Predškolska ustanova Bambi: Upis dece za radnu 2021/2022. godinu

Predškolska ustanova Bambi: Upis dece za radnu 2021/2022. godinu

Upis dece za radnu 2021/2022. godinu

OPOVO, 30. mart 2021 – Upis dece za radnu 2021-2022. u Predškolsku ustanovu „Bambi“ vršiće se od 01.04. – 30.04.2021. godine. U ovoj radnoj godini upis dece će se vršiti elektronski, putem eUprave, koristeći link koji će biti okačen na sajtu ustanove http://www.pubambiopovo.nasaskola.rs/ od 01.04.2021. godine.

SLOBODNA MESTA ZA CELODNEVNI BORAVAK:

Uzrast za jaslenu grupu (dece rođena od septembra do decembra 2019. i januara i februara 2020. godine): 18 slobodnih mesta;

Uzrast za mlađu grupu (deca rođena od marta 2018. do decembra 2018. godine) :

4 slobodna mesta;

Uzrast za srednju grupu (deca rođena od marta 2017. do marta 2018. godine): 3 slobodna mesta.

U PPP (zabavište) upisuju se deca rođena od 01. marta 2015. godine do 01. marta 2016. godine

– UPIS OBAVEZAN

Zbog epidemiološke situacije i zabrane da roditelji uđu u objekat, biće oformljen „šalter“ za prijem dokumenata za roditelje koji nemaju mogućnost korišćenja „eVrtića“.

Prijem dokumenata će se vršiti u vremenskom periodu od 09:00 do 13:00 časova uz prethodno zakazivanje na kontakt telefon, a za izdvojena odeljenja upis će se vršiti u dogovoru sa vaspitačima.

Potrebna dokumentacija za upis dece:

Izvod iz matične knjige za dete koje se upisuje;

Potvrde o zaposlenju roditelja;

Kopija lične karte jednog roditelja.

Kontakt: Opovo: Ljiljana Lalović 060/363-00-13 i Jasna Prem 063/10-68-563; Sefkerin: Marija Cvetković 063/10-68-081; Baranda : Spomenka Vujčin 063/10-60-362; Sakule: Velinka Milošev 062/259-293.

Kontakt „eVrtić“: Jasna Prem 063/10-68-563.

Opštinska narodna biblioteka Opovo: Ove godine obeležavanje jubileja 70 godina

Opštinska narodna biblioteka Opovo: Ove godine obeležavanje jubileja 70 godina

Ove godine obeležavanje jubileja 70 godina

OPOVO, 30. mart 2021 – Kulturna ustanova u Opovo ove godine slavi još jedan značajan jubilej – 70 godina biblioteke u Opovu.

Osnovana je 1951. godine i bila je sastavni deo Doma kulture Olga Petrov. Nakon zatvaranja Doma kulture, biblioteka je postala njegov pravno-imovinski naslednik i registrovana 1995. godine pod punim nazivom Opštinska narodna biblioteka Opovo. Pored svoje osnovne delatnosti, Biblioteka obavlja i stvaralačke/umetničke delatnosti (organizuje pozorišne predstave, filmske projekcije, koncerte, umetničke izložbe, edukativne radionice), izdavačku delatnost (objaljuje različite publikacije, kataloge i programe), kinematografsku produkciju i dr. U okviru Biblioteke su (pored sedišta u Opovu) i ogranci u Barandi, Sefkerinu i Sakulama, galerija Jovan Popović od 1970. godine, scena Dragan Bjelogrlić od 2016. godine, spomen-soba (legat) Zorana Petrovića od 2013. godine.

Povodom ovog jubileja, u zavisnosti od epidemiološke situacije, planira se organizovanje programskih sadržaja kao što su književni susreti, izložbe i izdavanje prigodne publikacije.

Primena protivepidemioloških mera: Konsultacije Kriznog štaba i Vlade

Primena protivepidemioloških mera: Konsultacije Kriznog štaba i Vlade

Konsultacije Kriznog štaba i Vlade

BEOGRAD, 30. mart 2021 (Tanjug) – Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je da će danas biti održane konsultacije Kriznog štaba i Vlade oko protivepidemijskih mera, dodajući da se broj zaraženih u Srbiji “stabilizovao na visokom nivou”, a u Beogradu se kriva zaravnila.

Bez obzira na sve, nema opuštanja, istakao je Kon na RTS-u.

On je kazao da se u Srbiji u toku prethodne nedelje videlo “nešto što se zove stabilizacija na vrlo visokom nivou”, ali da se ne može reći da se zaravnilo.

Kada je reč o Beogradu, Kon navodi da se kriva zaravnila, pa čak pokazuje naznake spuštanja i to zahvaljujući primeni mera ali i vakcinaciji.

