Dom zdravlja Opovo u borbi protiv pada nataliteta: ŠKOLA RODITELJSTVA POMAŽE U NEDOUMICAMA OKO STVARANJA PORODICE

17/10/2019

ŠKOLA RODITELJSTVA POMAŽE U NEDOUMICAMA OKO STVARANJA PORODICE

Projekat „Briga o deci i problem nataliteta u opštini Opovo“ sufinansiran je od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama“

Opovo, 17. Oktobar 2019;

Na putu ka odgovorima na pitanja pada nataliteta, brige o mladim bračnim parovima, kao i na mnoga druga stigli smo i do zdravstvene ustanove. Država je prepoznala ove probleme, a zdravstvo je možda i prvo u redu za poboljšanje demografije u Srbiji. Dom zdravlja u Opovu sigurno pomaže u borbi sa krucijalnim problemom pada nataliteta, a odgovore na pojedina pitanja dala nam je direktorka Doma zdravlja Sofija Popović.

Prvo što nam je upalo u oči, svakako je “Škola roditeljstva”, pa smo i počeli intervju upravo sa pitanjem – šta je “Škola roditeljstva”?

-Mi se nalazimo momentalno u jedinici koja se zove “Škola roditeljstva”, koja je osmišljena na nivou državnog projekta koji podrazumeva popravljanje nataliteta koji predstavlja jedan od najvećih i prepoznat problem u celoj zemlji. “Škola roditeljstva” jeste nešto što u ovakvim uslovima pomaže onima koji su na putu stvaranja porodice. Zamišljena je tako da tim stručnjaka koji čine lekari, pedijatri, babice, patronažne sestre i sve ostale strukture Doma zdravlja pomogne mladim ljudima u rešavanju problema i nedoumica koji se tiču formiranja porodice. Dakle, to je jedna vrsta savetovališta, gde se može doći do informacija, smatramo da je živa reč stručnjaka iz date oblasti daleko bolji način nego da se odgovori traže na internetu. Zdravstveni radnici i lokalna samouprava moraju zajedno da rade na tome da se formira svest o značaju vraćanja porodici, jednostavno treba da se  na taj način produži vrsta jer bez toga nema opstanka pogotovo u ovakvim mestima – poručila je direktorka zdravstvene ustanove u Opovu.

Direktorka Sofija Popović pritom je podsetila da je u Vojvodini, a naročito u malim mestima izuzetno nizak natalitet, što znači da je broj rođenih beba dosta manji od broja umrlih osoba, kao i da se ovaj problem mora rešavati generalno u svim ovim segmentima.  Uloga zajednice u ovako malim mestima jeste da se objedine relevantni činioci kao što su zdravstvena zaštita, socijalna zaštita, predškolska ustanova i obrazovanje kako bi se približili i našli način da rešimo jedan od možda najvažnijih problema, a to je pad nataliteta.

-Mi kao ustanova primarne zdravstvene zaštite imamo jednu specifičnu ulogu. Ako uzmemo u obzir da specijalističke bolnice imaju dijagnostičku ulogu, primarna zdravstvena zaštita treba da utiče, pospeši i omogući da se kod budućih roditelja menja svest u smislu da akcenat bude na porodici. Takva podrška mora da postoji u svim segmentima društva u ovakvoj zajednici – poručila je Sofija Popović.

Dom zdravlja nastoji da reši problem koji se može javiti kod svakog mladog čoveka omogućujući mu da nađe odgovore na sva svoja pitanja i nedoumice. Mladim ljudima je otežano da odgovore traže u većim mestima i većim zdravstvenim centrima, pa uzevši to u obzir, mi smo se potrudili da to uradimo na drugačiji način.

Kada je u pitanju vantelesna oplodnja direktorka smatra da je angažovanjem države mnogo lakše roditeljima sa ovim problemom da stignu do centara gde se vrši ta procedura, pa stoga ostaje samo da se roditelji odluče na ovakav korak.

-U ovom trenutku su i država i Ministarstvo zdravlja i Republički fond prepoznali problem. U jednom periodu je vantelesna oplodnja bila za većinu nedostižna zbog svoje cene. Sada to više nije slučaj i čim se uoči problem mnogo brže se deluje i budući roditelji se upućuju ka centrima gde to pravo ostvaruju. To više nije problem, sada je nešto drugo u pitanju. Najteže je da se mlad čovek odluči na stvaranje porodice. Kad se to jednom desi da se stvori svest o tome da se želi porodica, onda mi se čini da su svi ostali činioci nekako približeni. U jednoj maloj jedinici lokalne samouprave svi segmenti su ostvareni, ovde dobijate jednu kompletnu zdravstvenu zastitu – objasnila je direktorka Doma zdravlja.

Potom nam je direktorka objasnila da ova ustanova ima dva pedijatra, treći dolazi sa specijalizacije, što znači da je Dom zdravlja u Opovu opskrbljen stručnim kadrom, patronažom, pristiže značajan broj aparata tako da je jedan mlad čovek skratio sebi put. Samo u slučajevima kada postoji konkretan problem on se upućuje dalje. Bolnica u Pančevu, kao sledeći nivo zdravstvene zaštite je renovirana i postoji dovoljno stručnjaka tako da je određene probleme vezane za stvaranje porodice moguće tu rešiti i nije to više nedostupno kao nekada, potrebno je samo da se mladi ljudi odluče na stvaranje porodice.

Niz ovih pozitivnih informacija u teškoj situaciji pada nataliteta u Srbiji daju nadu da će se situacija, ako ne rešiti, onda makar pomeriti korak u napred, na bolje.

Igor Vujić

MaPro Ecommerce

Online shop već od 9.999 rsd

Sa zapanjujućim dizajnom, neverovatno je lako napraviti online shop za samo par minuta.

pročitajte još i

Završna konferencija EU projekta „Krug podrške“

Završna konferencija EU projekta „Krug podrške“

ОPOVO, 23. april 2024 - Završna konferencija projekta „Krug podrške“ održana je 22. aprila u sali Kulturnog centra Opovo. Projekat „Krug podrške“ je realizovala opština Opovo u saradnji sa Centrom za socijalni rad Opovo i udruženjem „Siguran život“, a uz finansijsku...

ONB Opovo: Nova donacija knjiga za opovačku biblioteku

ONB Opovo: Nova donacija knjiga za opovačku biblioteku

Nova donacija knjiga za opovačku biblioteku OPOVO, 19. april 2024 – Naša sugrađanka Slavica Karajović donirala je Opštinskoj narodnoj biblioteci Opovo 45 novih knjiga (15 naslova). Prilikom uručivanja knjiga, direktorka biblioteke Katarina Nikolić Ralić se zahvalila...

najnovije

najčitanije