Mesna zajednica Baranda: POLAGANJE VENACA, POŠTA ZA OLGU PETROV (VIDEO)

Mesna zajednica Baranda: POLAGANJE VENACA, POŠTA ZA OLGU PETROV (VIDEO)

POLAGANJE VENACA, POŠTA ZA OLGU PETROV

Baranda, 30. avgust 2019;

Povodom praznika Barande, u prisustvu predstavnika Saveta mesne zajednice Baranda, kabineta predsednika opštine i građana Barande, predsednik Saveta mesne zajednice Moma Vujčin i predsednik opštine dr Zoran Tasić položili su venac na spomenik narodnom heroju Olgi Petrov (1920 – 1942), rodoljubu iz Drugog svetskog rata, koja je streljana u logoru Banjica. Pored njih, venac je položila i delegacija Opštinskog odbora SPS Opovo.

Nakon odavanja pošte minutom ćutanja, Vujčin se obratio prisutnima, pozdravio goste i podseti prisutne na herojstvu i patritizam dvadesetdvogodišnje Olge Petrov iz Barande, koja je dala život u borbi za slobodu.

Datum praznika Barande izabran je na osnovu događaja u noći između 28. i 29. avgusta 1944. godine, kada je partizanski odred iz Srema izvršio napad na nemačku policijsku stanicu u Barandi, koja se nalazila na mestu sadašnjih kuća na uglu ulica Maršala Tita i Oslobođenja. Partizani su napali iz pravca parka i tom prilikom je poginuo izvesni Toša Aćimović čije je partizansko ime bilo Mećava, tako da je kasnije i jedna ulica u Barandi nazvana Mećavina.

Sportski vikend: RADNIČKI U NEDELJU, BORAC DOMAĆIN U PERLEZU

Sportski vikend: RADNIČKI U NEDELJU, BORAC DOMAĆIN U PERLEZU

RADNIČKI U NEDELJU, BORAC DOMAĆIN U PERLEZU

Opovo, 30. avgust 2019;

Ovog vikenda samo Radnički odigrati meč na svom terenu, dok će navijači ostala tri opštinska kluba ako žele da gledaju svoje ljubimce morati na gostovanja. Baranđani su zbog slave pokušali da svoju utakmicu pomere u subotu ali nisu dobili odobrenje od Saveza, tako da će se meč ipak odigrati kako je i zakazan u nedelju.

Iako je domaćin, sakulski Borac zbog suspenzije terena svoje domaćinstvo igra u Perlezu gde dočekuje ekipu OFK Vršac. Radnički dočekuje Strelu iz Ivanova, uvek neugodnu ekipu, ali ovo je prilika da se popravi nešto lošiji start na početku sezone. I naši drugoligaši ovog vikenda startuju u novoj sezoni. Sefkerinci gostuju u Uzdinu, a Opovčani u Glogonju.

SRPSKA LIGA VOJVODINA / 3. kolo:

Perlez, 31. avgust (subota) 16:30h; BORAC – OFK VRŠAC

PRVA JUŽNOBANATSKA LIGA / 3. kolo:

Baranda, 1. septembar (nedelja) 16:30h; RADNIČKI – STRELA (Ivanovo)

DRUGA JUŽNOBANATSKA LIGA ZAPAD – GRUPA SEVER / 1. kolo:

Uzdin, 1. septembar (nedelja) 16:30h; UNIREA – TEMPO (Sefkerin)

Glogonj, 1. septembar (nedelja) 16:30h; GLOGONJ – OMLADINAC 1927 (Opovo)

Zavod za javno zdravlje:   SЕKSUАLNО PRЕNОSIVЕ INFЕKCIЈЕ U RЕPUBLICI SRBIЈI U PЕRIОDU ЈАNUАR – ЈUN 2019. GODINE

Zavod za javno zdravlje: SЕKSUАLNО PRЕNОSIVЕ INFЕKCIЈЕ U RЕPUBLICI SRBIЈI U PЕRIОDU ЈАNUАR – ЈUN 2019. GODINE

SЕKSUАLNО PRЕNОSIVЕ INFЕKCIЈЕ U RЕPUBLICI SRBIЈI U PЕRIОDU ЈАNUАR – ЈUN 2019. GODINE

U prvih šеst mеsеci 2019. gоdinе nа tеritоriјi Rеpublikе Srbiје priјаvljеnо je 417 оsоbа оbоlеlih оd sifilisа, gоnоrеје i gеnitаlnе hlаmidiјаzе, štо је zа 35% mаnjе u оdnоsu isti pеriоd prеthоdnе, 2018. gоdinе.

