Nova regionalna deponija u Pančevu:  OTVARANJE DEPONIJE KRAJEM MESECA, STAVOVI JOŠ UVEK NEUSAGLAŠENI

Nova regionalna deponija u Pančevu: OTVARANJE DEPONIJE KRAJEM MESECA, STAVOVI JOŠ UVEK NEUSAGLAŠENI

OTVARANJE DEPONIJE KRAJEM MESECA, STAVOVI JOŠ UVEK NEUSAGLAŠENI
Opovo, 08. oktobar 2015;
Tekst i foto: Čeda Vučković; Povodom izgradnje i puštanja u rad Nove regionalne deponije u Pančevu u maloj sali Skupštine opštine Opovo danas je održan sastanak između predstavnika Grada Pančeva (gradski većnik Dragan Grujičić i Olga Šipovac iz Gradskog sekretarijata za zaštitu životne sredine), JKP Higijene Pančevo (direktorka Milica Jovanović), International Menagement Group (John Glazebrook, Vera Pullen, Mirjana Strugar), Opštine Opovo (predsednik opštine Miloš Markov) i Opštinskog projektnog odbora za projekat Nova regionalna deponija u Pančevu (Marina Mitrović i Rade Cvetanović).
DSC_0030

U cilju zajedničkog rešavanja problema upravljanja komunalnim otpadom, Opština Opovo i Grad Pančevo potpisali su 2008. godine Sporazum o formiranju regiona za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom. U međuvremenu urađena je planska dokumentacija, potpisan aneks ugovora, urađen je regionalni plan i studija opravdanosti, a prošle godine potpisan Memorandum o razumevanju između Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine, International Menagement Group, Grada Pančeva i Opštine Opovo.
DSC_0039

 

Sredstva za poslednju fazu radova na novoj deponiji obezbedio je Grad Pančevo uz pomoć donacije Švedske agencije za razvoj SIDA od 430.000 evra, a sredstvima Švedske vlade u Srbiji rukovodi IMG, međunarodna menadžment grupa, kojom na ovom projektu rukovodi menadžer John Glazebrook.
DSC_0037

Pozdravnim govorom sastanak je otvorio predsednik opštine Miloš Markov, koji je pri tom rekao da se sa projektom, kao neko ko je tek od nedavno na funkciji, upoznao neposredno pre sastanka i da je projekat značajan i sa aspekta ispunjavanja normativa Evropske unije ali i sa aspekta zaštite životne sredine.
DSC_0035

S druge strane Glazebrook je istakao da će nova deponija biti izgrađena u skladu sa standardima Evropske unije, što će Pančevu i Opovu omogućiti pristup u apliciranju brojnih evropskih grantova, jer su među prvima u Srbiji koji realizuju ovakav projekat.
DSC_0032

Otvaranje i početak Nove regionalne deponije Pančevo – Dolovo, planiran je za 28. oktobar, međutim, naša strana je iznela nekoliko primedbi na aktuelni aneks II ugovora. Za Opštinu Postavlja se pitanje definisanja cene odlaganja otpada koja je po predlogu JKP Higijene Pančevo 20 eura po toni, što je za Opštinu Opovo neprihvatljivo. Istovremeno vodila se rasprava oko statističkih podataka koje je dao Brantner u vezi Opštine Opovo, kao i pitanje i usaglašavanje ugovornih obaveza Opštine Opovo i Brantnera sa novonastalom situacijom.

Povodom diskusije i iznalaženja rešenja, predsednik opštine Miloš Markov je istakao da lokalna samouprava mora pre svega voditi računa o interesima svojih građana, dok je John Glazebrook insistirao na razgovorima i dogovorima između dve strane, jer je to jedini put da se nađe optimalno rešenje.

Novi sastanak je zakazan već za 14. oktobar, do kada će Opština Opovo sa svoje strane obaviti analize i kalkulacije kako bi na narednom sastanku nastupili sa relevantnim podacima i stavovima.

