I ove godine besplatni udžbenici za prvake

I ove godine besplatni udžbenici za prvake

OPOVO, 28. jul 2025

Opština Opovo će i ove godine obezbediti besplatne udžbenike za decu, koja će u školskoj 2025/2026. godini upisati prvi razred. Da podsetimo, pretprošle godine je dodeljeno 72 kompleta, prošle godine je lokalna samouprava  finansirala 74 kompleta udžbenika dok je Ministarstvo prosvete kroz programe  besplatnih udžebenika po drugoj osnovi obezbedilo 19 kompleta.

Pravo na dodelu besplatnih udžbenika za decu mogu da ostvare roditelji deteta koje je upisalo prvi razred osnovne škole na teritoriji opštine Opovo za školsku 2025/2026 godinu, a koji imaju prebivalište ili boravište na teritoriji opštine.

Potrebno je da podnosilac zahteva ispuni sledeće uslove:
1. Da je dete upisalo prvi razred osnovne škole za školsku 2025/2026 godinu;
2. Da dete ima prebivalište ili boravište na teritoriji opštine.

Uz zahtev za dodelu udžbenika za decu, dostavljaju se sledeći dokazi:

1. Fotokopija lične karte
2. Potvrda o upisu deteta u prvi razred osnovne škole za školsku 2025/2026 godinu ( pribavlja organ po službenoj dužnosti)
3. Potvrda o prebivalištu ili boravištu deteta ( pribavlja organ po službenoj dužnosti)
Dokazi se dostavljaju u fotokopiji, a originalna dokumenta se proveravaju od strane opštine prilikom prijema zahteva.

Kriterijumi za rangiranje:
1. Da je dete upisalo prvi razred osnovne škole za školsku 2025/2026 godinu;
2. Da dete ima prebivalište ili boravište na teritoriji opštine.
3. Da roditelji deteta nisu ostvarili pravo na besplatne udžbenike po nekom drugom osnovu.

Oglas ostaje otvoren 8 dana od dana objavljivanja.

Kompletan tekst javnog poziva i obrazac prijave na konkurs biće dostupan na sajtu opštine Opovo OVDE

Agencija za bezbednost saobraćaja: Apel roditeljima da ne kupuju električne trotinete deci mlađoj od 14 godina

Agencija za bezbednost saobraćaja: Apel roditeljima da ne kupuju električne trotinete deci mlađoj od 14 godina

BEOGRAD, 28. jula (Tanjug) – Agencija za bezbednost saobraćaja (ABS) upućuje snažan apel svim roditeljima da ne kupuju električne trotinete deci mlađoj od 14 godina, a pomoćnik direktora ABS Mirko Koković ističe da je samo u prvoj polovini ove godine povređeno čak 39 osoba, od čega devetoro dece. “Ova vozila nisu namenjena deci tog uzrasta, niti su bezopasna zabava, već vozila koja zahtevaju zrelost, koncentraciju i razumevanje i poštovanje saobraćajnih pravila”, rekao je Koković za Tanjug. Kako je naveo, od početka primene novih zakonskih propisa u septembru 2023. godine, do kraja 2024. godine, u Srbiji su se dogodile 144 saobraćajne nezgode sa učešćem lakog električnog vozila, u kojima je jedna osoba smrtno stradala, a 131 lice povređeno, uključujući i 27 dece, iako im je upravljanje ovakvim vozilima zakonski zabranjeno. Najmlađi povređeni bilo je dete od svega osam godina, rekao je Koković. “Upozoravamo da se veliki broj nezgoda događa već tokom prve vožnje, kada deca nemaju nikakvo iskustvo u upravljanju niti proceni rizika. Samo 2,2 posto vozača trotineta poštuje sva propisana pravila, zaštitnu kacigu nosi svaki četvrti vozač, iako ona smanjuje rizik od povreda glave za čak 44 posto, a samo svaki peti vozač koristi svetloodbojni prsluk, koji je obavezan na kolovozu, kao i u večernjim satima. Posledice su povrede glave, lica, kičme, udova. Trajne. Ponekad i fatalne”, rekao je Koković.

