Elektrodistribucija Pančevo:  POVREMENE RESTRIKCIJE ZBOG RADOVA NA VN MREŽI

Elektrodistribucija Pančevo: POVREMENE RESTRIKCIJE ZBOG RADOVA NA VN MREŽI

POVREMENE RESTRIKCIJE ZBOG RADOVA NA VN MREŽI
Opovo, 16. februar 2015;
Zbog planiranih radova na VN mreži  Elektrodistribucija Pančevo obaveštava građane naseljenog mesta Opovo da će u utorak 24. februara bez električne energije ostati ulice Maksima Gorkog (od Šumske do Svetozara Markovića), Ive Lole Ribara (od Bratstva jedinstva do Svetozara Markovića), Ribarska (od Borisa Kidriča do JNA), Bratstva jedinstva (od 2. Oktobra do Borisa Kidriča), Stanka Tomića (od Partizanske do JNA) i JNA i ulica Svetozara Markovića. Planirana su povremena isključenja u periodu od 8:30 do 16:00 časova.

Inicijative mladih Opovo:  TURNIR U STONOM TENISU

Inicijative mladih Opovo: TURNIR U STONOM TENISU

TURNIR U STONOM TENISU
Opovo, 16. februar 2015;
Udruženje Inicijative mladih Opovo u partnerstvu sa Osnovnom školom „Dositej Obradović“ iz Opova, organizuje turnir u stonom tenisu. Takmičenje će se odvijati u dve kategorije: juniorka (do 14 godina) i seniorska (15+). Mečevi se igraju u singl kategoriji na dva dobijena seta do 11 poena. Turnir će se održati u velikoj fiskulturnoj sali opovačke škole, a organizator je obezbedio nagrade za pobednike u obe selekcije.

Prijave se primaju do petka 22. februara, zaključno sa 16:00 časova i nakon toga pristigle prijave se neće razmatrati. Prijave se vrše porukom koja treba da sadrži ime i prezime takmičara, godište i broj telefona. Prijave se vrše kod Aleksandre Stojanović 063 801 7824 i Aleksandra Ilića 065 6409 452, kao i na facebook profilu Udruženja u poruci ili na email: inicijativemladihopovo@gmail.com

Opštinska narodna biblioteka Opovo (1):  OSNIVANJE I BIBLIOTEČKA DELATNOST USTANOVE

Opštinska narodna biblioteka Opovo (1): OSNIVANJE I BIBLIOTEČKA DELATNOST USTANOVE

OSNIVANJE I BIBLIOTEČKA DELATNOST USTANOVE
Opovo, 16. februar 2015;
Opštinska narodna biblioteka Opovo je najveća ali istovremeno i jedina ustanova kulture na teritoriji Opštine Opovo. Kao takva dijapazon kulturnih aktivnosti i sadržaja kojima se bavi veoma je širok. Pored osnovne bibliotečke delatnosti ONB ima muzejsku, galerijsku, arhivsku, izdavačku i kulturno – obrazovnu delatnost. U naredne dve reportaže predstavićemo vam ovu ustanovu od osnivanja do danas.
24614 - ONB

Osnivanje Opštinske narodne biblioteke Opovo

Opštinska narodna bilioteka Opovo je osnovana 1996. godine, na osnovu Zakona o javnim službama, Zakona o delatnostima od opšteg inetresa u oblasti kulture i Zakona o Bibliotečkoj delatnosti.  Zašto je važno navesti ove Zakone, pre svega, prema ovim zakonima, sve opštine u Republici Srbiji bile su u obavezi da osnuju biblioteke kao samostalne ustanove. Znači više nije moglo da se opravdava postojanje bilioteke, odnosno, bibliotečke delatnosti, u okviru domova kulture ili kulturnih centara,  pored ostalih delatnosti, kojima su se bavili u tim ustanovama, već je nastala zakonska obaveza da se osnuju samostalne ustanove gde je bibliotečka delatnost primarna, na prvom mestu, a neke druge delatnosti, mogu da se odvijaju u okviru ovih ustanova ali sama Ustanova je morala da bude registrovana kao ‘Biblioteka’.

