Humanost kao prioritet lokalne samouprave:  POMOĆ ZA BAKU MARIJU IZ SEFKERINA (VIDEO)

Humanost kao prioritet lokalne samouprave: POMOĆ ZA BAKU MARIJU IZ SEFKERINA (VIDEO)

POMOĆ ZA BAKU MARIJU IZ SEFKERINA
Sefkerin, 23. novembar 2017;
[vsw id=”T_KSNktx1ZY” source=”youtube” width=”625″ height=”344″ autoplay=”no”]
Praksa „Otvorenih vrata“ s jedne strane ima izuzetan humani karakter, ali s druge strane ima izuzetnu težinu jer treba „presuditi“ kome je pomoć najpotrebnija kada su sredstva i mogućnosti ograničeni. U takvoj konstelaciji za onog ko odlučuje uvek je najteže jer treba usaglasiti racionalno i emotivno.

Jedan od onih slučajeva kad se život poigra sa nečijom sudbinom i kada ne možete ostati ravnodušni, jeste muka jedne starice iz Sefkeina koja je spletom životnih okolnosti ostavljena sama i bez sredstava za egzistenciju.

Baka Marija Milosavljević ima 78 godina. Sama je, udovica, a pre desetak godina je ostala i bez sina. Živi na ivici egzistencije, kao podstanar odakle treba da se iseli do proleća jer je kuća u kojoj živi prodata. Baka Marija je na Otvorena vrata u kabinet predsednika opštine došla zbog potrošnje vode koja je bila prevelika i koju nije mogla da plati, kao i nešto tople odeće za predstojeće zimske mesece. Predsednik opštine dr Zoran Tasić odmah je stupio u kontakt sa direktorom komunalnog preduzeća Draganom Živkovićem i još istog dana ekipa JP „Mladosti“ izašla je na intervenciju sredila instalacije i zamenila vodomer. Međutim, upoznavši se sa situacijom ove „hrabre“ starice predsednik opštine je danas zajedno sa predsednicom Komisije za zahteve građana Jasnom Godošev posetio Mariju Milosavljevića i uručio pomoć u vidu paketa hrane i zimske odeće.

Baka Marija je sa zahvalnošću primila pomoć koja će joj puno značiti tokom predstojeće zime.

–  Tražila sam pomoć da bih dobila zimsku odeću, a evo sad sam dobila i hrane i sve ono što mi je potrebno. Ova pomoć mi znači jako puno i svima se puno zahvaljujem, kroz suze nam je rekla baka Marija.

Predsednica Komisije za ocenjivanje zahteva građana Jasna Godošev ističe da je praksa „Otvorenih vrata“ dobila svoj parvi smisao i drugačiju formu od one na početku.

– Kao neko ko svakodnevno razgovara sa građanima mogu odgovorno da tvrdim da je praksa „Otvorenih vrata“ predsednika opštine, sada, posle godinu dana, dobila svoj pravi smisao i malo drugačiju formu od one na početku projekta. Građani, upravo na ovoj adresi traže rešenja za svoje probleme. Kao predsednik Komisije za ocenjivanje zahteva građana moram da kažem da je problema mnogo, da nismo u mogućnosti da svaki problem rešimo, jer prosto mnogi problemi nisu u nadležnosti predsednika opštine ali trudimo se da budemo tu i pomognemo koliko možemo, ako nikako drugačije onda bar da saslušamo. Ali kada vrata otvori stara žena, bolesna, koja pritom živi sama, u veoma teškoj ekonomskoj situaciji, prosto, ne možemo da ostanemo ravnodušni, izjavila je nakon posete Jasna Godošev.

Ovo nije prvi put da lokalna samouprava i predsednik opštine pomažu socijalno ugrožene, posebno staračka domaćinstva ili pojedince, samohrane majke, bolesne i nemoćne. Nekad je to u paketima hrane, nekad u lekovima ili odeći i ogrevu. Kako ističu u kabinetu predsednika ima zahteva koji su nerealni i ponekad neargumentovani, ali za ovakve slučajeve – stare, nemoćne i bolesne, lokalna samouprava je uvek tu da pomogne.

