Gulašijada Baranda 2014: KUVARI HOTELA „STARI BANAT“ POKAZALI SVOJE UMEĆE

KUVARI HOTELA „STARI BANAT“ POKAZALI SVOJE UMEĆE
Baranda, 01. jun 2014;
Gledali su sinoć i jutros organizatori baranđanske gulašijade u nebo. Međutim, i pored sivih oblaka koji su se nadvili nad Barandom i okolinom, kiša je pala tek u kasnim posle podnevnim satima, tako da se manifestacija održala bez kišobrana i kabanica.
Na takmičenju u kuvanju lovačkog gulaša učestvovalo je 27 ekipa iz Beograda, Borče, Uzdina, Kovačice, Sakula, Sefkerina, Opova i Barande, tako da se zaista ovom takmičenju može dodati epitet „regionalni“. U revijalnom programu prvi su nastupili atletičari. Na mini krosu učestvovali su mlađi i stariji pioniri od prvog do osmog razreda, članovi atletskih klubova „Spartak“ Opovo i „Partizan“ Beograd, Škole sporta Opovo i Sportsko rekreativnog kluba „Soko“ Sefkerin. Pobednici (po tri prvoplasirana) dobili su medalje, a nakon proglašenja pobednika, takmičarima ali i svoj prisutnoj deci na manifestaciji, organizator gulašijade LD „Šnjep“ podelio je sladoled.
Posle atletike nastupila su kulturno – umetnička društva „Čenta“ i „Čigra“ Opovo. U finišu njihovog nastpa „folklorašima“ su se pridružili i gledaoci, tako da je ceo plato ispred lovačkog udruženja i vatrogasnog doma postao jedno ogromno kolo.
Gulaše je ocenjivao eminentni žiri profesionalnih kuvara u sastavu Nikola Domazetović, Nenad Domazetović i Dejan Adžić. Prema njihovoj oceni treće mesto je osvojio prošlogidišnji pobednik Branislav Grujić – Živić sa svojom ekipom „Ljuta osa“, druga je bila ekipa „Gosti“ iz Kovačice, dok su ovogodišnji šampioni ekipa „Kuvari“ koju i čine profesionalni kuvari iz opovačkog hotela „Stari Banat“.
Kao i prethodnih godina na štandovima udruženja moglo se kupiti sveže pečenje (jagnjetina i prasetina) tek skinuto sa ražnja, nekoliko vrsta gulaša, pljeskavice i osvežavajuće piće. Za razliku od sakulske manifestacije „Ovčarski dani“ gde su cene poslednjih godina postale u najmanju ruku „bezobrazne“, u Barandi su cene korektne i pristpačne svačijem „džepu“.
Nakon sportskog, kulturno – umetničkog i kuvarskog dela programa, pristupilo se izvlačenju tombole i opuštenoj atmosferi uz „živu“ muziku.
Ovogodišnju manifestaciju svojim donacijama pomogli su brojni sponzori, među kojima je i lokalna samouprava.

Rimokatolička crkva Opovo: PET DEVOJČICA I DVA DEČAKA PRIMILO PRVU PRIČEST

PET DEVOJČICA I DVA DEČAKA PRIMILO PRVU PRIČEST
DSC_0103 DSC_0153Opovo, 01. jun 2014;
U opovačkoj katoličkoj crkvi danas je održana sveta misa povodom prve pričesti. U svečanoj atmosferi uz prisustvo roditelja i vernika prvu pričest primilo je pet devojčica i dva dečaka.
Prvu Svetu pričest po prvi put primaju učenici trećih razreda osnovnih škola. Od njih se traži da redovno pohađaju školsku veronauku od prvog razreda osnovne škole, te da u trećem razredu usvoje određena znanja. Nakon završene priprave, po prvi put, pristupaju sakramentu pomirenja (ispovedi), a nakon toga, svečano, u nedeljnom euharistijskom slavlju, primaju svoju prvu sv. pričest.
U obraćanju prisutnoj deci, roditeljima i vernicima, mesni župnik Janoš Fišer istakao je važnost ali i odgovornost porodice u vaspitanju i odrastanju dece naglasivši da i deca imaju svoje probleme usled brojnih školskih obaveza i da ih trebamo razumeti i neopterećivati ličnim problemima. Pored porodice, župnik Fišer ističe ulogu škole i crkve.

Košarka KSB pioniri: OPOVČANI U ČETVRTFINALU

OPOVČANI U ČETVRTFINALU
Opovo, 31. maj 2014;
Zvezdara Crony Opovo – Mondo Basket 68:69 (17:20; 17:20; 18:11; 16:18): Utakmica za infrakt. Mnogo faktora je uticalo da utakmica bude takva, a jedan od njih je taj da su Opovčani utakmicu igrali sa 8 igrača na papiru (samo 6 ih je ulazilo u igru). Ni publika nije bila na nivou prethodnih utakmica (imali smo utisak da smo na nekoj pozorišnoj predstavi).

Opovčani su jako loše ušli u meč, tj. gosti su usli rastereceno i bez imperativa pobede, sto ce nas dovesti do 11:3 za goste u 5 minutu. Trener Fogl traži tajm aut, i nekako uspeva da probudi ekipu. Na kraju prve četvrtine zaostatak od 3 poena. Druga četvrtina preslikava igru iz prve, tako da na poluvremenu gosti imaju +6. Treća četvrtina je bila odlična, opovčani su dobro odigrali odbranu, zagrađivali pod košem. Kraj treće donosi +1 za Opovo. U prvih 5 minuta četvrte četvrtine Opovčani povećavaju razliku na +7 i pomišljaju da je utakmica rešena. Međutim, to im se vratilo kao bumerang. Gosti bolje kontrolišu utakmicu i dolazimo do infrakt dela (poslednjih 30 sekundi., 66:66). Gosti imaju napad, i na 10 sekundi pre kraja pogađaju za 3 poena, što ih dovodi u situaciju da prolaze dalje. Odgovornost za poslednji napad preuzima kapiten Stojanov. Na 3 sekunde pre kraja uspeva da iznudi faul i pogađa oba bacanja. Zatim gosti traže tajm aut. Posle tajm auta, Opovčani odlično markiraju sve gostujuce igrače, ne dajući im da prime loptu iz auta, što će sudije okarakterisati kao 5 sekundi (vreme za koje potrebno ubaciti loptu u igru). U poslednje 3 sekunde Opovčani su uspeli da sačuvaju loptu, i uprkos porazu od 1 razlike plasiraju u 1/4 finale.
Sastav: Isak, Vučković, Ćirović 4(1), Stojanov D., Stojanov M.(kap) 37(6), Mojsa 8(1), Matić, Radojević 18(1)