Tadašnji saziv Skupštine opštine Opovo, koja je Osnivač Opštinske narodne bilioteke,  prema obavezama nastalim u navedenim zakonima (a koji su navedeni na početku), donosi odluku, da se umesto Ustanove za kulturnu delatnost ‘Olga Petrov’ Opovo (odnosno nekadašnjeg Doma kulture ‘Olga Petrov’ Opovo), osnuje  ‘Opštinska narodna biblioteka’ Opovo, a da se predhodna Ustanova za kulturnu delatnost ‘Olga Petrov’ Opovo, ugasi.  Opštinska narodna biblioteka Opovo je na taj način postala imovinsko – pravni sledbenik – naslednik prethodne Ustanove za kulturnu delatnost ‘Olga Petrov’ Opovo, (odnosno nekadašnjeg Doma kulture ‘Olga Petrov’ Opovo)

Nakon ovih izmena desilo se to, da ‘bibliotečka delatnost’ postaje primarna delatnost u novoosnovanoj ustanovi.  Donošenjem i usvajanjem Statuta Opštinske narodne bilioteke Opovo, kako bi, mogla da se registruje u Trgovinskom sudu u Pančevu, dakle, samim Statutom je predviđeno, da Ustanova  – ‘Oštinska narodna biblioteka’, može da se bavi ‘bibliotečkom delatnošću’ ali i sa još nekim drugim delatnostima iz domena – oblasti kulture, ukoliko za to ima uslova. Tako su registrovane još neke delatnosti: delatnost ‘muzeja, galerija i zbirki’, ‘izdavačka delatnost’, ‘kulturno –obrazovna delatnost’ . Sve ove delatnosti, postojale su i u predhodnim ustanovama, ,  ali su predhodne ustanove bile više okrenute filmsko-prikazivačkoj delatnosti, kulturno obrazovnoj, scensko-muzičkoj delatnosti, nego recimo samoj bibliotečkoj delatnsti. Mada se mora priznati da nije bila ni sasvim zapostavljena ova delatnost, imajući u vidu da su u svim naseljenim mestima, u domovima kulture bila formirana bibliotečka odeljenja.  Danas su u naseljenim mestima Opštine Opovo, jedino bibliotečka odeljenja – ogranci, ostala da rade i dalje.

Sve ovo što je prethodno navedeno, bilo je neophodno da se spomene, jer većina građana u ovoj našoj sredini, još uvek ovu ustanovu vidi kao Dom kulture i tako je i naziva, kada se u nekim prilikama spominje! Promena naziva ustanove prema, navedenim zakonima i odlukama Skupštine opštine Opovo, nije mogla da bude samo formalna promena, mada se može pretpostaviti da je tadašnji saziv Skupštine opštine, koji je donosio odluku o osnivanju ‘Opštinske narodne biblioteke’, možda imao u vidu da će promena naziva biti samo formalna promena, a da će ta Ustanova i dalje obavljati aktivnosti iz oblasti kulture kao i u prethodnom periodu. Međutim, promena naziva ipak je doprinela ‘suštinskoj’ promeni, a ne samo ‘formalnoj’.  U značajnoj meri, promenjen je i način organizovanja u samoj ustanovi, obaveze koje samim tim, nastaju, kao i obaveza da se poštuje Zakon o Bibliotečkoj delatnosti.
23563 - ONB

Bibliotečka delatnost

Već je napomenuto, da je ova delatnost zastupljena u svim naseljenim mestima u Opštini Opovo, i jedina je delatnost koja ima svoj kontinuitet i radi bez prestanka – prekida od vremena kada su osnovana sva ta bibliotečka odeljenja,  negde polovinom dvadesetog veka, prvo u Opovu, a zatim postepeno i u drugim naseljenim mestima u opštini.

Ipak, ne bi trebalo previše da se osvrće na neke sada već daleke godine i uslove kao i okolnosti kroz koje je prolazila tadašnje Ustanova. Važnije je navsti kako se danas odvijaju aktivnosti u okviru ove delatnosti. Pre svega,  obezbeđeno je ono osnovno što je najvažnije za ovu delatnost a to je nabavka knjiga – obnavljanje knjižnog fonda, zatim da postoje prostorije u kojima su smešteni fondovi, kao i police za smešštaj knjiga. Svi ogranci biblioteke u opštini, tokom godine dobiju jedan broj novih knjiga. Naravno da to nije dovoljno, i daleko je od odrđenih standarda, koje je propisala Narodna biblioteka Srbije za sve biblioteke u Republici, ali je ipak nešto što nije zanemarljivo i doprinosi tome da zainteresovani čitaoci, korisnici usluga biblioteke, mogu da dođu do nekih, novih izdanja, i da samim tim fondovi u svim ograncima ostaju, svojim sadržajem,  aktuelni i ne zastarevaju.

