Udruženje penzionera Opštine Opovo:  PROSLAVA 8. MARTA U HOTELU STARI BANAT

Udruženje penzionera Opštine Opovo: PROSLAVA 8. MARTA U HOTELU STARI BANAT

PROSLAVA 8. MARTA U HOTELU STARI BANAT
Opovo, 15. februar 2018;
Opštinsko udruženje penzionera organizuje proslavu 8. marta (Dan žena) u hotelu „Stari Banat“ u Opovu. Proslava se održava 8. marta sa početkom u 19:00 časova uz meni, muziku, tombolu i iznenađenje večeri.
Cena za dame iznosi 1000 dinara, a za sve ostale 1500 dinara. Prijave se vrše u kancelariji Opštinskog udruženja u Opovu ili u penzionerskom domu kod Brane do 6. marta.

.

 

Kulturni centar Opovo:  ULAZNICE ZA POZORIŠTE I BIOSKOP U PRODAJI

Kulturni centar Opovo: ULAZNICE ZA POZORIŠTE I BIOSKOP U PRODAJI

ULAZNICE ZA POZORIŠTE I BIOSKOP U PRODAJI
Opovo, 15. februar 2018;
Ulaznice za pozorišnu predstavu „Hor bečkih dečaka“ i bioskopske projekcije „Pećinci“ i „Pedeset nijansi – Oslobođeni“ nalaze se u prodaji. Karte se mogu kupiti svakog radnog dana na biletarnici Kulturnog centra i Biblioteke u Opovu. Ulaznica za pozorišnu predstavu iznosi 400 dinara, a za bioskopske projekcije 250 dinara.
HOR BEČKIH DEČAKA: Pozorišna predstava „Hor Bečkih dečaka“ u kojoj nastupaju Predrag Ejdus, Irfan Mensur i Boda Ninković na programu je 24. februara. Ulaznice po ceni od 400 dinara u prodaji su na biletarnici Kulturnog centra Opovo. U pitanju je komedija i priča o našim ljudima u inostranstvu, koji sanjaju budućnost, a bore se za sadašnjost. Predstava je urađena po tekstu Miroljuba Nenadovića, a adaptaciju i režiju je potpisao Irfan Mensur.

PEĆINCI: nova animacija četvorostrukog oskarovca Nika Parka, kojeg znamo po filmu Wallace i Gromit i studija Aardman. Urnebesna praistorijska avantura napravljena u poznatom Aardmanovom animacijskom stilu. Smeštena u doba praistorije, kada su opasne zveri i dlakavi mamuti gospodarili zemljom, pričom prati pećinskog čoveka koji zajedno sa svojim najboljim prijateljem, divljom svinjom Hognobom, pokušava da ujedini njihovo pleme u borbi protiv moćnih neprijatelja koji im prete.
PEDESET NIJANSI – OSLOBOĐENI: Džejmi Dornan i Dakota Džonson se vraćaju kao Kristijan Grej i Anastazija Stil u „Pedeset nijansi – Oslobođeni“, trećem nastavku svetskog bestselera i fenomena „Pedeset nijansi“. Posle ogromnog uspeha filmova iz 2015. i 2017. godine, koji su zaradili preko 950 miliona dolara širom sveta, novi nastavak stiže pred Dan zaljubljenih 2018. godine! “Pedeset nijansi – Oslobođeni” režira Džejms Foli, reditelj drugog nastavka. Scenario i ovoga puta ponovo potpisuje Nail Leonard. Ana Stil i Kristijan Grej ni u trećem filmu „Pedeset nijansi – Oslobođeni” nisu smirili strasti, ali definitivno jesu stali na ludi kamen. Poštovaoci trilogije u poslednjem delu uživaće u scenama sa luksuznog medenog meseca omiljenog para, koji je sniman u Francuskoj. Međutim, nije sve tako savršeno jer je Anastasija na meti kidnapera.

Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti:  RANO OTKRIVANJE… VEĆE ŠANSE

Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti: RANO OTKRIVANJE… VEĆE ŠANSE

RANO OTKRIVANJE… VEĆE ŠANSE
Opovo, 15. februar 2018;
Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti, 15. februar, uspostavljen je 2002. godine od strane Međunarodne konfederacije Udruženja roditelja dece obolele od raka, a danas se obeležava u više od 85 zemalja širom sveta. U Srbiji prva udruženja roditelja dece obolele od malignih bolesti počela su sa radom početkom 90-ih godina prošlog veka. Udruživanjem i učenjem od inostranih udruženja roditelja Evrope i sveta, stekli su veštine i znanje o načinima i mogućnostima pružanja podrške deci, njihovim porodicama, zdravstvenim radnicima i bolnicama. Na ovaj način roditelji su prihvatili činjenicu da je pored lekara, leka i bolnice potrebno da se i sami aktivno uključe u lečenje svoje dece.

Na inicijativu udruženja roditelja i uz podršku Ministarstva zdravlja, Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti u našoj zemlji je 2013. godine postao deo nacionalnog Kalendara javnog zdravlja.

Ovaj međunarodni dan obeležava se svake godine u cilju edukacije i efikasnog sprovođenja svih mera koje će omogućiti ranu dijagnostiku, adekvatnu terapiju, rehabilitaciju i bolji kvalitet života dece obolele od malignih tumora.

Svake godine u svetu oboli više od 160.000 dece od nekog oblika malignog tumora, a više od 90.000 dece umre od nekog oblika raka. Rak kod dece čini od 0,4 do 4% svih malignih bolesti u opštoj populaciji širom sveta (u Africi 4%, u Evropi 0,4%, u Srbiji oko 0,7%). Uprkos dobrim rezultatima lečenja, maligne bolesti su čak i u razvijenim zemljama i dalje drugi po učestalosti uzrok smrtnosti kod dece uzrasta 0 do 14 godina, odmah iza povreda.