Prema njegovim rečima, samo u prvoj polovini 2025. godine povređeno je čak 39 osoba, od čega devetoro dece – petoro dece u svojstvu vozača i četvoro u svojstvu putnika. “Podsećamo da je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima jasno definisano da je prevoz drugog lica na lakom električnom vozilu strogo zabranjen”, rekao je Koković. On je istakao da je Agencija za bezbednost saobraćaja pripremila detaljan i praktičan izveštaj – brošuru, namenjen svima koji koriste ili razmišljaju o kupovini lakog električnog vozila. Brošura, objasnio je, sadrži analizu svetskih iskustava i poređenje zakonskih rešenja, pregled propisa koji važi u Srbiji, preporuke za bezbednu upotrebu trotineta, uputstvo za izdavanje nalepnice koja potvrđuje tehničku ispravnost vozila i test znanja namenjen mladima i roditeljima.

Apelujemo na roditelje da ne posmatraju trotinete kao igračku ili trend. U pitanju su vozila, jasno definisana Zakonom, koja zahtevaju propisanu minimalnu starosnu granicu, upotrebu kacige, kretanje određenim površinama i potpunu koncentraciju u saobraćaju”, naveo je Koković. Kako je ukazao, jedan trenutak neopreznosti može dovesti do teških povreda, trajnog invaliditeta ili čak gubitka života. “Zato ne kupujte električne trotinete deci mlađoj od 14 godina – oni nisu spremni da bezbedno procenjuju rizike u saobraćaju. Ako vaše dete već ispunjava uslove za upravljanje električnim trotinetom – obavezno mu obezbedite zaštitnu kacigu, pratite gde, kada i kako vozi i učite ih odgovornosti i poštovanju saobraćajnih pravila. Bezbednost dece je prioritet. Ne pravite kompromise”, rekao je Koković.

Šarena utva, nova gnezdarica Pečene slatine u Barandi

Šarena utva, nova gnezdarica Pečene slatine u Barandi

OPOVO, 28. jul 2025 – Ono što se prethodnih godina pretpostavljalo konačno je dobilo i potvrdu. Retka i strogo zaštićena vrsta ptice – šarena utva (Tadorna tadorna) gnezdarica je lokaliteta Pečena slatina u Barandi, što je potvrđeno nalazima Milana Martića iz Pančeva. Naime, Martić je prilikom obilaska akvatorija Pečene slatine 25. juna, uočio i fotografisao par šarenih utvi sa šest pačića.

U savremenom periodu, krajem 20. i početkom 21. veka, šarene utve su u Srbiji beležene u manjem broju tokom cele godine, s tim da je bila značajno brojnija van perioda gnežđenja. Tako je 15. aprila 2009. godine na Pečenoj slatini zabeleženo migratorno jato od 24 jedinke koje je u to vreme bilo i najveće zabeleženo jato u Srbiji. Poslednje decenije migratorna jata su postala sve brojnija i češća, a prvo dokazano gnežđenje šarene utve u Srbiji zabeleženo je 2011. godine na jezeru Rusanda u Melencima. Do 2013. godine, procena je bila da se u Srbiji gnezdi 4 do 6 parova. Međutim, brojnost ove vrste u Srbiji je u porastu, kao i broj lokaliteta gde se viđa u gnezdećem periodu ali se verovatno ne gnezde svake godine. Kako se najčešće zadržava na plitkim muljevitim barama i jezerima, a gnezdi u bočnim udubljenjima u pesku ili zemlji, kao lokacija gde je gotovo svake godine posmatrana u reproduktivnom periodu, bilo je samo pitanje vremena kada će se potvrditi gnežđenje šarene utve na Pečenoj slatini.

Pačići šarene utve na Pečenoj slatini/Č.Vučković

Šarena utva je rasprostranjena na evroazijskom prostoru u regionima umerene klime. Na starom kontinentu najbrojnija je u zapadnoj Evropi, a veći deo populacije migrira u suptopska područja. Razlike između mužjaka i ženke su neznatne. Mužjak ima veliku kvrgu u osnovi kljuna, dok ženka često ima beličaste mrlje na obrazu. Ptica je bela sa crno-zelenkastom glavom, crnim trakama duž leđa i široke narandžasto-braon trake preko grudi, dok je kljun jarko crven.

SVETSKI DAN BORBE PROTIV HEPATITISA: U Južnobanatskom okrugu trend pada broja obolelih

SVETSKI DAN BORBE PROTIV HEPATITISA: U Južnobanatskom okrugu trend pada broja obolelih

“HEPATITIS: RAZBIJMO PREPREKE

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je 2010. godine ustanovila 28. jul  kao dan obeležavanja borbe protiv hepatitisa. Obeležava se svake godine sa cilјem da mobiliše javnost u podizanju svesti o globalnom opterećenju virusnim hepatitisom i mogućnostima njegove prevencije, a odabran je u čast rođendana nobelovca prof. Blumberga, koji je otkrio virus hepatitisa  B i razvio prvu vakcinu protiv ove bolesti.

