Opštinska uprava Opovo:  POJAČAN INSPEKCIJSKI NADZOR OPŠTINSKIH INSPEKTORA

Opštinska uprava Opovo: POJAČAN INSPEKCIJSKI NADZOR OPŠTINSKIH INSPEKTORA

POJAČAN INSPEKCIJSKI NADZOR OPŠTINSKIH INSPEKTORA
Opovo, 4. jun 2018;
Građevinski, komunalni i inspektor za zaštitu životne sredine Opštinske uprave opštine Opovo u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru ( „Sl.glasnik RS“ br.36/15) pored redovnog inspekcijskog nadzora po Planu inspekcijskog nadzora za 2018. godinu, vanrednih inspekcijskih pregleda po predstavkama pravnih ili fizičkih lica ili kada je potrebno preduzeti hitne mere radi sprečavanja ili otklanjanja neposredne opasnosti po život i zdravlje ljudi, imovinu, životnu sredinu, biljni i životinjski svet,komunalni red ili bezbednost, posebnu pažnju posvećuju sprovođenju inspekcijskog nadzora kod neregistrovanih subjekata.

Neregistrovani subjekt obavlja određenu delatnost ili vrši određenu aktivnost a nije upisan u odgovarajući registar koji vodi Agencija za privredne subjekte ili to čini bez saglasnosti nadležnog organa-dozvole, odobrenja, mišljenja. Zakon o inspekcijskom nazoru predviđa posebni postupak prema neregistrovanom subjektu, rešenjem mu se odmah nalaže zabrana obavljanja delatnosti i bez odlaganja pokretanje postupka za upis u osnovni registar odnosno pribavljanje potrebne dozvole.

Novčane kazne za neregistrovane subjekte su u visini od 50.000,00 dinara za fizička do 2 000 000,00 dinara za pravna lica.

Osnovni cilj sprovođenja ovih inspekcijskih nadzora je uvođenje neregistrovanih subjekata u legalne tokove, poštovanje zakonskih normi i kontrola rada privrednih subjekata. (M.M.)

Inspekcija za zaštitu životne sredine:  USPEŠNO SPROVEDENA SISTEMATSKA DERATIZACIJA

Inspekcija za zaštitu životne sredine: USPEŠNO SPROVEDENA SISTEMATSKA DERATIZACIJA

USPEŠNO SPROVEDENA SISTEMATSKA DERATIZACIJA
Opovo, 4. jun 2018;
U periodu od 28 do 31. maja Zavod za DDD „EKO-SAN“ na osnovu Ugovora zaključenog sa opštinom Opovo, sproveo je redovnu godišnju akciju suzbijanja štetnih gladara u sva četiri naseljena mesta naše opštine. Deratizacijom je obuhvaćeno 1000 domaćinstava i javni objekti: poslovne prostorije Opštinske uprave, Centra za socijalni rad,Doma kulture, Doma zdravlja, galerija i biblioteka. Za deratizaciju je korišćen brodisan 5-blu, deratizaciono lepilo i u slučajevima vlažne sredine brodisan PF.
Stanovništvo je sa razumevanjem značaja i potpunim poverenjem prihvatilo stručne ekipe  predvođene Biljanom Đurić  sanitarnim ekologom Zavoda, tako da smo u potpunosti zadovoljni sprovedenom akcijom.
Suzbijanje štetnih glodara je od velikog značaja u prevenciji mnogih zaraznih bolesti životinja i ljudi. (M.M.)

Lokalni centar  sa sprečavanje pojave, praćenje kretanja i kontrolu zarazne bolesti afričke kuge:  NEPOSREDNA OPASNOST OD POJAVE AFRIČKE KUGE SVINJA

Lokalni centar  sa sprečavanje pojave, praćenje kretanja i kontrolu zarazne bolesti afričke kuge: NEPOSREDNA OPASNOST OD POJAVE AFRIČKE KUGE SVINJA

NEPOSREDNA OPASNOST OD POJAVE AFRIČKE KUGE SVINJA
Opovo, 4. jun 2018;
Zbog trenutne situacije u Evropi koja se odnosi na širenje afričke kuge svinja (Pestis suum Africana) posle  dijagnostikovanja bolesti kod jedne uginule  svinje u Republici Mađarskoj kao i širenje i pojava novih slučajeva u Rumuniji posle dijagnostikovanja AKS u avgustu prošle godine,  postoji opasnost da se ova zarazna bolest unese na teritoriju Republike Srbije.

U okviru  Mere koje se sprovode u Republici Srbiji su kontinuirano praćenje epizotiološke situacije u zemljama u okruženju i zemljama iz kojih se vrši uvoz svinja i proizvoda od svinjskog mesa uz pojačan nadzor granične veterinarske inspekcije koja vrši kontrolu i zaplenu živih svinja i životinjskih proizvoda iz nelegalnog prometa.

U skladu satuacijom, Posle sastanka Regionalnog centra, održan je sastanak Lokalnog centra sa sprečavanje pojave, praćenje kretanja i kontrolu zarazne bolesti afričke kuge svinja na teritoriji opštine Opovo kada je i sačinjen  Operativni plan aktivnosti.

U ovom trenutku akcenat je stavljen na informisanje o samoj bolesti i preventivne mere.

Afrička kuga svinja je je virusna, veoma zarazna bolest domaćih i divljih svinja od koje ne oboljevaju druge vrste životinja i ljudi. Vakcina ne postoji. U slučaju pojave bolesti vrši se eutanazija svih svinja na gazdinstvu i propisno zakopavanje leševa.

Simptomi bolesti su iznanadna uginuća jedne ili više svinja, gubitak apetita, potištenost, povišena temperatura, krvarenja po koži, krvav proliv, nesigurnost u hodu, otežano disanje, kašalj, povraćanje.

Bolest se širi kontaktom zaraženih sa zdravim životinjama, leševima uginulih ili zaklanih životinja, kontaminiranim predmetima, opremom i prevoznim sredstvima, insektima (krpelji, komarci) i glodarima.Na teritoriji opštine  Opovo blagovremeno su  sprovedene  redovne akcije suzbijanja suzbijanja komaraca, krpelja i sistematske deratizacije.

Preventivne mere: ne hraniti svinje pomijama, izbegavati pašno držanje svinja, sprečiti kontakt sa divljim svinjama, postaviti dezobarijere na ulazi i izlazu objekta gde se drže svinje i obavezno prijaviti svaku bolesnu ili uginulu domaću ili divlju svinju nadležnoj veterinarskoj službi (tel. 013/347- 585 ili Lokalnom centru 013/681-212).

Uloga lovaca i korisnika lovišta naročito je značajna u ranom otkrivanju i sprečavanju pojavljivanja afrčke kuge svinja tako što  lovci vrše redovan nadzor u lovištima i ataru sa obavezom prijavljivanja svakog sumnjivog slučaja ili uginule životinje. (M.M.)

Vodiči i preporuke objavljene su na internet stranici Uprave za veterinu:                                                                                http://www.vet.minpolj.gov.rs/srb/africka-kuga-svinja