Uskoro novo javno osvetljenje: Eneregetska efikasnost, ušteda i ekološki benefiti (video)

Eneregetska efikasnost, ušteda i ekološki benefiti

OPOVO, 10. maj 2021 – Ugovor o javno – privatnom partnerstvu bez elemenata koncesije za zamenu, racionalizaciju i održavanje dela sistema javnog osvetljenja primenom mera uštede energije na teritoriji Opštine Opovo potpisali su predsednik opštine Miloš Markov i generalni direktor firme ESCO ELIOS doo Silvester Horvat, koja će izvoditi radove i održavati javno osvetljenje.

Oprema je iz Mađarske i po standardima Evropske Unije, tako da su potpisivanju ugovora prisustvovali i predstavnici mađarske ambasade i počasni konzul Mađarske u Srbiji Nemanja Milutinović.

Izvođač radova predviđa završetak projekta, odnosno, montiranje novog javnog osvetljenja do septembra ove godine.

„Vrlo nam je drago da smo uspeli da dobijemo na konkursu ovaj posao. Potpisali smo ugovor i imamo šest meseci da zamenimo svaku svetiljku u Opštini Opovo. Očekujemo da ćemo krenuti za nekih 50-60 dana, i naša su očekivanja da negde oko septembra završimo posao. Posle, naravno ostajemo da održavamo sistem i garantovaćemo uštedu električne energije“, izjavio je Horvat.

Predsednik opštine Miloš Markov izrazio je zadovoljstvo jer će naša opština nakon ovog projekta dobiti na energetskoj efikasnosti ali imati i ekološke benefite.

„Pre svega želim da izrazim veliko zadovoljstvo zato što je Opština Opovo po prvi put uspešno sprovela javno – privatno partnerstvo. Danas završavamo proceduralni deo potpisivanjem ugovora, nakon toga kreću investicije i radovi. Dva osnovna cilja su nam bila prioritet za ulazak u ovaj vid saradnje. Jedan je svakako energetska efikasnost, odnosno racionalizacija troškova, kako struje, tako i održavanja naše javne rasvete. Drugi je, i svakako ne manje važan, emisija CO2, odnosno ugljen-dioksida i njegov uticaj na životnu sredinu i mi ćemo i ubuduće imati poseban obzir da svi naši projekti u sebi sadrže parametre zaštite životne sredine“, poručio je Markov.

Predstavnici mađarske ambasade su takođe izrazili zadovoljstvo zbog realizacije ovog projekta sa Opštinom Opovo i istakli da im je želja da što više mađarskih investitora dođe u Srbiju i realizuje kvalitetnu saradnju.

Košarka KSB kadetkinje: Poraz koji vodi na finalni turnir

Poraz koji vodi na finalni turnir

OPOVO, 10. maj 2021 – U revanš meču četvrtfinala baraža KSB prvenstva za kadetkinje, košarkašice Agros Basketa su izgubile u Opovu od Girl Basketa rezultatom 70:79 (18:12; 11:23; 21:28; 20:16).

Da li su nakon pobede u Beogradu od 11 poena razlike previše olako shvatile revanš ili im jednostavno nije bio dan, tek Opovčanke umalo da prokockaju prednost iz prve utakmice i ostanu bez finalnog turnira.

Počelo je dobro i nakon prve četvrtine i +6 za Opovčanke mnogi su pomislili da je sve završeno. Međutim, gošće iz Beograda se nisu predavale tako da su poluvreme završile sa šest poena prednosti i u nastavku meča jurile još šest poena. To im je uspelo u trećoj četvrtini, tako da su u poslednju deonicu utakmice ušle sa +13 i taj rezultat ih je vodio na finalni turnir. Ipak, iznenađenje se nije desilo. Opovčanke su, pre svega zahvaljujući svom tandemu Milica Lazić – Ana Jovanov i Tatjani Veljanovski koja je odlično poentirala u poslednjoj četvrtini, smanjili prednost gošći i ostvarili plasman na finalni turnir.

AGROS BASKET: Lazić 17 (2), Jovanov 21, Veljanovski 12 (1), Ninkov 5, Jakimov, Simić, Šaran 9, Blagojević, Rackov, Žunić 2, Vlah 4.

