Centar Ministarstva odbrane Pančevo:OPŠTI POZIV ZA UVOĐENJE U VOJNU EVIDENCIJU

Centar Ministarstva odbrane Pančevo:OPŠTI POZIV ZA UVOĐENJE U VOJNU EVIDENCIJU

OPŠTI POZIV ZA UVOĐENJE U VOJNU EVIDENCIJU
Opovo, 23. januar 2015;
Centar Ministarstva odbrane Pančevo poziva sva lica muškog roda, rođena 1997. godine i starija godišta (1985 – 1996) koja iz određenih razloga nisu uvedena u vojnu evidenciju u kalendarskoj godini u kojoj su navršili osamnaest godina života da se jave u Centar Ministarstva odbrane Pančevo u Opštinsku kancelariju Opovo (ulica Ribarska br. 11, sprat 1, soba 1), radi uvođenja u vojnu evidenciju.Uvođenje u vojnu evidenciju vršiće se svakog petka u vremenu od 9:00 do 14:00 časova u periodu od 2. do 27. februara. Regrut koji se uvodi u vojnu evidenciju, na uvid, treba da ponese: ličnu kartu, uverenje o državljanstvu Republike Srbije ili izvod iz matične knjige rođenih. Regruti koji borave u inostranstvu dužni su da se radi uvođenja u vojnu evidenciju jave nadležnom diplomatsko – konzularnom predstavništvu Republike Srbije. Opšti poziv proizvodi isto pravno dejstvo kao i pojedinačni poziv.Centar Ministarstva odbrane Pančevo

Zavod za javno zdravlje Pančevo: IX EVROPSKA NEDELjA PREVENCIJE RAKA GRLIĆA MATERICE

Zavod za javno zdravlje Pančevo: IX EVROPSKA NEDELjA PREVENCIJE RAKA GRLIĆA MATERICE

IX EVROPSKA NEDELjA PREVENCIJE RAKA GRLIĆA MATERICE
25.-31. januar 2015. godine
Uz vašu pomoć, gotovo svaki slučaj raka grlića materice može biti sprečen!
Pridružite se kampanji! Pomozite da se podigne svest o prevenciji raka grlića materice.
Rak grlića materice je još uvek ozbilјan problem javnog zdravlјa u Evropi. Svake godine ova bolest se otkrije  kod 60 000 žena,  a oko 30 000 žena godišnje umre zbog raka grlića materice. Ono što zabrinjava je činjenica da se bolest javlјa u mlađoj životnoj dobi i predstavlјa drugi najčešći rak kod žena starosti od 15 do 44 godine.

Prema zvaničnim podacima IZJZ Srbije, rak grlića materice po učestalosti je 2012.god bio treći  uzrok obolevanja, odmah posle raka dojke i kolorektuma, a peti uzrok umiranja i to posle raka dojke, bronha i pluća, kolorektuma i pankreasa.

Srbija je među zemlјama sa najvećim stopama incidencije u Evropi sa oko 1500 novih slučajeva godišnje. Veliki broj naših žena prvi put se javi ginekologu kada je bolest već uzela maha i kada je lečenje teško i neizvesno. Nažalost, 400-500 žena u svake godine u Srbiji izgubi život zbog raka grlića materice. Većina ovih slučajeva mogla se sprečiti da je bolest otkrivena na vreme i da se na vreme pristupilo lečenju. Rak grlića materice je jedini kancer koji bi praktično mogao biti eliminisan kombinacijom efikasnog skrininga i korišćenjem novih tehnologija, kao što je vakcinacija protiv HPV-a.

Prema podacima ZZJZ Pančevo u Južnobanatskom okrugu u zadnjih pet godina 30-60 žena godišnje oboli i 20-30 žena umre od raka grlića materice. U Pančevu 15-25 žene oboleva i                                                   8-11 umre od raka grlića materice. U Vršcu  6-8 žena  oboli i 3 žene umru od raka grlića materice.