Jedan od problema koji bi trebalo da se reši u nekom narednom periodu je, izmeštanje ogranka biblioteke iz školske zgrade u Sakulama, van škole, u prostor koji je pristupačniji građanima Sakula, jer se radi pre svega o ‘narodnoj’ biblioteci a ne o školskoj, mada to nikako ne znači da deca iz škole imaju manje prava da koriste usluge ovog ogranka biblioteke, naprotiv, dobar deo fonda je upravo namenjen ovoj populaciji. Međutim, radi se o tome da ogranak biblioteke treba i mora da ima  svoje prostorije, radno vreme, ne vezano za radno vreme škole, da omogući pristup svim zainterosovanim građanima na pravilan i odgovarajući način, da ne moraju da prolaze kroz školske prostorije, da se ne dešava to,  da kada škola ne radi ne može ni biblioteka da radi i sl.. Ostali ogranci su smešteni u prostorijama objekata domova kulture. U Opovu, fond je smešten u pet odeljenja, u Barandi u dva odeljenja a u Sefkerinu u jedno odeljenje.

Pre nekoliko godina u Sefkerinu,  biblioteka je premeštena sa sprata Doma kulture, u renoviranu prostoriju u prizemlje istog objekta. To je svakako, jedan od najvažnijih uslova da se bibiotečka odeljenja nalaze u prizemlju, kako bi bila dostupna svim kategorijama građanstva na podjenak način. U Opovu je odvojeno dečije odeljenje od  odeljenja za odrasle. Postoje još odvojena odeljenja u ovom ogranku i to odeljenje sa enciklopedijskim izdanjima, zatim magacinski prostor za pasivni fond i naravno odeljenje sa fondom za odrasle. Biblioteka već nekoliko godina obrađuje fond elektronski, prema COBIS programu za unos podataka a prema uputstvima i stručnoj podršci Narodne biblioteke Srbije.  Svakako da ima raznih problema koji treba da se rešavaju, a koji se postepeno i rešavaju, pre par godina je formirano dečije odeljenje, u ogranku u Opovu, sa novim policama za smeštaj knjiga, (to je obaveza biblioteke da obezbedi uslove da se fondovi smeštaju prema odgovarajućim propisima koji važe za ovu delatnost).  Ove godine su zamenjeni drveni – dotrajali drveni prozori sa ‘pvc’ prozorima,  u ogranku biblioteke u Opovu. Nastojaće se da se i u narednim godinama, ponešto uradi, kako bi se uslovi funkcionisanja bibliotečkih ogranaka poboljšali.

Od ove godine u ogranku biblioteke  u Opovu, organizuju se manje izložbe knjiga koje se postavljaju  u dve vodoravne vitrine. Na ovaj način Opštinska narodna bilioteka Opovo, dopunila je svoje aktivnosti u ovoj delatnosti. Na taj način, biblioteka, nastoji da se priključi obeležavanju raznih značajnih godišnjica, a koje se, takođe, obeležavaju i u drugom sličnim ustanovama. Obeležavaju se značajni datumi u istoriji, godišnjice znamenitih pisaca,  datumi značajni na  lokalnom, regionalnom, pokrajiskom i republičkom nivou. Takođe se obeležavaju i  poneki međunarodni dani posvećeni pre svega knjizi i značaju knjige.

Opštinska narodna bilioteka zajedno sa galerijom ‘Jovan Popović’  formirala je  ‘Spomen sobu’ Zorana Petrovića, (Sakule 1921- Beograd 1996). Samatrajući da se sećanje na ovog stvaraoca, koji je ponikao u ovoj sredini, mora sačuvati od zaborava, jer je svakako  jedan od najznačajnijoj ličnosti sa ovih prostora druge polovine dvadesetog veka. Ime i ukupno stvaralaštvo, Zorana Petrovića, ne sme se olako prepustiti zaboravu, već da se povremeno, određenim programskim aktivnostima, setimo njega i njegovog stvaralaštva. Tako  je, na primer, za devedesetogodišnjicu rođenja objavljena jedna manja monografija o Zoranu Petroviću, zajedno sa Gradskim muzejom iz Vršca. Istim povodom su organizovane izložbe Zoranovih radova u galerijama u Vršcu, Zrenjaninu, Pančevu i naravno u Opovu.