U Republici Srbiji svake godine, u proseku, 314 dece uzrasta od 0 do 19 godina oboli od nekog oblika maligne bolesti, a 50 dece izgubi bitku sa ovom bolešću. Kao i u većini zemalja u razvoju i u Srbiji je gotovo 2/3 novoobolele dece (63,4%) uzrasta do 15 godina. U strukturi obolevanja u uzrastu 0–19 godina najzastupljenije su leukemije sa 20,4%, tumori mozga sa 16,6% i limfomi sa 12,1%.

Na osnovu podataka Registra za rak ZJZ Pančevo, u Južnobanatskom okrugu, godišnje u proseku 7 dece oboli (3-15 dece) i 2 umre (0-5 dece) od malignih bolesti. Tokom poslednjih godina (u 2015 i 2016), u našem okrugu nije bilo registrovanih umrlih od raka u uzrastu od 0-19 godina. Najčešći maligni tumori kod dece u našem okrugu su akutne leukemije i linfomi, zatim maligne bolesti lokalizovane na mozgu, kostima, mekim tkivima, bubrezima i gonadama. U poslednjih 5-6 godina, umiranje od malignih bolesti kod dece najčešće je registrovano u uzrastu od 15-19 godina (72,7%), zatim u uzrastu 0-4 (27,3%) i u uzrastu 10-14 (9,1%), dok u uzrasnoj grupi 5-9 godina nije bilo smrtnih ishoda.

U skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodnog udruženja za borbu protiv raka tokom trogodišnje kampanje pod sloganom „Mi možemo, ja mogu” iskazan je prioritet i u zdravstvenoj zaštiti dece i adolescenata pre svega u pogledu prevencije, ranog otkrivanja, lečenja i rehabilitacije ove vulnerabilne populacione grupe.

Ove godine Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti, 15. februar obeležiće se pod sloganom „Rano otkrivanje… veća šansa”, jer je najvažniji zadatak kako zdravstvenih radnika tako i šire društvene zajednice edukacija dece, adolescenata i njihovih roditelja kako u pogledu prevencije, prvenstveno sticanjem zdravih životnih navika, tako i u prepoznavanju ranih znakova upozorenja i simptoma malignih bolesti.

Rani znaci upozorenja:

  1. Bele tačkice u oku, nova razrokost, novo slepilo, izbočena očna jabučica,
  2. Kuglice u stomaku i karlici, glavi i vratu, udovima, testisima, žlezdama,
  3. Neobjašnjivo produžena temperatura preko dve nedelje,
  4. Neobjašnjiv gubitak težine, bledilo, umor, stvaranje modrice ili krvarenje,
  5. Bolovi u kostima, zglobovima, leđima, i lako nastali prelomi,

6.Neurološki znaci: promena ili pogoršanje hoda, ravnoteže ili govora, glavobolja više od dve nedelje sa ili bez povraćanja, uvećanje glave.

Cilj je da se kako roditeljima i deci tako i široj društvenoj zajednici pruže prave informacije kako da obrate pažnju i prepoznaju rane znake upozorenja i simptome i da odmah potraže stručnu medicinsku pomoć, jer brza i efikasna rana dijagnostika i primena standardne terapije omogućava duže preživljavanje i ima bolju prognozu.

Korisni linkovi:

http://www.internationalchildhoodcancerday.org/

www.sadecom.org.rs,

www.zvoncica.org.rs

www.cikaboca.org

www.radio-mladice.rs

http://www.worldcancerday.org/

http://www.nurdor.org

 

                                                                                                        

 

    

 

Gugl u znaku Dan državnosti Srbije: DAN DRŽAVNOSTI SRBIJE  NA NAJVEĆEM SVETSKOM INTERNET PRETRAŽIVAČU

Gugl u znaku Dan državnosti Srbije: DAN DRŽAVNOSTI SRBIJE NA NAJVEĆEM SVETSKOM INTERNET PRETRAŽIVAČU

DAN DRŽAVNOSTI SRBIJE  NA NAJVEĆEM SVETSKOM INTERNET PRETRAŽIVAČU

15. Februar, 2018
Najveci svetski Internet pretraživač “Gugl” posvetio je danas početnu stranu svog srpskog domena Danu džavnosti Srbije postavivši na logo sliku srpske zastave.
Klikom na sliku otvara se lista sajtova, na kojima se govori o Danu državnosti, stranice medijskih kuća i Vikipedije.

Prošle godine “Gugl” je povodom Dana državnosti Srbije na logo stavio sliku srpskog narodnog kola.
Dan državnosti Srbije praznuje se 15. i 16. februara, a ustanovljen je u spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak i dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdan i zakletvom potvrden prvi Ustav moderne srpske države – Sretenjski ustav.
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Sretenje.

Tanjug

Dobro jutro: NA SRETENJE, OBLAČNO

Dobro jutro: NA SRETENJE, OBLAČNO

NA SRETENJE, OBLAČNO

  1. februar, 2018.

Pretežno oblačno i suvo. Uveče i tokom noći delimično razvedravanje. Vetar slab do umeren, severozapadni. Najniža temperatura oko 0 °C, najviša oko 3 °C.
1835. godine u kneževini Srbiji usvojen je Sretenjski ustav, prvi ustav u modernoj srpskoj istoriji. Napisao ga je sekretar kneza Miloša Obrenovića Dimitrije Davidović, po uzoru na francuski i belgijski ustav. Koristeći negodovanje Austrije i Rusije, koje nisu imale razumevanja za liberalizam Davidovićevog dokumenta, knez je u martu ukinuo ustav.