Predškolska ustanova „Bambi“ Opovo: Dan ustanove obeležen pozorišnim predstavama za decu (video)

Dan ustanove obeležen pozorišnim predstavama za decu

OPOVO, 10. maj 2021 – Dan Predškolsku ustanove „Bambi“ Opovo obeležen je pozorišnom predstavom za decu „Zelena planeta“, koja je izvedena u sva četiri opštinska mesta. Inače, praksa predškolske ustanove u Opovu stara je više od jednog veka.

Direktorka predškolske ustanove Gordana Rajšić istakla je radost dece što konačno imaju pozorišne sadržaje.

„Na naše veliko zadovoljstvo i uz podršku predsednika opštine ove godine Dan ustanove proslavljamo uz primenu svih epidemioloških mera jednom lepom pozorišnom predstavom „Zelena planeta“ Dodir teatra. Sva četiri naseljena mesta su u dvorištima svojih objekata odgledali predstavu i njihovu sreću i radost, kao i nasmejana lica govore nam da moramo još bolje i mnogo više da radimo. Hvala deci, hvala njihovoj sreći i trudićemo se da budemo sve bolji“, izjavila je Rajšić.

Ispred lokalne samouprave, predškolsku ustanovu je posetila zamenica predsednika opštine Anka Simin Damjanov koja je deci i zaposlenima čestitala praznik.

Srbija: Zemljotres kod Valjeva

Zemljotres kod Valjeva

VALJEVO, 10. maja (Tanjug) – Zemljotres jačine 3 stepena Rihterove skale pogodio je danas oblast u blizini Valjeva, javljaju beogradski mediji.
Kako navode, zemljotres se dogodio na dubini od 10 kilometara.
Za sada mediji ne navode da li je pričinjena neka materijalna šteta.

Druga južnobanatska liga 19. kolo: Pobeda Tempa u Sefkerinu, Opovčani poraženi u Glogonju

Pobeda Tempa u Sefkerinu, Opovčani poraženi u Glogonju

SEFKERIN / OPOVO, 10. maj 2021 – Nakon teške i „rovovske“ bitke u Sefkerinci su osvojili sa sva tri boda. Golovima Markovića i dvostrukog strela Dimitrova, Tempo je savladao Pobedu rezultatom 3:2.

TEMPO (Sefkerin) – POBEDA (Samoš) 3:2 (1:1); Sefkerinci su već u prvom napadu imali priliku koju u gol ne uspeva da pretvori Dimitrov. Propustili su domaći jos nekoliko dobrih prilika i onda u 33. munutu sudija pokazuje na belu tačku za goste posle starta veznog igrača Tempa u svom šesnaestercu. Međutim, goman Tempa Šiđanin uspeva da zaustavi šut. U 40. minutu Tempo dolazi do vođsva preko Dimitrova koji je došao do lopte na ivici šesnaesterca, zaobišao istrčalog golmana gostiju i plasirao u praznu mrežu. Radost domaćih je kratko trajala jer je Pobeda uspela da izjednači u 42. minutu.

Na početku drugog poluvremena, u 47. minutu sudija prestrogo dosuđuje drugi penal za goste koji oni pretvaraju u pogodak. Nisu se igrači Tempa predavali, napadali su i to im se isplatilo u 75. minutu kada je Stefan Markovic uspeo da jednu nabačenu loptu sprovede u mrežu. I kada su svi mislili da ce se završiti podelom bodova, jedan od najboljih u ekipi domaćih Nikola Dimitrov prolazi po desnoj strani iskosa ka golu i rutinski postiže pobedonosni gol, a igrao se 88.minut.

TEMPO: Šiđanin, Getejanac (Rovčanin 46’), Todorovski, Radojičić, Simeon, Stanisavljević, Jovanov, Erdeljan, Dimitrov, Marković, Zina.

S druge strane, Glogonj je kao domaćin bio ubedljiv u susretu sa opovačkim Omladincom 3:0 i iskoristio priliku da „zasedne“ na prvu poziciju.

REZULTATI 19. kola: Tempo – Pobeda 3:2; Glogonj – Omladinac 1927 3:0; Unirea – Mundial 5:3; Jedinstvo Stević – slobodan tim.

TABELA: 1. Glogonj (44); 2. Jedinstvo Stević (43); 3. Unirea (30); 4. Mundial (20); 5. Pobeda (16); 6. Omladinac 1927 (12); 7. Tempo (8).