Izbori 2014 Marketing – Ujedinjeni regioni Srbije: PLATFORMA ZA RAZVOJ POLJOPRIVREDE

13/03/2014

PLATFORMA ZA RAZVOJ POLJOPRIVREDE
Opovo, 13. mart 2014
Napredak Srbije nije moguć bez daleko većih ulaganja u poljoprivredu i razvoja sela. Da bi se iskoristio ogroman potencijal srpske poljoprivrede, neophodno je značajno povećati agrarni budžet. To podrazumeva adekvatne podsticaje, bespovratna sredstva za investicije i odgovarajuće mere za poboljšanje ekonomskog i socijalnog statusa poljoprivrednika.

 

1. VEĆA ULAGANJA U POLJOPRIVREDU I RAZVOJ SELA

Obezbediti 5% budžeta Republike Srbije za podsticaje u poljoprivredi i razvoj sela.

Nastaviti sa direktnim subvencijama po hektaru i maksimalno pojednostaviti sistem dobijanja podsticaja.

Obezbediti veću podršku investicijama od najmanje 30% agrarnog budžeta s ciljem povećanja produktivnosti, proizvodnje i izvoza.

Poljoprivrednike koji investiraju podržati kroz bespovratna sredstva u iznosu od 30% do 50% od ukupne investicije, pri čemu podsticaji treba da budu srazmerno veći u područjima sa otežanim uslovima rada.

Bespovratna sredstva za investicije usmeriti u sisteme za navodnjavanje, mehanizaciju, protivgradne mreže, objekte za držanje životinja, plastenike, hladnjače, skladišta, silose, balirke, aparate za mužu i hlađenje mleka, kalibratore, pakerice…

Obezbediti povoljne dugoročne kredite za poljoprivredu sa kamatnom stopom od maksimalno 3% i sa dužim periodom počeka koji je usklađen sa specifičnošću proizvodnje.

Izdvojiti dodatna sredstva za jačanje poljoprivrede i ruralni razvoj kroz posebne programe pokrajine Vojvodine i jedinica lokalne samouprave.

Efikasno koristiti predpristupne fondove Evropske unije za poljoprivredu i ruralni razvoj koji za Srbiju iznose 60-70 miliona evra godišnje i hitno izgraditi neophodne institucije i obučiti poljoprivrednike o mogućnosti i načinu korišćenja IPARD fonda.

2. PRAVEDNIJA I BOLJA RASPODELA AGRARNOG BUDŽETA

Izmeniti Zakon o podsticajima u poljoprivredi radi pravednije raspodele agrarnog budžeta.

Posebnim merama agrarne politike obezbediti pravilniju geografsku distribuciju agrarnog budžeta i zajedno sa lokalnim samoupravama kreirati mere podrške karakteristične za svako područje.

Područjima sa manje pogodnim uslovima za poljoprivrednu proizvodnju treba obezbediti viši nivo podsticaja.

Obezbediti ravnomerniju distribuciju podsticaja usmerenih i ka biljnoj i ka stočarskoj proizvodnji.

U okviru podsticaja biljnoj proizvodnji, dati mnogo veći značaj proizvodnji povrća i voća.

Ojačati mere podrške za podizanje novih zasada, a podršku stočarskoj proizvodnji usmeriti na proširenje stada i na poboljšanje rasnog sastava.

Stimulisati što veći stepen finalizacije u poljoprivredi – obezbediti značajno veća sredstva za izgradnju novih, odnosno renoviranje i modernizaciju postojećih klanica, mlekara, vinarija i kapaciteta za preradu mesa, voća i povrća.

3. POBOLJŠANJE EKONOMSKOG I SOCIJALNOG STATUSA POLJOPRIVREDNIKA

U središte agrarne politike treba staviti porodično poljoprivredno gazdinstvo.

Ponovo obezbediti finansijsku pomoć za nekomercijalna staračka gazdinstva, u iznosu od po 60.000 dinara godišnje po članu gazdinstva starijem od 55 godina.

Obezbediti veće subvencije za mala poljoprivredna domaćinstva: komercijalna gazdinstvima čija je površina manja od 5 hektara treba da dobiju za 50% veće podsticaje u odnosu na veća gazdinstva.

