Bašta na drugi način: Narodne metode u bašti

24/04/2021

Narodne metode u bašti

Piše: Irina Jevtić

Očekuje vas veliko razočaranje. Naročito ako verujete da su narodne metode u bašti korisne. Nažalost…

Navikli smo na takve metode još iz detinjstva: rakija za skidanje temperature, list bokvice na razbijeno koleno. Pa tako, mic po mic, narodne metode “procurele” su i u naše bašte. Naročito u doba kada smo preterali sa hemijom i mineralnim đubrivima, pa se traži bilo koji način da se to izbegne. I tu je nekome palo na pamet  da sve što je bezbedno po čoveka može da se koristi i za biljke. Tako su do naših bašti stigli soda bikarbona, prašak za pecivo,  jod,  permanganat i još puno toga.

Ali zašto onda ne koristimo stajnjak za ishranu i ne pijemo mikrobiološka đubriva umesto probiotika? Verovatno zato što navedeni princip radi samo u jednom smeru, a to navodi na misao da je pogrešan.

Ali o svemu redom.

Soda bikarbona odavno “živi”  u našim kuhinjama. I za kolače je dobra, i sudovi mogu da se operu. Još se koristi i u narodnoj medicini. Ali u bašti sva njena svojstva su štetna. Soda bikarbona ili natrijum bikarbonat-baš ovaj naziv nam govori i više nego dovoljno. U pitanju je vrsta soli, a šta će nam so u bašti?

Da, da, čuli ste priče kako deluje i na bube i protiv plamenjače. Ali uz to izaziva zaslanjenje zemljišta i smeta biljci da usvaja vodu i hranu. Zašto? Pod jedan: jako dugo se ispira iz zemljišta. Pod dva: bukvalno se lepi za koren biljke i pravi problem.

Pročitajte još: Združeni usevi
Združeni usevi su veoma popularni u proteklih par godina. Pre svega zbog štednje mesta u bašti. Pojedine kulture, posejane jedne pored drugih, međusobno se čuvaju od štetočina.

Što se insekticidnih i fungicidnih svojstava tiče, da bi zaista delovala, treba uzeti takvu koncentraciju koja bi bukvalno spržila biljku.

Jod je popularno baštensko sredstvo. U bašte je stigao najverovatnije sa ruskog segmenta interneta. Tamo se naširoko koristi u borbi protiv oboljenja paradajza od Phytophora. Ta bolest se na našim prostorima pojavljuje vrlo retko.

Neko od vas je sigurno čitao da je odlično okačiti par bočica joda u plastenik kako bi se zaštitili usevi od bolesti izazvanih gljivicama. Možda i pomaže biljkama, ali škodi baštovanu. Svi smo čuli da je nedostatak joda opasan po zdravlje čoveka. Ali i njegov višak isto. Kada se zatvorimo u plasteniku, gde su ispod folije isparenja joda značajna, udišemo ga satima.

Prskanje i zalivanje jodom u svrhe dezinfekcije tla i borbe sa gljivičnim oboljenjima isto ima neželjeno dejstvo. Običan jod iz apoteke u sebi sadrži alkohol, pa  uz štetne mikroorganizme uništava i korisne, a bez korisnih mikroorganizama biljke ne mogu da se hrane. I naravno, u zemlji postoje mikroorganizmi koji se bore sa patogenima koji izazivaju oboljenje povrtnih kultura, a mi ih uništavamo sa jodom.

Ali posebno bih izdvojila hipermangan ili kalijum permanganat. U njemu se “kupaju” semena pre sadnje, dezinfikuju se saksije za rasad, zaliva se zemlja pre sejanja… A posle, gle čuda, rasad je pao ili uopšte ništa i ne nikne.

Osim toga što je jako sredstvo za dezinfekciju  koje se naširoko koristi u medicini, još zna i da “sprži” seme, napravi zemlju sterilnom i dosta dugo ostaje u tlu. U sterilnoj zemlji ništa ne raste, jer u sterilnoj zemlji nema živih mikroorganizama koji prerađuju hranu za biljke.

A kao veoma neprijatan dodatak, dok rukujete sa hipermanganom možete zadobiti i opekotine.

Mleko i kiselo mleko isto su dospeli do naših bašti. Kažu da su odlično sredstvo protiv štetočina, jer bube ne mogu da prerade mlečnu kiselinu pa tako uginu. A kako mleko stigne do te bube? Prskanjem? Ili nakupimo bube pa ih okupamo u mleku? 🙂 Smešno, nema šta.

Ali uz sav apsurd oko korišćenja sumnjivih sredstava u bašti, to je još i skupo. Kada konačno oštetimo naše biljke koristeći takve narodne metode, moramo da kupimo nova semena, trošimo silne stimulatore rasta, a ponekad i kupimo novi rasad umesto uništenog. I tako, na prvi pogled, zanimljive, jeftine narodne metode postaju jako skupe i opasne po zdravlje čoveka i biljke.

Pa hajde da koristimo stvari čemu su namenjene, a ne da uzimamo “šmirglu umesto wc papira”. 🙂

MaPro Ecommerce

Online shop već od 9.999 rsd

Sa zapanjujućim dizajnom, neverovatno je lako napraviti online shop za samo par minuta.

pročitajte još i

Koliko goriva troši klima uređaj i kako ga pravilno koristiti

Koliko goriva troši klima uređaj i kako ga pravilno koristiti

Izvor: RTS Znate li da samo jednim pritiskom na dugme možete da smanjite potrošnju goriva, a da u kolima ipak bude prijatno i da budete bezbedni u vožnji? U čemu vozači najčešće greše i zašto je održavanje klima uređaja toliko važno, za Jutarnji program RTS-a je...

Valley Echo Rock Fest: Back to the Roots u ritmu između kukuruza

Valley Echo Rock Fest: Back to the Roots u ritmu između kukuruza

Izvor: Storyteller.rs Rock’n’roll se i ove godine vraća na njive, doslovno. Šesto izdanje Valley Echo Rock Festa (VERF), zakazano za 18–20. jul, donosi trodnevni muzički program pod sloganom „Back to the roots“, kojim se organizatori vraćaju ideji festivala kao...

najnovije

najčitanije