Multikulturalnost i tolerancija: ZAJEDNO KROZ VEKOVE

30/12/2020

ZAJEDNO KROZ VEKOVE

Opovo, 30. decembar 2020;

Projekat „Multikulturalnost i tolerancija u Opštini Opovo – Zajedno kroz vekove“ finansiran je preko konkursa Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.

U okviru projekta „Multikulturalnost i tolerancija u Opštini Opovo – Zajedno kroz vekove“ Uduruženje građana Glas Opova realizovalo je dokumentarni film o viševekovnom zajedničkom životu brojnih naroda i različitih veroispovesti na ovim prostorima.

„Na levoj obali Tamiša, u jugozapadnom delu Banata, upravo tamo gde ova reka najintenzivnije meandrira i približava se Dunavu, nalazi se Opovo, administrativni centar najmanje južnobanatske opštine, koju čine još tri sela: Sakule, Baranda i Sefkerin.

Na osnovu arheoloških istraživanja znamo da su ljudi ovaj kraj naseljavali još u neolitu, mlađem kamenom dobu. Arheološki nalazi nam potvrđuju kontinuitet naselja i preko bakarnog, bronzanog i metalnog doba, antike i seobe naroda. U Opovu i okolini dolazili su, prolazili ili se nastanjivali Kelti, Sarmati, Dačani, Rimljani, Gepidi, Avari, Sloveni, Mađari…

Pravoslavna i katolička crkva u Opovu

Sve do pred kraj poznog srednjeg veka, podatke o naseljima i etničkim grupama koje su živele u Opovu, dala nam je arheologija. Međutim, prvi pisani istorijski izvor o naselju Želj na mestu današnjeg Opova pronalazimo 1334. godine u jednom popisu katoličkih župa u Banatu, koji se čuva u Papinskom arhivu u Rimu.Pretpostavljamo da su katolički stanovnici sela bili verovatno Mađari ali kako je Banat, a posebno južni Banat i tokom srednjeg veka bio gusto naseljen i slovenskim stanovništvom, ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je naselje bilo samo mađarsko ili etnički izmešano.

Tokom vladavine srpskih despta Stefana Lazarevića i Đurađa Brankovića, a posebno nakon pada srpske države usledile su značajne seobe srpske vlastele sa svojim ljudima severno od Save i Dunava. Turska osvajanja južne Ugarske u XVI veku, promenila su značajno etničku sliku na teritoriji današnje Vojvodine. Katoličko stanovništvo se masovno povlači, a na njihovo mesto se doseljavaju Srbi, bilo da se bore na strani Ugarske ili Turske. Pod turskom vlasti Želj se po drugi put pominje u pisanim istorijskim izvorima kada su 1660. godine kaluđeri Pećke patrijaršije obilazili Banat i prikupljali priloge, što nam govori da su u to vreme stanovnici Želja bili Srbi.“

Ostatak pogledajte u našem filmu

MaPro Ecommerce

Online shop već od 9.999 rsd

Sa zapanjujućim dizajnom, neverovatno je lako napraviti online shop za samo par minuta.

pročitajte još i

ONB Opovo: Nova donacija knjiga za opovačku biblioteku

ONB Opovo: Nova donacija knjiga za opovačku biblioteku

Nova donacija knjiga za opovačku biblioteku OPOVO, 19. april 2024 – Naša sugrađanka Slavica Karajović donirala je Opštinskoj narodnoj biblioteci Opovo 45 novih knjiga (15 naslova). Prilikom uručivanja knjiga, direktorka biblioteke Katarina Nikolić Ralić se zahvalila...

Kako do besplatnog putnog osiguranja preko RFZO-a

Kako do besplatnog putnog osiguranja preko RFZO-a

Tokom prošle godine izdato je 61.172 potvrde o pravu korišćenja zdravstvene zaštite u zemljama sa kojima Srbija ima ugovore. Izvor/Politika Stiže polako letnja sezona i pripreme za odmor. Bez obzira na to da li će putovati u sopstvenoj organizaciji ili preko...

najnovije

najčitanije