaciju, a neće ni doprineti našem zdravlju. Na pamet padaju salonit  koji sadrži azbest, mada postoji i bezazbestni, ali košta. Klasična plastična ogradica za travnjake u obliku trake ubrzo će biti oborena težinom zemlje, stalno će se kačiti kolicima i na kraju biće isčupana i bačena sa mnogo većim zadovoljstvom nego što je postavljena
Sem toga, ulazak u baštu je uvek moguć jer u prolazima gde raste gazonska trava ili leži malc nikad nema blata.
O obliku i pravcu leja odlučuje baštovan. Savremene leje mogu biti pravougaone, okrugle, u obliku slova “C”, okrenute poprečno ili po dužini.
Bašta razdeljena na leje još i izgleda lepo, a kontrola korova na strogo odredjenoj teritoriji je mnogo realnija nego na beskrajnom prostoru ogromne bašte.

Nastavak sledi…

Kobasicijada u Turiji: I ove godine obaranje Ginisovog rekorda

Kobasicijada u Turiji: I ove godine obaranje Ginisovog rekorda

I ove godine obaranje Ginisovog rekorda

Opovo, 13. februar 2021;

Turijska Kobasicijada je jedna od najvećih gastro-turističkih manifestacija u ovom delu Srbije koja svake godine u februaru tokom tri dana okupi više od 20.000 gostiju u malom selu Turija u Opštini Srbobran. Glas o turijskoj kobasici,najdužoj kobasici na svetu, čuo se širom sveta,a sada je došao trenutak da se sopstveni rekord još jednom obori.

Organizacioni odbor i udruženje građana „Kobasicijada“ u skladu sa epidemiološkom situacijom i  merama koje je doneo Krizni štab Republike Srbije, doneli su odluku da 37. Kobasicijada bude održana u nešto izmenjenom obliku. Naime, i ove godine vredni Turijci poslednjeg vikenda februara, napraviće najdužu kobasicu na svetu i još jednom oboriti sopstveni rekord, ove godine najduža kobasica na svetu biće duga 2037 metara. Ono po čemu će se ova Kobasicijada razlikovati od dosadašnjih je da će najduža kobasica biti donirana u humanitarne svrhe. I ove godine, održaće se tradicionalno takmičenje u pravljenju kobasica ali na nivou Opštine Srbobran uz poštovanje svih epidemioloških mera, a sredstva od kotizacije biće uplaćena na račun za pomoć porodici Kišutcai čija je kuća izgorela u požaru. Uzimajući u obzir da nam je zdravlje naših građana ali i mnogobrojnih gostiju koji tokom tri dana posete Turiju na prvom mestu, ove godine neće biti programa na bini kao ni ulične prodaje.

O svim aktivnostima udruženja „Kobasicijada“ javnost će biti blagovremeno obaveštena, kao i do sada generalni sponzor manifestacije je Opština Srbobran.

U nadi da ćemo 38. kobasicijadu organizovati onako kako smo navikli i da ćemo još jednom pokazati kakvi smo domaćini, pozivamo  Vas da poštujete mere Kriznog štaba i na taj način zajedno pobedimo virus Covid 19.