Nајvеći brој оbоlеlih оd sifilisа, gоnоrеје i gеnitаlnе hlаmidiјаzе rеgistrоvаn је nа tеritоriјi АP Vојvоdinе (135 slučајеvа) i nа tеritоriјi grаdа Bеоgrаdа (91 slučај sifilisа i gоnоrеје i niјеdаn slučај gеnitаlnе hlаmidiјаzе), štо је 54% svih priјаvljеnih slučајеvа nа tеritоriјi Srbiје u pоsmаtrаnоm vrеmеnskоm pеriоdu.

Nеlеčеnа infеkciја hlаmidiјаze kао pоslеdicu mоžе imаti upаlu rеprоduktivnih оrgаnа, smаnjеnjе plоdnоsti/skundаrni stеrilitеt, kао i kоmplikаciје tоkоm trudnоćе, prеvrеmеni pоrоđај i sl. Hlаmidiјаlnа infеkciја, kао i drugе sеksuаlnо prеnоsivе infеkciје, u znаčајnој mеri оlаkšаvа trаnsmisiјu virusa HIV-а.
Аdеkvаtnо lеčеnjе inficirаnih оsоbа i njihоvih pаrtnеrа sа ili bеz simptоmа ili znаkоvа bоlеsti, uvеk trеbа dа budе prоpisаnо i prаćеnо оd strаnе lеkаrа.

U pеriоdu јаnuаr–јun 2019. gоdinе priјаvljеnе su 94 оsоbе kојimа је nоvооtkrivеnа infеkciја uzrоkоvаnа HIV-оm, оd kојih је 80 muškаrаcа. Nа tеritоriјi grаdа Bеоgrаdа rеgistrоvаnо је 35 оsоbа, а u Vојvоdini 28 оsоbа.

Trеnd nоvооtkrivenih оsоbа inficirаnih HIV-оm u Srbiјi pоkаzuје kоntinuirаn pоrаst, pоsеbnо izrаžеn оd 2008. gоdinе. Sa drugе strаnе, rеgistruје sе znаčајnа rеdukciја оbоlеvаnjа i umirаnjа оd sindrоmа stеčеnоg imunоlоškоg dеficitа (AIDS,SIDA) .

Infеkciја uzrоkоvаnа HIV-оm mоžе dugо prоticаti bеz ikаkvih znаkоvа i simptоmа i јеdini nаčin dа sе оtkriје јеstе dа sе оsоbа kоја је imаlа nеki rizik tеstirа nа HIV. U svаkоm оd 24 institutа i zаvоdа zа јаvnо zdrаvljе nа tеritоriјi Srbiје, kао i u Zаvоdu zа zdrаvstvеnu zаštitu studеnаtа u Bеоgrаdu, оmоgućеnо је tоkоm cеlе gоdinе besplatno, dоbrоvоljnо, pоvеrljivо i аnоnimnо tеstirаnjе i sаvеtоvаnjе nа HIV.

Tеstirаnjе nа HIV је dаnаs dео оdgоvоrnоg pоnаšаnjа, јеr sе diјаgnоstikоvаnjеm HIV infеkciје i lеčеnjеm smаnjuје mоgućnоst dаljеg prеnоšеnjа HIV-а nа drugе оsоbе, uključuјući i prеnоs HIV-а sа mајkе nа dеtе. Nаprеdаk u rаzvојu tеrаpiје prеоbrаtiо је diјаgnоzu HIV infеkciје u hrоničnu infеkciјu. Vеćinа оsоbа inficirаnih HIV-оm dаnаs mоžе dа imа dug i kvаlitеtаn živоt ukоlikо im sе HIV infеkciја rаnо diјаgnоstikuје i ukоlikо kоristе rеdоvnо prоpisаnu аntirеtrоvirusnu tеrаpiјu

Migracije modernog doba: CENTAR ZA SOCIJALNI RAD KAO VAŽNA KARIKA U INTEGRACIJI

Migracije modernog doba: CENTAR ZA SOCIJALNI RAD KAO VAŽNA KARIKA U INTEGRACIJI

CENTAR ZA SOCIJALNI RAD KAO VAŽNA KARIKA U INTEGRACIJI

Projekat „Briga o deci i problem nataliteta u opštini Opovo“ sufinansiran je od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama“

Opovo, 29. avgust 2019;