“Ono što smo uradili merama daje rezultate, to je evidentno, već drugu nedelju nemamo taj jasan porast iz dana u dan, nego imamo jedno zadržavanje i održavanje situacije čak i blago popuštanje, posebno u Beogradu”, napominje epidemiolog.

Ukazuje da je procenat vakcinisanih u Beogradu prešao 30 odsto, a gotovo 60 odsto starijih od 65 godina u Beogradu primilo je vakcinu.

“Imamo najozbiljniju epidemijsku situaciju bez ozbira na brojke, hospitalizovani su uglavnom teži slučajevi. Taj vrh piramide su oni koji su u bolnici, posebno oni koji su na respiratorima ili potpori kisenoika, takvih ima jako mnogo”, dodaje Kon.

Napominje da će danas biti održane konsultacije oko mera, a kada se o njima razmišlja, treba, kaže, shvatiti da je situacija još uvek teška.

Kada se to kaže, uglavnom se, navodi Kon, spominju Niš i Novi Sad, a nešto je bolje u Vranju, Leskovcu i na istoku zemlje.

Prema njegovim rečima, u perspektivi se može razmišljati o otvaranju bašta kafića.

“Ali pre toga mora biti jasno da virus gubi svoju snagu, da mu ne bismo dali prostor da se raširi. Kafići i restorani su zamišljene oaze u glavama ljudi gde uđeš, skineš masku i misliš da korone nema. Treba da bude razmak dva metra, da se nose maske u periodu dok se ne konzumira hrana i piće, to smo preporučili”, navodi Kon.

Ocenio je da je u Srbiji problem to što se, ono što je preporučeno, uopšte ne tretira i ne radi.

To je, smatra član Kriznog štaba, zanimljiv sociološki fenomen kod nas.

Obnovljivi izvori energije: Zelena energetika, solarni paneli i subvencije za izolaciju domova

Obnovljivi izvori energije: Zelena energetika, solarni paneli i subvencije za izolaciju domova

Zelena energetika i ekonomija benefit za građane

BEOGRAD, 30. mart 2021 – Vlada Republike Srbije usvojila je na jučerašnjoj sednici četiri predloga zakona iz oblasti energetike i rudarstva, kao pravni okvir koji će omogućiti nove investicije i usmeravanje Srbije ka zelenoj energetici i zelenoj ekonomiji.

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije.

Cilj donošenja ovog zakona je ostvarivanje ušteda energije, sigurnosti snabdevanja energijom, smanjenje uticaja energetskog sektora na životnu sredinu i klimatske promene i doprinos održivom korišćenju prirodnih i drugih resursa.

Predlog zakona, između ostalog, predviđa uspostavljanje Uprave za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti u okviru Ministarstva rudarstva i energetike umesto dosadašnjeg Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti.

Uspostavljanje Uprave omogućiće i da se u cilju povećanja energetske efikasnosti privuku i bespovratna sredstva EU, kao i sredstva međunarodnih finansijskih institucija, a posebno je značajno to što će sredstva biti dostupna i građanima.

Na današnjoj sednici usvojen je Predlog zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije, koji treba da omogući nove investicije u obnovljive izvore energije i povećanje učešća obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji energije.

Primenom zakona obezbediće se zaštita životne sredine, borba protiv klimatskih promena, smanjenje troškova za građane, energetska tranzicija, kao i pojednostavljenje i ubrzanje procedura.

Između ostalog, novi zakon uvodi tržišne premije umesto dosadašnjih fid-in tarifa, koje se zadržavaju samo za mala postrojenja  i demonstracione projekte, u skladu sa pravilima državne pomoći EU.

Novi sistem podsticaja će proizvođače izložiti uticaju tržišta i konkurencije, smanjujući troškove za građane i privredu, uz obezbeđivanje stabilnog i predvidljivog zakonskog okvira za investitore.

Uvodi se institut kupca-proizvođača, koji podrazumeva da kupci električne energije, postavljanjem solarnih panela na krovovima objekata, proizvode električnu energiju za svoje potrebe, a da višak električne energije isporuče u mrežu i umanje račun za utrošenu električnu energiju.

Članovi Vlade usvojili su Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici, koji će omogućiti da se ova oblast uskladi sa pravnim tekovinama Evropske unije.

Izmenama postojećeg zakona obezbediće se sigurnost isporuke i snabdevanje energijom i energentima Republike Srbije, zaštita interesa svih učesnika na tržištu, kao i povećanje konkurencije.

