Saveti lekara – Dom zdravlja Opovo:  GOJAZNOST – BOLEST ILI ESTETIKA

Saveti lekara – Dom zdravlja Opovo: GOJAZNOST – BOLEST ILI ESTETIKA

GOJAZNOST – BOLEST ILI ESTETIKA
Opovo, 06. oktobar 2014;
Gojaznost je hronična bolest koja se ispoljava kao porast telesne težine, a nastaje zbog prekomernog taloženja masti u organizmu.Uzroci gojaznosti su mnogobrojni-nasledni faktori, faktori sredine, neka oboljenja, ali najčešće je to disbalans između unete i potrošene energije.

Prvobitno smatrana za estetski problem, sada se zna da je to ozbiljan zdravstveni problem koji dovodi do brojnih komplikacija. Najčešće komplikacije su povišene masnoće u krvi, bubrežne bolesti, ateroskleroza, povišen krvni pritisak,  oštećenje srca i krvnih sudova, šećerna bolest.

Prema rasporedu masnog tkiva postoje 2 osnovna tipa gojaznosti:

I tip – ginoidni (ženski) – kruškolika gojaznost gde se masno tkivo nakuplja uglavnom potkožno u karličnom predelu,butinama i u predelu zadnjice. Ove osobe uglavnom imaju mehaničke probleme sa zglobovima, otežan hod, proširene vene.

II tip – androgeni (muški) – jabukolika gojaznost gde se masno tkivo taloži u predelu ramenog pojasa, gornjeg dele trbuha i oko unutrašnjih organa. Ovaj tip gojaznosti je češće povezan sa povišenim krvnim pritiskom, oboljenjem srca, povišenim masnoćama u krvi i šećernom bolesti.

Po poslednjim statističkim istraživanjima u Vojvodini prekomernu telesnu težinu ima 58,5% stanovništva. Da li i vi spadate u ovih 58,5%? Saznajte tako što ćete izračunati vaš ITM (index telesne mase) ili već znate i bez toga. ITM se računa kada se vaša telesna masa u kilogramima podeli sa kvadratom vaše telesne visine u metrima. Ako je rezultata 25 i više i Vi spadate u gojazne osobe.

Problem je što je među gojaznima sve veći broj dece.Gojazni roditelji rađaju gojaznu decu (genetika, pogrešna ishrana u porodici).Gojazna deca  postaju gojazne odrasle osobe (opet zbog genetike i pogrešnih navika stečenih u porodici) koje opet rađaju gojaznu decu.

Kako prekinuti začaran krug? Treba lečiti gojaznost. Kako se gojaznost leči?

Gojaznost je kao što smo rekli bolest i treba da se leči. Lečenje obuhvata skup mera i aktivnosti da se na zdrav način telesna težina svede na normalnu meru.Gubitak telesne težine treba da bude postepen i uslovljen promenom načina života, menjanjem navika u pogledu ishrane i fizičke aktivnosti a ne kratkotrajnim dijetama.

Prvi korak u terapiji je čvrsta odluka i želja da se smrša.A savete oko načina ishrane(smanjenje energetske vrednosti obroka,veličine porcije redovno uzimanje obroka bez preskakanja doručka i grickanja između obroka) i povećanju fizičke aktivnosti (šetnja ili sport) možete dobiti od vašeg lekara.

Bitno je da mršavimo zdravo.

Dr Brankica Panić, pedijatar

PET PORUKA ZA DOBRU ISHRANU:

 

  1. Doručak je dobar za dobro jutro i dobar dan
  2. Pet plus za pet obroka
  3. Najvažniji pribor za jelo je KAŠIKA
  4. Užina oslobađa energiju za ceo dan
  5. Kasno jelo muči telo