MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA- 01. OKTOBAR 2024. GODINE

30/09/2024

„Достојанствено старење: Важност јачања система неге и подршке за старије особе широм света“

Међународни дан старијих особа се у свету и код нас обележава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација 14. децембра 1990. године, са циљем да се нагласи важност прилагођавања животног окружења потребама и способностима становника трећег доба. Након ове иницијативе, Генерална скупштина Уједињених нација је 1991. године, у складу са Резолуцијом 46/91, усвојила принципе Уједињених нација који се односе на старије особе. На Светској скупштини о старењу 2002. године усвојен је Мадридски међународни акциони план за старење како би се одговорило на могућности и изазове старења становништва у 21. веку и промовисао развој друштва за све генерације.

Старење становништва је главни глобални тренд који преобликује друштва широм света.

Очекивани животни век при рођењу сада премашује 75 година у половини земаља света, за 25 година дуже него 1950. године. Предвиђа се да ће до 2030. године старије особе надмашити број младих на глобалном нивоу, а ово повећање је најбрже у земљама у развоју. Ова демографска промена је значајно трансформисала пејзаж бриге, обухватајући широк спектар потреба за плаћеном и неплаћеном подршком у формалном и неформалном окружењу. Како становништво стари, потражња за свеобухватним услугама здравствене заштите, неге и социјалне подршке значајно је порасла, посебно за старије особе са стањима као што је деменција. Као признање за ове изазове и могућности, 34. обележавање Светског дана старих биће фокусирано на тему „Достојанствено старење: важност јачања система неге и подршке за старије особе широм света“.

Овогодишња кампања ће окупити стручњаке који ће разговарати о политикама, законима и праксама које јачају системе бриге и подршке за старије особе. Биће наглашена хитна потреба за проширењем могућности обуке и образовања у геријатрији и геронтологији, као и разматрање проблема глобалног недостатка радника за негу старих.

Најновије пројекције Уједињених нација показују да се до 2050. године предвиђа да ће број особа старијих од 65 година широм света бити више него двоструко већи од броја деце млађе од пет година и приближно исти као и број деце млађе од 12 година. Како жене имају дужи очекивани животни век у односу на мушкарце, оне су бројније у старијој доби у свим старосним категоријама. У Србији жене чине 56% популације старости од 65 до 79 година и 62% популације старије од 80 година.   

Брзи раст броја људи који достижу старије животне доби наглашава значај унапређења здравља, превенције и лечења болести током читавог живота. У друштвима са старијом популацијом постаје императив прилагођавање све већем броју старијих особа које поседују различите функционалне капацитете. На способност обављања основних функција и учешћа у свакодневним активностима утичу не само лични капацитети појединца, већ и друштвено и физичко окружење у којем бораве. Подршка окружења игра кључну улогу у помагању старијим особама да одрже ниво активности и независност како напредују у годинама.

Пре седамдесет пет година, Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је Универзалну декларацију о људским правима, монументални документ у историји људских права. Написан од стране представника из целог света са различитим правним, културним и лингвистичким пореклом, то је први документ који артикулише основна људска права која треба да буду универзално заштићена. Као признање за ову прекретницу, и гледајући у будућност која испуњава обећање да ће осигурати да све особе, укључујући све старије особе, у потпуности уживају своја људска права и основне слободе, 33. обележавање Међународног дана старијих особа Уједињених нација ће бити усредсређено на тему „Испуњавање обећања Универзалне декларације о људским правима за старије особе: кроз генерације“. Догађај ће ставити у средиште пажње специфичности старијих особа широм света, за уживање њихових права и решавање кршења, и како јачање солидарности кроз једнакост и реципроцитет међу генерацијама нуди одржива решења за испуњење обећања одрживог Развојни циљеви.

Према резултатима Четвртог прегледа и процене Мадридског међународног плана акције о старењу (ММПАС), дискриминација заснована на старости у институцијама, ставовима и пракси и даље је распрострањена, наглашавајући недостатке у примени међународних и националних оквира за старије особе. Системске и структурне препреке често постоје за старије особе у контексту рада, животног стандарда, могућности учења и приступа услугама и ресурсима због старосних ставова, дискриминаторних закона и политика, недовољно финансирања и недостатка приступачности и приступачности, између осталог.

Ово може довести до повећане рањивости старијих особа на занемаривање, злостављање и озбиљне здравствене проблеме. Постоје и постојале су бројне интервенције осмишљене да спрече и ублаже ове претње старијим особама које, иако су биле од помоћи, нису нужно биле засноване на кохерентном и холистичком приступу људским правима старијих особа који је шире одржив. Према резултатима Четвртог прегледа и процене ММПАС, у недостатку норми и стандарда људских права, посебно када је у питању положај старијих особа на међународном нивоу, способност да се распакују сложености и промена природе дискриминације и укрштања облика дискриминације неједнакост током живота је ограничена.

Рад међународне заједнице око међугенерацијске солидарности је, изнова и изнова, кроз различите форуме показао да међугенерацијска решења, која су вођена принципима људских права, учешћа, одговорности, недискриминације и једнакости, оснаживања и законитости, могу допринети поновном распламсавању наслеђе, релевантност и активизам Универзалне декларације о људским правима оснаживањем и младих и старијих особа да помере иглу политичке воље ка испуњавању обећања Декларације за све људе кроз генерације.

Завод за јавно здравље Панчево ће ове године Међународни дан старијих особа обележити са корисницима Геронтолошког центра Панчево са предавањем које ће одржати Прим. др Дубравка Николовски, специјалиста хигијене, уз остале активности које ће организовати Геронтолошки центар Панчево.

Zavod za javno zdravlje Pančevo

MaPro Ecommerce

Online shop već od 9.999 rsd

Sa zapanjujućim dizajnom, neverovatno je lako napraviti online shop za samo par minuta.

pročitajte još i

Dom zdravlja Opovo: Imunizacija protiv sezonskog gripa

Dom zdravlja Opovo: Imunizacija protiv sezonskog gripa

OPOVO, 14. oktobar 2024 - Iako se grip često smatra manjom bolešću, njegove posledice mogu biti ozbiljne, a ponekad čak i fatalne. Srećom, postoji jednostavan i efikasan način zaštite od gripa: vakcinacija. Grip se širi kijanjem, kašljanjem i direktnim kontaktom sa...

U OŠ ,,Zoran Petrović” obeležena Dečija nedelja

U OŠ ,,Zoran Petrović” obeležena Dečija nedelja

SAKULE, 13. oktobar 2024 Učenici Osnovne škole ,,Zoran Petrović” iz Sakula, kao i učenici izdvojenog odeljenja  ,,Olga Petrov” iz Barande obeležili su nizom aktivnosti i ove godine Dečiju nedelju u periodu od          7. do 11. oktobra. Kako je ovogodišnja Dečija...

Festival mentalnog zdravlja u Pančevu od 10. do 20. oktobra

Festival mentalnog zdravlja u Pančevu od 10. do 20. oktobra

PANČEVO – Ovogodišnji Festival mentalnog zdravlja u Pančevu odvijaće se na temu „Odnos prema promenama u društvu”, pod sloganom „Zašto se (ne) menjamo?” u periodu od 10. do 20. oktobra. Festival mentalnog zdravlja u Pančevu organizuju Zavod za javno zdravlje Pančevo i...

najnovije

najčitanije