Istovremeno, biće stvoreni uslovi za dalji razvoj i funkcionisanje organizovanog tržišta električne energije, za unapređenje transparentnosti i zaštitu konkurencije i nediskriminatornog ponašanja.

Takođe, izmenama zakona uvodi se, između ostalog, pojam energetski ugroženog kupca toplotne energije.

Na sednici je usvojen i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojim se stvaraju uslovi za efikasnije upravljanje mineralnim i drugim geološkim resursima Republike Srbije i povećanje investicija u geološka istraživanja i rudarstvo, odnosno povećanje učešća rudarskog sektora u BDP-u.

Zakon predviđa skraćenje određenih procedure i vremena dobijanja odobrenja za istraživanje i stvara zakonski osnov za uspostavljanje eRudarstva u skladu sa propisima koji uređuju elektronsko poslovanje.


Ministarstvo privrede javni poziv: Program podrške malim i srednjim preduzećima za nabavku opreme

Ministarstvo privrede javni poziv: Program podrške malim i srednjim preduzećima za nabavku opreme

Program podrške malim i srednjim preduzećima za nabavku opreme

BEOGRAD, 30. mart 2021 – Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava u okviru Programa podrške malim i srednjim preduzećima za nabavku opreme u 2021. godini.

Cilj Programa jeste podrška investicijama i podsticaj bržem privrednom razvoju.

Sredstva opredeljena Programom namenjena su za sufinansiranje nabavke nove proizvodne opreme i opreme direktno uključene u proces proizvodnje razmenjivih dobara i izvođenje građevinskih radova, i to:

nove opreme direktno uključene u proces proizvodnje razmenljivih dobara, i to:

1.1 proizvodne opreme i/ili mašina;

1.2 transportno-manipulativnih sredstava uključenih u proces proizvodnje i unutrašnjeg transporta;

1.3 delova, specijalizovanih alata za mašine;

1.4 mašina i opreme za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje;

nove opreme za izvođenje građevinskih radova, i to:

2.1 građevinske mehanizacije za potrebe obavljanja građevinskih radova.

Program sprovodi Ministarstvo privrede u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije i odabranim poslovnim bankama i lizing kompanijama:

HALKBANK, Beograd

BANKA POŠTANSKA ŠTEDIONICA AKCIONARSKO DRUŠTVO Beograd

PROCREDIT BANK A.D. Beograd

CRÉDIT AGRICOLE BANKA SRBIJA, A.D. Novi Sad

ERSTE BANK A.D. Novi Sad

EUROBANK AKCIONARSKO DRUŠTVO Beograd

INTESA LEASING DOO Beograd

UNICREDIT LEASING DOO Beograd

Pravo da se prijave na konkurs za dodelu bespovratnih sredstava imaju:

1) pravna lica, registrovana u  APR kao privredna društva, ili zadruge, koja su razvrstana na mikro, mala i srednja pravna lica u skladu sa Zakonom o računovodstvu („Službeni glasnik RS”, broj 73/19) prema finansijskim izveštajima za 2019. godinu;

2) preduzetnici registrovani u APR.

Privredni subjekti koji ispune uslove Programa i kojima banke, odnosno lizing kompanije uključene u realizaciju Programa, uslovno odobre kredit odnosno finansiranje mogu ostvariti pravo na sufinansiranje do 25% od neto vrednosti opreme koja se nabavlja. Učešće privrednih subjekata iznosi 5% od ukupne vrednosti opreme, dok se ostatak obezbeđuje iz kredita poslovnih banaka ili finansijskog lizinga lizing kompanija uključenih u sprovođenje ovog Programa. Visina bespovratnih sredstava koja se može dodeliti privrednom subjektu određuje se u odnosu na broj zaposlenih na neodređeno vreme na dan 31. decembra 2020. godine po evidenciji Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja: 1 zaposlen – do 1,0 milion RSD, 2-5 zaposlena – do 2,5 miliona RSD, 6 i više zaposlenih – do 5,0 miliona RSD.

Ukupno raspoloživa sredstva za realizaciju Programa iznose 1.550.000.000,00 dinara. Javni poziv je otvoren dok se raspoloživa sredstva ne utroše, a najkasnije do 31.12.2021. godine.

Prijave za dodelu bespovratnih sredstava, zajedno sa ostalom dokumentacijom i zahtevom za kredit odnosno finansijski lizing, predaju se ili dostavljaju elektronski u jednoj od ekspozitura/filijala poslovnih banaka i lizing kompanija koje učestvuju u realizaciji ovog programa.

Potrebna dokumentacija se može preuzeti na linku: https://privreda.gov.rs/javni_pozivi/javni-poziv-malim-i-srednjim-preduzecima-za-nabavku-opreme/