Resurs centar za Južnobanatski okrug-IMO: POZIV ZA APLICIRANJE  NA KONKURS

Resurs centar za Južnobanatski okrug-IMO: POZIV ZA APLICIRANJE NA KONKURS

POZIV ZA APLICIRANJE  NA KONKURS
Opovo, 11.juli 2014
U skladu sa Zakonom o mladima i Nacionalnom strategijom za mlade, Resurs centar za Južnobanatski okrug, Udruženje INICIJATIVE MLADIH OPOVO vas poziva da učestvujete na konkursu za finansiranje omladinskih volonterskih projekata „MLADI SU ZAKON“. Konkurs je namenjen svim omladinskim organizacijama i neformalnim grupama mladih sa teritorije Južnobanatskog okruga.
Opširnije pogledajte OVDE

 

OPŠTINSKA UPRAVA – KOMUNALNA I INSPEKCIJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE   Usklađivanje uslova, načina držanja i postupanja sa domaćim životinjama sa odredbama nove Odluke

OPŠTINSKA UPRAVA – KOMUNALNA I INSPEKCIJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE Usklađivanje uslova, načina držanja i postupanja sa domaćim životinjama sa odredbama nove Odluke

Usklađivanje uslova, načina držanja i postupanja sa domaćim životinjama sa odredbama nove Odluke

Opovo, 10.07.2014

Na poslednjoj sednici Skupštine održanoj 27. juna 2014. godine usvojena je nova Odluka o uslovima za držanje i zaštitu domaćih životinja na teritoriji opštine Opovo.

Ovom odlukom propisani su uslovi za držanje i zaštitu domaćih životinja kao i minimum vetrinarsko-sanitarnih uslova u dvorištima i objektima u cilju brige o zaštiti zdravlja i dobrobiti životinja ali i o obezbeđivanju uslova da se držanjem životinja ne zagađuje okolina i ne unemiravaju treća lica.

Članom 48. ove odluke fizička i pravna lica koji su vlasnici ili držaoci životinja obavezuju se da u roku od 30 dana od njenog stupanja na snagu usklade uslove, način držanja i postupanje sa domaćim životinjama sa odredbama odluke.

U skladu sa tim a vezano i za mnogobrojne prijave građana u najužem centru Opova kao i čunjenicu da su svakodnevno prisutni neprijatni mirisi koji potiču od neadekvatnog odlaganja stajskog đubriva i otpadnih voda, komunalni i inspektor za zaštitu životne sredine otpočeli su redovan inspekcijski pregled.

Vlasnicima i držaocima životinja u centru Opova kod kojih je pregled izvršen, rešenjem će biti naložen rok i postupanje u skladu sa odlukom a ostale upoznajemo sa sadržinom članova odluke koji se odnose na ovu problematiku kako bi se u propisanom roku uskladili sa njom.

– Otpadne vode koje nastaju tokom proizvodnog procesa ili pranja objekta i opreme moraju se deponovati u odvojene septičke jame izgrađene od betona ili drugog nepropusnog materijala, sa poklopcem i sa dnom ispod nivoa đubreta;

 Prostor za odlaganje i zbrinjavanje stajskog đubriva iz objekta mora biti smešten, odnosno izgrađen tako da spreči zagađivanje okoline i širenje uzročnika zaraznih bolesti životinja i ljudi kao i širenje neprijatnih mirisa, nepropustan, betoniran i potpuno u skladu sa tehničkim normativima za tu vrstu objekata;

– Objekti za držanje životinja moraju se redovno čistiti i održavati tako da se držanjem životinja ne zagađuje okolina i ne uznemiravaju druga lica;

– Odloženi stajnjak mora se redovno odvoziti na poljoprivredne parcele izvan naselja i koristiti za đubrenje njiva.

Pozivamo sve vlasnike i držaoce životinja da savesno postupe po odredbama ove odluke, da  odgovorno i humano brinu ne samo o životinjama koje drže već i o ljudima iz svoje okoline i obezbede im zdravu životnu sredinu i ugodno, civilizovano mesto za život.

                                                              Inspektorka za zaštitu životne sredine

                                                                  Marina Mitrović,dr vet. med.

OPŠTINSKA UPRAVA – POLJOPRIVREDA I ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE   ZABRANJENO PALJENJE ŽETVENIH OSTATAKA NA NJIVAMA

OPŠTINSKA UPRAVA – POLJOPRIVREDA I ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE   ZABRANJENO PALJENJE ŽETVENIH OSTATAKA NA NJIVAMA

ZABRANJENO PALJENJE ŽETVENIH OSTATAKA NA NJIVAMA
Opovo, 10.07.2014. godine
Česta loša praksa naših poljoprivrednika je paljenje strnih žita na njivama posle žetve.Postupak paljenja dovodi do nekoliko značajnih štetnih posledica.

Najpre, to su agroekonomski razlozi. Na ovaj način uništava se organska materija koja je neophodna za očuvanje plodnosti zemljišta. U procesu sagorevanja stvaraju se anaerobni- uslovi bez kiseonika, koji dovode do uništavanja mnogobrojnih korisnih mikroorganizama u gornjim slojevima zemljišta za čije je razmnožavanje neophodan kiseonik te se na taj način remeti se bioravnoteža zemljišta koja se godinama stvarala. Ovakvo zemljište ne može više da se regeneriše, vremenom gubi kvalitetna svojstva što neminovno dovodi do slabijeg prinosa.

Drugi, takođe veoma značajan aspekt štetnog delovanja paljenja žetvenih ostataka su bezbednosni razlozi i mogućnost pojave požara sa nesagledivim posledicama njihovog širenja.

Treća štetna posledica ogleda se u zagađenju životne sredine i emisiji štetnih gasova u atmosferu nastalih prilikom sagorevanja.

Iz svih navedenih razloga, apelujemo na  poljoprivredne proizvođače da ne pale žetvene ostatke na njivama, a kako je država Zakonom o poljoprivredi odredila meru zabrane paljenja žetvenih ostataka, poljočuvarska služba će delovati u okviru svojih nadležnosti i prosleđivati prekršioce nadležnoj inspekciji.

 

                                                            Inspektorka za zaštitu životne sredine

                                                                 Marina Mitrović, dr vet.med.