Saopštenje predsednika opštine: IZVINJENJE GRAĐANIMA I PREDUZIMANJE MERA PROTIV IZVOĐAČA RADOVA

Saopštenje predsednika opštine: IZVINJENJE GRAĐANIMA I PREDUZIMANJE MERA PROTIV IZVOĐAČA RADOVA

IZVINJENJE GRAĐANIMA I PREDUZIMANJE MERA PROTIV IZVOĐAČA RADOVA

Opovo, 16. april 2019;

Povodom isključenja vode koje i pored najave da će biti regulisano do kraja radnog vremena, traje više od 12 sati, oglasio se predsednik opštine dr Zoran Tasić saopštenjem za građanstvo.

„Izvinjavam se svim građanima na današnjim neprijatnostima zbog isključenja vodovodne mreže. Želim da vam kažem da je isključivi krivac za ovo što se danas dogodilo firma koja izvodi radove na priključenju nove vodovodne mreže u ulicama Svetozara Markovića i Maksima Gorkog, kao i nadzornog organa projekta. Neprofesionalan odnos, očigledno nedovoljan broj stručnih radnika na terenu (što je svakako i propust nadzornog organa) doveli su do situacije da nemamo vode preko 12 sati. U skladu sa svojim ovlašćenjima preduzeću sve mere u vezi raskida ugovora i naplate štete, kao što ću i insistirati da ova firma više nikada ne radi na teritoriji naše opštine.

Saosećam se sa svima vama, i sam u svom domaćinstvu imam isti problem kao i svi vi ali vas molim za razumevanje i još malo strpljenja.

Predsednik opštine Opovo

Dr Zoran Tasić

Književna promocija na Danima knjige u Opovu:  PRIČA O LEPENSKOM VIRU I SRPSKIM VAMPIRIMA

Književna promocija na Danima knjige u Opovu: PRIČA O LEPENSKOM VIRU I SRPSKIM VAMPIRIMA

PRIČA O LEPENSKOM VIRU I SRPSKIM VAMPIRIMA

Opovo, 16. april 2019;

U sredu, 17. aprila, sa početkom u 18h, u prostorijama Kulturnog centra u Opovu, a u okviru manifestacije „Dani knjige“, biće upriličena promocija romana „Kal juga“, autora Mladena Milosavljevića.

U pitanju je istorijski roman sa elementima folklorne fantastike i trilera, koji predstavlja prvi deo zamišljenog serijala o Lepenskom Viru. U romanu se kombinuju dva istorijska i narativna toka (jedan pisan u prvom, drugi u trećem licu), koje deli period od 250 godina. Po rečima autora, odluka da napiše baš ovakav roman nastala je najviše iz želje da se pažnja šire javnosti skrene na manje poznate istorijske događaje. Velika većina istorijskih romana domaćih pisaca posvećena je temama o kojima se već mnogo zna. O periodu vladavine Nemanjića, Ustancima pod Karađorđem i Milošem, Prvom i Drugom Svetkom Ratu, kao i potonjoj krizi tokom devedesetih godina prošlog veka, pisano je puno. Ipak, svega nekoliko romana („Strah i njegov sluga“ Mirjane Novaković, „Beografija“ Dejana Petkova) posvećeno je dešavanjima u takozvanoj „Kraljevini Srbiji“, koja je postojala u periodu od 1717 – 1739. godine. Bio je to period između dve velike seobe (prva 1690 i druga 1740) kada je, po ondašnjim popisima, na ovim prostorima živelo jedva 40 000 Srba. Tada su, od strane austrijskih vlasti, na našim prostorima zabeležena i prva verovanja u vampire, a izveštajima o njima obišli su svet i uzburkali javnost. Uostalom, i sama reč vampir ušla je u svetske rečnike na osnovu jednog događaja iz ovog perioda, koji Milosavljević opisuje u svom romanu.

Sa druge strane, o otkriću Lepenskog Vira, jedninog arheološkog nalazišta na svetu na kome je u kontinuitetu moguće pratiti prelazak iz mezolita u neolit, u književnosti nije pisano gotovo ništa, te se „Kal juga“ može smatrati prvim romanom nekog domaćeg pisca koji se upustio u avanturu odgonetanja tajne zvane Lepenski Vir.

