Crvenokosa devojka u smoki reklami:  PORED BIOLOGIJE I NAUKE, MALO I GLUME

Crvenokosa devojka u smoki reklami: PORED BIOLOGIJE I NAUKE, MALO I GLUME

PORED BIOLOGIJE I NAUKE, MALO I GLUME
Opovo, 25. novembar 2015;
Ako ste od onih koji prilikom gledanja tv programa ne propuštaju ni reklamne blokove ili ste sasvim slučajno pogledali novu reklamu za grickalice smoki, onda ste verovatno u istoj primetili jednu prelepu crvenokosu devojku. Za sve one koji je možda nisu prepoznali, u pitanju je naša sugrađanka Nataša Stojanov.
Nataša na snimanju reklame

Kako nam je rekla, na preporuku drugarice otišla je na kasting advertajzing agencije Fullhous oglivy koja je snimala pomenutu reklamu, i naravno prošla. Inače, o Nataši smo već pisali pre sedam godina kada je proglašena za đaka generacije u Osnovnoj školi „Dositej Obradović“ (Opovačke novine br.53, jun 2008), a Nataša je i nakon toga nastavila sa uspešnim školovanjem i danas je student četvrte godine biološkog fakulteta u Beogradu. A da li ćemo Natašu u budućnosti više gledati na tv ekranima ili će njena karijera ipak biti usredsređena na nauku… pa, to će ipak odlučiti Nataša.
Natasa Stojanov

.

OŠ „Dositej Obradović“ Opovo:  UNAPREĐENJE ENERGETSKE EFIKASNOSTI

OŠ „Dositej Obradović“ Opovo: UNAPREĐENJE ENERGETSKE EFIKASNOSTI

UNAPREĐENJE ENERGETSKE EFIKASNOSTI
Opovo, 25. novembar 2015;
Osnovna škola „Dositej Obradović“ realizovala je projekat „Unapređenje energetske efikasnosti“ i projektnim aktivnostima u svim prostorijama matične škole u Opovu sprovela zamenu starih svetiljki novim, energetski efikasnijim.

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

Projekat je finansiran od strane Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine i Opštine Opovo, a izvpđač radova je bila Kompanija Blagojević doo iz Novog Sada.

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

– Očekujemo uštedu u potrošnji električne energije, kao i u sredstvima za zamenu svetiljki, s obzirom da je novim svteljkama vek trajanja deset godina, navodi se povodom realizacije ovog projekta u saopštenju OŠ „Dositej Obradović“.

Fudbalski pregled jesenjeg dela prvenstva:  RADNIČKI U AUTU, TAVORENJE OMLADINCA I TEMPA, BORAC U ELITI BRANI ČAST OPŠTINSKOG FUDBALA

Fudbalski pregled jesenjeg dela prvenstva: RADNIČKI U AUTU, TAVORENJE OMLADINCA I TEMPA, BORAC U ELITI BRANI ČAST OPŠTINSKOG FUDBALA

RADNIČKI U AUTU, TAVORENJE OMLADINCA I TEMPA, BORAC U ELITI BRANI ČAST OPŠTINSKOG FUDBALA
Opovo, 24. novembar 2015;
Odigravanjem 15. kola Srpske lige Vojvodina svi klubovi naše opštine završili su jesenji deo fudbalskog prvenstva. Kao i uvek, navijačka očekivanja su bila velika ali realnost je nešto malo drugačija. Ipak, krenimo redom.

Najveće razočarenje je bez konkurencije Radnički i situacija u Barandi. Sudbina baranđanskih Vrana bila je neizvesna do samog početka sezone. Nije se znalo ni ko će voditi klub, ni ko će igrati, ni da li će klub uopšte učestvovati u takmičenju. U takvoj atmosferi, sa nerešenim organizacionim i finansijskim pitanjima, dobar deo igrača je napustio klub, tako da je na startu sezone, kada je odluka konačno pala da Radnički krene u ligaško takmičenje, nova uprava imala nerešiv problem u nedostatku kvalitetnih fudbalera.
Football Sakule 1