 

 

Ornitologija & Birdwatching:  SEOBA PTICA U BARANDI

Ornitologija & Birdwatching: SEOBA PTICA U BARANDI

SEOBA PTICA U BARANDI
Baranda, 08. oktobar 2015;
Tekst: Čeda Vučković; Foto: Čeda Vučković & Zoran Manasijević; Prolećna i jesenja migracija ptica svakako su jedan od najznačajnijih sezonskih događaja za ornitologe i ptičare (posmatrače i fotografe ptica). To je prilika da se vide ptice koje obitavaju na potpuno različitim staništima (npr. šumske i planinske vrste), kao i vrste sa severa Evrope koje tokom seoba preleću i odmaraju se u Srbiji.

Tokom prethodnih desetak godina u našem delu Potamišja (Sakule, Čenta, Baranda i Opovo) redovno se beleže retke vrste na seobi, a ponekad imamo i spektakularne nalaze.Tako se na spisku retkih migratornih vrsta za ovaj deo Srbije nalaze dve vrste pelikana – ružičasti (Pelecanus onocrotalus) i kudravi nesit (Pelecanus crispus), zijavac (Glareola pratincola), stepska eja (Circus macrourus), mala muharica (Ficedula parva), utva zlatokrila (Tadorna ferruginea), šljuka livadarka (Gallinago media), orao zmijar (Circaetus gallicus), crni orao (Clanga clanga), pljosnokljuna sprutka (Calidris falcinellus), crnoglavi galeb (Larus melanocephalus), prevez (Netta rufina), guska crvenvoljka (Branta ruficollis), stepski soko (Falco cherrug), ružičasti čvorak (Sturnus roseus)…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brojnost vrsta i veličina populacija na našoj „migratornoj stanici“ menja se iz godine u godinu i zavisi pre svega od sezonskih i klimatskih uslova, kao i posrednih i neposrednih antropogenih uticaja. Zbog brojnih akvatorija ovaj deo Potamišja poznat je pre svega kao značajno vlažno ornitostanište, pa tako i prisutnost ptica zavisi od stanja na akvatorijama. Nažalost, zbog radova na ribnjaku u Sakulama, na centralnom jezeru tokom cele godine nije bilo vode, dok je ribnjak u Barandi zbog zapuštenosti potpuno preplavljen flotantnom vegetacijom žutog lokvančića. Jesenja seoba se ove godine najbolje mogla pratiti na slatinskom jezeru Pečena slatina u Barandi, gde su se zbog niskog vodostaja tokom poznog leta formirali plićaci, sprudovi i blatišta, što je uz obalne tršćake i okolna kultivisana polja i livadsko – stepske eko sisteme predstavljalo odlično mesto za odmor i ishranu brojnih migratornih vrsta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krajem avgusta i početkom septembra jezero između Pečene slatine i Sigeta u Barandi bilo je „krcato“ pticama, posebno vrstama iz reda šljukarica. Dominirali su žalari, vivci, sprudnici, šljuke, sprutke, muljače, vlastelice i sabljarke. Najveća brojnost zabeležena je kod vlastelica (Himantopus himantopus), vivaka (Vanellus vanellus), crnih sprudnika (Tringa erythropus) i sprudnika ubojica (Calidris pugnax), a zabeležene su i dve vrlo retke vrste: šljuka kamenjarka (Arenaria interpres) i riđovrata liskonoga (Phalaropus lobatus).

S druge strane i oko jezera je bilo veoma živo, tako da su pored standardnih vrsta posmatrane eje livadarke (Circus pygargus), crna lunja (Milvus migrans), sivi svračak (Lanius minor) i modrovrana (Coracias garrulus). U naredna dva meseca sledi nam period preleta i odmaranja jata ždralova (Grus grus), kao i dolazak severnih vrsta koje će prezimiti kod nas.