Uostalom, evo o čemu se radi u romanu: Leta 1967. godine, u toku arheoloških radova na lokalitetu Lepenski Vir, grupa arheologa pronalazi ostatke nepoznate civilizacije. Dnevne novine datirane na 16. avgust iste godine, objavljuju senzacionalnu vest o ovom otkriću. Svi su ushićeni i oduševljeni osim Mijata, studenta arheologije i jednog od učesnika iskopavanja. Kako vreme odmiče, on počinje da veruje da su otkrićem nalazišta i neobičnih ribolikih skulptura, arheolozi oživeli nešto mračno, drevno i tajanstveno, nešto što vlasti po svaku cenu pokušavaju da sakriju.

Tačno dvesta pedeset godina ranije, ispred beogradske tvrđave sprema se do tada najveća bitka za Beograd. Snage Austrijske carske vojske, na čijem je čelu vojskovođa i princ Eugen Savojski, opkoljene su od strane višestruko brojnijih Turaka. Iznenada, bojište prekriva gusta magla pod čijim okriljem Austrijanci razbijaju neprijateljsku vojsku. U zoru 16. avgusta 1717. godine, neposredno nakon dobijene bitke, a u znak zahvalnosti što je ostao živ, službenik carske administracije i jedan od najbližih pratilaca Eugena Savojskog, Frombaldo, počinje da vodi dnevnik. Putevi Eugena Savojskog i njegovih pratilaca, volšebno će se ukrstiti sa putevima čuvenog rimskog imperatora Trajana, a vodiće do tajne skrivene na samom dnu tamnih dunavskih virova.

Mijat i Frombaldo, vođeni starim zapisima i neobičnim spletom događaja, na tragu su drevne tajne stare bezmalo osam milenijuma.

O autoru: Mladen Milosavljević je rođen na Mladence 1982. godine u Smederevskoj Palanci. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Odeljenje za Etnologiju i antropologiju. Glavni je i odgovorni urednik Omaje, koncepta posvećenog temama iz oblasti folklorne fantastike. Do sada je snimio nekoliko kratkih dokumentarnih i jedan igrani film (Naprata, 2013). Uređuje i piše, pretežno priče iz oblasti fantastike. Objavio je roman „Kal juga“ (Strahor, 2018), istorijsku pripovest sa elementima fantastike. Sarađivao je sa brojnim internet portalima. Trenutno je kolumnista portala „Urbane strane“. Živi i radi u Beogradu

Mala izložba u holu opovačke škole: UČENICI PRIPREMILI PANO O ŽIVOTU ROMA

Mala izložba u holu opovačke škole: UČENICI PRIPREMILI PANO O ŽIVOTU ROMA

UČENICI PRIPREMILI PANO O ŽIVOTU ROMA

Opovo, 16. april 2019;

Međunarodni dan Roma, u stvari je dan proslave romske kulture i podizanja svesti o problemima s kojima se Romi suočavaju. Dan je službeno proglašen 1990. godine u poljskoj na IV svetskom romskom kongresu Međunarodne romske unije, u spomen na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika koji je održan od 7. do 12. aprila 1971. godine. Na tom kongresu je doneta odluka o romskoj himni za koju nje izabrana pesma Đelem, đelem (Išao sam, išao) i odluka o zastavi za koju je odabrana plavo zelena dvobojnica sa točkom u sredini, simbolom napretka i pokreta ali i migracije Roma tokom istorije.

Istorija Roma je nepresušan izvor podataka i saznanja o narodu koji se večito kretao tragajući za boljim i srećnijim životom. Da bi na najbolji način dočarali osobenosti ovog naroda učenici od prvog do četvrtog razreda OŠ „Dositej Obradović“ zajedno sa pedagoškim asistentom Vesnom Papić, uradili su jedan mali pano koji u slici dočarava život Roma. Niko o Romima ne svedoči bolje od njih samih. Njihova muzika je puna života, radosti, a u isti mah prepuna bola i tuge. Što bi se reklo – život. Slušajući stihove i reči o Romima svakome od nas će postati jasno da niko toliko puta ne izgovori reč ljudi, život, pesma, do samih Roma. Poruka ovog naroda je svakako – Slavimo život

Radovi na elektromreži: NAJAVA ISKLJUČENJA STRUJE U BARANDI

Radovi na elektromreži: NAJAVA ISKLJUČENJA STRUJE U BARANDI

NAJAVA ISKLJUČENJA STRUJE U BARANDI

Baranda, 16. april 2019;

Zbog radova na elektromreži (sezonsko orezivanje granja) koje je najavila ED Pančevo, u sredu 17. aprila, struja će biti isključena u celom naseljenom mestu Baranda u vremenskom intervalu od 8:00 do 15:00 časova.

Isti radovi danas se izvode u Opovu, gde pored isključenja struje u Opovu, vode neće biti ni u celoj opštini jer zbog isključenja struje ne radi fabrika vode.