Ovogodišnji slogan Svetskog dana borbe protiv hepatitisa “Hepatitis:razbijmo prepreke” poziva na hitnu akciju kako bi se uklonile finansijske, društvene i sistemske barijere, uklјučujući stigmu, koje stoje na putu eliminacije hepatitisa i prevencije raka jetre.

Tema naglašava potrebu za pojednostavlјenjem, povećanjem i integracijom usluga za sprečavanje širenja hepatitisa – vakcinacije, korišćenje sterilnih instrumenata prilikom medicinskih intervencija, i posebno, testiranja i lečenja – u nacionalne zdravstvene sisteme širom sveta. Ova svetska kampanja je podsetnik da moramo snažno delovati sada kako bismo okončali hepatitis kao problem javnog zdravlјa i sprečili 2,8 miliona smrtnih slučajeva do 2030. godine.

Hepatitis  je virusno zapalјenje jetre izazvano virusima hepatitisa (tip A, B, C, D, E, i drugi). Virusi hepatitisa B i C se najčešće prenose putem krvi, mogu izazvati akutni i hronični oblik, a nelečen hronični hepatitis vremenom može dovesti do ciroze ili raka jetre. Među glavnim su uzročnicima karcinoma jetre, uzrokujući više od milion smrtnih slučajeva širom sveta godišnje.

Procene su da se dnevno oko 6000 lјudi u svetu zarazi virusom hepatitisa B ili C. U svetu je 2022. godine živelo 304 miliona lјudi sa hroničnim hepatitisom B i C. Svega 45% beba je primilo vakcinu protiv hepatitisa B u roku od 24 sata od rođenja u 2022. godini. Oko 1,3 miliona lјudi u svetu je umrlo od hroničnog hepatitisa B i C u 2022. godini uglavnom od raka jetre i ciroze, to je oko 3.500 smrtnih slučajeva svakog dana.

U Južnobanatskom okrugu od hepatitisa je tokom 2024. godine obolelo pet osoba, što je značajno manje u odnosu na 2023. godinu (17) i niže u odnosu na petogodišnji prosek (6,60). Troje obolelih prijavlјeno je pod dijagnozom hronični hepatitis C. Od akutnog hepatitisa B obolela je jedna osoba, a jedna osoba od hroničnog B hepatitisa. Ove godine nije registrovan ni jedan smrtni slučaj u ovoj grupi bolesti, kao ni 2023. godine.

Koji su simptomi hepatitisa?

Bolest napreduje potpuno bez ili sa veoma blagim tegobama – kod određenog broja inficiranih može se javiti žutica, uz pojavu tamne mokraće i svetle stolice, slabog apetita, glavobolјe, muke, gađenja na masnu hranu, simptoma sličnih gripu, i drugo.

Infekcija hepatitisom je tiha, a svest o zdravlјu jetre je niska – jetra obavlјa preko 500 vitalnih funkcija svakog dana kako bi nas održala u životu, zato je davanje prioriteta zdravlјu jetre i poznavanje našeg virusološkog statusa na hepatitise veoma važno.

Simptomi bolesti se obično pojavlјuju tek kada je bolest uznapredovala, što dovodi do velikog broja nedijagnostikovanih osoba, a čak i kada se dijagnostikuje, broj osoba koje su na lečenju je nizak. Većina inficiranih osoba ne zna da je inficirana ovim virusom i otkriju da imaju hepatitis B ili C infekciju nakon mnogo godina tihe infekcije što povećava rizik od razvoja teške bolesti jetre i prenošenja virusa na druge. Rana dijagnoza je prvi korak ka lečenju i sprečavanju nastanka raka jetre.

Da bi se eliminisao hepatitis B i C i postigli cilјevi SZO do 2030. godine, potrebno je omogućiti da:

  • Sve trudnice koje žive sa hroničnim hepatitisom B imaju pristup lečenju, a njihova deca imaju pristup vakcinama protiv hepatitisa B.
  • Preko 90% lјudi koji žive sa hepatitisom B i/ili hepatitisom C ima dijagnozu.
  • Preko 80% dijagnostikovanih lјudi se izleči ili leči prema najnovijim kriterijumima.

