OPOVO, 5. februar 2025 – U okviru Programa „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“, koji finansira Evropska unija u okviru nacionalnog Programa IPA 2020, 15.10.2024. godine započela je i realizacija projekta: „Jednake mogućnosti za prosperitetnu zajednicu“. Projekat realizuje Opštinska uprava Opovo u partnerstvu sa Udruženjem „Inicijative mladih Opovo“, dok je ugovorno telo Stalna konferencija gradova i opština (SKGO). Ukupna vrednost projekta je 55.191,15 evra, dok je period realizacije 12 meseci.
Realizacijom ovog projekta biće stvoreni uslovi za podsticanje inkluzije ugroženih i marginalizovanih grupa, posebno romske populacije na lokalnom nivou, što će doprineti poboljšanju efikasnosti politika socijalnog uključivanja kako bi se podstakle jednake mogućnosti i aktivno učešće žena i muškaraca.
Opšti cilj projekta je unapređenje položaja romske populacije u Opštini Opovo kroz obezbeđivanje boljeg i održivog uključivanja u lokalnu zajednicu, dok je specifični cilj – unaprediti socijalnu inkluziju Roma u opštini Opovo kroz stvaranje uslova za podršku i pomoć muškarcima, ženama i deci romske nacionalnosti u lokalnoj zajednici.
Očekivani rezultati projekta su uspostavljena dva lokalna mehanizma za bolje uključivanje Roma u lokalnu zajednicu, lokalni službenici i zaposleni senzibilisani za adekvatnu komunikaciju sa marginalizovanim grupama, pre svega pripadnicima romske zajednice i podizanje svesti romske populacije i šire javnosti u opštini Opovo o prednostima suživota i motivaciji za uspešno socijalno uključivanje.
Projekat će obuhvatiti dva važna mehanizma za podršku ostvarivanju ljudskih prava Roma. Pored besplatne pravne pomoći, uključen će biti i tim Kancelarije za mlade Opštine Opovo čija će uloga biti da motiviše i pomogne deci i mladima da završe školovanje i idu dalje u ovom procesu, time pokušavajući da smanje stopu napuštanja školovanja koja je još uvek visoka.
Takođe, senzibilizacija lokalnih zaposlenih za rad i saradnju sa ranjivim grupama, prvenstveno romskom zajednicom, ostvariće se kroz izgradnju kapaciteta i edukacije o ispravnoj komunikaciji sa osetljivim društvenim grupama za sve zaposlene u JLS i lokalnim institucijama (NSZ – filijala, Dom zdravlja, Policijska uprava) koji neposredno rade sa građanima u okviru svog redovnog poslovanja.
Projekat će doprineti poboljšanju ukupnih uslova života, blagostanju i kvalitetu života romske zajednice sa fokusom na dugoročnim strategijama i rezultatima, a ne na kratkoročnim intervencijama, što će dovesti do kvalitetnijih i održivijih efekata u lokalnoj zajednici.