Vlada republike Srbije: OD 18. SEPTEMBRA NADZOR ZA SVE GRAĐANE KOJI SE VRAĆAJU U SRBIJU

Vlada republike Srbije: OD 18. SEPTEMBRA NADZOR ZA SVE GRAĐANE KOJI SE VRAĆAJU U SRBIJU

OD 18. SEPTEMBRA NADZOR ZA SVE GRAĐANE KOJI SE VRAĆAJU U SRBIJU

Beograd, 14. septembar 2020.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” Darija Kisić Tepavčević saopštila je danas da će od petka, 18. septembra, u 18 časova, biti uveden nadzor za sve građane Srbije koji se vraćaju u zemlju.

Kisić Tepavčević je na konferenciji za novinare, nakon sednice Kriznog štaba, uputila apel građanima da se do petka vrate u Srbiju jer će nakon toga početi sprovođenje ove mere.

Ona je objasnila da nije reč o karantinu ili samoizolaciji, već o nadzoru, kako bi se sprečio rizik prenošenja koronavirusa, i najavila da će način sprovođenja nadzora biti definisan i objavljen u narednim danima.

Zamenica direktora „Batuta“ je ukazala na to da su preporuke svetskih zdravstvenih institucija da nadzor traje do 10 dana, uz napomenu da će on podrazumevati određenu dinamiku javljanja relevantnim zdravstvenim službama, s ciljem da se potencijalni unos virusa u našu zemlju stavi pod kontrolu.

Prema njenim rečima, Krizni štab je doneo tu odluku zbog povećanja broja zaraženih u regionu, ali i u svim evropskim zemljama, od kraja avgusta.

Ona je rekla da je Crna Gora treća po učestalosti oboljevanja u Evropi i da, kao takva, predstavlja rizik, i napomenula da se broj zaraženih povećava i u našoj zemlji, s obzirom na to da veliki broj građana Srbije boravi u toj zemlji.

Kisić Tepavčević je navela podatak da se na visokom mestu nalaze i Hrvatska i Bosna i Hercegovina, u kojima, takođe, boravi veliki broj naših građana.

Juče je, kako je istakla, primećen blagi skok broja zaraženih u odnosu na prethodne nedelje, što je bio signal da Krizni štab mora da preuzme dalje odluke kako se situacija ne bi pogoršala.

Prema njenim rečima, trenutna epidemiološka situacija u Srbiji je povoljna, ali povratak građana iz pomenutih zemalja predstavlja opasnost za širenje zaraze.

Ona je istakla da je naš zdravstveni sistem u prethodnom periodu pokazao koliko može da radi u vanrednim okolnostima i da je i sada vrlo spreman i ima velike kapacitete ukoliko dođe do povećanja broja obolelih.

Najveći broj kovid bolnica se vratio u nekovid sistem rada i nadamo se da će tako ostati u nekom dužem vremenskom periodu. Ali, jesmo spremni, s obzirom na  to da već imamo dosta iskustva sa tim virusom. Ipak, svi treba da se potrudimo i da ne dozvolimo više da svi naši kapaciteti budu maksimalno iskorišćeni, poručila je ona.

Kisić Tepavčević je podsetila na to da je još ranije izrečena kao važna preporuka da sva deca posle povratka iz inostranstva, a koja idu u kolektive, budu u kućnoj izolaciji u periodu od 10 dana, i dodala da će ta mera biti proširena i na sve druge koji se vraćaju u zemlju.

Prema njenim rečima, danas je održan redovni sastanak Kriznog štaba na kome je razmatrana epidemiološka situacija u Srbiji, ali i drugim zemljama.

Advokatska komora Srbije: KOL CENTAR ZA BESPLATNU PRAVNU POMOĆ

Advokatska komora Srbije: KOL CENTAR ZA BESPLATNU PRAVNU POMOĆ

KOL CENTAR ZA BESPLATNU PRAVNU POMOĆ

Beograd, 14. septembar 2020;

Ministarstvo pravde pozdravlja početak rada Kol centra Advokatske komore Srbije za besplatnu pravnu pomoć, preko koga će jedinice lokalne samouprave od danas upućivati sve odobrene zahteve za određivanje advokata po redosledu za pružanje besplatne pravne pomoći.