‘Spomen soba’ Zorana Petrovića, formirana je u okviru ogranka biblioteke u Opovu.  U toj prostoriji, izloženi su svi katalozi, novinski isečci (sa tekstovima koji se tiču  Z.Petrovića), časopisi, pisma, fotografije, rukopisi, knjige koje su objavljene za njegova života a i posle njegove smrti kao i druga dokumentacija, koje je sam Zoran Petrović sakupljao i sačuvao. Pored tog materijala, pridodati su i razni materijali koji se tiču Zorana Petrovića, a koji su naknadno prikupljeni. U ‘Spomen sobi’ su izloženi  i crteži koje je Opštinska narodna biblioteka – odnosno galerija ‘Jovan Popović’ Opovo odkupljivala poslednjih nekoliko godina.

U vreme kada je pisan ovaj tekst, u štampi se nalazila knjiga sa pomenutim teksovima koji su objavljivani u katalozima, novinama, časopisima o Zoranu Petroviću, kao i tekstovi od samog  Z.Petrovića. Knjiga će biti dopunjena sa reprodukcijama crteža koji su izloženi u ovoj ‘sobi’ kao i sa reprodukcijama slika koje se nalaze u fondu galerije ‘Jovan Popović’ u Opovu.  I  na ovaj način nastoji se, da se očuva sećanje na Zorana Petrovića. Nadamo se da će se i narednih godina i decenija, povremenim programskim aktivnostima obeležavati sećanje na Z.Petrovića, jer je svojim ukupnim stvaralaštvom to zaslužio. Svojim radom, svakakao da je zadužio, kako ovu sredinu, isto tako i neke druge sredine, u kojima je ostavljao svoje legate i u kojima je bio aktivan za života.
22991 - ONB

Delatnost muzeja, galerija i zbirki  

Kroz ovu delatnost u stvari prikazaće se rad galerije ‘Jovan Popović’ Opovo. Nakon što je osnovana Opštinska narodna biblioteka, galerija je pripala biblioteci. Poznato je da je galerija izgrađena i započela sa radom još 1970-te godine, prošloga veka. Od tada pa do ovih dana, aktivnosti u galeriji, odvijali su se, različitim intenzitetom. Prvih nekoliko godina, kada su programi bili intenzivni,  realizovani su u saradnji sa Narodnim muzejom iz Beograda  i galerijom Matice Srpske iz Novog Sada, tada su se izložbeni programi uglavnom odnosili na osamnaesti i devetnaesti vek, i na izložbe Jovana Popovića i njegovih savremenika.

Kasnije u radu-aktivnostima galerije nailazi jedan duži period sa smanjenim obimom programskih aktivnosti, raskidom saradnje sa pomenutim ustanovama. Tako da je galerija prepuštena samoj sebi. Imajući u vidu jedan vemoa loš period dešavanja u društvu, koji nije mogao da zaobiđe ni kulturu a ni tadašnje aktivnosti u Domu kulture i galerije, koja je bila u sastavu Doma kulture, a i izgrađena je jednim delom sredtvima i kreditima koje je zaduživao sam Dom kulture. U tom periodu raznih društvenih gibanja, koji je potrajao do prvih godina novoga veka, pa i danas su pristna razna dešavanja koja značajno utiču i na uslove rada u svim segmentima društva pa i u kulturi. A naročito je, taj uticaj, tadašnjeg opšteg stanja u društvu, najviše poremetio rad i mogućnosti za iole ozbiljnije planiranje i realizaciju programskih aktivnosti, u malim sredinama i u malim ustanovama.

Početkom novog veka, nekako postepeno, počele su da se kristalizuju one programske aktivnosti u Opštinksoj narodnoj biblioteci, a samim tim i u galeriji ‘Jovan Popović’  za koje su postojali realini uslovi za realizaciju. Započeti su intenzivniji izlagački programi, započeto je i sa organizovanjem ponekih manifestacija, a i samo finasiranje je postalo nešto stabilnije i sigurnije. Čim je taj osnovni uslov  donekle obezbeđen, naravno tada je moglo i da se planiraju porgrami, a moglo se i računati na to  da će ti programi biti i realizovani.