 

U Barandi obeležen Svetski dan deteta:  ZDRAVO, SVETE, JA SAM DETE!

U Barandi obeležen Svetski dan deteta: ZDRAVO, SVETE, JA SAM DETE!

ZDRAVO, SVETE, JA SAM DETE!
Baranda, 23. novembar 2017;
Pod sloganom „Zdravo, svete, ja sam dete!” obeležen je Svetski dan deteta – 20. novembar u bioskopskoj sali u Barandi. Profesorka srpskog jezika i književnosti, Jelena Dukić, pripremila je Power Point prezentaciju putem koje je upoznala sve učenike Osnovne škole „Olga Petrov” i prisutne kolege o dečijim pravima, njihovom značaju i istoriji nastanka Međunarodnog dana dece i Konvencije o dečijim pravima.

Ranije, u toku dana, profesorka Jelena je sa svim učenicima viših razreda, u okviru časova srpskog jezika, razgovarala o dečijim pravima i kroz radionice đaci su, podeljeni u timove, pravili plakate za pojedine članove Konvencije o pravima deteta. Učenici su bili podeljeni tako da u svakom timu budu učenici sa sva tri nivoa (osnovni, srednji i napredi) i u kreativnoj i radnoj atmosferi na času, đaci su timskim radom napravili izuzetno uspele radove. Inspirisani dečijim pravima, učenici su zapisivali svoja razmišljanja na tu temu, pisali su i smišljali stihove, pa i čitave pesme, i oslikavali plakate, a radovi su bili izloženi za vreme prezentacije i svi prisutni mogli su da ih vide i uživaju u njima. Ovi plakati biće izloženi u holu škole.

Ovaj dan obeležava se sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na sve obaveze koje društvo ima prema deci, kao i na najvažnije probleme sa kojima se deca suočavaju. Deci je potrebno obezbediti srećno i bezbrižno detinjstvo, kako bi izrasli u sposobne i odgovorne članove društva. Deci i mladima treba omogućiti da ostvare svoja prava, da rastu i razvijaju sve svoje potencijale, i osvestiti ih o postojanju prava drugih.

Nažalost, mladi u čitavom svetu, pa i kod nas, suočeni su sa nasiljem, iskorišćavanjem, zloupotrebom, diskriminacijom na osnovu pola, verske ili nacionalne pripadnosti, socijalnog statusa i sl., navođenjem na upotrebu droge ili alkohola, prisiljeni su da rade, ili žive u teškim uslovima. Glad predstavlja veliki problem u svetu, a u pojedinim delovima sveta deca umiru od bolesti koje su u drugim delovima sveta iskorenjene.

Zbog svega ovoga, potrebno je da se deca upoznaju sa svojim pravima, da ih razumeju i nauče da prepoznaju situacije koje ukazuju na to da su ta prava uskraćena njima ili nekom drugom detetu.

Sva deca imaju prava, bez obzira na to ko su, gde žive, šta im roditelji ili staratelji rade, da li su siromašni ili bogati, kojim jezikom govore, kojoj religiji ili kulturi pripadaju, da li imaju neku smetnju ili invaliditet, zaključak je svih prisutnih.

Organizatorka prezentacije i predavanja profesorka Jelena Dukić zahvalila se svima koji su učestvovali i doprineli da ovaj dan bude uspešno realizovan.

Zajedno do pobeda:  RK MLADOST IZ OPOVA I CEPELIN UDRUŽUJU SNAGE

Zajedno do pobeda: RK MLADOST IZ OPOVA I CEPELIN UDRUŽUJU SNAGE

RK MLADOST IZ OPOVA I CEPELIN UDRUŽUJU SNAGE
Opovo, 23. novembar 2017;
Mlađe pionirke rukometnog kluba Mladost iz Opova održale su zajednički trening sa vršnjakinjama iz beogradskog kluba Cepelin.
Osim što su na zadovoljstvo oba kluba devojčice još jednom udružile snage na treningu, dogovorena je i saradnja dva kluba.

