Svetosavske akademije održane u Sakulama, Barandi, Sefkerinu i Opovu (video)

Svetosavske akademije održane u Sakulama, Barandi, Sefkerinu i Opovu (video)

Svetosavske akademije održane u Sakulama, Barandi, Sefkerinu i Opovu

 

OPOVO, 27. januar 2024 – Povodom Savindana, školske slave, u osnovnim školama „Zoran Petrović“ Sakule i „Dositej Obradović“ Opovo, kao i njihovim izdvojenim odeljenjima „Olga Petrov“ Baranda i „Sveti Sava“ Sefkerin, održane su svečane Svetosavske akademije.

Direktori škola, Danijela Stanković i Slaviša Miškov su čestitali nastavnicima i đacima praznik i pozdravili goste, predstavnike lokalne samouprave i roditelje učenika.

Izvođenjem Svetosavske himne, školski horovi su otvorili sve četiri akademije, sveštenici su zajedno sa osmacima rezali slavske kolače, dok su učenici sedmog razreda po običaju prihvatali kumstvo, odnosno domaćinstvo za narednu godinu. Svaka od škola je pripremila raznolik program za priredbu, koji se sastojao od izvođenja pesama, recitala, folklora i kratkih dramskih komada.

Naravno, kao i prethodnih godina, najsvečanije je bilo u Sefkerinu, gde se pored školske slave obeležavao i Dan škole.

U školama opštine Opovo obeležen Savindan/Glas Opova

Sveti Sava (oko 1175—14. januar 1236) bio je srpski princ, monah, iguman manastira Studenice, književnik, diplomata i prvi arhiepiskop autokefalne Srpske pravoslavne crkve. Rođen je kao Rastko Nemanjić, najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje, i brat Vukana i Stefana Prvovenčanog.

Kao mladić dobio je od oca na upravu Zahumlje (1190. ili 1191). Ubrzo 1192. godine Rastko je pobegao na Svetu goru i zamonašio se u ruskom manastiru Svetog Pantelejmona, gde je dobio ime Sava. Kasnije je sa svojim ocem, koji se zamonašio i dobio ime Simeon (verovatno 25. mart 1196), podigao manastir Hilandar (1198—99), prvi i jedini srpski manastir na Svetoj gori.

Obrazujući buduće službenike pravoslavne crkve stekao je velike zasluge za razvoj školstva i prosvete kod Srba u srednjem veku.

Dva puta je putovao u Palestinu. Na povratku sa drugog od tih hodočašća u Svetu zemlju, smrt ga je zatekla u tadašnjoj bugarskoj prestonici Velikom Trnovu 14. januara 1236. Njegove mošti je u manastir Mileševu preneo njegov nećak, kralj Stefan Vladislav I.

Sava je ostavio više pisanih dela. Zato je bio jedan od značajnijih pisaca i pravnika iz srednjeg veka kod Srba. Njegova najznačajnija pisana dela su Žitije Svetog Simeona, Karejski tipik, Hilandarski tipik i Studenički tipik, kao i Zakonopravilo.

Vetar do popodne u slabljenju

Vetar do popodne u slabljenju

SRBIJA, 27. januar 2024.

Danas promenljivo oblačno i vetrovito, pre podne na severu i zapadu sa dužim sunčanim intervalima, a samo će se na istoku i jugoistoku Srbije zadržati oblačno vreme povremeno sa slabim mešovitim padavinama (kišom i snegom). Vetar umeren i jak severozapadni, ponegde i sa olujnim udarima, posle podne u slabljenju. Najviša temperatura od 6 do 10 °C. Uveče i tokom noći u svim predelima oblačno, mestimično sa slabim snegom, u nižim predelima i slabom kišom.

U nedelju umereno do potpuno oblačno sa lokalnom pojavom slabe kiše i susnežice u nižim i snega u višim predelima, osim na severozapadu zemlje i u Negotinskoj Krajini gde će biti pretežno sunčano.

Početkom sledeće sedmice u jutarnjim satima slab i umeren mraz, u većini mesta od -6 do 0 °C, magla i niska oblačnost koja će se u ponedeljak i utorak po kotlinama, dolinama i u nizijama zadržati i tokom celog dana. U ostalim krajevima pretežno sunčano. U drugoj polovini sedmice toplije uz postepeno naoblačenje, ponegde sa slabom kišom, a na planinama sa slabim snegom.