Nakon katastrofalnog starta i rezultatskog „brukanja“, Baranđani su odlučili da istupe iz lige. Nešto slično imali smo prilike pre par godina da vidimo i u Opovu, a evo sada, nažalost i u Barandi. Radnički je u poslednjih nekoliko sezona konstatno bio u vrhu tabele Prve južnobanatske lige i bio ekipa za respekt, a javna tajna je da Baranđani nisu jurišali na prvu poziciju jer nisu bili finansijski solventni za Banatsku zonu. Koliko je razočaravajuća situacija u baranđanskom fudbalu govori i činjenica kakav bi hipotetički tim imale Vrane da su mogle da zadrže samo fudbalere koji su potekli iz Barande. Braća Šušnjar (Milan i Aleksandar) brane boje Donjeg Srema u Prvoj ligi Srbije, Dobrić nastupa za sakulski Borac (Srpska liga Vojvodina), dok Cukić igra za Lepušnicu (Beogradska zona). Ne zaboravimo Radojeva, Jovičina i ostale fudbalere iz Barande, koji sada uglavnom nigde ne igraju ili nastpaju povremeno, i to više rekreativno. Pred početak ove sezone Barandu su napustili i odlični fudbaleri kao što su Dodić (Borac Sakule) i Mačužić (Dolina Padina). Kad sve saberemo i sastavimo tim, dobijamo ekipu koja može bez problema da igra u Banatskoj zoni. Umesto toga, stadion u Barandi ove sezone (i daj bože da to bude samo ove sezone) služiće kao ukras.

Omladinac i Tempo nastavljaju da se „dave“ u prosečnosti najnižeg ranga takmičenja i kako stvari za sada stoje, verovatno će tako biti i narednih godina. Uprava Tempa je pred početak sezone najavljivala finansijsku i kadrovsku konsolidaciju, a kao cilj plasman koji vodi u baraž. Međutim, sve su to ostale samo puste želje. Sefkerinci „kubure“ sa igračima, dešava im se da utakmice igraju sa samo 11 igrača bez rezervnog sastava, a sedmo mesto sa skorom od dve pobede i šest poraza daleko su od očekivanog.
Football Sakule 2

Mada su u boljoj poziciji i Opovčani imaju pregršt problema. Najizraženiji su oni finansijske prirode i kako nezvanično saznajemo pod znakom pitanja je nastavak sezone. Opovčani su tokom prvog dela prvenstva promenili čak tri trenera. Nikola Šojić je dao ostavku uoči starta prvenstva, prva dva kola ekipu je vodio Saša Miljković, a od trećeg kola strateg kluba je Nenad Rošulj. Što se tiče rezultata, Omladinac je u okvirima onog što je najavio pred početak sezone, a to je plasman u baraž. Opovčani su peti ali sa istim brojem bodova kao i trećeplasirani Polet i četvrtoplasirani Spartak, a samo tri boda zaostatka za prvoplasiranim Glogonjom. Realno, Opovčani su mogli biti i prvi da nije bilo problema na golmanskoj poziciji. Naime, standardni i odlični golman Popović, zbog privatnih obaveza je otkazao svoj angažman u Omladincu, tako da su Opovčani morali da se oslone na alternativna rešenja. Kada je na golu bio veteran Stojanović, sve je bilo u redu, ali kada su na golu bili dečaci iz omladinskog pogona, a dešavalo se da na pojedinim utakmicama na gol liniji stoje i igrači, onda se zaista nisu mogli nadati povoljnom rezultatu. U poslednjih par godina, Omladinac su napustila dva kvalitetna golmana ponikla u klubu – Šiđanin je prešao u Tempo, a Čačija u Lepušnicu. Popović je dugo vremena bio neprikosnoven na broju jedan ali zato se sada plaća ceh.

S obzirom da nastupaju u Srpskoj ligi Vojvodina (treći rang u državi), bez obzira na rezultate, neumesno je kritikovati Sakuljane. Činjenica je da fudbalerima Borca u nastavku prvenstva sledi žestoka borba za opstanak ali činjenica je da su Sakuljani plasmanom u srpsku ligu ostvarili istorijski uspeh kada je u pitanju opštinski fudbal.
Football 1

Borac igrom nije razočarao. Mada ima deset poraza, osim u susretu sa liderom prvenstva ekipom Odžaka, ni jednom nije bio nadigran o čemu govori činjenica da je devet puta izgubio sa golom razlike. Zaista, puno puta je Sakuljanima nedostajalo i sportske sreće. Ceh lošim rezultatima prvi je „platio“ trener Nenad Stojčić, tako da je nakon samo četiri odigrana kola na njegovo mesto došao iskusni Goran Mrđa, koji je u ekipu uveo „gvozdenu“ disciplinu ali ni to nije donelu radikalnih rezultatskih promena. Sledi zimska pauza, ozbiljne pripreme za proleće, možda i neke promene u sastavu, a svi se iskreno nadamo da će Borac u svojoj premijernoj sezoni sačuvati srpskoligaški status.

