Na fotografijama koje predstavljamo u današnjem prilogu vidi se svečano obeležavanje, prolazak štafete mladosti kroz Opovo. Za taj događaj je svake godine bio upriličen program koji je bio ispraćen masovnim okupljanjem građana u centru mesta gde je bila postavljena bina sa koje su se obraćali, tada aktuelni, predstavnici iz društvenog i političkog života. Školski hor je pevao pesme prilagođene svečanom dočeku, osnovci su izvodili plesne, igračke i folklorne tačke koje su pripremali uz pomoć svojih nastavnika i učitelja mesecima ranije.
Tačke i govori sa bine odisale su revolucionarnim prizvukom, govorile, o tada, važnim simbolima na kojima je počivala nekadašnja država, bratstvu i jedinstvu, lojalnost partiji i Titu… Posebno izabrani omladinci pažljivo su birani da učestvuju nošenju štafete, što je za ono vreme bila velika čast.
Štafeta mladosti bila je važan simbol u bivšoj Jugoslaviji, povezan s kultom ličnosti Josipa Broza Tita i proslavom njegovog rođendana. To je bila godišnja ceremonija koja se održavala 25. maja, poznata kao Dan mladosti. Štafeta bi simbolično putovala širom Jugoslavije, prolazeći kroz ruke mladih ljudi iz različitih republika, kako bi se pokazalo jedinstvo zemlje i omladine. Na kraju bi bila predana Titu na velikoj proslavi u Beogradu, najčešće na stadionu JNA (Jugoslovenska narodna armija).
Prva štafeta je održana 1945. godine, a poslednja 1987, nakon čega je ceremonija ukinuta zbog političkih promena u zemlji i Titove smrti 1980. godine. Štafeta mladosti nije bila samo politički ritual, već i kulturni događaj, sa masovnim okupljanjima, omladinskim igrama i pesmama koje su slavile omladinu, bratstvo i jedinstvo naroda Jugoslavije.
Uprkos njenom političkom značenju, mnogi se i danas sećaju štafete s nostalgijom, kao simbola jedinstva i solidarnosti među narodima bivše Jugoslavije.