Prva južnobanatska liga 5. kolo: BLEDO IZDANJE RADNIČKOG, TRI BODA ODLAZE U JABUKU

BLEDO IZDANJE RADNIČKOG, TRI BODA ODLAZE U JABUKU

Baranda, 13. septembar 2020;

RADNIČKI (Baranda) – JUGOSLAVIJA (Jabuka) 0:1 (0:0); Da igraju po sistemu toplo – hladno navijači Radničkog su se u poslednje dve sezone sigurno navikli. Nakon dobrog meča u Pavlišu jedno skromno izdanje Baranđana na domaćem terenu.

Gosti su već na početku meča pogodili prečku, mada u pitanju je bio gornji deo grede, a ponovo su zapretili polovinom poluvremena iz slobodnog udarca kada je lepom paradom uhvatio „živu loptu golman Vladan Babin, koji je svakako bio najsvetlija tačka u sivom timu Radničkog. Ovaj mladi i talentovani golman iz Barande veliki je potencijal kluba.

Poslednjih 15-20 minuta prvog poluvremena pripalo je fudbalerima Radničkog. Imali su više loptu u nogama i stvorili nekoliko prilika i poluprilika. Vilaret je uputio šut pored same stative, Cukić je snažno šutirao sa oko petnaestak metara ali pravo u golmana, a isti igrač je imao priliku da glavom pošalje loptu u mrežu ali je centaršut bio malo jači i oštriji tako da je uspeo samo da okrzne loptu. I gosti su do kraja poluvremena uspeli još jednom da opasno priprete golu Radničkog kada je iz jednog brzog kontra napada golman Babin bio prinuđen da istrčava i odličnom intervencijom sačuva svoju mrežu.

Ipak, u 48. minutu Babin je morao da kapitulira. Nemanja Nedović je oštro i precizno iskosa uputio šut po zemlji u suprotan ugao golmana Radničkog i lopta je završila u mreži. Do kraja meča Radnički je imao inicijativu ali bez prave realizacije. Najbolje šanse su imali Vitorović koji je iskosa uputio snažan udarac sa šest – sedam metara, ali je golman Jugoslavije bio dobro postavljen i odbio loptu u korner. Nakon upotrebljivog centaršuta Stojkovića i gužve u šesnaestercu loptu je snažno zahvatio centralni bek Žarko Grbović, ali je lopta otišla, baš bekovski, visoko iznad gola. Bilo je još nekoliko izglednih napada ali su se svi završavali ili nepreciznim pasom ili su odbrambeni igrači Jugoslavije blokirali udarce. U samom finišu meča, još jedna velika prilika za goste iz kontra napada ali je i ovog puta požtrvovani Babin uspeo da uđe u šut napadaču gostujućeg tima. Na kraju 1:0 za fudbalere Jugoslavije, koji zasluženo nose tri boda u Jabuku.

RADNIČKI: Babin, Lazin, Vitorović, Jovanović, Avramović, Grbović, Petrov (Trifunović 53’), Stojković, Milovanov (Šušnjar 67’), Vilaret, Cukić.

JUGOSLAVIJA: Simjanović, Z.Stajić (Dukovski 75’), Janačković, Kostić, Josimovski (Ćalić 65’), Stojanovski (Okuka 81’), Nedić, Koleski, Makarun, Mladenović, A.Stajić.

Žuti kartoni: Lazin (Radnički), Stojanovski (Jugoslavija)

REZULTATI 5. kola: Radnički – Jugoslavija 0:1; Strela – Crvena Zvezda 2:3; Dolina – Hajdučica 3:1; Budućnost – Partizan (U) 3:1; BAK – Banat 1:0; Stari Tamiš – Spartak 1911 0:3; Sloga – Partizan (G) 0:1; Potporanj – Polet 0:0.

TABELA: 1. Budućnost (13); 2. Partizan (G) (11); 3. Crvena Zvezda (11); 4. BAK (10); 5. Dolina (7); 6. Jugoslavija (7); 7. Potporanj (7); 8. Strela (7); 9. Partizan (U) (7); 10. Stari Tamiš (7); 11. Sloga (5); 12. RADNIČKI (5); 13. Spartak 1911 (4); 14. Polet (4); 15. Banat (3); 16. Hajdučica (2).

Druga južnobanatska liga Zapad 3. kolo: BRUKA U OPOVU I PORAZ TEMPA U GLOGONJU

BRUKA U OPOVU I PORAZ TEMPA U GLOGONJU

Opovo, 13. septembar 2020;

OMLADINAC (Opovo) – JEDINSTVO STEVIĆ (Kačarevo) 0:3; Kako opisati ono što se danas dogodilo u Opovu osim kao tragikomediju. Od fudbala videli smo zagrevanje igrača ali utakmica nije odigrana. Omladinac se propisno obrukao jer utakmica nije bila prijavljena Policijskoj stanici Opovo, što je dužnost kluba da uradi pet dana pre zakazanog termnina. Meč će biti registrovan službenim rezultatom 3:0 u korist Jedinstva Stević, a Opovčani će biti verovatno i dodatno kažnjeni od strane Područnog fudbalskog saveza Pančevo.

