Pokrajinski zavod za zaštitu prirode: ZAŠTITA PRIRODE I PTICA I ZNAČAJ TRADICIONALNOG STOČARSTVA ZA OČUVANJE BIODIVERZITETA

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode: ZAŠTITA PRIRODE I PTICA I ZNAČAJ TRADICIONALNOG STOČARSTVA ZA OČUVANJE BIODIVERZITETA

ZAŠTITA PRIRODE I PTICA I ZNAČAJ TRADICIONALNOG STOČARSTVA ZA OČUVANJE BIODIVERZITETA

Taraš – Zrenjanin, 5. februar 2020;

Predstavnik Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode dr Slobodan Puzović, održao je 5. februara 2020. godine u Tarašu i Zrenjaninu dve prezentacije o zaštiti prirode i ptica i značaju tradicionalnog stočarsta za očuvanje biodiverziteta.

U naselju Taraš, koje je proglašeno za „Evropsko selo roda“ i koje naleže na Specijalni rezervat prirode „Okanja bara“, skup je organizovalo Udruženje građana „Taraške rode“, gde je okupljenim meštanima, pre svega stočarima, održana prezentacija pod nazivom „Zaštita prirode i tradicionalno stočarstvo“. Akcenat je dat na značaju lokalnog stanovništva i njihovih tradicionalnih aktivnosti, posebno kroz stočarstvo, za očuvanje predela, travnih staništa i biološke raznovrsnosti. Brojni stočari prisutni na skupu posebno su se interesovali kako im se može pomoći u očivanju i unapređenju ekstezivne stočarske proizvodnje, obezbeđivanju dovoljne količine vode za napajanje stoke u sušnim letnjim periodima, kao i sprečavanju razoravanja i drugih vidova uzurpacije i promene namene pašnjaka i livada. Skup je na molbu stočara održan tačno u podne, kako bi mogli nakon toga pomusti krave i obaviti druge neophodne aktivnosti oko stoke.

U večernjim satima, Narodni muzej u Zrenjaninu, upriličio je skup povodom otvorene tematske izložbe o pticama, a u saradnji sa Udruženjem građana “Okanj bara“ iz Elemira, na kojem je u prisustvu velikog broja građana i medija održana prezentacija pod nazivom „Zaštita i unapređenje značajnih područja za ptice u srednjem Banatu“. Predstavljene su najvažnije aktivnosti koje su realizovane u poslednje dve decenije na području Carske bare, Okanj bare, Rusande, Slanog kopova i Potamišja, sa posebnim akcentom na postignute rezultate i zajednički rad sa meštanima, predstavnicima udruženja građana, lokalnim samoupravama i upravljačima zaštićenih područja. Prisutne građane Zrenjanina posebno su interesovali proceduralni i operatini načini da se priroda i ptice adekvatno zaštite i mogućnosti njihovog uključivanja u konkretne aktivnosti na terenu.

Slavko Mihajlov Sakala (1948 – 2020): MUZIKA U SRCU, FUDBAL U KRVI

Slavko Mihajlov Sakala (1948 – 2020): MUZIKA U SRCU, FUDBAL U KRVI

MUZIKA U SRCU, FUDBAL U KRVI

Opovo, 6. februar 2020;

Početkom ove godine ražalostila nas je vest da među nama više nije Slavko Mihajlov – Sakala, čovek koji je naše Opovo dvostruko zadužio, u oblasti kulture i u oblasti sporta. Muzika i fudbal – dve možda ne tako bliske oblasti ali kada je u pitanju Sakala ništa nije bilo nemoguće, jer je i u muzici, kao bubnjar, i u sportu, kao fudbaler i trener, dao puno toga lepog.

Apoloni 1966

Sada već davne 1966. godine, kao tinejdžer i student, zajedno sa grupom svojih nerazdvojnih prijatelja (Mita Đukić, Steva Verle i Ivan Sič) osnovao je „Apolone“, prvu rokenrol grupu u Opovu (koja je kasnije promenila ime u „Krim“). Apoloni i Krim su dugo godina bili lokalne zvezde tadašnjih igranki na kojima su se okupljali mladi iz cele naše opštine.

