Inspekcija za zaštitu životne sredine: POŽAR NA SAKULSKOJ DEPONIJI, VANREDNI INSPEKCIJSKI PREGLED

Inspekcija za zaštitu životne sredine: POŽAR NA SAKULSKOJ DEPONIJI, VANREDNI INSPEKCIJSKI PREGLED

POŽAR NA SAKULSKOJ DEPONIJI, VANREDNI INSPEKCIJSKI PREGLED

Sakule/Opovo, 5. april 2019;

Zbog jakog vetra koji duva cele sedmice vatra na sakulskoj deponiji tinja već treći dan. Pored vetra otežavajuća okolnost su žarišta koja godinama tinjaju u dubokim slojevima deponije. Vatrogasci su locirali i izvršili gašenje otvorene vatre, a izvršen je i vanredni inspekcijski pregled od strane resornih opštinskih inspekcija, koje su dale saopštenje za javnost koje vam prenosimo:

– U ranim jutarnjim satima 3. aprila prijavljen je požar na neuređenoj deponiji-smetlištu u Sakulama na koju “Brantener otpadna privreda” doo odlaže komunalni otpad sakupljen u sva četiri naseljena mesta opštine Opovo. Odmah je upućena vatrogasna ekipa koja je izvršila gašenje otvorene vatre.

U vanrednom inspekcijskom nadzoru konstatovano je da se zbog jakog vetra rasplamsala tinjajuća  vatra prisutna u dubokim slojevima deponije koju je pre dve godine izazvalo lice poznato policiji. Na samoj deponiji zapaženo je  nekoliko malih žarišta otvorenog plamena i dim zbog tinjajuće vatre na obodu deponije u dužini od oko 100 metara.

Za slučajeve deponija koje gore karakteristično je da problem traje godinama zbog specifične slojevitosti koja onemogućava potpuno gašenje vatre i koja se povremeno raspaljuje prilikom jakog vetra ili visokih temperatura. Način rešavanja ovog problema je nasipanje debeljeg sloja zemlje i njeno razastiranje što je  rešenjem inspektora i naloženo.

Takođe, problem u vezi deponije  koji se godinama ponavlja su kese koje vetar raznosi što je pravo ruglo u našoj okolini.Godinama unazad to smo rešavali na različite načine, organizovanjem akcija čišćenja, podizanjem ograde i angažovanjem radnika “Brantnera”. U pitanju je svakako neuređena deponija koja ne ispunjava zahtevane standarde za tu namenu i zbog toga su problemi koji se javljaju teško rešivi.

Za ponedeljak, 8. april zakazan je sastanak stručnog tima Opštinske uprave Opovo i predsednika opštine koji će se potuditi da pronađe najbolje rešenje gorućih problema  u praktičnom smislu kao i u pravnom smislu vezano za ugovor sa “Brantner otpadna privreda” doo kome su 2009. godine povereni poslovi održavanja čistoće na teritoriji opštine. 

Inspektorka za zaštitu životne sredine

dr vet. med. Marina Mitrović

Opština opovo: PROCENA UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU

Opština opovo: PROCENA UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU

PROCENA UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
Opovo, 5. april 2019

U skladu sa članom 10. Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu

                                    ( „ Službeni glasnik RS“ br. 135/04 i 36/09)
OPŠTINA OPOVO OPŠTINSKA UPRAVA
Odeljenje za imovinsko pravne, stambeno komunalneposlove, urbanizam, građevinarstvo i zaštitu životne sredine

Nosilac projekta TELEKOM SRBIJA A.D. BEOGRAD, TAKOVSKA 2 podneo je zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu za projekat REKONSTRUKCIJE LOKACIJE RADIO BAZNE STANICE „SAKULE“ – PA38/PAU38/PAO38 u naseljenom mestu Sakule, ul. Borisa Kidriča br. 18 na Telekomovom stubu,  na kat. parceli br. 1233 K.O. Sakule, teritorija opštine Opovo.

Podaci i dokumentacija iz zahteva nosioca projekta mogu se dobiti na uvid u prostorijama Opštinske uprave Opovo – Odeljenje za imovinsko pravne, stambeno komunalne poslove, urbanizam, građevinarstvo i zaštitu životne sredine,  radnim danom od 10- 14 časova.

Svi zainteresovani, u roku od 10 dana od objavljivanja ovog obaveštenja, mogu nadležnom Organu dostaviti svoje mišljenje u pisanoj formi.

Apel poljoprivrednicima:NEMOJTE SPALjIVATI BILjNE OSTATKE!

Apel poljoprivrednicima:NEMOJTE SPALjIVATI BILjNE OSTATKE!

NEMOJTE SPALjIVATI BILjNE OSTATKE!

Sačuvajmo zemljište za buduće generacije!

Paljenjem se razvijaju visoke temperature, čime se površinski sloj zemljišta pretvara u pepeo i prašinu, koju odnose vetrovi i spiraju kiše, tako da nestaje sloj najvažniji za donošenje roda u narednim godinama.

Paljenjem se ubijaju svi živi organizmi zemljišta (kišne gliste, mikroorganizmi) koji imaju nezamenljivu ulogu u ishrani biljaka prevodeći biljna hraniva iz đubriva u oblike pristupačne biljkama, vrše razlaganje organskih materija zemljišta.

Paljenje nema ni jednu korisnu svrhu, već samo ide na štetu poljoprivrednim proizvođačima.

ZAORAVANjEM se poboljšava vodni režim zemljišta, pa ta zemljišta sadrže u vreme jesenjeg – zimskog oranja i do 2,5% više vlage od onih na kojima strnjika nije zaorana.

Zaoravanje je mera borbe protiv korova, tako što se na taj način provocira nicanje semena korova koji se lako unište daljom obradom.

Zaoravanjem se vraća zemljištu jedan deo onog što je iz njega izneto prinosom, najvažnija biljna hraniva (azot, fosfor, kalijum), organska materija, što predstavlja vid slabijeg đubrenja zemljišta. Lakša je osnovna obrada zemljišta, jer se manje stvrdne, pa je i znatno manji utrošak goriva.

Spaljivanje strnih useva, smeća i biljnih ostataka je zabranjeno Zakonom o zaštiti od požara (član 50). Lice koje je izazvalo požar dužno je da vatrogasno-spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije, u skladu s posebnim propisom. Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice a pravno lice od 300.000 do 1.000.000 dinara.

Ukoliko se utvrdi da je na poljoprivrednom gazdinstvu vršeno spaljivanje žetvenih ostataka, gazdinstvo gubi pravo na podsticajna sredstva u poljoprivredi, u periodu od dve godine.

SPALjIVANjEM BILjNIH OSTATAKA ČESTO DOLAZI DO NEKONTROLISANIH POŽARA NA OTVORENOM, KOJI NANOSE VELIKE MATERIJALNE ŠTETE I STRADANjE LjUDI

Moj Mali Café: VEČE GOSPEL MUZIKE SA STIV TOMPSONOM

Moj Mali Café: VEČE GOSPEL MUZIKE SA STIV TOMPSONOM

VEČE GOSPEL MUZIKE SA STIV TOMPSONOM

Opovo, 5. april 2019; Još jedan lep klupski koncert i veče gospel muzike očekuje nas u Opovu. Moj mali café predstavlja Stiv Tompsona iz Londona i poziva sve ljubitelje kvalitetne muzike 11. aprila (četvrtak) u 20:00 časova