GLOGONJ – TEMPO (Sefkerin) 3:1 (1:1); Sefkerinci su bili egal prvo poluvreme ali je domaćin uspeo da ih slomi u nastavku meča. Arsić je Sefkerince doveo u vođstvo već u 8. minutu i to prelepim pogotkom iz slobodnog udarca sa oko 30 metara. Lopta je pogodila same rašlje tako da je golman Glogonja bio nemoćan. Domaćin je vrlo brzo izjednačio (15. minut), a strelac je bio Sefkerinac Milan Milankov. To je bio i rezultat prvih 45 minuta.

Samo što je počelo drugo poluvreme Glogonjci su u 48. minutu preko Marjana Hornunga došli u vođstvo. Konačan rezultat je postavio Aleksandar Marković u 65. minutu.

GLOGONJ: Marić, Hornung, Spasić, Ilić, Jovčevski (Miloševski 85’), Stamenković (Milić 46’), Nikolovski, Marković, Milankov (Stojanović 67’), Bojković (Živkov 74’), Simonović (Cvetković 46’).

TEMPO: Đinović, Radojčić (Živković 58’), Ilkić, Simeon, Arsić (Stajić 69’), Dačić (Mladenović 77’), Stanisavljević, Stoševski, Forgić, Lazović (Kruezi 69’), Avramović (Panajotović (65’).

Žuti kartoni: Dačić, Simeon, Stoševski (Tempo)

Berba grožđa u Sakulama: RODNO U VINOGRADU PIPERSKOG

RODNO U VINOGRADU PIPERSKOG

Sakule, 13. septembar 2020;

Osim što su nadaleko poznati kao dobri stočari, Sakuljani se u našem kraju izdvajaju kao vredni vinogradari i proizvođači kvalitetnog vina. Kako kažu, gotovo da nema domaćinstva u Sakulama koje nema zasađen bar po neki čokot vinove loze. Oni ozbiljniji, sa većim vinogradima, okupljeni su okviru Udruženja vinogradara i vinara „Pudar“.

U septembru se tradicionalno obavlja berba grožđa, i tim povodom posetili smo poznatog sakulskog vinogradara i vinara, takođe i renomiranog enologa Svetislava Piperskog. Na mobi se okupio veliki broj njegovih prijatelja tako da je berba pored radnog dela imala i onaj deo koji podrazumeva druženje uz bogato posluženje.

Za razliku od prethodnih par godina koje su bile loše za vinograde, Svetislav je ove sezone imao bogat prinos. Kako kaže, od 350 čokota imaće do 1000 litara vina.

„Ove godine smo imali dobre vremenske uslove ali za odličan prinos nije samo to dovoljno. Ja sam ove godine posvetio veliku pažnju i trud vinogradu, koristio adekvatna i najkvalitetnija sredstva za zaštitu od bolesti, tako da ni jedno zrno grožđa nije bilo trulo. Od vinskih sorti gajim slankamenku, vranac i župljanku, kao i 10 – 15 stonih sorti koje gajim na malo. Takođe, proizvodim i čistu komovicu“, kaže Piperski.

Kao jedan od osnivača i dugogodišnji aktivista sakulskog Udruženja „Pudar“, Pipreski je na berbu pozvao i predstavnike lokalne samouprave, koja godinama unazad podržava njihovu organizaciju.

„Ovo je jedno prelepo iskustvo i zaista smo uživali u radu i druženju sa našim gostoljubivim domaćinom. Naravno, iskoristili smo priliku da razgovaramo o problemima i potrebama udruženja, tako da je dogovorena saradnja i nastavak podrške od strane lokalne samouprave“, izjavila je zamenica predsednika opštine Ankica Simin Damjanov.

Vinograd traži veliku posvećenost i jedna je od najzahtevnijih grana poljoprivrede ali isto koliko truda traži, toliko blagodeti i daje. Nekada su se vinogradi u celoj našoj opštini rasprostirali na velikim povšinama o čemu svedoče brojni toponimi od Sakula do Sefkerina. Samo u Sakulama ceo Čot prema Idvoru, kao i ceo potez prema Barandi uz drum je bio pod vinogradima, sve ukupno oko 30 hektara. Međutim, danas je druga priča. Samo oni najveći zaljubljenici u vinovu lozu i vino usuđuju se da se posvete vinogradarstvu.

Srpska liga Vojvodina 6. kolo: BORAC ODIGRAO BEZ GOLOVA U NOVIM BANOVCIMA

BORAC ODIGRAO BEZ GOLOVA U NOVIM BANOVCIMA

OMLADINAC (Novi Banovci) – BORAC (Sakule) 0:0; Sa teškog gostovanja u Novim Banovcima Borac se vraća sa osvojenim bodom. Domaćin je imao tokom većeg dela utakmice dominaciju, Borac je u drugom poluvremenu igrao potpuno defanzivno i uspeo da sačuva svoju mrežu.

BORAC: Brković, Mićić (Mijatović), Petrović, Pavlović, Đurić (Nikolić), Mladenović, Gavrilović (Rakić), Radović, Galić, Pavlov, Marković.

REZULTATI 6. kola: 1.Maj Ruma – Bečej 1918 1:0; Radnički 1912 – Feniks 1995 3:0; Kozara – Mladost 0:3; OFK Stari Grad – Dinamo 1945 2:0; Omladinac – Borac 0:0; OFK Vršac – Sloboda 3:0; Bačka 1901 – Sloga 2:0; Hajduk 1912 – Dunav 1:1; Jedinstvo – Radnički (Zr) (danas); Vojvodina 1928 – Tisa (danas).