 

Uz dostupnost efikasnih vakcina i terapije za hepatitis B i leka za hepatitis C, eliminacija ovih virusnih hepatitisa je ostvariva, ali je neophodna veća svest i razumevanje bolesti i rizika kao i pristup jeftinijoj dijagnostici i lečenju. Vakcine i efikasni tretmani postoje. Vakcina protiv hepatitisa B dostupna je i za odrasle i za decu (čak i u kombinaciji sa vakcinom protiv hepatitisa A), dok savremena i bezbedna antivirusna terapija može da izleči više od 95% osoba sa infekcijom hepatitisom C. Trenutno ne postoji vakcina protiv virusa hepatitisa C. Poznavanje virusološkog statusa i pristup lečenju je od klјučnog značaja za trudnice sa hroničnim virusnim hepatitisom B (često bez simptoma) kako bi se sprečilo prenošenje na njihove bebe. 

Kako neko može dobiti hepatitis?

Virusi hepatitisa B, C i D se mogu dobiti:

  • Nezaštićenim seksualnim odnosom sa inficiranom osobom.
  • Upotrebom pribora pri intravenskom ili intranazalnom korišćenju droga ili ubrizgavanju lekova, koji je prethodno koristila osoba inficirana hepatitisom.
  • Korišćenjem zajedničkog pribora za ličnu higijenu gde povremeno može ostati (nevidlјivih) tragova krvi – četkice za zube, brijači, mašinice za šišanje, makazice za nokte – sa osobom koja je inficirana nekim od hepatitis.
  • Sa inficirane majke na novorođenče (pre, tokom i nakon porođaja).
  • Akcidentalno – ubodom na korišćenu iglu ili oštar instrument ili izlaganjem krvi inficiranih osoba (npr. kod zdravstvenih radnika).
  • Ako se koriste nesterilni instrumenti pri medicinskim, stomatološkim i drugim intervencijama (npr. tetovaža, akupunktura, pirsing, kozmetičke procedure-pedikir, manikir), kao i invazivnim dijagnostičkim procedurama, kojima se narušava integritet kože.
  • Tokom hemodijalize (danas veoma retko).
  • Putem transplantacije organa sa inficiranog donora, transfuzijama krvi i krvnih produkata, sperme, organa i tkiva (danas veoma retko jer se od 1994. godine u našoj zemlјi vrši obavezno testiranje  darova davaoca).

Hepatitis A se prenosi kontaktom sa prlјavim rukama, hranom ili vodom.

Hepatitis može biti sprečen, dijagnostikovan, tretiran i izlečen! Rano otkrivanje i pravovremeno lečenje je važno za smanjenje komplikacija koje mogu nastati kao posledica hronične infekcije, ali i za prevenciju dalјeg prenošenja infekcije virusnih hepatitisa u društvu. 

Kako se otkriva i potvrđuje infekcija virusom hepatitisa?

Infekcija virusom hepatitisa se otkriva laboratorijskim ispitivanjem uzorka krvi.

Za osobe inficirane virusom hepatitisa B, C i D savetuje se:

  • Kada je reč o hepatitis B virusnoj infekciji, najbolјa preventivna mera je vakcinacija i to svih osoba iz grupa sa povećanim rizikom i sve novorođene dece.
  • Seksualni partneri i osobe koje žive u domaćinstvu sa osobom inficiranom  virusom hepatitisa B, C ili D treba da se vakcinišu vakcinom protiv hepatitisa B, ukoliko se prethodno laboratorijskim testovima dokaže da su seronegativni.
  • Ako koristite droge, prijavite se na lečenje. Nikada ne koristite zajedničke igle, špriceve i ostali pribor za ubrizgavanje droge ili leka niti zajedničke cevčice za ušmrkavanje kokaina.
  • Uvek koristite sopstveni i nedelјiv pribor za ličnu higijenu (brijači, četkice za zube, pincete, makazice, mašinice). Posekotine na koži pokrijte hanzaplastom.
  • Ako imate stabilnu dugogodišnju vezu nema potrebe da menjate svoje seksualne navike, a upotrebom kondoma rizik od zaražavanja partnera se još više smanjuje. Partneru predočite činjenice o svom zdravstvenom stanju i porazgovarajte o eventualnom testiranju partnera.
  • Ne možete biti dobrovolјni davaoci krvi, organa, tkiva i sperme.
  • Važne su redovne kontrole kod infektologa, zdrava ishrana (bez puno masti, češći lagani obroci), apstinencija od alkohola i droge.

 

Više informacija na linku:

https://www.zjzpa.org.rs/svetski-dan-borbe-protiv-hepatitisa-28-jul-2025-godine/

Zavod za javno zdravlje Pančevo