U Galeriji ‘Jovan Popović’ u Opovu, godišnje se organizuje od deset do četrnaest izložbi. Za većinu izložbi štampaju se katalozi (većeg ili pak manjeg obima) pozivnice, plakate. Od 2001.godine Opštinska narodna biblioteka, odnosno galerija ‘Jovan Popović’ organizuju Likovnu koloniju, a od 2006 godine ova manifestacija postaje Međunarodna- Internacionalna jer učestvuju u radu likovne kolonije i strani umetnici. U radu Likovne kolonije kao i na izložbi koja se kasnije, tokom godine, organizuje,  učestvuje od 22-28 učesnika, radni deo Liovne kolonije  traje sedam dana. Manifetacija je sačinjena iz dva dela, ‘radni deo’ kada umetnici borave u Opovu i rade-stvaraju, i drugi deo kada se organizuje izložba radova nastalih za vreme kolonije. Radovi nastali u Likovnoj koloniji ostaju u fondu galerije.

Od 2006.godine, Opštinska narodna biblioteka odnosno, galerija ‘Jovan Popović’ Opovo, organizuje još jednu manifstaciju, nešto manjeg obima, a to je „susret akvarelista Srbije“. Traje jedan dan i sa nešto manjim brojem učesnika, ali svakako da nije i manje značajna  mamanifestacija, kada seimaju u vidu rezultati koji se dobijaju organizovanjem ove dve likovne manifestacije. Ova manifestacijaja takođe je sačinjena iz dva dela; jedan deo je radni deo, dok je drugi deo izložba radova nastalih za vreme ‘Susreta akvarelista’. Ova Izložba se otvara na dan ili uoči  ‘Međunarodnog dana akvarela’,  (23.novembar), a u nekim zemljama u svetu, ovaj datum i dan posvećen akvarelu, obeležava se prigodnim izložbama i drugim dešavanjima. Na ovaj način se daje do začaja ovoj veoma suptilnoj likovnoj tehnici, a pre svega vodi se računa da se očuva ova likovna disciplina. Na samoj  izložbi,  ‘Susreta akvarelista’, poslednjih nekoliko godina ,  učestvuju i umetnici iz nekih drugih zemalja, kao gosti. Ti umetnici borave u Srbiji tokom godine, za vreme tog boravka,  jedan dan borave u Opovu, i na taj način bivaju uključeni na izložbi sa radovma koje su uradili tokom tog boravka, zajedno sa ostalom umetnicima iz Srbije,  kako na izložbi isto tako i u katalogu.

Oragnizovanjem ove dve manifestacije, kao i sa samostalnim izložbama koje se organizuju tokom godine, a tom prilikom umetnici po sopstvenoj volji, ostavljaju jedan svoj rad za fond galerije,  stvoren je fond radova-eksponata u galeriji ‘Jovan Popović’ u Opovu koji broji  sa ovom 2014. godinom,  preko hiljadudvesta jedinica-eksponata.  Naravno da se među tim radovima mogu naću radovi sa veoma različitim kavlitetima. Bez obzira na tu konstataciju  svi radovi su evidentirani –popisani i samim tim čine sastavni deo ovog fonda.

Jedan broj radova-eksponata, pozajmljen je na privemeno korišćenje, pojedinim ustanovama u Opštini, dok drugi, veći deo je u depou. Depo je napravljen u podkrovlju zgrade- galerije ‘Jovan Popović’ u Opovu, pre dve godine, uz finasijsku podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine i Opštine Opovo. Depo je samo osposobljen kao fizički prostor, dok neki drugi uslovi ostaju da se u nekom narednom periodu realizuju, a koji bi trebalo da poseduju ovakve prostorije namenjene za čuvanje likovnih radova,. Nadamo se da će se jednog dana stvoriti i ti specijalizovani uslovi. Takođe se nadamo da će se jednog dana stovriti uslovi da se radovi iz fonda postave u nekoj prostoriji i objektu, kao stalna postavka, kako bi na taj način sam  fond bio dostupan zainteresovanoj široj javnosti. Možemo biti na neki način zadovoljni a i ponosni, da u našem fondu pored autora iz Srbije nalaze i radovi autora iz drugih zemalja i to: Španije, Egipta, Holandije, Mađarske, Nemačke, Italije, Rusije, Ukrajine, filipina, Indije, Hrvatske, BiH- Republike Srpske, Slovenije, Slovačke. Tako da se ovaj fond i zbog toga može smatrati značajnim i vrednim.

