Tradicijska kultura Hrvata u Banatu: ZAGREBAČKI STUDENTI NA ISTRAŽIVANJU U OPOVU

Tradicijska kultura Hrvata u Banatu: ZAGREBAČKI STUDENTI NA ISTRAŽIVANJU U OPOVU

ZAGREBAČKI STUDENTI NA ISTRAŽIVANJU U OPOVU

Opovo, 6. april 2019;

U okviru projekta istraživanja običaja Hrvata u Vojvodini, 11 mladih studenata, budućih etnologa i antropologa, proteklih dana boravila je u Starčevu i Opovu.

U pitanju je projekat koji se sprovodi u saradnji zagrebačkog Filozofskog fakulteta – odsek za etnologiju i kulturnu antropologiju i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice. Slična istraživanja već su sprovedena u Bačkoj i Sremu, tako da se sada rade u Banatu na primeru Starčeva i Opova.

Pod mentorstvom profesorke Milane Černalić istraživanja u Opovu je sprovodilo pet studenata – Valentina Jagetić, Doris Dautović, Dinko Kovačić, Dominik Horvat i Šima Jelić, dok su ispred Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata organizacionu potporu davale Katarina Čeliković i Katica Naglić.

„Prošli smo Bačku i Srem i evo sad smo došli u Banat istraživati neke elemente tradicijske kulture Hrvata u Banatu. Terensko istraživanje je inače redovna studentska praksa gde se bave istraživanjem različitih tema tradicijskog života. Veoma smo zadovoljni, lepo ide organizacija terena, studenti su zadovoljni kazivačima tako da mislim da će biti i rezultata“ rekla je tokom posete profesorka Milana Černalić.  

Domaćin zagrebačkim studentima u Opovu bio je Odbor katoličke crkvene opštine gde su organizovani intervjui sa izabranim kazivačima i beleženi podaci o godišnjim običajima (životni, porodični, božićni, posmrtni običaji), narodnim verovanjima i ishrani. Uglavnom se razgovaralo sa starijim osobama jer mlađe generacije te običaje i verovanja već zaboravljaju.

Osim aktivnosti na istraživanju, gosti iz Zagreba su obišli opovačku galeriju gde ih je direktorka ONB Opovo Katarina Nikolić Ralić upoznala sa istorijatom galerije i aktuelnom izložbom češkog stakla, a organizovana je i poseta pravoslavnoj crkvi gde su se studenti upoznali sa pravoslavnim verskim običajima i liturgijom.

U razgovoru sa studentima saznali smo da su puni utisaka i veoma zadovoljni posetom u Opovu.

„Oduševljeni smo jer smo jako lepo dočekani i ugošćeni, svi su srdačni i otvoreni, a pored dobrih sagovornika u istraživanju imali smo i dva zanimljiva obilaska umetničke galerije i pravoslavne crkve, izjavila je za Glas Opova studentkinja Valentina Jagetić.

A kako nam je rekla predsednica udruženja „Hrvatska čitaonica Fischer“ iz Surčina Katica Naglić, sva ova istraživanja biće objedinjena i publikovana, verovatno već krajem ove godine.

„Pomahnitali“ u Kulturnom centru Opovo: GLUMAČKE BRAVURE MILOŠA ĐORĐEVIĆA I TATJANE KECMAN (VIDEO)

„Pomahnitali“ u Kulturnom centru Opovo: GLUMAČKE BRAVURE MILOŠA ĐORĐEVIĆA I TATJANE KECMAN (VIDEO)

GLUMAČKE BRAVURE MILOŠA ĐORĐEVIĆA I TATJANE KECMAN

Opovo, 6. april 2019;

Po skromnom mišljenju autora ovog priloga, pozorišna predstava „Pomahnitali“, verovatno je najbolja komedija koju su do sada Opovčani imali prilike da pogledaju na sceni Kulturnog centra Opovo.

U glumačke bravure prvaka Narodnog pozorišta iz Beograda Miloša Đorđevića imali smo prilike da se uverimo prošlog oktobra kada je nastupao u komadu „Udaj se muški“, a sinoć je samo potvrdio o kakvoj se glumačkoj veličini radi. Ništa manje nije briljirala ni njegova partnerka Tatjana Kecman, koja je pored uloge i autor teksta i režiser komada.  

Nažalost, sala nije bila ispunjena kao u nekim ranije, manje kvalitetnijim predstavama, koje su izazivale mnogo veću pažnju zbog popularnih imena na plakatu, pa se postavlja pitanje da li je opovačka publika pomalo „razmažena“ i populistički nastrojena ili je potrebno još pozorišne edukacije. Kako god bilo, šteta, jer je u pitanju bio zaista fantatstičan pozorišni doživljaj.

Predstava posvećena žrtvama selfi kulture i ostalih oblika virtuelnih vrednosti. Bavi se ljudima, koji su postali opsednuti formom, statusnim simbolima, brendovima. Na toj apsurdnoj i sumanutoj trci , koja za cilj ima uspeh (ma šta to značilo!) oni potpuno gube kompas. U svakoj od scena protagonisti završe sa nervnim slomom zbog nekih sitnih trivijalnih problema koji im remete “savršenu” formu. Dane okončavaju tako što,umorni od borbe gužve, svađa, sa osećanjem nezadovoljstva i izopštenosti, za utehu okače selfi na kome sve blista baš kako treba, savršeno! (opis predstave sa portala “Hoću pozorište”)