Knjiga o zaštitnim arheološkim istraživanjima južnog Banata predstavljena u Narodnom muzeju

25/02/2026

BEOGRAD – Izvor: RTV/Tanjug/mediji  Knjiga “Zaštitna arheološka istraživanja južnog Banata: Trasa magistralnog gasovoda na teritoriji grada Pančeva i opština Kovin i Opovo” predstavljena je danas u atrijumu Narodnog muzeja (NMS).

Monografija donosi rezultate obimnih zaštitnih arheoloških istraživanja sprovedenih 2019. godine duž trase magistralnog gasovoda na području Pančevo, kao i opština Kovin i Opovo, u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu.

Gradski većnik za kulturu Pančeva Darko Ješić istakao je da publikacija predstavlja “pisani trag jednog od najznačajnijih arheoloških otkrića u poslednjih nekoliko decenija”, naglasivši da su brojni energetski investicioni projekti u južnom Banatu zahtevali intenzivna istraživanja na više lokaliteta.

“Zaštitnim arheološkim istraživanjima na trasi magistralnog gasovoda dobijeni su značajni podaci o naseljavanju i kretanju stanovništva u južnom Banatu, od praistorije, preko antike i srednjeg veka, do turskog doba. Najznačajnije otkriće svakako je ostava zlatnog nakita sa lokaliteta Gradište u Opovu, iz perioda srednjeg bronzanog doba”, rekao je Ješić.

Direktorka Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić Brešković ocenila je da je publikacija završni čin jednog od najintenzivnijih arheoloških poduhvata u novijoj istoriji iskopavanja.

“Ova monografija nije samo naučni zbornik, već svedočanstvo o tome kako moderni razvojni projekti mogu postati prilika da osvetlimo najskrivenije slojeve naše prošlosti. Na trasi dugoj više desetina kilometara istražena je površina od oko 25.000 kvadratnih metara i dokumentovano više od 100 arheoloških celina”, navela je Borić Brešković.

Vršilac dužnosti direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu Milica Minić istakla je značaj međuinstitucionalne saradnje i primene savremenih, nedestruktivnih metoda istraživanja, poput geofizičkih snimanja, georadara i magnetometra, u planiranju i realizaciji iskopavanja. Prema njenim rečima, Zavod je istovremeno sproveo istraživanja na devet arheoloških lokaliteta duž trase gasovoda u dužini od oko 60 kilometara, u saradnji sa više nacionalnih i regionalnih muzeja.

Nakon promocije knjige, publika je priliku da vidi najvredniji nalaz, specijalno prezentovanu ostavu sa Grmušine kose, koju čini 12 zlatnih ukrasa za kosu i lančić sa 21 karičicom.

Kako je ranije istaknuto, publikacija je proistekla iz zahtevnog i posvećenog rada velikog tima stručnjaka iz više ustanova zaštite kulturnih dobara, na čijem čelu je bila Maja Živković, urednik publikacije i arheolog u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Pančevu.

MaPro Ecommerce

Online shop već od 9.999 rsd

Sa zapanjujućim dizajnom, neverovatno je lako napraviti online shop za samo par minuta.

pročitajte još i

Retrofoto: Sećanja na hladne zime u Banatu

Retrofoto: Sećanja na hladne zime u Banatu

OPOVO,  11. Januar 2026. Zime u Banatu nekada su imale posebnu težinu,  ne samo po hladnoći i snegu, već po načinu na koji su okupljale ljude. Kada bi se ravnica zabelela pod debelim belim pokrivačem, a severac danima brisao preko njiva i sokaka, život se nije...

najnovije

najčitanije