Organizovanje evropske nedelјe prevencije raka grlića materice

Imajući u vidu razlike u obolevanju i umiranju od raka grlića materice u zemlјama Evropske unije, preporučeno je da sve evropske države treba da preduzmu sledeće mere :

  • Uspostave organizovani populacioni skrining za rak grlića materice
  • Da se žene koje su obuhvaćene skriningom u potpunosti upoznaju sa načinom obavlјanja pregleda i njegovim značajem.
  • Da se ženama čiji je test patološki, garantuju postojanje dostupnih dijagnostičkih procedura, tretmana, psihološke podrške i post-opertivne nege
  • Da se osiguraju lјudski i finansijski resursi za uspostavlјanje kontrole kvaliteta
  • Da se uspostavi sistematsko pozivanje na skrining i osiguranje kvaliteta obavlјenih PAP pregleda na svim potrebnim nivoima.

Iako je dobro poznato da organizovani programi za skrining obezbeđuju najbolјu zaštitu od raka grlića materice, trenutno samo 8 od 28 zemalјa Evropske Unije (Danska, Finska, Mađarska, Holandija, Slovenija, Švedska i Velika Britanija), kao i neki regioni Italije, Hrvatske i Francuske imaju i sprovode organizovani skrining program.

Važno je znati da se skoro svaki slučaj raka grlića materice može sprečiti. Dobro organizovani skrining programi mogu da spreče i do 80% slučajeva raka grlića materice. Danas postoje i vakcine protiv infekcije izazvane humanim papiloma virusima (HPV) koje su efikasne u prevenciji HPV infekcije tip 16 i 18 koji su zajedno odgovorni za nastanak 7 od 10 slučajeva raka grlića materice. Međutim, iz dva razloga, još uvek 30 000 Evroplјanki svake godine umre od ove bolesti koja se može izbeći – većina žena u Evropi i dalјe zna malo o raku grlića materice i o tome šta se može uraditi da bi se on izbegao.

Učešće Srbije u obeležavanju nedelјe prevencije

Evropska nedelјa prevencije je usmerena na tri cilјne grupe:

  • Opštu populaciju, jer lјudi moraju da znaju prednosti korišćenja raspoloživih preventivnih programa
  • Zdravstvene radnike koji moraju da raspolažu tačnim informacijama o skrining programima i programima HPV vakcinacije, i
  • Političare i lidere koji treba da raspolažu informacijama o prednostima korišćenja preventivnih programa kako bi razumeli njihov značaj.

Aktivnosti u okviru Nedelјe prevencije raka grlića materice u Srbiji uklјučuju:

  • distribuciju edukativno-promotivnog materijala na javnim mestima kao što su tržni centri, metro stanice, autobuske stanice,
  • organizovanje predavalјa i edukativnih seminara za stanovništvo u lokalnoj zajednici, u školama, fakultetima, radnim organizacijama,
  • održavanje seminara namenjenih studentima medicine kao i zdravstvenim radnicima,
  • javne manifestacije, nastupe u medijima
  • online diskusije na temu prevencije grlića materice.

Značajne aktivnosti koje se obavlјaju tokom ove nedelјe su podela broševa „Biser mudrosti”. Broševi, kao simbol prenošenja znanja, tokom nedelјe se  dele svima onima koji podržavaju borbu protiv raka grlića materice. (www.pearlofwisdom.eu).

Skrining na rak grlića materice u Srbiji

Po usvajanju zakonske regulative i pratećih propisa, u decembru 2012. godine započeo je decentralizovani organizovani skring na karcinom grlića materice. Cilјnu grupu za sprovođenje organizovanog skrininga raka grlića materice, koji se sprovodi na teritoriji 18 opština, čine žene uzrasta 25 –64. godine. U dosadašnjem toku skrininga odazvalo se 57,4% pozvanih žena, što  daleko prevazilazi odziv u mnogim evropskim zemlјama. U toku je treća godina prvog ciklusa skrininga. Ovim programom otkriven je karcinom grlića materice kod 50 žena. Patološki nalazi utvrđeni su kod oko 7500 žena.

Na teritoriji 18 opština žene će i ove godine, ukoliko pripaduju starosnoj grupi od 25 do 64. godine, biti pozvane na pregled od strane doma zdravlјa da urade PAP test. Sve žene svoje pravo na zdravstvenu zaštitu  treba da iskoriste i da se jave na pregled kod svog ginekologa.

U nedelјi koja je pred nama potrebno je intenzivirati aktivnosti na promociji značaja ranog otkrivanja cervikalnog raka u Srbiji i mobilisati sve društvene snage za prevenciju raka grlića materice.

Više o raku grlića materice možete videti na sajtu ZZJZ Pančevo: www.zjzpa.org.rs