Kol centar isključivo koriste lokalne samouprave za određivanje advokata za besplatnu pravnu pomoć i nije namenjen za direktan kontakt sa građanima.

Uspostavljanje Kol centa predviđeno je Protokolom o razmeni podataka u postupku upućivanja na advokate radi pružanja besplatne pravne pomoći, koji su Ministarstvo pravde i Advokatska komora Srbije potpisali u februaru ove godine.

Procedura predviđa da ovlašćeno lice u jedinici lokalne samouprave pozivom Kol centra navodi naziv organa lokalne samouprave, ime ovlašćenog lica, ime i prezime korisnika kojem je potreban advokat i organ pred kojim treba da se vodi postupak.

Operater Kol centra preko posebne aplikacije poziva advokate po redosledu, a potom ovlašćenom licu jedinice lokalne samouprave daje obaveštenje o onom koji je prihvatio besplatnu pomoć.

Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, čija je primena počela 1. oktobra 2019. godine, propisuje da se besplatna pravna pomoć sastoji od pružanja pravnih saveta, sastavljanja podnesaka, zastupanja i odbrane.

U Registru pružalaca besplatne pravne pomoći i podrške, koji je objavljen na internet stranici Ministarstva pravde i redovno se ažurira, registrovano je 150 jedinica lokalnih samouprava, a na spisku je više od 3.672 advokata za pružanje besplatne pravne pomoći. 

Kako Zakon omogućava i besplatnu pravnu podršku, koja se sastoji od pružanja opšte pravne informacije, popunjavanja formulara, sastavljanja javnobeležničke isprave i posredovanja u rešavanju sporova, u istom Registru se nalaze i pružaoci ovog vida usluge.

Lokalna samouprava: PODELA LARVICIDA SVIM DOMAĆINSTVIMA OPŠTINE OPOVO

Lokalna samouprava: PODELA LARVICIDA SVIM DOMAĆINSTVIMA OPŠTINE OPOVO

PODELA LARVICIDA SVIM DOMAĆINSTVIMA OPŠTINE OPOVO

Opovo, 14. septembar 2020;

Od utorka, 15. septembra, ekipe „Eko-san Plus“  na osnovu ugovora sa Opštinom Opovo  počinju sa drugom ovogodišnjom podelom  larvicida  svim individualnim domaćinstvima na teritoriji naše opštine .

Larvicidi direktno deluju na larve komaraca i koriste se u njihovom   suzbijanju. Pakovani su u kesicama od 150 gr i  primenjuju se ubacivanjem jedne kesice u septičku jamu  ili   stajaće vode u stambenim i ekonomskim dvorištima.

Molimo sve  sugrađane da preuzmu preparat od ovlašćenih ekipa i primene ga po uputstvu.

Inspektorka za zaštitu životne sredine: dr vet.med. Marina Mitrović

Društvo i ekonomija: MINIMALAC U 2021. GODINI 32.126 DINARA, POVEĆANJE 6,6 ODSTO

Društvo i ekonomija: MINIMALAC U 2021. GODINI 32.126 DINARA, POVEĆANJE 6,6 ODSTO

MINIMALAC U 2021. GODINI 32.126 DINARA, POVEĆANJE 6,6 ODSTO

BEOGRAD, 14. septembra (Tanjug) – Minimalac u 2021. godini biće veći za 6,6 odsto i iznosiće 32.126 dinara, rekao je predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Zoran Stojiljković.
Stojiljković je na konferenciji za novinare posle sednice SES-a rekao da nije bilo konsezusa socijalnih partnera o visini minimalne zarade u 2021. godini.
“Dogovora nije bilo”, rekao je Stojiljković i podsetio da su predstavnici sindikata tražili da se minimalna zarada izjednači sa potrošačkom korpom.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (ŠŠ) Ljubisav Orbović rekao je da su sindikati očekivali da će se u razgovorima o minimalnoj ceni rada doći do minimalne zarade od 34.000. On je rekao da će neoporezivi deo zarade biti povećan sa 16.300 na 18.300 dinara.