Saopštenje Srpske napredne stranke:  NOVI ZAKON O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU

Saopštenje Srpske napredne stranke: NOVI ZAKON O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU

NOVI ZAKON O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU
Opovo, 25. novembar 2015;
Povodom navoda koji su se pojavili u javnosti na temu Nacrta o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, posebno u delu zemljišta koje je predmet restitucije, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, kao i Vlada Republike Srbije, ističu da je prema podacima Agencije za restituciju reč o površinama od približno 100 000 hektara. Prema podacima kojima raspolažu nadležne državne institucije, državnog poljoprivrednog zemljišta ima u dovoljnoj meri da površine koje su predmet restitucije apsolutno neće biti dovedene u pitanje.

Proces restitucije će se odvijati nesmetano, dok predloženi Nacrt Zakona ni u jednom segmentu ne koči proces restitucije. Kao još jedan dokaz tome, ukazujemo i na to da je Ministarstvo poljoprivrede na Nacrt izmena i dopuna Zakona o restituciji dalo pozitivno mišljenje.

Povodom ocena da u ovom Nacrtu Zakona ”dominiraju katastrofalna rešenja”, MPZŽS, ali i Vlada Republike Srbije očekuju ozbiljan pristup svih zainteresovanih strana i konkretne predloge, bez površnih izjava koje nemaju za cilj poboljšanje predloženog Nacrta. U tom smislu, Ministarstvo i Vlada RS su na raspolaganju da razmotre i prihvate sve valjane predloge koje će doprineti još boljem zakonskom rešenju, iako su sve strane imale tu mogućnost i tokom više održanih Javnih rasprava.

Takođe, važno je istaći i da su, pre nego što se uopšte krenulo sa pisanjem Nacrta Zakona, urađene sve analize kako bi se precizno i jasno sagledali svi nedostaci važećeg Zakona, pa se iz tog razloga na Zakonu radilo svakodnevno više od godinu dana.

Kad je reč o oceni da je u izradi Nacrta učestvovao mali broj ljudi, naglašavamo da su u pisanju učestvovala sva reprezentativna poljoprivredna udruženja i asocijacije, što do sada nije bio slučaj ni sa jednim zakonom.

Novim zakonom država uvodi red prilikom izdavanja državnog poljoprivrednog zemljišta“:

– SVAKA OPŠTINA KOJA NA VREME, ODNOSNO U ZAKONOM PROPISANIM ROKOVIMA, NE DONESE PROGRAM SA TAČNIM PODACIMA O RASPOLOŽIVOM ZEMLJIŠTU I JASNIM PLANOM IZDAVANJA ĆE OSTATI BEZ SREDSTAVA IZ BUDŽETA.

– OVIM IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA PRVI PUT SE UVODE KAZNE ZA UZURPATORE I TO U TROSTRUKOM IZNOSU PROSEČNO POSTIGNUTE CENE NA NIVOU OKRUGA.

– S OBZIROM DA SU U VELIKOM BROJU SLUČAJEVA UZURPATORI NN LICA UVEDENA JE I OBAVEZA SKIDANJA I ODUZIMANJA ILEGALNIH USEVA KOJIMA ĆE RASPOLAGATI DRŽAVA.

– UVEDENA JE ZABRANA ZAKUPA ONIM LICIMA KOJA SU KRŠILA OBAVEZE PO OSNOVU PRETHODNIH ZAKUPA.

– VIŠESTRUKO SU UVEĆANE SANKCIJE ZA ODGOVORNA LICA KOJA NE ISPUNE OBAVEZE PROPISANE OVIM ZAKONOM.

Zašto se ovaj Zakon donosi tek nakon godinu dana od formiranja Vlade: zbog pasivnosti prethodnih Vlada, u periodu od 2000 – 2012. godine, obim zloupotreba u vezi sa izdavanjem državnog poljoprivrednog zemljišta toliko je veliki, da  je aktuelna Vlada bila prinuđena da, konstatuje činjenično stanje, pa tek onda krene u organizovanu borbu protiv kriminala u vezi sa državnim poljoprivrednim zemljištem.