Međutim, Slavko je imao još jednu veliku ljubav, a to je bio fudbal. Igrao je za opovački Omladinac i kao talentovani vezni igrač, sigurno će ostati upamćen kao jedan od boljih fudbalera koji su nastupali za ovaj klub. Po završetku igračke karijere, nastavio je da pomaže Omladincu, ovog puta kao trener najmlađih igrača. Pokazalo se da je odličan pedagog, pa je tako „iškolovao“, verovatno najtalentovaniju generaciju koja je u omladinskoj konkurenciji bila nepobediva u južnom Banatu, a kasnije bila oslonac prvog seniorskog tima (Šušnjar, Lazić, Trifunović, Đorđević, Josić, Plazinić, Ž.Stojanov, D. Stojanov, Lazin, Rukavina…). Nažalost, razočaran nekim odlukama u klubu, napustio je Omladinac i aktivan rad u fudbalskom sportu.

Kao diplomirani inženjer poljoprivrede Slavko je najveći deo svog radnog veka proveo u firmi PKB (Padinska skela / Opovo), a jedan kraći period proveo je u Opštinskoj upravi Opovo. Međutim, teška bolest mu nije dozvolila da duže uživa u zasluženoj penziji, preminuo je 14. januara.  

Pred poljoprivrednu sezonu:  STRUČNO PREDAVANJE PSS TAMIŠ

Pred poljoprivrednu sezonu: STRUČNO PREDAVANJE PSS TAMIŠ

STRUČNO PREDAVANJE PSS TAMIŠ

Opovo, 5. februar 2020;

Kao i prethodnih godina, uoči prolećnih poljoprivrednih radova stručnjaci Poljoprivredne savetodavne službe Instituta „Tamiš“ Pančevo održali su predavanje u velikoj sali Hotela „Stari Banat“ u Opovu.

Na predavanju je analizirana prethodna sezona, a prisutnima je podeljen bilten „Rezultati ogleda u 2019“ sa sadržajem: prinosi sorata i hibrida gajenih biljnih vrsta na Oglednom polju, agrotehnički ogledi, zaštita bilja, sistemi obrade zemljišta, voćarstvo…

PSS Institut „Tamiš“ svojim delovanjem pokriva četiri opštine: Pančevo, Alibunar, Opovo i Kovačica. Savetodavna služba je aktivna na terenu i poljoprivredni proizvođači mogu dobiti informacije o tehnologiji gajenja ratarskih, povrtarskih i voćarskih biljnih vrsta. Na oglednom polju se izvode ogledi čiji rezultati su dostupni u formi biltena ali i tokom godine se mogu pratiti na organizacionim danima polja.

Tokom predavanja poljoprivrednici naše opštine mogli su da čuju informacije na teme: Rezultati ogleda – Pravilna primena mineralnih hraniva u poljoprivredi – primena azota (Bogdan Garelajić), Rezistentnost korova i antirezistentna strategija (Maja Sudimac), Konkursi Ministarstva poljoprivrede, APV i IPARD (Violeta Mickovski Stefanović), Parametri za kvalitetnu primenu pesticida i smanjenje drifta (Nikola Škrbić), Uslovi gajenja voća u južnom Banatu (Vladimir Čolović).

Saobraćaj – Pančevo: IZMENE NA TRASAMA AUTOBUSA ZBOG RADOVA

Saobraćaj – Pančevo: IZMENE NA TRASAMA AUTOBUSA ZBOG RADOVA

IZMENE NA TRASAMA AUTOBUSA ZBOG RADOVA

06. Februar 2020
Sutra,  7. februara doći će do zatvaranja raskrsnice ulica Dimitrija Tucovića i Moše Pijade.
Autobusi na gradskim linijama 2, 3, Kačarevo, Glogonj i Opovo saobraćaće kroz grad starom trasom do stajališta kod Gradske uprave a potom ulicama Svetozara Miletića, Karađorđeva, Moše Pijade, Svetog Save i dalje starom trasom. Pored postojećih stajališta uvode se i privremena stajališta u ulici Moše Pijade  ispred kućnog broja 48 u smeru iz centra grada a ispred kućnog broja 51 u smeru ka centru grada. Trase u povratku su iste kao  u odlasku.