Stimulisati mlade da ostanu na selu: obezbediti dodatne podsticaje komercijalnim gazdinstvima čiji je nosilac mlađi od 40 godina.

Obezbediti dodatne podsticaje komercijalnim gazdinstvima čiji je nosilac žena.

Obezbediti sredstva za obnovu sela i očuvanje kulturnog nasleđa, održivi razvoj seoskih regija, poboljšanje infrastrukture i unapređenje društvenih aktivnosti na selu.

Finansirati projekte izgradnje, popravke i unapređenja komunalne infrastrukture na selu i poljskih puteva, uz uslov kofinansiranja od strane lokalne samouprave.

4. MODERNIZACIJA I POVEĆANJE KONKURENTNOSTI POLJOPRIVREDE I PREHRAMBENE INDUSTRIJE

Finansirati projekte koji primenom nauke i stručnosti u poljoprivredi doprinose većoj produktivnosti i kvalitetu.

Povećati izdvajanja za savetodavnu pomoć poljoprivrednicima.

Doneti nov Zakon o zadrugama i obezbediti veću finansijsku pomoć za osnivanje i rad udruženja proizvođača i zadruga.

Formirati jedinstveno nadležno telo za bezbednost hrane, zdravlje i dobrobit životinja, kao i za zdravlje biljaka, a po uzoru na sisteme prisutne u EU.

Pojačati kontrolu kvaliteta hrane kroz sistemske preglede mikrobioloških, hemijskih i bioloških kontaminenata u hrani, kao i u hrani za životinje u svim fazama proizvodnje, prerade i prometa.

Podržati uvođenje savremenih standarda u poljoprivrednu proizvodnju i preradu, čime bi se poljoprivrednicima omogućio pristup novim tržištima i veća zarada (Global G.A.P, organska proizvodnja, proizvodnja sa geografskim poreklom, integrisane proizvodnje, integrisane zaštite bilja…).

Ukinuti privilegije koje imaju pojedinci prilikom zakupa državnog zemljišta.

Izvršiti restituciju poljoprivrednog zemljišta, a zatim započeti proces prodaje tog zemljišta poljoprivrednicima.

  • Unaprediti Katastar i podstaći procese ukrupnjavanja parcela

 

MaPro Ecommerce

Online shop već od 9.999 rsd

Sa zapanjujućim dizajnom, neverovatno je lako napraviti online shop za samo par minuta.

pročitajte još i

Izbori 2020: DO 18 ČASOVA U OPŠTINI OPOVO IZLAZNOST 50,50 ODSTO

Izbori 2020: DO 18 ČASOVA U OPŠTINI OPOVO IZLAZNOST 50,50 ODSTO

DO 18 ČASOVA U OPŠTINI OPOVO IZLAZNOST 50,50 ODSTO Opovo, 21. jun 2020; Do 18:00 časova na birališta u Opštini Opovo glasalo je 4099 birača što predstavlja 50,50 odsto. Najveći procenat izlaznosti je u Barandi 56% (649 izašlih birača) i Sefkerinu 54,13% (1036), zatim...

Izbori 2020: IZLAZNOST DO 12:00 ČASOVA 19,31 POSTO

Izbori 2020: IZLAZNOST DO 12:00 ČASOVA 19,31 POSTO

IZLAZNOST DO 12:00 ČASOVA 19,31 POSTO Opovo, 21. jun 2020; Zaključno sa 12:00 časova izlaznost na izbore u Opštini Opovo je 19,31 posto (1567 izašlih birača). Najveća izlaznost je zabeležena u Sefkerinu 21,63% (414), zatim u Opovu 21,32% (654), Barandi 21,14 (245),...

Izbori 2020: TRI LISTE NA LOKALNIM IZBORIMA

Izbori 2020: TRI LISTE NA LOKALNIM IZBORIMA

TRI LISTE NA LOKALNIM IZBORIMA Opovo, 18. jun 2020; Opštinska izborna komisija proglasila je tri liste koje će 21. juna učestvovati na lokalnim izborima za odbornike Skupštine opštine Opovo. Na izbornom listu pod rednim brojem 1. nalazi se lista „ALEKSANDAR VUČIĆ - ZA...

najnovije

najčitanije