Migriranje stanovništva na ovim prostorima svakako ima korene u istoriji i nije tekovina savremene Srbije. Razni su uzroci migracija, svakako rat, sankcije i loša geopolitička situacija zemlje. Sve to dramatično narušava privredu, utiče na visoku nezaposlenost i ekonomsku nestabilnost. Pored unutrašnjih migracija (prim. aut. migracije unutar države) poslednjih godina Srbiju je zatekla i migraciona kriza prouzrokovana naletom azilanata. Odgovore na ovu veoma važnu temu potražili smo u Centru za socijalni rad u Opovu

– Postoje različiti tipovi migracija, te su i efekti različiti. Razlozi zbog kojih stanovništvo migrira su različiti (ekonomski migranti, azilanti…), pa je i podrška sistema usmerena u tom pravcu. S tim u vezi efekti mogu biti drugačiji, sistem će pružati podršku u zavisnosti da li se radi o interno raseljenim osobama, migrantima koji dolaze iz zemalja pogođenih ratom, ili migrantima koji su vraćeni po sporazumu o readmisiji – objasnio je socijalni radnik Centra za socijalni rad Master politikolog Saša Vujić.

Šta Centri rade kada je trenutna migrantska kriza u pitanju?

– Centar nije imao predmete u vezi sa azilantima, jer se Opština Opovo ne nalazi u pograničnoj zoni. Ali Centri su dužni kada je na primer identifikovano dete bez staratelja (prim. aut. misli se na azilantske porodice) da okrenu postupke postavljanja staratelja i dalje podrške i zaštite u najboljem interesu tog deteta – poručio je socijalni radnik.

Koje su nadleznosti Centra za socijalni rad kada su u pitanju migracije?

– Centar za socijalni rad Opovo, kada su u pitanju spomenuti migranti po sporazumu o readmisiji pruža konkretne usluge. Svakom povratniku se izdaje putni list, koje izdaje diplomatsko konzularno predstavništvo naše zemlje u inostranstvu i taj putni list zapravo predstavlja privremenu putnu ispravu. Konkretne usluge koje Centar treba da pruži su: savetodavni rad i posredovanje u ostvarivanju prava kod drugih institucija, jednokratna materijalna pomoć koja se ostvaruje u opštini gde povratnik ima prijavu prebivališta, a ako nema prijavu prebivališta ostvaruje pravo u opštini gde se zatekao, kao i plaćanje troškova besplatne karte u jednom pravcu do budućeg boravišta u Srbiji, privremeni smeštaj u prihvatilište i usluge narodne kuhinje. Po sticanju lične dokumentacije stiču pravo i na druge usluge socijalne zaštite – izjavio je Vujić.

Pomenuo si da postoje više tipova migranata, kakvi su poslovi kada nisu u pitanju azilanti?

– Azilanti nisu državljani Srbije i to predstavlja spoljašnje migracije. Centri su nadležni da pruže usluge i drugim migrantima, kao što su povratnici po sporazumu o readmisiji. Takođe interno raseljena lica su migranti kojima centar pruža usluge shodno problematici i potrebama. Ako pričamo o interno raseljenim licima koji su naši državljani, usluge socijalne zaštite su dostupne kao i svakom građanu Republike Srbije. U periodu krize na Kosovu i Metohiji, kada su Srbi migrirali u severnije krajeve naše države Centri za socijalni rad, pa naravno i Centar u Opovu imali su zadatak da pomognu ljudima da prevaziđu tu krizu (problemi nezaposlenosti, siromaštva, stambenih poteškoća, nemogućnost familijarne podrške…). Centar za socijalni rad Opovo ima bitnu ulogu, pogotovu u prethodnih 20 godina, kada su migrantske krize bile izraženije. Zadatak tih ustanova je da integrišu ljude, pruže

pomoć i stvore uslove za razvoj, adekvatne uslove za život –  objasnili su nam u Centru za socijalni rad u Opovu.

Još jedna veoma ozbiljna tema kojom se bavi centar je i trgovina decom i odraslim osobama.

– Centar ima veoma bitnu ulogu u suzbijanju trafikinga u saradnji sa drugim ustanovama kao što je centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima i sigurne kuće, gde se smeštaju žrtve. Centar apeluje da ukoliko ljudi imaju bilo kakva saznanja da prijave Centru za socijalni rad i naš centar u Opovu imao je aktivnosti kada je ova oblast zaštite u pitanju završio je priču socijalni radnik Centra za socijalni rad u Opovu.

Igor Vujić