Naime, klubovi će najverovatnije u pionirskoj ligi učestvovati udruženim igračkim snagama. Do toga će doći ako tim iz Opova ne bude imao finansijskih sredstava za samostalno učešće, a opcija je i da naš klub pozajmi još nekoliko rukometašica Cepelinu.
Opovo već sada imam tri igračice koje su registrovane i za Cepelin (po jedna iz Barande,Sakula i Sefkerina).
Pošto je završena seniorska polusezona, cilj kluba je da akcenat što više usmeri na mlađe selekcije.

Piše: IGOR VUJIĆ

Potpisan ugovor za finansiranje izgradnje mini pič terena:  JOŠ JEDAN SPORTSKI TEREN ZA SAKULE

Potpisan ugovor za finansiranje izgradnje mini pič terena: JOŠ JEDAN SPORTSKI TEREN ZA SAKULE

JOŠ JEDAN SPORTSKI TEREN ZA SAKULE
Novi Sad, 23. novembar 2017;
Potpisivanjem ugovora u Novom Sadu Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu finansiraće izgradnju mini pič terena u Sakulama u iznosu od 2 miliona dinara. Ugovor je rezultat Konkursa za finansiranje posebnog programa – projekta izgradnje, održavanja i opremanja sportskih objekata u AP Vojvodini na kojem je aplicirala Opština Opovo.

Potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević i pokrajinski sekretar za sport i omladinu Vladimir Batez danas su uručili 36 ugovora za projekte na ovom konkursu u vrednosti 50 miliona dinara. Ispred Opštine Opovo ugovor je potpisao zamenik predsednika opštine Miloš Markov.

– Nakon izgradnje terena za mali fudbal i rukomet, Sakule će u relativno kratkom vremenskom periodu dobiti još jedan sportski teren. U pitanju je mini pič teren sa veštačkom travom i iskreno se nadam da će koristiti deci i unapređenju školskog sporta u Sakulama, jer bavljenje sportom je najbolji način za stvaranje zdravih i uspešnih ličnosti. Takođe, moram da istaknem predsednika Saveta mesne zajednice Sakule Milorada Ješina, čije angažovanje je bilo izuzetno značajno tokom apliciranja na ovom konkursu, izjavio je predsednik opštine dr Zoran Tasić.
Rok za završetak ovog projekta je 1. maj 2018. godine.

.

Galerija „Jovan Popović“ Opovo:  IZLOŽBA IZ FONDA GALERIJE POVODOM MEĐUNARODNOG DANA AKVARELA

Galerija „Jovan Popović“ Opovo: IZLOŽBA IZ FONDA GALERIJE POVODOM MEĐUNARODNOG DANA AKVARELA

IZLOŽBA IZ FONDA GALERIJE POVODOM MEĐUNARODNOG DANA AKVARELA
Opovo, 23. novembar 2017;
Povodom međunarodnog dana akvarela koji se obelažava 23. novembra, u galeriji „Jovan Popović“  postavljena je izložba radova nastalih na susretima akvarelista Srbije u periodu  od 2006. do 2015. godine. Pokretač manifestacije bio je magistar slikarstva Pal Dečov, tadašnji direktor galerije, koji je ovim svojim angažmanom negovao „akvarel“ kao likovnu disciplinu i obogatio fond galerije velikim brojem radova. Tokom godina, učestvovalo je više od pedeset autora iz Srbije, ali i iz Ukrajine, Rusije, Egipta. Akvarel je jedna prefinjena slikarska tehnika i prilikom rada neophodno je unapred predvideti pokrivenost odenosno nepokrivenost površine papira. Sam postupak zahteva sigurnost u radu i iskustvo jer, već nanet potez teško je ili skoro nemoguće promeniti.

Posetioci mogu pogledati radove priznatih umetnika poput Dragoslava Husara, Tomislava Suheckog,  Čedomira Kesića, Radiše LJ. Lucića, Nebojše Jocića i mnogih drugih.