Mesna zajednica Sefkerin: Na dnevnom redu problem divljih svinja u Ritu

Mesna zajednica Sefkerin: Na dnevnom redu problem divljih svinja u Ritu

Na dnevnom redu problem divljih svinja u Ritu

SEFKERIN, 14. april 2021 – U lovačkom domu u Sefkerinu održan je zajednički sastanak predstavnika Mesne zajednice Sefkerin, Lovačkog društva „Stevan Radišić“ iz Sefkerina i Lovačkog udruženja „Beograd“.

Povod održavanja sastanka je problem sefkerinskih poljoprivrednika sa velikom populacijom divljih svinja koje nanose štetu na njihovim njivama koje se nalaze na desnoj strani Tamiša i pripadaju Katastarskoj opštini Palilula, odnosno pripadaju lovištu LU „Beograd“.

U Lovačkom udruženju „Beograd“ izrazili su spremnost da pomognu u vidu hemije za zaštitu semena kukuruza, kao i topovima kojima se plaše divlje svinje, a takođe i dežurstvima. Ovo je prvi sastanak, a na narednom se očekuju i predstavnici sefkerinskih poljoprivrednika

Finalni turnir KSB pionirke: Narednog vikenda Opovčanke u borbi za titulu

Finalni turnir KSB pionirke: Narednog vikenda Opovčanke u borbi za titulu

Narednog vikenda Opovčanke u borbi za titulu

OPOVO, 14. april 2021 – Pobedom u četvrtfinalu baraža košarkašice Agros Basketa plasirale su se na finalni turnir KSB prvenstva za pionirke. Turnir se igra od 16. do 18. aprila u sportskoj hali Basket Land u Beogradu, a domaćin turnira je Crvena Zvezda Kombank. Pored Opovčanki i domaćina Crvene Zvezde na finalni turnir su se plasirali Art Basket i Vizura.

1. kolo: petak, 16. april, 11:00h; VIZURA – AGROS BASKET

2. kolo, subota, 17. april, 16:30h; AGROS BASKET – CRVENA ZVEZDA KOMBANK

3. kolo, nedelja, 18. april, 13:00h; ART BASKET – AGROS BASKET


Uprava za zaštitu pčela i SPOS: Sprečimo trovanje pčela

Uprava za zaštitu pčela i SPOS: Sprečimo trovanje pčela

Sprečimo trovanje pčela

BEOGRAD, 14. aprila (Tanjug) – Uprava za zastitu bilja i Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) upozorili su danas poljoprivrednike, korisnike sredstava za zaštitu bilja i pčelare da je zbog perioda cvetanja voća povećan rizik da dođe do trovanja pčela.

Ukazuju da nepravilna upotreba sredstava za zaštitu bilja, pored opasnosti da dovede do trovanja pčela, utiče i na oprašivanje, pa usled lošeg oprašivanja opada i prinos, a i smanjuje se kvalitet plodova.

Zakon zabranjuje primenu pesticida otrovnih za pčele u toku cvetanja, u bilo kom delu dana, tako da se pesticidi koji su otrovni za pčele ne smeju primenjivati ni uveče ni rano ujutru, navedeno je u zajedničkom saopštenju Uprave za zaštitu bilja i SPOS-a.

Sredstva za zaštitu bilja se primenjuju u skladu sa registracijom – deklaracijom i uputstvom, a takođe je važno da se poštuje predviđena koncentracija i karenca, u skladu sa dobrom poljoprivrednom praksom.

Uprava za zaštitu bilja apeluje na poljoprivredne proizvođače, da prilikom primene sredstava za zaštitu bilja otrovnih za pčele prvo suzbiju korove u voćnjacima, jer upravo korovi koji su u fazi cvetanja mogu da budu posećeni od strane pčela i da pored toga što biljke koje tretiraju nisu u fazi cvetanja, do trovanja dođe zato što pčele idu na korovske biljke koje su u cvetu.

Takođe, potrebno je skrenuti posebno pažnju poljoprivrednim proizvođačima da je prilikom tretiranja uljane repice insekticidima zabranjeno primenjivati insekticide koji su otrovni za pčele u toku cvetanja.

Uprava apeluje da se prilikom tretiranja uljane repice pre cvetanja koriste sredstva za zaštitu bilja koja imaju kraći period delovanja.

“Zahvaljujući odličnoj saradnji SPOS – a sa Upravom za zaštitu bilja, koja je iz godine u godinu sve bolja i prošle sezone su uspeli preventivno da zaustave par najavljenih tretiranja uljane repice u cvetu i SPOS im zahvaljuje na tome”, navodi se u saopštenju.

Tretiranje komaraca iz vazduha, takođe, predstavlja ogroman problem, jer se često poklapa sa cvetanjem lipe, a i drugih medonosnih biljaka, koju pčele intenzivno posećuju.