Na objektu galerije, 2009.godine je promenjen krovni pokrivač, zamenjen je stari crep sa novim, presvučen je ispod crepa sa daskama i   terpapirom, i zamenjena je oštećena limarija-limena opšivka. Ovi građevinski radovi su finansirani sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine i Opštine Opovo. Predstoje aktivnosti oko renoviranja veštačkog svetla u sali galerije, a možda će jednog dana da se reši i pitanje grejanja, kako bi prostor galerije bio upotrebljiv preko cele godine.

Pored likovnih izložbi u galeriji ‘Jovan Popović’ Opovo, organizuju se i izložbe i iz nekih drugih oblasti kao što su istorijsko- arhivske izložbe, izložbe fotografija, primenjene umetnosti, etnološke izložbe, izložbe likovnih radova dece osnovne škole iz Opštine Opovo i druge vrste izložbi.

Izdavačka delatnost

Opštinska narodna biblioteka Opovo, zajedno sa galerijom ‘Jovan Popović’ Opovo, za sada se izdavaštvom bavi uglavnom preko galerije, gde se u okviru izložbenih aktivnosti štampaju katalozi, kao i neophodne pozivnice i plakate.

U predhodnom periodu, još dok je ustanova funkcionisala kao  Doma kulture, objavljene su (nakon otvaranja galerije), dve monografije i to Jovana Popovića i Uroša Kneževića, slikara koji su živeli i stvarali u devetnaestom veku. Taj deo aktivnosti je bio zamišljen na način, da se objavljivanjem monografija stavralaca iz devetnaestog veka, savremenika Jovana Popovića, stvori jedna edicija, u kojoj bi bili predstavljeni svi značajni stvaraoci iz tog vremena. Objavljivanje ovih monografija je rađena uz stručnu i svaku drugu neophodnu pomoć Narodnog muzeja iz Beograda. Nakon objavljivanja dve pomenute monografije, iz raznoraznih okolnosti prestala je dalja saradnja sa Narodnim muzejom iz Beograda, a i nastavak ovog projekta je prekinut.

Opštinska narodna bilioteka Opovo zajedno sa galerijom predhodnih godina, bila je, pre svega suizdavač pojedinih knjiga uglavnom zajedno sa Istorijskim arhivom iz Pančeva, kao što su: ‘Opovo’ (2001),Andreasa Majera , ova knjiga je objavljena i kao ponovljeno izdanje 2008.g. zatim, knjiga ‘Banat’ (2003), Joakima Jakoba Erlera, nakon toga ponovljeno izdanje knjige ‘Selo Sakule a u Banatu’ (2010) Zorana Petrovića.   Dok je katalog-monografija Zorana Petrovića objavljena (2012), zajedno sa Gradskim muzejom iz Vršca.

Ove 2014-te godine Opštinska narodna biblioteka i galerija, pojavljuju se kao samostalni izdavači dve knjige. Prva je: knjiga –katalog, pod naslovom:  „Fond galerije ‘Jovan Popović’ Opovo 1970-2014“ , ova se knjiga- katalog štampa sredstvima Opštine Opovo, dok tehničku pripremu je uradila Opštinska narodna biblioteka Opovo. Druga knjiga koju će Opštinska narodna biblioteka sa galerijom, objaviti je naziva:  „Tekstovi o Zoranu Petroviću i od Zorana Petrovića“. Sadržaj ove knjige čine tekstovi koji su sakupljeni i prekucani iz kataloga, novinskih  isečaka, časopisa, pojedinih knjiga u kojima je pisano o Zoranu Petroviću i u kojima je i sam  pisao. Većinu ovih tekstova,  Zoran Petrović je sam sakupljo sačuvao, a koji se sada nalaze u ‘Spomen sobi’ posvećenom ovom autoru. Knjiga će biti ilustrovana sa crtežima Z.Petrovića, koji su odkupljivani poslednjih godina, kao i slikama koji se nalaze u fondu galerije. Objavljivanje ove knjige finansijski je podržao Sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine- odeljenje za kulturno nasleđe. Treća knjiga koja je takođe u procesu štampe, je ponovljeno izdanje druge knjige ‘Selo Sakule, a u Banatu’. Ovu knjigu Opštinska narodna biblioteka Opovo izdaje zajedno sa Istorijskim arhivom iz Pančeva kao suizdavačem.

