Novi požari u ataru:  U NEDELJU VATROGASCI DVA PUTA INTERVENISALI

Novi požari u ataru: U NEDELJU VATROGASCI DVA PUTA INTERVENISALI

U NEDELJU VATROGASCI DVA PUTA INTERVENISALI
Opovo, 24. septembar 2018;
Apel koji su Komunalna inspekcija i Inspekcija za zaštitu životne sredine Opštinaske uprave Opovo uputili preko sredstava informisanja u vezi zabrane paljenja žetvenih ostataka na njivama izgleda da se malo ko pridržava.
Vatrogasci su juče dva puta intervenisali u ataru naše opštine. Prvi požar se dogodio u 10.30 časova kada je goreo jedan hektar neobranog kukuruza i jedan hektar strnjike. Na intervenciju su izašla dva vozila vatrogasnih jedinica iz Opova i Pančeva. Požar je likvidiran u 12:00 časova sa 7.600 litara vode.
U 19:10 časova stigla je nova dojava o požaru, koji je gasila vatrogasna jedinica iz Opova. Gorela je strnjika od kukuruza i nisko rastinje, a požar je likvidiran u 19:10 časova sa 1.000 litara vode.
Česta loša praksa naših poljoprivrednika je paljenje strnih žita na njivama posle žetve. Postupak paljenja dovodi do nekoliko značajnih štetnih posledica.
Najpre, to su agroekonomski razlozi. Na ovaj način uništava se organska materija koja je neophodna za očuvanje plodnosti zemljišta. U procesu sagorevanja stvaraju se anaerobni – uslovi bez kiseonika, koji dovode do uništavanja mnogobrojnih korisnih mikroorganizama u gornjim slojevima zemljišta za čije je razmnožavanje neophodan kiseonik te se na taj način remeti se bioravnoteža zemljišta koja se godinama stvarala. Ovakvo zemljište ne može više da se regeneriše, vremenom gubi kvalitetna svojstva što neminovno dovodi do slabijeg prinosa.
Drugi, takođe veoma značajan aspekt štetnog delovanja paljenja žetvenih ostataka su bezbednosni razlozi i mogućnost pojave požara sa nesagledivim posledicama njihovog širenja.
Treća štetna posledica ogleda se u zagađenju životne sredine i emisiji štetnih gasova u atmosferu nastalih prilikom sagorevanja.
Iz svih navedenih razloga, Komunalna inspekcija i Inspekcija za zaštitu životne sredine Opštinaske uprave Opovo apeluju na poljoprivredne proizvođače da ne pale žetvene ostatke na njivama, u suprotnom  nadležnoe inspekcije podnosiće prekršajne prijave protiv počinioca.

Dani Afrike u Opovu:  IZLOŽBA FOTOGRAFIJA OTVARA MANIFESTACIJU U SUBOTU

Dani Afrike u Opovu: IZLOŽBA FOTOGRAFIJA OTVARA MANIFESTACIJU U SUBOTU

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA OTVARA MANIFESTACIJU U SUBOTU
Opovo, 24. septembar 2018;
Izložbom fotografija pod nazivom „Traganje po Africi“ priznatog fotografa Maria Leone Bralića počinje manifestacija „Dani Afrike u Opovu“ koja će trajati od 29. septembra do 8. oktobra. Izložba će biti postavljena u Galeriji „Jovan Popović“ u Opovu, a termin otvaranja je subota, 29. septembar u 18:00 časova.

Manifestacija „Dani Afrike u Opovu“ je društveno angažovana manifestacija organizovana u cilju upoznavanja sa tradicijom afričkih plemena. Nova iskustva i saznanja poredimo sa tradicijom i znanjima koje imamo u našoj zemlji, od likovnog izražavanja, kulture i načina života do načina izgradnje kuća.
Manifestaciju otvara priznati fotograf i dobitnik nagrade za životno delo ULUPUDS-a 2018. godine Mario Leone Bralić koji će na izložbi izložiti seriju fotografija pod nazivom „Traganje po Africi“ (Swahili Coast, kultura, tradicija, običaji i savremeni život).

Galerija „Jovan Popović“ je ovom prilikom obnovila saradnju sa Muzejom afričke umetnosti iz Beograda koji je prvi put gostovao sedamdesetih godina dvadesetog veka, okupila istoričare umetnosti, konzervatore i kustose Muzeja afričke umetnosti, profesore sa Akademije primenjenih umetnosti, umetnike iz raznih oblasti.
Manifestacija „Dani Afrike u Opovu“ je od velikog značaja za razvoj kulture u lokalnoj zajednici jer se, pre svega, zalaže za uvažavanje društvenih i kultroloških razlika kroz obrazovanje i predstavlja razmenu znanja dveju kultura, kao i pronalaženje različitih rešenja u umetnosti ali i svakodnevnom životu.

PROGRAM MANIFESTACIJE:

Subota, 29. septembar, 18:00h; Izložba fotografija „Traganje po Africi“ Mario Leone Bralić.

Subota – nedelja 29/30. septembar, 10:00 – 14:00h; Radionica „Moja afrička priča“. Stvaranje drugačijih i neobičnih knjiga inspirisanih intimnim i autentičnim pričama koje nas vode u tajnoviti i magični svet Afrike. Radionice vode docent Fakulteta primenjenih umetnosti Olivera Batajić Sretenović i ilustratorka Maja Veselinović.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedelja, 30. septembar, 18:00h; Predavanje o Masai plemenu iz Afrike. Predavač: Mario Leone Bralić.

Ponedeljak – petak, 1 – 5. oktobar, 10:00 – 14:00h; Radionica izgradnje masai kućice. Radionicu vodi etno istraživač, umetnik fotografije i putopisac Mario leone Bralić.

Ponedeljak, 1. oktobar, 10:00 – 14:00h; Radionica „Moja afrička priča“. Radionicu vode docent Fakulteta primenjenih umetnosti Olivera Batajić Sretenović i ilustratorka Maja Veselinović.

Utorak, 2. oktobar, 10:00 – 14:00h; Radionica oslikavanje murala inspirisan Ndebele narodom iz južne Afrike. Predavanje o značaju murala u afričkim zajednicama, oslikavanje murala sa posebnim osvrtom na murale naroda Ndebele. Radionicu vode vajar i konzervator Milica Josimov i kustoskinja Marija Miloš. Gostovanje afričke umetnosti u Beogradu.

Sreda, 3. oktobar, 8:00 – 13:00h; Likovna radionica „Maska“. Izrada predmeta od gline u duhu afričke kulture i umetnosti. Radionicu vodi Jovana Ugrinov, dizajner keramike.

Subota, 6. oktobar, 18:00h; Predavanje „Boravak u ekspedicijama“. Autentična priča o boravku u ekspedicijama u Amazoniji, Brazilu, Venecueli i Africi. Predavač Mario leone Bralić.

Ponedeljak, 8. oktobar, 10:00h; Izložba radova učesnika radionice.