Izbori na Glasu Opova:  PRATITE PRVE IZBORNE VESTI NA GLASU OPOVA

Izbori na Glasu Opova: PRATITE PRVE IZBORNE VESTI NA GLASU OPOVA

PRATITE PRVE IZBORNE VESTI NA GLASU OPOVA

Opovo, 23. april 2016;

Kao i prethodnih godina najaktuelnije vesti tokom izbora možete pratiti na Intrenet portalu  GLAS OPOVA. Tokom izbornog dana obaveštavaćemo vas kakva je izlaznost, a nakon 20:00 časova prezentovaćemo vam izjave aktera lokalnih izbora, a već od 9:00 časova i prve preseke rezultata,. Do kraja izbora na Glasu Opova imaćete prilike da pročitate konačne rezultate i izjave predstavnika političkih stranaka.

 

Lazareva subota:  VRBICA SVEČANO OBELEŽENA U CELOJ OPŠTINI

Lazareva subota: VRBICA SVEČANO OBELEŽENA U CELOJ OPŠTINI

VRBICA SVEČANO OBELEŽENA U CELOJ OPŠTINI
Baranda, 22. april 2016;
Veliki pravoslavni praznik u kojem su deca u „glavnoj ulozi“ danas je obeležen u sva četiri opštinska naselja. Lepo vreme izmamilo je veliki broj naših sugrađana, naravno, najviše dece, koja su uz zvončiće i vrbove grančice, podsetila na dan kada je Isus Hristos ušao u Jerusalim.
Održane su službe i organizovane litije kroz centralne ulice naselja, podeljeni zvončići i vrbove grančice obeležavajući dan koji najavljuje najveći hrišćanski praznik USKRS.
Na fotografijama našeg fotoreportera, možete videti snimke Vrbice u Barandi.
DSC_0004 DSC_0008 DSC_0009

.

Izbori 2016: BIRAČKA MESTA OTVORENA OD 7 DO 20 ČASOVA

Izbori 2016: BIRAČKA MESTA OTVORENA OD 7 DO 20 ČASOVA

Izbori 2016:
BIRAČKA MESTA OTVORENA OD 7:00 DO 20:00 ČASOVA

Opovo, 23. april 2016;
Redovni lokalni i pokrajinski, kao i vanredni republički izbori održavaju se u nedelju, 24. aprila. Biračka mesta se otvaraju u 7:00 časova, a zatvaraju se u 20:00 časova. To znači da u prostorije biračkog mesta morate ući pre 20:00 časova.
Na teritoriji Opštine Opovo upisano je 8.550 birača., koji će svoje biračko pravo moći da ispune na 25 biračkih mesta u sva četiri opštinska naselja.
Svi upisani birači bi trebalo da su dobili na kućne adrese obaveštenja gde se nalazi njihovo biračko mesto, međutim, ako ste upisani u birački spisak, a iz nekog razloga niste dobili poziv – obaveštenje, svakako možete glasati. Ponesite svoju ličnu kartu radi identifikacije kako bi vas pronašli u biračkom spisku.

Priroda & Ornitologija:  IBISI, INDIJSKA GUSKA i ŠEVARSKI TRSTENJAK U BARANDI

Priroda & Ornitologija: IBISI, INDIJSKA GUSKA i ŠEVARSKI TRSTENJAK U BARANDI

IBISI, INDIJSKA GUSKA i ŠEVARSKI TRSTENJAK U BARANDI
Baranda, 23. april 2016;
Ukupan broj zabeležnih vrsta ptica u Barandi i okolini izgleda da se povećava iz meseca u mesec. Nakon spektakularnog nalaza jata malih labudova (Cygnus columbianus), koji su se na Pečenoj slatini zadržali nekoliko dana tokom seobe, ornitolozi su pre nedelju dana došli do još nekoliko značajnih otkrića.

REKORDAN BROJ RAŽNJEVA (IBISA) U BARANDI – PRVI NALAZ INDIJSKE GUSKE U DIVLJINI U SRBIJI – BARANDA, NAJUŽNIJE GNEZDILIŠTE ŠEVARSKOG TRSTENJAKA

Istraživačka ekipa koju su 17. aprila vodili istaknuti ornitolozi Marko Šćiban i Nikola Stanojević, sistematski je obišla ribnjak u Barandi i Baranđanske slatine (Slatina i Pečena slatina), gde su zabeležili nekoliko veoma značajnih otkrića za srpsku ornitologiju.
01. Ražanj (Ibis)

U Barandi je prebrojano jato ražnjeva – ibisa (Plegadis falcinellus) od 32 jedinke što predstavlja rekordan broj u odnosu na prethodne godine. Pre nego što je 2012. godine devastiran lokalitet na Pečenoj slatini gde se nalazila najveća mešovita kolonija čaplji, kašićara, ibisa i malih vranaca u Srbiji (oko 1000 gnezdećih parova), ibisi su se u Barandi redovno gnezdili i to je bila jedna od retkih njihovih kontinuirano aktivnih kolonija u Srbiji. Od rasformiranja kolonije zbog propadanja trske i fluktuacije vodostaja na ovom lokalitetu, ibise smo od tada samo povremeno i u manjem broju mogli videti u našem kraju tokom seobe. Veliki broj ibisa u Barandi ukazuje da nam se možda ova retka i izuzetna vrsta ponovo vraća.

Na jednom od jezera na Baranđanskim slatinama, među gnezdećim parovima divljih gusaka (Anser anser), ornitolozi su uočili jedan primerak indijske guske (Anser indicus). U pitanju je vrsta čiji je areal centralna Azija, tako da je njen status u ovom slučaju nejasan. Možda je zalutala, ali je verovatnije da je pobegulja iz neke privatne kolekcije ili privatnog zoo-vrta. U svakom slučaju ovo je prvi put da se u Srbiji posmatra u divljini.

Ornitološka poslastica je nalaz gnežđenja ševarskog trstenjaka (Acrocephalus melanopogon). Jedina gnezdilišta ove vrste do sada su bila na severu Banata i Bačke, tako da je Baranda najužnije gnezdilište ove vrste u Srbiji. Njegova staništa su stari tršćaci sa rogozom na različitim vodenim staništima. Na jezeru Slatina determinisano je nekoliko teritorija, odnosno pevajućih mužjaka. Sa gnežđenjem ševarskog trstenjaka, Baranda je postala lokalitet gde se gnezde svih pet srpskih gnezdarica iz roda Acrocephalus (veliki trstenjak, trstenjak cvrkutić, trstenjak mlakar, trstenjak rogožar i ševarski trstenjak).
02. Indijska guska

– Sa nalazom ševarskog trstenjaka (a ipak ne računajući posmatranje indijske guske) u Barandi i okolini zabeleženo je impozantnih 221. vrsta ptica. To odavno nije slučajno jer je poslednjih godina sve više ornitologa i ptičara koji posećuju i istražuju ovaj dragulj prirode, pa tako više „očiju“ mnogo više primeti i zabeleži, smatra lokalni ptičar i istraživač Čeda Vučković. Prirodne vrednosti Barande i ovog dela Potamišja imaju nacionalni značaj i zaista je urgentno da i pored sebičnih interesa raznih privrednih, političkih i individualnih interesa, Potamišje konačno dobije status zaštićenog područja, smatra Vučković.

03. Ševarski trstenjak

.