Opštinska narodna bilioteka se je bila izdavač i prve dve knjige drmaskog pisca,  Katarine Nikolić iz Opova, objavljivanje ovih knjiga finansirala je Opština Opovo.

Očekuje se  da Delatnost izdavaštva, narednih godina, ima  značajno mesto u ukupnim aktivnostima Opštinske narodne biblioteke i galerije. Do sada je bila sasvim skromna, ali je ipak prisutna u radu –aktvnostima Opštinske narodne bilioteke i galerije.

Kulturno-obrazovna delatnost

Kroz ovu delatnost Opštinska narodna biblioteka nastoji da organizuje programe iz drugih oblasti kulture i umetnosti, kao što su monodrame, koncerti manjeg obima, promocija knjiga i pisaca itd.

Tokom godine organizuju se neki od pomenutih programskih aktivnosti, za sada su to programi koji se održavaju dva, tri ili četri puta godišnje, već prema mogućnostima same ustanove a i mogućeg interesovanja građanstva.

Saradnja sa drugim ustanovama

U dosadašnjem delu ovog teksta o radu i aktivnostima Opštinske narodne biblioteke i galerije ‘Jovan Popović’ Opovo, već su navedeni neki oblici saradnje, a sarađuje se sa pojedincima, kao i sa ustanovama iz oblasti kulture, kako iz zemlje isto tako i iz inostranstva.

Na prvom mestu treba da se spomene višegodišnja saradnja sa Istorijskim arhivom iz Pančeva, zatim, Opštinska narodna biblioteka i galerija ‘Jovan Popović’ Opovo, već nekoliko godina unazad organizuju Uskršnju izložbu oslikanih jaja kao i dečijih likovnih radova u saradnji sa osnovnom školom ‘Dositej Obradović’ Opovo. Ta manifestacija može da se okarakteriše kao etnološko- kulturno- versko  -školska manifestacija.

Predhodnih nekoliko godina Opštinska narodna biblioteka i galerija ‘Jovan Popović’ Opovo su sarađivali sa drugim ustanovama iz drugih sredina.  Organizovane su  izložbe radova iz fonda galerije ‘Jovan Popović’ u Zrenjaninu (Narodni muzej), Kikindi (Narodni muzej), Starčevo (galerija ‘Boem’ Doma kulture), Omoljica (galerija ‘Žisel’ Doma Kulture), kao i saradnja oko organizovanja izložbe radova iz fonda galerije, u galeriji Španskog Kulturnog centra ‘Servantes’ u Beogradu,  umetnika iz Španije učesnika predhodnih Likovnih koonija u Opovu.

Naravno, prostor galerije je uvek bio otvoren i za druge sadržaje koji nisu iz oblasti kulture a koji su opet iz nekog razloga organizovani u galeriji.

 

Ovaj prikaz i pregled aktivnosti, kao i stanja Opštinske narodne biblioteke i galerije ‘Jovan Popović’ Opovo,  trebalo bi da omogući bolji uvid i bolje da se sagleda u kakvim se uslovima realizuju programi i u kom obimu, kakve su realne mogućnosti same Ustanove u ovom trenutku i današnjim okolnostima. Ako se uporedi na primer, rad ustanove nekih ranijih godina, kada je u tadašnjem Domu kulture u radnom odnosu, radilo i preko dvadesetak radnika, sada su stalno zaposlena  četri  radnika. Da su se mnoge okolnosti promenile u odnosu na te predhodne godine, od osnovne delatnosti pa do  tehničko-tehnoloških uslova, materijalnog stanja, gde su se okolnosti drastično promenile, pa sve do ukupne zainteresovanosti građanstva za sadržaje koji se mogu danas ponuditi iz oblasti kulture i umetnosti.

 

Za Opštinsku narodnu biblioteku Opovo,

Pal Dečov