“Apelujemo na nadležne, pre svega lokalne samouprave, da tretiranje komaraca iz vazduha ne sprovode, već da se komarci i krpelji tretiraju sa zemlje, preparatima koji nisu toksični za pčele, u kasnim večernjim satima, kada nema aktivnosti pčela”.

U okviru četvorogodišnjeg projekta u vezi sa problemom trovanja pčela pesticidima u poljoprivredi, koji je SPOS dobio na konkursu Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj, koja ga sprovodi u saradnji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike (RSJP), a finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), potpisana je deklaracija o zaštiti pčela u Srbiji sa više gradova i opština.

Glavna aktivnost koju očekuju od potpisivanja deklaracije jeste postepeno ukidanje tretiranja komaraca iz aviona sredstvima otrovnim za pčele.

Pozivaju predstavnike gradova i opština koji nisu potpisali deklaraciju da to učine.

SPOS je zahvalio predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić, ministru poljoprivrede Branislavu Nedimoviću, Upravi za zaštitu bilja i Upravi za veterinu na svemu što čine za pčelarstvo Srbije, navedeno je u saopštenju.

Epidemološka situacija u Opovu: U proteklih sedam dana 52 novozaraženih

Epidemološka situacija u Opovu: U proteklih sedam dana 52 novozaraženih

U proteklih sedam dana 52 novozaraženih
OPOVO, 14. april 2021 – Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Pančevo u Opštini Opovo su tokom poslednjih sedam dana (7 – 13. april) 52 osobe bile pozitivne na koronavirus. Zaključno sa 14. aprilom na teritoriji Opštine Opovo je 93 aktivnih slučajeva, a od početka epidemije ukupno je obolelo 1046 građana.

Izložba Stvaraoci Opova: Konkurs u toku, prijave do 23. aprila

Izložba Stvaraoci Opova: Konkurs u toku, prijave do 23. aprila

Konkurs u toku, prijave do 23. aprila

OPOVO, 14. april 2021 – Savremena galerija „Jovan Popović“ poziva sve zainteresovane stvaraoce iz oblasti vizuelnih umetnosti da se prijave na  konkurs za izlaganje na XXVII izložbi „Stvaraoci Opova“ koja će se održati od 22. maja do 22 . juna 2021. godine. 

OPŠTI USLOVI KONKURSA:
1. Pravo učešća na konkursu imaju svi stvaraoci, koji su rođeni ili žive na teritoriji opštine Opovo.

2. Konkurs je otvoren do 23. aprila 2021.

3. Prihvataju se konkursni predlozi iz različitih oblasti vizuelnih umetnosti: slikarstvo, grafika, fotografija, skulptura, instalacije, objekti, video radovi, animacija, multimedija, prošireni mediji.

4. Izlagač maksimalno može prijaviti tri rada.

5. Galerija obezbeđuje prostor, podršku u tehničkoj realizaciji postavke, prateći štampani materijal (katalog i plakat) i promociju u medijima i na društvenim mrežama.

6. Predlagači su obavezni da obezbede transport svojih radova.

7. Radovi koji se prijavljuju moraju biti opremljeni za izlaganje.

8. Galerija ne finansira produkciju rada niti opremanje rada za izlaganje. U specifičnim slučajevima, Galerija može obezbediti opremu za izlaganje rada.

9. Izabrane radove treba dostaviti u Galeriju u periodu od 3. do 8. maja. Radovi koji ne budu pristigli u tom periodu, neće biti uvršteni u postavku.

10. Glavni kriterijumi za odabir radova će biti: kvalitet rada u vizuelnom i estetskom aspektu, kvalitet u tehničkom aspektu izvođenja, stepen originalnosti i osobenost umetničkog izraza.

11. Pregled radova i selekciju vrši Umetnički savet galerije u sastavu: Milica Perić, Olivera Batajić Sretenović, Milica Crnobrnja Vukodinović, Vojislav Klačar, Ognjen Obradović

12. Rezultati konkursa će biti objavljeni 30. aprila 2021. godine.

“Prijava na konkurs Stvaraoci Opova 2021“.
13. Prijava treba da sadrži:

lične podatke podnosioca predloga (ime i prezime, kontakt podaci – e-pošta, broj telefona),

kratku biografiju (do 200 reči),

nazive radova, godinu nastanka, materijal / tehniku, dimenzije

fotografije radova ili drugi odgovarajući materijal neophodan za sagledavanje konkursnog predloga (do dve fotografije po radu u JPEG i TIF formatu, u rezoluciji 300 dpi, duža stranica 18 cm. Materijal slati preko Wetransfera na email kulturnicentaropovo@gmail.com ili lično doneti u Galeriju na CD-u ili usb-u)

Galerija „Jovan Popović“ i Savet galerije zadržavaju pravo na naknadne izmene plana i programa.